Veiligheid in Europese landbouw moet meer aandacht krijgen Veel ongevallen in verouderde bedrijfsgebouwen Van der Have verwacht bij bieten doorbraak bij inbouwen resistentie tegen Rhizomanie en vergelingsziekte Uitgifte van landbouwbedrijven in Zuidelijk Flevoland in 1988 Veilingvoorzitter A.J. van Marrewijk "Veilingen moeten éénduidige visie krijgen op import" Franse fruitexport naar Verenigde Staten vergemakkelijkt Agrarische in- en uitvoer t/m 3e kwartaal 1987 2°7o minder dan in 1986 In de Europese Gemeenschap gebeuren ieder jaar meer dan 1 miljoen arbeidsongevallen in de landbouw waarvan vierduizend met een do delijke afloop. De kosten van een arbeidsongeval lopen uiteen van der tig gulden per dag tot 350 gulden per dag. Deze gegevens werden gepresenteerd tijdens een kongres over ongevallenpreventie in de agra rische sektor. De bijeenkomst georganiseerd door het Ekonomisch en Sociaal Comité vond begin deze maand in Brussel plaats. Zo ziet een goed beveiligde cirkelmaaier er uit. Het bleek dat meer dan vijftig procent van de ongevallen plaatsvindt bij het omgaan met vee en het werken met bestrijdingsmiddelen. In landen met een hoog ontwikkelde agrarische be drijfstak zijn veel ongevallen een ge volg van het werken met machines. De aard van de ongevallen is dan ook anders dan in een aantal Europese lidstaten waar de landbouw een min der sterke groei heeft doorgemaakt. De ongevallen die daar plaatsvinden zijn veelal een gevolg van onveilige bedrijfsgebouwen. In zijn algemeenheid geldt dat in de agrarische sektor de aanpassing en re novatie van de bedrijfsgebouwen ach terblijft bij het tempo waarin machines en gereedschappen worden vervangen. Deze laatste twee worden in Europa gemiddeld iedere vijftien jaar vervangen. De helft van de agra rische bedrijfsgebouwen in de twaalf Europese lidstaten staat vijftig jaar of langer. Voor 80 procent van de ge bouwen is renovatie dringend nodig. Het achterwege blijven daarvan zorgt voor een groot aantal ongevallen. Het blijkt dat bij het werken in verouder de gebouwen meer lichamelijke arbeid nodig is terwijl de werkomstandighe den niet optimaal zijn. Ruim twintig procent van alle branden in agrarische bedrijfsgebouwen wordt veroorzaakt door onveilige installaties. Een toene mend gebruik van gereedschappen en machines met een groter vermogen werkt hieraan mee. Bedradingen en schakelpanelen zijn vaak niet bere kend op een hoger energieverbruik. Schoolvoorbeeld Ook een verkeerde werkhouding bij het werken op de boerderij is nog steeds een belangrijke oorzaak voor het ontstaan van ongevallen. Evenals bij andere ongevallen werd door de verschillende sprekers benadrukt dat ook hier preventie begint bij het op nemen van veiligheidsaspekten in de lesstof voor agrarische scholen. Dit werd nog eens onderstreept door een voorbeeld uit Ierland. Daar is een be gin gemaakt met een kursus veilig werken op de boerderij. De kursus is een vast onderdeel van een onderwijsprogramma op vijf agrarische scholen. Gedurende 45 we ken is veiligheid een lesonderdeel van het totale programma. Tot nu toe is de kursus gevolgd door 4500 jonge agrarische ondernemers uit Ierland. Tegelijkertijd is begonnen met het ge ven van een veiligheidskursus voor oudere ondernemers. Als ondersteu ning bij deze kursus zijn twee video's geproduceerd over algemene veilig heid op het bedrijf en een over het voorkomen van oogletsel. Een essen tieel onderdeel van de kursus is dat iedere kursist zelf de boer op gaat om op vijf agrarische bedrijven een inven tarisatie te maken van de veiligheids omstandigheden. Op deze wijze wordt niet alleen een gedeelte van het lesprogramma in de praktijk uitge voerd, maar komen ook gegevens bin nen die tot nu toe onbekend waren. Uit deze enquêtes, uitgevoerd door kursisten, is gebleken dat het overgro te deel van de ongevallen op agrari sche bedrijven gebeurt als gevolg van een gebrek aan ervaring en te weinig koncéntratie bij het werk. Ook het ondeskundig gebruik van hulpstuk ken van verschillende machines en een slechte planning van het werk scoren hoog als veroorzakers van ongevallen. Gewasbescherming Speciale aandacht werd tijdens de bij eenkomst gegeven aan het werken met bestrijdingsmiddelen in de agrarische sektor. Van de kant van Italië werd gepleit voor het weigeren van adver tenties voor chemische middelen als er een onjuist beeld wordt gegeven naar de boer toe. Gewezen werd op het gevaar van opname van bestrij dingsmiddelen via de