praktijk Vervallen 15% milieutoeslag in WIR moeilijk te verteren Veel belangstelling voor voorlichtings- Regeren is vooruitzien bijeenkomsten ruilverkaveling Laatste wintertarwe ROIMDDE 'Een stelletje oude kippen' gezaaid December was nog geen week oud of de eerste lichte vorstperiode kondig de zich ook op WALCHEREN aan. Voor diegenen die er op tijd bij wa ren een mooie gelegenheid om een korrigerende bewerking uit te voeren op het ploegwerk met de kultivator. Toch was dit koude golfje maar van korte duur. Vroege vorst heeft voor de struktuur van de grond toch niet zoveel te betekenen, omdat er nog een hele winter volgt met de nodige neerslag. Overigens valt het met de regen de laatste weken erg mee. Zij die nog wintertarwe wilden zaaien, hebben hiervoor nog de gelegenheid gekregen. Datzelfde geldt voor dege nen die nog klaar moesten doen met ploegen en de laatst te rooien bieten. Toch nemen zij die hun bieten tot bijna half december in de grond lie ten staan, wel verschrikkelijk veel ri- siko. Hetzij i.v.m. vorst of veel neerslag. Dat in december de grond nog zo goed berijdbaar is als dit jaar tot nu toe is ook iets bijzonders. We zagen afgelopen week drijfmest uit rijden op grasland zonder noemens waardige insporing. Het vee is intus sen allemaal uit het weiland verdwe nen en opgestald. Daar produceert het weer de nodige mest die vervol gens opgeslagen moet worden. Over dat laatste onderwerp was onlangs een voorlichtingsbijeenkomst in on ze regio. Uit de reakties van de daar aanwezige veehouders viel op te ma ken, dat de animo om investeringen te plegen in dure mestopslag nog niet zo bijster groot is. Een investering van een halve ton of meer, terwijl er weinig revuën tegenover staan is niet zo aantrekkelijk. Vooral beëindigers op termijn zouden door de overheid in de gelegenheid moeten worden gesteld om voor aanvaardbare goed- St. Nicolaas is ook weer uit WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ver dwenen, Hij heeft menigeen weer goed bedacht. Hopelijk heeft hij ook Uw schoen goed beschenen, en kreeg U meer dan U had verwacht. Hij wist dat U het gebruiken kon, want vanuit Brussel verdwijnt alles als sneeuw voor de zon. Tot zover mijn rijmelarij, getrokken uit de zware klei. De afgelopen week heeft het hier flink gevroren. Wat voor velen goed uitkwam. We konden nu nog een laatste perceel wintertarwe zaaien en de ploegsneden breken, zodat er wat lucht in de te nat geploegde percelen kan komen. Jammer dat het direkt zo hard vroor, zodat het de tweede dag al te hard was voor de kultiva tor. De bietenhopen zijn als u dit leest weer verleden tijd en het is nu afwachten hoeveel er betaald gaat worden. Het is weer de tijd van de vergade ringen en kursussen. Als je alles wilt aflopen wat er geboden wordt, ben je bijna nooit meer thuis. Meestal steek je op deze bijeenkomsten wel wat op, wat zowel voor jezelf als je bedrijf goed kan zijn. Dus mensen als uw afdeling of kring iets organiseert, ga er dan heen! Deze week is er in de Kring afscheid genomen van onze vice-voorzitter, de heer I.A. de Hullu, die meer dan dertig jaar in de Kring werkzaam is geweest. Dat is toch een zeer respek- 6 kopere oplossingen te kunnen kie zen. Bovendien zijn dit meestal niet de meest intensieve veebedrijven. Afgelopen week zijn de eerste voor lichtingsbijeenkomsten gehouden door de Landinrichtingskommissie over de Ruilverkaveling in voorbe reiding. Vooral in de bijeenkomst met de besturen van Landbouworga nisaties en voorlichters liep de klacht over de lange duur van Voorberei ding en Uitvoering als een rode draad door deze bijeenkomst. En te recht. Overigens was de stemming wel positief. Ook de bijeenkomst met de