'Als je er alleen voor komt te staan' bareel Zevende kaaskeuring in Zuid-Nederland wederom groot succes Drainage onderhoud C.J. van Dis m 0) Afzet meerval ondanks subsidie provincie nog op zelfde niveau Ja natuurlijk! Bel nu 01680-24836 (na 20.00 uur) Verslag van gekombineerde kursus SEV en Plattelandsvrouwen afd. Walcheren BARENBRUG Met Lekkerlander en de Prior als vroege aardappel altijd succes! In de teelt een milieu-vrien delijk gewas. Bij de consument een feestmaal. aa.'Pxvx 'Als je er alleen voor komt te staan'. Dat was de titel die men voor de kur sus had gekozen, georganiseerd door de agrarische kommissies van de C.B.T.B. en Z.L.M. in samenwerking met de S.E.V. gehouden in "Ons Huis" in Meliskerke. Hoewel er plezieriger onderwerpen te bedenken zijn dan deze waren er toch 27 vrouwen naar toe gekomen. Dat al deze vrouwen naar deze kur sus, waren gekomen, komt denk ik voort uit het feit dat je de ogen niet mag sluiten voor de realiteit en dat, wanneer men zelf in een situatie komt dat men er werkelijk alleen voor komt te staan, het toch wel goed en gemak kelijk is om wat kennis van zaken te hebben. Weten wat men moet doen of nalaten. De heer A.F. Rozen, S.E.V.-er bij de Z.L.M. was op de eerste bijeenkomst kursusleider. Na met elkaar kennis gemaakt te hebben, konden we kijken naar een video-film waarin we een groep mensen in ge sprek zagen over: "Het alleen komen te staan", en de konsequenties hier van als er niet van te voren een goede regeling is getroffen betreffende een aantal zaken, financieel en dergelijke. Na de koffiepauze diskussieerden we in groepjes over de vragen: Wat vond U van de film? Welke dingen kunt U samen gedurende het leven eventueel regelen? Op welke leeftijd kan men het beste een testament laten maken? Hoe en op welke manier kan de be drijfsvoering worden geregeld? Zo bleek het al gauw half 12 te zijn! Tijdens de tweede bijeenkomst was ook mevrouw Jet Wouters aanwezig, S.E.V.-ster bij de C.B.T.B. We hiel den ons die morgen bezig met enkele stellingen: Een testament is niet no dig; ledereen moet een levensverzeke ring afsluiten; Een vrouw kan geen lid worden van de bedrijfsverzorgings- dienst; de vrouw kan de pacht niet op haar naam zetten; Een man krijgt in plaats van A.W.W. een bijstandsuit kering; Een vrouw kan niet toetreden tot een maatschap; Bij overlijden van één ouder, moet altijd de kantonrech ter ingeschakeld worden. Genoeg om driftig over te diskussië- ren, later op de ochtend ging de heer Van Rozen er wat dieper op in. Na de pauze besprak hij de onderwerpen: - uitkering bij overlijden - hoe gaat het met levens- risiko-verzekeringen - als er een maatschap gevormd is op het bedrijf hoe dan verder bij het weg vallen van de man - belasting en suc cessierecht. Té veel eigenlijk in twee en half uur. Notaris W. van Wouwe uit Middel burg ging tijdens de derde bijeen komst met ons in op de juridische aspekten bij: Huwelijks goederenrecht, de wettelijke gemeen schap van goederen en huwelijkse voorwaarden. Hij ging vooral in op de wettelijke regelingen bij echtschei ding en de verplichtingen die men heeft bij een huwelijk in gemeenschap van goederen. Ook aan de vragen die gesteld werden besteedde de heer van Wouwe rustig de tijd. Tot slot dan de vierde bijeenkomst. Notaris Van Wouwe besprak verder met ons de mogelijkheden van een testament. Over de konsequenties bij overdracht van bedrijf, of opheffing daarvan. We gingen in groepjes uit zoeken welke mogelijkheden er waren bij een bepaald aangewezen bedrijf. Dit werd daarna ook in het algemeen besproken: