WIR-varia (1) over geld en goed Pachters- en belangstellingsregistratie voor ruilverkaveling Sluis-Oostburg Een goede financiering vereist niet alleen de aandacht van de bank, maar nog meer van uzelf! Vergaande samenwerking tussen Accountantsunie ZLM en boekhoudburo W.N. Kort m Liquiditeitsbegroting van tot en met Als u leningen hebt afgesloten bij de bank dan zal dit in de meeste geval len zijn: een rekening courant-krediet voor het benodigde levensonderhoud, bedrijfskapitaal e.d. De benodigde geldmiddelen voor werktuigen, ge bouwen, grond zullen afhankelijk van de levensduur een bepaalde looptijd hebben 5, 20, 30 of 50 jaar. Afhan kelijk van de looptijd hoort hier een aflossingsplaatje bij. Automatisch Aan het einde van het jaar schrijft de bank de rente en de aflossing automa tisch af van uw rekening-courant. U krijgt enkel een mededeling via uw af schrift waarop is vermeld wat er is ge beurd. Als er te weinig opstaat, krijgt u een bezoekje, of de bank accepteert de overstand waar u dan wel extra rente over moet betalen. Vraag indien nodig uitstel van af lossing! Indien over enige maanden blijkt dat u niet voldoende financiën meer hebt om de volgende oogst te halen dan moet u naar de bank om uw crediet te verhogen of om een oogst financie ring te sluiten en dit kost u geld of lie ver gezegd kan u geld kosten aan afsluitprovisie (want een bank werkt niet voor niets al denken sommigen dat) aan hypotheekkosten, aan ka dastraal recht e.d. Sommigen nemen dan een voorschot op bieten of graan. Ze vergeten dat ze daar meestal hogere rente's moe ten betalen dan bij de bank. Anderen vallen in de handen van financie ringsmaatschappijen, die u omhelzen, maar waar u als u de rekening gepre senteerd krijgt, pijn aan overhoudt. Ik denk dat de meeste omhelzingen daar niet voor dienen. Nee, het is veel beter om nu een jaar uitstel van af lossing te vragen als u denkt liquidi teitstekort te hebben of te zullen krijgen. Kunt u dit nu al bepalen? Niet precies, maar door een liquidi teitsbegroting te maken kunt u wel ongeveer bepalen hoe u er financieel voor staat. U zult voor de nog niet Naar verwachting zal in het najaar van 1988 de stemming over de ruil verkaveling met administratief ka rakter Sluis-Oostburg plaatsvinden. Aan deze stemming kunnen eige naren en pachters van onroerend goed gelegen binnen het ruilverkave- lingsgebied deelnemen ."In tegenstel ling tot eigendomsgegevens zoals die bij het Kadaster bekend zijn, zijn er geen gegevens bekend met betrek king tot de pacht in Sluis - Oostburg. Dit betekent dat er ten behoeve van de stemming een dergelijke lijst nog moet worden samengesteld. De landinrichtingswet voorziet hier in door een zogenoemde pachtersre gistratie te houden. De registratie is gebonden aan een wettelijke termijn van één maand. Voor Sluis- Oostburg is de periode om een ver zoek tot pachtregistratie in te dienen vastgesteld op 9 januari 1988 tot en met 8 februari 1988. Het hoeft geen nadere toelichting dat het van groot belang is dat de pachters in Sluis-Oostburg de moge lijkheid benutten om aan de stem ming deel te nemen. De stemmen van de eigenaar en van de pachter tellen elk voor de helft van de opper vlakte van het onroerend goed dat verpacht is. De pachtersregistratie dient voor de deelname aan de stem ming over de ruilverkaveling en heeft geen gevolgen voor de toede ling van gronden. Om te zijner tijd als pachter in het plan van toedeling mee te kunnen doen, zal (als de ruil verkaveling wordt uitgevoerd) op nieuw de pacht worden gere gistreerd. Alleen pachters met een door de Grondkamer goedgekeurd pacht- kontrakt kunnen in aanmerking ko men aan de stemming deel te nemen. Dit pachtkontrakt kan dan tot en met 8 februari 1988 worden inge diend bij de Landinrichtingskom missie, p/a Kadaster, Postbus 8013, 4330 EA Middelburg. Zitdagen Het pachtkontrakt kan ook tijdens één van de zitdagen op 12, 13, 19, 20, 26 januari 1988 en 2 februari 1988 in Hotel De Zwaan, Dorpsplein 10 te Zuidzande worden ingediend. Dit kan op alle dagen tussen 9.30 uur en 12.00 uur en tussen 13.00 uur en 16.00 uur. Het indienen van het pachtkontrakt tijdens deze zitdagen geldt ook als verzoek tot registratie als stemgerechtigde pachter. Een pachtkontrakt kan zowel worden in gediend door de pachter als door de verpachter. Dien bij voorkeur niet het origineel maar een kopie van het kontrakt in. Telefonische inlichtingen kunnen Vrijdag 18 december 1987 worden