landbouwjongeren was zeer goed bezocht. Datzelfde gold ook voor de Algeme ne Ledenvergadering van de ZLM in Etten-Leur. Veel trouwe bezoekers van deze vergadering waren weer aanwezig. Vanaf deze plaats ook de leden uit onze kring die voor een oorkonde speldje in aanmerking kwamen als lid van verdienste geluk gewenst. Terecht stond de positie van de akkerbouw op deze dag min of meer centraal. Het was best leer zaam om alles weer eens op een rijtje te horen zetten maar een oplossing voor de veelvuldige problemen waar de land- en tuinbouw zich in bevindt kwam er ook hier niet uit. We zitten weer in de donkere dagen voor Kerstmis. Het feest van Licht en Vrede. Mogelijk is de aardse vre de wat dichterbij gekomen door het akkoord dat Reagan en Gorbatsjov vorige week hebben ondertekend. Laten we hopen dat datgene wat daarbij van weerskanten is gezegd, niet alleen is gestoeld op propagan da, maar dat de wil om tot verdere ontwapening te komen ook echt ge meend is. Vanf deze plaats prettige feestdagen en een goede jaarwisse ling toegewenst! tabel aantal jaren, en daarom mag er hier best eens aandacht aan geschon ken worden. Ik ben nu aan het eind van mijn Latijn negentien zevenentachtig was niet echt fijn. Hopelijk is uw Kerstfeest prachtig, Ik wens U een heel goed negentien achtentachtig. Werktuigen bij de graslandverbetering Er is een nieuw vlugschrift over graslandverbetering verschenen, waarin aandacht besteed wordt aan de bewerking van de zode, de hoofd- Handleiding 1988 "De chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen" De handleiding 1988 betreffende de chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwge wassen is zojuist verschenen. Deze handleiding is onmisbaar voor iede re gebruiker van chemische gewasbe schermingsmiddelen. Door overmaking van 4,-— op giroreke ning 1690875 t.n.v. CAD- Gewasbescherming te Wageningen kunt u in bezit komen van deze hand leiding. In het 'Midden-Oosten' van de LANGSTRAAT moet de winter- rust, op binnenwegen en op het land, wijken voor driftig, heen en weer rijdende bedrijfsauto's. Wat is er toch aan de hand? Twee oliemaat schappijen, de B.P. en de N.A.M. zijn uitvoerig seismisch onderzoek aan het verrichten. Hun werkgebie den kruisen elkaar natuurlijk rond om Doeveren, de navel van Europa. Het aanboren van een aardgasveld deze zomer in de direkte omgeving Voor ZUID-BEVELAND is dit de laatste 'Uit de Praktijk' voor 1987. Het is een rustige periode op en om het bedrijf rond Kerstmis en de jaar wisseling. Het werk is aan de kant en er zijn weinig vergaderingen. Het is zoals altijd in deze periode de tijd voor bezinning en om terug te blik ken op het afgelopen seizoen. Het is belangrijk om de zaken nog eens rustig op een rijtje te zetten en bekijken wat er zich het afgelopen seizoen heeft afgespeeld en hoe het tot dus ver verlopen is. Echter we moeten er niet te lang bij stil blijven staan! We moeten niet alleen achter om, maar ook vooruit proberen te kijken. Regeren is vooruitzien. Dat geldt ook voor de landbouwers op Zuid-Beveland. Momenteel zijn de prijzen slecht en produceren we overschotten maar we moeten er niet te lang bij stil blijven staan en elkaar nog verder de put in praten! Ieder bedrijf moet proberen, vanuit zijn mogelijkheden, welke richting ze de komende jaren uit willen. Het 'run nen' van een boerenbedrijf bestaat niet alleen uit het zaaien en oogsten van de gewassen maar ook uit een stuk management. Het is belangrijk dat ieder voor z'n eigen bedrijf een soort lange termijn (over een aantal jaren) visie ontwikkelt. Het is be langrijk om te proberen in te schat ten wat voor mogelijkheden ieder bedrijf heeft en dus welke richting je in moet gaan. Voor