huid, het inade men of het direkt binnen krijgen. In Nederland wordt hiernaar onderzoek uitgevoerd door de Stichting Agrari sche Sektoren die twee jaar geleden is opgericht. Door verschillende deelnemers werd aangedrongen op meer duidelijkheid over beroepsziekten. In de praktijk blijkt dat het moeilijk is om aan sta tistische gegevens te komen over de relatie tussen werk en de gevolgen voor de gezondheid. Vooral een on duidelijk ziektebeeld, waardoor vaak pas na lange tijd de oorzaak van de ziekte aan het licht komt, is hier de oorzaak van. Rendabel Uit een onderzoek uitgevoerd in Duitsland bleek dat ook uit ekono misch oogpunt het aantrekkelijk is om geld uit te geven voor veilig wer ken. De totale kosten van de ongeval len in de agrarische sektor in Duitsland zijn tien procent van de toe gevoegde waarde aan de agrarische produkten. "Veilig werken is van po sitieve invloed op de rentabiliteit van het bedrijf", aldus een van de spre kers. Bij veel ongevallen blijven de kosten niet beperkt tot de schade aan mens en machines. Produktieverlies door stagnatie bij de verzorging van een gewas of de oogst ervan geven ex tra onkosten. In de veehouderij is een lagere melkproduktie bij het vee soms een gevolg van een ongeval. Bij het niet tijdig beschikbaar zijn van ver vangende arbeidskrachten wordt noodgedwongen overgeschakeld naar een ander voederrantsoen. De algemene konklusie van de bijeen komst in Brussel was dat veiligheid geen opzichzelf staand bedrijfsonder deel is. Via onderwijs, en voorlichting zou daar blijvend aandacht aan be steed moeten worden. Ook moeten er meer statistisch betrouwbare gegevens komen om een goed beeld te krijgen over het ontstaan van beroepsziekten. "Van der Have te Kapelle verwacht dat op niet al te lange termijn met na me op het gebied van de gewasbe scherming de eerste doorbraken gerealiseerd kunnen worden. Inbouw in bieten van genen die zorgen voor resistentie tegen virussen zoals rhizo- mania en vergelingsvirussen en van herbiciden. Deze revolutionaire ont wikkeling wordt mogelijk dankzij de biotechnologie. Voor de gebruiker zal het evenwel nog wel een aantal jaren duren voor hij de vruchten van deze nieuwe technologische ontwikkelin gen zal kunnen proeven". Dit vertel de de biotechnoloog van Van der Have, dr. ir. A.A.M. de Laat, maan dag 14 december jl. tijdens een pers bijeenkomst in Rilland waar Van der Have het produktieplafond doorbre kend suikerbietenras Univers presen teerde. De heer De Laat vertelde verder o.m. dat het huidige bietenkweekprogram- ma bij Van der Have uitgebreid ge bruik maakt van biotechnologische technieken. In haar eenvoudigste vorm betekent dit het vegetatief ver meerderen van bietenplanten in rea geerbuizen, die na uitgebreide beproeving geselekteerd zijn. Univers is hiervan het eerste resultaat. Als volgende stap werkt Van der Ha ve sinds enkele jaren aan de ontwik keling van de technieken voor zogenaamde genetische manipulatie van de suikerbiet. Volstrekt duidelijk is dat deze aanpak slechts een aanvul ling op en geen vervanging van de konventionele veredeling zal zijn. Onder meer via onderzoekskontrak- ten bij een aantal Engelse en Franse universiteiten en instituten wordt ge werkt aan enerzijds het inbouwen van genen in het erfelijk materiaal van een bietencel, anderzijds aan het opkwe ken van "veredelde" planten uit de ze gemanipuleerde cellen. J.W. Dr. ir. A.A.M. de Laat De Hoofddirekteur van de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad is voornemens met ingang van 1 november 1988 in Zuidelijk Fle voland 13 landbouwbedrijven in eigendom, deels pacht uit te geven. Het betreft 8 akkerbouwbedrijven en 5 weidebedrijven. De bedrijven varië ren in grootte van 40 tot 60 ha. Voor deze bedrijven kunnen zich uit sluitend aanmelden: - gegadigden uit landinrichtings- projekten; - gedupeerden door de uitvoering van werken (en/of bestemmingswijzigin gen) t.b.v. het algemeen belang; - gegadigden van wie de bedrijven kunnen worden bestemd voor het oplossen van specifieke knelpunten op het oude land; - gegadigden die een bijzonder be drijf wensen te vestigen.. Aanmelding als belangstellende kan geschieden tot 1 februari 1988 door storting van 22,50 op postrekening nr. 869847 van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad. Op de Vrijdag 18 december 1987 overschrijving dient te worden vermeld: - naam en adres (ook postcode) van de belangstellende en - "Uitgifte Landbouwbedrijven 1988". "Het was hard nodig dat