zeer leerzaam! Na de pauze ging de heer Van Wou we in op enkele schriftelijke vragen. Omdat dit de laatste bijeenkomst was gaf de heer Van Rozen er nog een feestelijk tintje aan door twee dames een korte samenspraak te laten houden. Mevrouw Brasser bedankte de beide sprekers voor hun duidelijke uiteen zetting in deze vier hjjeenkomsten en bood ieder een mand aan met daarin agrarische produkten. Vier lessen zijn eigenlijk te weinig om intensief op de dingen in te kunnen gaan. Toch kan ik wel zeggen - en ik denk namens allen - dat dit een korte maar leerzame kursus was. En zeker niet minder gezellig! verslag van een kursist Op 25 november j.l. is in Haghorst (gem. Diessen) voor de zevende maal de Zuidnederlandse kaaskeuring ge houden voor boerenkaas en geitekaas. Aan deze keuring is door 46 inzenders deelgenomen. In totaal zijn 44 boe renkazen, 62 geitekazen en 6 schape kazen aangeboden. In 1986 bedroeg het aantal inzenders 35 die gezamen lijk 80 kazen inzonden. Er is t.o.v. vo rig jaar een duidelijke toename te konstateren, met name bij de geite kaas. De inzenders van boerenkaas kwamen uit Zuid-Nederland. De in zenders van geite-, en schapekaas wa ren afkomstig uit een groter gedeelte van Nederland. De keuring werd door 3 keuringskommissies uitgevoerd. De volgende kategorieën kazen wer den gekeurd: - boerenkaas: jong, be legen, baby-goudse en kruiden; - geitekaas: jong, belegen, zacht en kruiden; - schapekaas: jong en belegen. De kazen werden beoordeeld op ui terlijk (presentatie, korst, model), konsistentie, geur, smaak en de door snede. Het maximaal aantal te beha len punten was 100; hoger dan 85 punten was le soort; van 76 tot 86 punten was 2e soort en minder dan 76 punten was onvoldoende. De beoor deling van zachte geitekaas was an ders (max. 80 punten). De inzenders kunnen tijdens het keuren van de kaas de beoordeling volgen van de keur meesters en zo hun inzicht m.b.t. de kaasbereiding vergroten. Ook was er de mogelijkheid om van de verschil lende kazen te proeven. De keurmeesters van de Landbouw- voorlichtingsdienst gaven na afloop van de keuring de volgende algeme ne indruk. De kwaliteit van de kazen was goed en te vergelijken met vorig jaar. Uitslag van de keuring: Boerenkaas: - Jong: le prijs: A. Blok, Weert, 96 pnt; 2e plaats: W. Ansems, Hoogeloon, 94 pnt; 3e plaats: F. v. Hei voort, Someren, 94 pnt; - Belegen: le prijs: W. Ansems, Hoogeloon, 93 pnt; 2e plaats: J. Kwekkeboom, Middelburg, 93 pnt; 3e plaats: L. Noren, Galder, 91 pnt; - Baby- goudse: le prijs: J. Kwekkeboom, Middel burg, 93 pnt; 2e plaats: H. Rutjens, Leen de, 93 pnt; 3e plaats: C. Abrahamse, Serooskerke, 92 pnt. Geitekaas: - zacht: le prijs: M. Blanken, Eemnes, 77 pnt; 2e plaats: N. Kil, Zundert, 76 pnt; M. Blan ken, Eemnes, 76 pnt; 3e plaats: M. Sent- se, Kapelle, 75 pnt; - jong: le prijs:,H. de Penning, Mijnsheerenland, 94 pnt; 2e plaats: P. Slingerland, Aarlanderveen, 93 pnt; 3e plaats: J. Vette, Vrouwenpolder, 89 pnt; - belegen: le prijs: M. v. Leeuwen, Soest, 96 pnt; 2e plaats: N. Kil, Zundert, 92 pnt; 3e plaats: J. Hezemans, Aalst, 91 pnt. Schapekaas: le plaats: J. Vette, Vrou wenpolder, 92 pnt; 2e plaats: C. Joepse, Oostkapelle, 89 pnt; 3e plaats: L. Atema, Brakel, 88 pnt. N.B. (Bij gelijke eindskore is het hoogste puntenaantal voor geur en smaak bepa lend. De kruidenkaas is wel beoordeeld, echter de plaatsing is sterk afhankelijk van iemands voorkeur m.b.t. bepaalde krui den, daarom buiten mededingen van prijzen-) Ing. G. v.d. Staak Specialist melkwinning CR-Waalre - 5 a V. I Er zit nog geen schot