ieder bedrijf zal dat anders liggen. Bedrijfsgrootte, financiële mogelijkheden en kennis zijn daarop van grote invloed. Daar mee wil ik niet zeggen dat landbouw kundige en technische ontwikkelin gen niet meer van belang zijn.Aan alle twee deze zaken zal de komende jaren veel aandacht besteed moeten worden. Om het inzicht in het bedrijfsgebeu- ren (op lange termijn) te vergroten zijn er tal van hulpmiddelen. Eén van die hulpmiddelen zijn de boek- houdrapporten. Met deze rapporten wordt in de praktijk nog te weinig gedaan, terwijl men er jaarlijks wel ƒ3.000,tot ƒ6.000,per bedrijf voor uitgeeft. Het tweede gedeelte v'an de aktie 'Rekenen vóór Beslis sen' speelt hierop in. Een ander hulpmiddel waar de akkerbouw-sektor de komende jaren mee overspoeld gaat worden, is de komputer. Het is een hulpmiddel waarmee in de toekomst enerzijds grondbewerking, de zaaibedbereiding en het zaaien bij herinzaai van gras land. Ook het doorzaaien en de voor- en nazorg bij het doorzaaien komt ter sprake. Het vlugschrift is gratis verkrijgbaar bij de' konsulentschappen voor de Rundveehouderij en bij het CAD-BV, Postbus 43, 6700 AA Wageningen. Ecologische gewasbescherming Het Ministerie van VROM heeft de bundel 'Ecologische gewasbescher ming: verstandig gebruik van bestrijdingsmiddelen in verband met milieubeheer' uitgegeven. In deze bundel zijn vele bijdragen opgenomen, die voor het merendeel duidelijk maken, dat aan het ge bruik van bestrijdingsmiddelen veel valt te verbeteren. Deze bundel is be doeld als bijdrage op weg naar een milieuvriendelijker, ecologisch be paalde gewasbescherming in Ne derland. zal wel de aanleiding zijn tot deze in tensieve zoekakties. Bovendien gaan er geruchten, dat aflopende subsidie toezeggingen van Ekonomische Za ken het normale tempo van onder zoek hebben verhoogd. GS van Noord-Brabant hebben het voorne men aan B.P. konsessie te verlenen voor ontginning van het gasveld. Het Waterschap de Maas- en Dieze- polders heeft GS verzocht vooraf onderzoek te laten verrichten naar de mogelijke gevolgen van bodem- bespaard kan gaan worden op boek- houdkosten en anderzijds om, ge bruikmakend van verschillende pro gramma's, allerlei berekeningen en bedrijfsplannen te maken. Het is daarom van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Oost Zuid- Beveland een goede voorzet om 5 ja nuari a.s. een automatiseringsdag te organiseren in Schoondijke. Hier kan men kennis maken met kompu- ters en wat momenteel de mogelijk heden zijn. Voor de TAZ ligt hier ook nog wat werk. Het zou goed zijn als die zou inventariseren hoe groot de behoefte en mogelijkheden zijn de komende jaren. Het is dan misschien mogelijk om in het groot komputers en program ma's aan te schaffen met flinke korting. We moeten ons op Zuid-Beveland meer met de toekomst gaan bezig houden en af en toe eens achterom kijken. Voor de akkerbouw zijn er echt nog wel mogelijkheden de ko mende jaren. daling voor gebouwen en de Water huishoudingen om een overeen komst met de B.P. voor een eventue le schadeafwikkeling. Ik denk dat niet alleen waterschappen, maar ook landbouworganisaties op deze zaken attent moeten zijn. Wat zal het gaan worden? Van een melkrijke koe polder naar een olierijk Koeweit? De algemeen voorzitter van de Z.L.M., de heer Van der Maas, heeft tijdens de jaarvergadering te Etten-Leur, behartenswaardige din gen'gezegd over de provinciale plan nen om prima kultuurgronden onder Waalwijk als weidevogelgebied aan te wijzen. In de landelijke pers, o.a. Agrarisch Dagblad en de Boerderij krant heeft dit punt nogal aandacht getrokken. Zo ooit dan lijkt nu de tijd rijp om dit onzalige plan van ta fel te krijgen. Ook in ons gebied zijn er bijeen