de toege nomen hoeveelheid importproduk- ten efficiënter kon worden verwerkt, en ik denk dat wij vandaag een hele grote stap in de goede richting zetten met de opening van deze nieuwe im portruimte". Dit zei voorzitter A.j. van Marrewijk bij de officiële ope ning van de nieuwe importruimte van Bloemenveiling Westland op vrijdag 11 december. Van Marrewijk pleitte verder voor het landelijk in de gaten houden van de belangen van alle betrokkenen. "Tegen die achtergrond betreur ik het dat de Nederlandse veilingsa menleving geen éénduidige visie heeft op het veilen van importpro- dukten. Met name als het gaat om de wijze waarop importprodukten wor den geveild en de mate waarin zij worden geveild", aldus Van Mar rewijk. Om de uitvoer van appelen en peren naar de Verenigde Staten te vergemak kelijken heeft het Franse Ministerie van Landbouw besloten tot een gemeen schappelijke kontrole, in Frankrijk, met vertegenwoordigers van de Ame rikaanse plantenziektekundige dienst. Voordat het fruit naar de Verenigde Staten mag worden geëxporteerd, moet het een aantal toetsingen onder gaan. In de eerste fase worden tot ui- terlij k 30 april de percelen uitgekozen, waarvan het fruit afkomstig moet zijn. De bomen moeten vrij zijn van gevaarlijke parasieten en op gezonde grond staan. Uiterlijk 15 augustus vindt er een tweede kontrole op pa rasieten plaats. Na de pluk worden de appelen en pe ren steekproefgewijs gekontroleerd. Verdachte partijen worden verwij derd. De voor Amerika bestemde la ding moet afgezonderd bewaard worden. Een laatste kontrole vindt vlak voor de verscheping plaats. Hier bij zijn Amerikaanse specialisten aan wezig. Een vergelijkbare regeling is er momenteel ook met Canada. Adviesraad Openluchtrekreatie wil maatregelen zure regen De Voorlopige Adviesraad voor de Openluchtrekreatie dringt bij minis ter Braks aan op meer en snellere maatregelen om de effekten van zure regen tegen te gaan. De rekreant zal immers door verdere vermindering van de gezondheid van de bossen in ons land hieraan minder plezier bele ven. De Adviesraad verwacht dat het bezoek van rekreanten aan de bossen dan ook zal teruglopen. Ammoniak is, volgens de. Voorlopi ge Adviesraad, de belangrijkste bin nenlandse bron van verzuring. Daarom behoort het nemen van maatregelen om de ammoniakuitstoot te verminderen hoge prioriteit te krijgen. De afschaffing van de milieutoeslag WIR is voor de Raad aanleiding om te pleiten voor het inbouwen van een milieutoets in de wet. Ook kan de WIR, volgens de Adviesraad vervan gen worden door een selektieve in vesteringsregeling, waarbij de selektie op grond van milieueffekten plaatsvindt. Na ontvangst van de betaling worden nadere gegevens over de uit te geven bedrijven toegezonden, alsmede een aanvraagformulier voor het verkrij gen van een bedrijf. De totale uitvoerwaarde van onbe werkte en bewerkte produkten van agrarische herkomst en van de visse rij bedroeg in de eerste 9 maanden van 1987 iets meer dan 36 mld gul den; dit is 1.9% minder dan in de eerste 9 maanden van 1986. De tota le invoerwaarde van agrarische pro dukten nam eveneens af, namelijk met circa 450 min gulden tot bijna 22.6 mld gulden. Dit is een daling van 2%. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Buro voor de Statistiek. In de totale agrarische uitvoerwaar de vormen de veehouderijprodukten met 13.4 mld gulden (- 5,3%) de grootste groep. Circa 85% hiervan (11.3 mld gulden) ging in bewerkte vorm naar het buitenland. De uitvoerwaarde van akkerbouw- produkten - ongeveer een derde deel van de totale agrarische uitvoer waarde - daalde met 2.4% tot 12.2 mld gulden. Voor bijna 57% betreft het hier overigens produkten van kennelijk niet-Nederlandse her komst. De waarde daarvan nam met bijna 690 min gulden af tot 6.9 mld gulden (- 9%). Bij de tuinbouwprodukten was even wel sprake van een stijging van de uitvoerwaarde, en wel tot bijna 8,9 mld gulden 3.3%). Voor het overgrote deel gaat het hier om pro dukten die in onbewerkte vorm wor den uitgevoerd. De waarde hiervan steeg tot 7.4 mld gulden 4.4%). Ook bij de bosbouwprodukten en de produkten van de visserij was sprake van een toeneming van de uitvoer waarde, en wel met respektievelijk 7.8% en 4.7%. De totale invoerwaarde van produk ten van agrarische herkomst en de visserij had in de eerste 9 maanden van 1987 voor meer dan de helft be trekking op akkerbouwprodukten. De waarde daarvan bedroeg 12.7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5