ingewonnen bij het Kadaster te Middelburg, de heer W.P. Rentier of de heer E. Tange, tel. 01180 - 37200, tst. 145. Ook indien u een kontrakt heeft dat (nog) niet bij de Grondkamer is geregistreerd, terwijl u wel zou willen stemmen, wordt u geadviseerd kontakt op te nemen met voornoemde personen. Belangstellingsregistratie i.v.m. uit ruil van grond Tijdens inspraakbijeenkomsten op het plan voor Sluis-Oostburg, begin 1987, is veel aandacht gevraagd voor mogelijke grondruilingen tussen de verschillende ruilverkavelingen in West Zeeuws-Vlaanderen. De split sing van West Zeeuws-Vlaanderen, in een aantal gebieden waar in opeenvolgende perioden een ruilver kaveling zal worden voorbereid, heeft tot gevolg dat eigenaren/ge bruikers vaak in meer dan één ge bied gronden in eigendom en/of in gebruik hebben. In sommige gevallen kan het voor een zo goed mogelijke toedeling ge wenst zijn, om door middel van grondruil alle rechten in één gebied bijeen te brengen. Dit is mogelijk door onderlinge, rechtstreekse, rui ling. Een andere mogelijkheid is ge bruik te maken van de Regeling ka velruil. Er is een afzonderlijke subsi dieregeling voor kavelruilen op basis van de Regeling kavelruil. De Regeling houdt onder meer in dat voor kavelruilen die aan bepaalde voorwaarden voldoen, de kosten van voorbereidende werkzaamheden worden vergoed, zoals bijvoorbeeld het landmeten en het opmakèn van een begroting. Datzelfde geldt voor notariskosten en registratierecht. Verder geldt dat de noodzakelijke kultuurtechnische aanpassingswer- ken om weer even goed te eksploite- ren kavels op te leveren, voor 50% door het Rijk worden vergoed, ove rigens met een maksimum van ƒ800,per ha. De Landinrichtingskommissie heeft toegezegd een aktief beleid te zullen voeren op dit terrein. Ruiling is mo gelijk Jot een half jaar vóór het plan van toedeling wordt op gemaakt. Om reeds voor de stemming duide lijk inzicht te krijgen in de wensen m.b.t. deze ruilingen, zal de belang stelling worden gepeild. In samen hang met de pachtersregistratie wordt er een aantal zitdagen gehou den op de hiervoor aangegeven data. Ook eigenaren/gebruikers kunnen dan dus hun belangstelling voor eventuele uitruil van hun grond over de gebiedsgrens van de ruilverkave ling Sluis-Oostburg kenbaar maken. verkochte produkten een bepaalde prijs moeten aannemen. Is een liquiditeitsbegroting be langrijk? Geen twijfel aan, zeer belangrijk. Ze ker nu. Door die begroting komt u te weten hoe uw liquiditeitspositie is, met andere woorden dat u zo goed mogelijk berokent of u tot de volgen de oogst over voldoende geldmidde len kunt beschikken. Zo niet, vraag dan uitstel van aflossing. Wat zijn de hulpmiddelen om de li quiditeitspositie te berekenen? Dat is een liquiditeitsbegroting- formulier dat u hieronder aantreft. 'Nee, zeg nu niet, 'ik ga eerst de kruiswoordpuzzels oplossen uit de di verse bladen want daar kan ik een boekenbon of een zakje korrels voor de poes mee verdienen'. Ga eerst een liquiditeitsbegroting maken van uw bedrijf, daar kunt u echt veel meer mee verdienen dan met de puzzel. En, zult u zeggen, als uit de begroting blijkt dat het bij ons goed zit, nou, dan smaken met Oudejaar de oliebol len dubbel lekker. En als de aflossingen al afgeschreven zijn? Nu, dan stapt u naar de bank en vraagt alsnog om uitstel want dit kan ook automatisch en dat kost geen geld. En als ik advies nodig heb? Nou, dan vraag je dat toch. De So ciaal Ekonomische Voorlichter zal u beslist kunnen helpen als u hem daar om vraagt. En we hebben ervaring met adviezen in deze! Op tijd advies vragen over financiering bespaart el lende, spanningen in het gezin en je kan er nog geld mee verdienen ook. J. MARKUSSE Te ontvangen: Liquiditeitsruimte per heden af te leveren pro dukten af te leveren vee: koeien pinken kalveren melkgeld nabetalingen werk voor derden rente terug te ontv. be lastingen premieheffing WIR-premie inkomstenbelasting kinderbijslag studietoelage uitkeringen verkoop inventaris privé-ontvangsten Te betalen: Liquiditeitstekort per heden zaad-, poot- en plantgoed kunstmest organische mest bestrijdingsmiddelen loonwerk veevoer: krachtvoer kunstmelk kalver- brokken ruwvoer veearts e.d. veehouderijbelangen loon onderhoud repa raties grond gebouwen inventaris en auto brandstofinventaris auto pacht polderlasten gebouwd en ongebouwd ruilverkavelingsrente bedrijfsverzekeringen elektra en gas water overige alg. kosten bedrijf rente