komsten geweest over de vraag of het nodig is een mestopslag te bou wen. In januari en februari komt er voorlichting om uit te leggen hoe of je dit het best kunt doen. In zulke bijeenkomsten proef je de ontevre denheid en de bitterheid van men sen, die zonder opvolger, in de laat ste fase van hun bedrijfsvoering ge dwongen worden tot forse investe ringen. Voor de blijvers is het wel erg zuur dat juist nu, vlak voor het doen van grote investeringen door milieu- eisen, de milieutoeslag van 15% in de WIR-premie gaat vervallen. Juist in deze donkere dagen voor Kerstmis zijn we verblijd door de onderteke ning van het ontwapeningsverdrag aan de wereldleiders. Een eerste stap, maar toch een teken van hoop voor 'Vrede op Aarde'! Vrijdag 18 december 1987 Vorige week zijn we eens mee we zen jagen. Jarenlang hadden we de gewoonte om thuis alleen voor de voet te jagen met de hond in alle rust zo het wild op te zoeken. Nu zijn we voor het eerst aan gesloten bij een jachtvereniging en dat is wel erg gezellig. Met acht geweren en enkele drijvers en een paar honden gaan we er op uit. Volgens afspraak houden we maar één keer klopjacht en la ter jagen we nog een paar dagen voor de voet. Hierdoor- blijft de wildstand goed op peil en krijgen we ook geen klachten over wild- schade. Opvallend is, dat in ons gebied het aantal fazanten jaar lijks toeneemt. Men beweert, dat dat een gevolg is van de uitbrei ding van de teelt van mais. Ge noemde teelt geeft genoeg aan voedsel voor fazanten en ook ge durende een lange periode. De fazant is uit West-Azië inge voerd en hier een inheems wild dier geworden. Tegenwoordig worden in de zomer hier vele jon ge fazanten te velde uitgezet, maar wild zijn ze in het geheel niet, maar ze gelijken meer op een stelletje oude kippen. Zoals bij de meeste hoenders is ook de fazantenhaan prachtig versierd, veel meer dan het dof bruingrijze wijfje. Nog mooier van kleur en met meer opvallende pronkveren versierd zijn de hanen van de zil verfazant. Deze zijn afkomstig uit China en bij een keer terug- kruisen zouden deze misschien toch weer wat meer op de ouder wetse fazanten kunnen gaan ge lijken. Vooral de huidige fazan tenwijfjes zij zo piepklein en gaan meer en meer op een patrijs lijken. Hun schutkleur helpt hen om aan talrijke vijanden te ont snappen. De winter met koude en honger is hun gevaarlijkste vij and en om uitsterven van de pa trijzen te voorkomen dienen we ze als jager zoveel mogelijk te sparen. Zeer geliefd bij de jagers is het kleine vogeltje: de houtsnip. De ze zoekt bij voorkeur 's nachts zijn voedsel op en zit overdag verscholen tussen afgevallen boombladeren. Het is daarom dan ook een hele eer voor een ja ger om een snip geschoten te heb ben. Om dat vakmanschap op te doen gaan we momenteel naar de jachtkursus. Het hoofdstuk rog ge hebben we nu afgewerkt en voor de niet-agrarische kursisten was dat een hele kluif. Van alle planten moeten we heel wat we ten en ook van het voedsel wat het wild tot zich neemt. Erg op voedend is zo'n kursus, want we gaan meer doelgericht jagen en daar is het bij een goed jager om begonnen. Steeds meer dames zien we tegen woordig met een geweer in het veld en daarom adviseren wij hen steeds meer en meer een kursus te gaan volgen, want emanciperen zonder kennis en met een geweer in de aanslag is en blijft zeer ge vaarlijk. 'Wildbraad' Wild wat zich voedt met on kruidzaden, met slakjes, bladluizen en met maden, dat dienen we te sparen 't ganse jaar, •want onkruid blijft voor de boer een gevaar. Neem daarom voor de KERST deez raad maar aan, spaar 't wild en eet een kalkoen- sehaan. Prettige feestdagen toegewenst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6