in de afzet van de meerval. De kweek van de ze tropische vis, waarmee vooral in Noord-Brabant tientallen boe ren hun inkomen trachten aan te vullen, is technisch vrij makkelijk onder de knie te krijgen; om het dier ook in de diepvriesbakken van supermarkt en op het menu van restaurants te krijgen, blijkt echter heel wat moeilijker te zijn dan verwacht. Sinds de oprichting van de eerste meervalkoöperatie in september 1986 en ruim een jaar na het marktonderzoek van twee bureaus is er nog weinig in de si tuatie verbeterd. Vooral voor de provincie Noord- Brabant betekent deze gang van zaken een fikse teleurstelling. Uit haar subsidie van meer dan twee ton, waarvan onder meer het on derzoek werd bekostigd, is nog vrijwel geen rendement gehaald. De afzetmarkt stagneert nog steeds, ondanks alle goede bedoe lingen. Voor het provinciebestuur was dat aanleiding om zijn be moeienissen met deze tak van visteelt te staken. Projektleider J. van den Hurk geeft toe, dat het onderzoek van Bureau van Heesewijk en BV Pro- Yrijdag 18 december 1987 ject Development niet de uitwer king heeft gehad, die men ervan verwachtte. "De vooruitzichten vorig jaar waren goed, iedereen geloofde erin. Het onderzoek heeft dat bevestigd. Alleen de af zetmarkt moest worden verbeterd. Maar een goed marketingplan lukt alleen als iedereen op een noemer zit. Ondanks de oprichting van de meervalkoöperatie is het niet ge lukt om sluitende afspraken te ma ken over prijs en kwaliteit. Daar komt nog bij, dat lang niet alle meervalkwekers in Brabant bij de koöperatie zijn aangesloten". Desondanks ziet de heer Van den Hurk nog altijd toekomstmoge lijkheden voor deze vis. Voorlo pig prefereert de provincie echter een plaatsje aan de zijlijn. De meervalkwekers in Brabant moe ten eerst maar eens op een lijn zien te komen, zo betoogt Van den Hurk. Dat het kan lukken bewijst de even jonge geitenhouderij, die met behulp van koöperatie Amal- thea een stuk beter skoort dan de meerval. Zware investeringen Sommige meervalkwekers hebben intussen afgehaakt. Bij de start waren 30 boeren bij de koöpera tie aangesloten, nu nog 27. De ge zamenlijke afzet is sinds vorig jaar nauwelijks gestegen. Arie van Wijk uit Bergeyk, sekretaris van de meervalkoöperatie hierover: "In het eerste jaar hadden we een omzet van anderhalf miljoen gul den. Een grote varkenshouder haalt dat bij wijze van spreken in zijn eentje. Onder invloed van al die optimistische publikaties vorig jaar hebben veel boeren zwaar geïnvesteerd. Sommigen tè zwaar, die zijn nu weer afgevallen. Daar komt bij dat de verkoopprijs flink is gedaald. We begonnen met een gulden of zeven per kilo, dat is nu 3'/2 tot 5 kilo. In doorsnee is door de mesters niet bepaald veel verdiend". Van Wijk noemt het rapport van de beide onderzoeksbureaus ach teraf te pretentieus. Het royale subsidiebeleid van de provincie werd niet gevoed door het lande lijk beleid en is mede om die re den weer doodgebloed. Zo is het eenjarig kontrakt met een arbeids kracht van het GAB niet verlengd. Van Wijk: "Er is inderdaad nooit een gerichte promotiecampagne geweest. In feite is de direkte ver- TELECOMMUNICATIE o.a. telefooncentrales, telefax, doorschakelapparatuur, tele- foonbeantwoorders (óók te huur), alarmmelders, draad loze intercoms, enz. Becotex Telecommunicatie - Yerseke. Tel. 01131-2406. SLACHTKUIKENSTROOI- SELMEST met GEGARAN DEERDE GEHALTES! DE GEWASBESCHERMER van der Wal B.V. 01877 - 1200 - 1321 - 2935. TE KOOP: pootaardappelen: bintje, eersteling, première, prior, doré, gloria, lekkerlan- der, meerlander, pipo, irene, koopmans