aflossingen investeringen belastingen premie heffing inkomstenbelast. onroerend goed bel./ gezinsuitgaven bijzondere privé- uitgaven privé-verzekering beschikbaar nodig AMEV verwerft eeuwenoude Ambachtsheerlijkheid AMEV heeft in overleg met het bestuur van de Ambachtsheerlijk heid Cromstrijen haar uitgebrachte bod op alle 1.025 uitstaande am bachtsporties en certifikaten gestand gedaan. Daarna is AMEV Levens verzekering definitief eigenaar ge worden van Cromstrijen. De totale portefeuille landelijk vastgoed van AMEV groeit hierdoor naar ca. 21.000 ha. Cromstrijen is totaal 1500 ha groot waarvan ca. 350 ha water. De Ambachtsheerlijkheid ligt in het Zuidoosten van de Hoekse Waard tussen globaal Strijen en Zuid-Bei jerland. bestemmings plannen Domburg Met ingang van 11 december ligt ge durende een maand ter gemeentese- kretarie het ontwerp van de kam- peerverordening voor een ieder ter inzage. Gedurende deze periode kunnen schriftelijke bezwaren bij de gemeenteraad worden ingediend. Met ingang van 28 december a.s. zal de heer W.N. Kort zijn accoun tantspraktijk, gevestigd te Goes, in brengen in die van de Accountantsu nie ZLM. Gezien zijn leeftijd en de steeds ingewikkelder wordende ac countantspraktijk heeft de heer Kort deze samenwerking gezocht. Op de ze wijze kan de dienstverlening naar zijn kliënten optimaal worden voort gezet. De heer Kort en zijn twee me dewerkers gaan verhuizen naar het kantoor van de Accountantsunie aan Klein Frankrijk 1 te Goes. Zij zullen ter zijde worden gestaan door de heer J. Spijk, accountant- administratiekonsulent en direkteur van het in Goes gevestigde kantoor van Accountantsunie ZLM. Bij de Tweede Kamer is recent een tweetal wetsvoorstellen ingediend met de bedoeling ingrijpende wijzi gingen aan te brengen in de WIR- wetgeving. In het eerste voorstel komt de afschaffing van de milieu toeslag en de energietoeslag, de af schaffing van investeringsbijdragen voor vergunningen e.d. en de tempo risering van de verrekening van bij dragen aan de orde. In het tweede voorstel wordt eveneens de afschaf fing van enige specifieke kategoriën bedrijfsmiddelen behandeld. Het eerste voorstel behandelt de af schaffing zulks ingaande 1 januari 1988 van milieu- en energietoeslag en van vergunningen ontheffingen, concessies en andere dispensaties van publiekrechtelijke aard. Deze ingrepen hebben tot doel te komen tot besparing van WIR-bijdragen. De regering heeft hiertoe besloten om (nog) niet te be hoeven te bezuinigen op de basispre mie zelve. Naast de afschaffing van genoemde toeslagen wordt eveneens een besparing gevonden door de WIR-premie niet meer in één keer met de jaarbelasting te verrekenen doch in twee jaarmoten. Dat bete kent dat in principe de eerste helft wordt verrekend met de belasting van het jaar waarin de investering wordt gedaan. De tweede helft komt dan het volgende jaar voor verreke ning in aanmerking. Dit klinkt rede lijk eenvoudig doch maakt de totale WIR-problematiek er toch niet één voudiger op. Zoals bekend ontstaat de aanspraak op WIR-premie door het aangaan van een investerings beslissing. Of de premie ook dit zelf de jaar (voor de helft) tot uitkering (lees: verrekening) komt is afhanke lijk van ingebruikname van het be drijfsmiddel danwel aanbetaling er van. Daarnaast is het weer afhanke lijk van de hoogte van de over dit jaar verschuldigde belasting. Het goed bijhouden van de nog te verre kenen premie zal dan ook een zeer nauwkeurige zaak zijn. Spoor bijster Moet u zich eens het volgende voor beeld indenken. Over 1988 bestaat recht op premie ter zake van investe ringen tot een bedrag van 50. Daar van mag de helft of 25 met 1988 worden verrekend. Omdat het be drijfsmiddel nog niet in gebruik is genomen en de aanbetaling beperkt is tot 15, moet 10 worden doorge schoven naar 1989. Daar echter in 1988 maar een belasting wordt be taald van 8, kan van het te verreke nen bedrag ad 15 slechts 8 in minde ring worden gebracht. Blijft nog 7 te verrekenen met moge lijk drie achterliggende jaren danwel acht toekomstige jaren. En dan maar hopen dat de inspekteur niet al te zeer in deze bedragen gaat stre pen, zodat het cijfermateriaal geheel wordt gewijzigd. Je raakt dan snel het spoor bijster en vergissingen worden makkelijk gemaakt. Oplet tendheid blijft daarom de bood schap. De volgende keer wil ik graag nog iets over dat tweede wets voorstel schrijven. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3