blauwe. Agr. Han delsbedrijf P. Cevaal Grijps- kerke. Tel.: 01180-23445-11954. GELEGENHEID TOT het contracteren van winterwor tels. Inl.: M. Mol, Wemeldin- ge, tel. 01192 - 2248. TE KOOP GEVRAAGD: Tar we stro en weidehooi. Agr. Handelsbedrijf P. Cevaal, Grijpskerke. Tel. 01180 - 23445 - 11954. TE KOOP: gebruikte trans porteurs, kistenkantelaar, do- seerbunker, onderlosser 8 ton, leesbanden, ventilatoren, op- voerbafhden, sorteerder, eleva torband. P. de Korne, 's-Gravenpolder, 01103-1558-2349. koop, het leggen van kontakten met groothandels, het enige dat de koöperatie doet om de afzet van meervalvlees te bevorderen. En dan nog niet eens erg gestruktu- reerd. Toch hebben we geen slech te basis met de huidige afnemers. Het probleem is alleen dat er geen groei te bespeuren is". Proefstation visteelt Ondanks deze matige berichten (of juist vanwege) probeert de NCB een proefstation voor de visteelt naar Brabant te halen. Juist omdat meer dan de helft van de meervalkwekers in deze provin cie is gevestigd en op de MAS in Helmond veel aandacht aan de meervalkwekerij wordt besteed, is zo'n proefstation hier nodig. Daar kan onderzoek worden verricht naar zaken als produktiemetho- den, ziektebestrijding en voeder samenstelling. Bovendien kan de agrariër door het proefstation worden begeleid en voorgelicht bij de opzet en bedrijfsvoering. De NCB vindt dat de meervalteelt nog in een pioniersfase zit. Er moet nog erg veel onderzoek worden ge daan, waarbij het proefstation van onschatbare waarde kan zijn. H. de Bot Er is een groenbemester die unualin uw tarwe kunt zaaien: 8ARCEL Een nieuwe groenbemester met belangrijke voordelen: - in de winter te zaaien - zeer hoge wortelproduktie - gemakkelijk te ploegen - weinig kans op "opslag" Vraag de gratis teeltbeschrijving aan. barenbrug Holland bv, Postbus 4,6800 AA ARNHEM. Tel.: 08818-1545 HETELUCHTKANONNEN Masters en Arco's 85.000 cal Diesel 2975,—. Verrijdbare propaan stralers 14.000 cal van 2375.— voor 1250.—. - Compressors lasapparaten COz - 50 kg. Stalen Duitse aambeelden 273.Professio nele 160 1. Betonmolens 475.Scherpste prijzen in kabel, TL-armaturen, P.V.C. buizen, diepvriezers, wasma chines, drogers, allesbranders, gereedschap en inkoop verkoop van alles. D. Nijssen 6x24 uur service. Eigen repa ratie, koel- vriesmonteur. Mo lendijk 40, Yerseke, 01131-1979. Snuffelhal. BETONNEN MENGMEST- SILO'S (De Boer) vanaf 300 m' t/m 1500 m3. De scherpste prijzen voor topkwaliteit. Ook mengmestpompen en mixers en komplete meng- mestleidingsystemen. Fa. van Eekeren, Donkenweg 5, Wouw 01658-2251. Tevens het adres voor prima service. TE KOOP GEVRAAGD: Kalvereenlingboxen. Tel. 01102 - 1450. Zeer vroeg rooibaar, lang houdbaar, hoge opbrenastea Sterk tegen alle ziekten en knol gebreken, (zelfs misvor- vormde knollen zijn onbekend en de Prior is bovendien onvatbaar voor aardappelmoeheid) Een Lekkerlander of een Priorveld hoeft u niet of nauwelijks te sproeien tegen phytophthora-rot (de z.gn. aardappelziekte). Ze groeien op alle grond soorten gezond en zeer vroeg Want beide zijn werkelijk overheerlijk van smaak. Ze schillen gemakkelijk, zonder pitten. Voldoende bloemig en toch vast in de kook, bakken prachtig geeL De Lekkerlander knollen zijn ovaal, die van de Prior zijn lang (voor hele lange frites). Zijn ook erg geliefd bij volkstuinders om hun probleemloze teelt zonder bestrijdingsmiddelen. Pootgoed, in iedere maat is nü beschikbaar bij uw pootgoedleverancier. ^aardappelei^il^raktatie^ 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21