Vijftig jaar Bond in Steenbergen p.j. zuid geluid Zevenbergen winnaar volleybal toernooi PJZ afd. Sch/D. "Succesvolle avonden P.J.Z. Oost Zeeuws-Vlaanderen" ■VJê lp onder redaktie van de Redaktiekommis- Vrouw heeft belangrijke taak in veiligheid op en om landbouwbedrijf Gezellige ontmoeting bestuursleden redaktie Henk Tegels Mt II II Hr IB I4 V sie Bond van Plattelandsvrouwen voor W Ir Ir Ik mwmA Zeeland en Brabant ■■w h fl| Bk^ V Redaktieadres: Wvf IP II II VW Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. WJ Postbus 42, 4424 ZG Wemeldin De Kommissie Landbouwveiiigheid van het Landbouwschap is belast met de zorg voor de arbeidsomstandigheden van de werken in de land en tuinbouw. Door de Gewestelijke Raden zijn veiligheidskommissies ingesteld, waarin naast het bedrijfsleven ook regionale konsulentschap- pen en distrikten van de Arbeidsinspektie vertegenwoordigd zijn. Ver der aangevuld met een vertegenwoordiger(ster) uit de loonwerkersorganisatie, de 3 agr. jongerenorganisaties en de 3 platte landsvrouwen organisaties. Namens deze vrouwen mag ik de kommis sie landbouwveiiigheid vertegenwoordigen. De Kommissie ziet als taak via gerich te voorlichting verandering te brengen op het gebied van de veiligheid in de Bowling De bowling werd, zoals voorgaande jaren weer gehouden in de Vlaande- renhal te Sas van Gent. De avond be gon om 20.00 uur, vrijwel iedereen was aanwezig. Alleen de toneelspelers kwamen wat later. Aangezien de op komst erg groot was moesten er nog een paar banen bij besteld worden. Gelukkig kon dit nog, dus men kon nu met 9 man op één baan gooi en. Nadat er menige bal geworpen was, en de bekende capriolen waren uitgehaald, was 't eindpunt dan ook gauw bereikt. Om 22.00 uur was het gedaan met de pret, en kon iedereen onder het genot van een drankje na praten. Men was er algemeen over eens dat de avond geslaagd was. Dropping Het was enkele jaren geleden dat men een dropping organiseerde. Er was ditmaal een parcours uitgezet in Hoek en omstreken. Om ±21.00 uur wer den de leden en niet-leden verwacht, er kwamen 30 mensen op de uit nodiging af. Er werden 4 ploegen ge vormd, deze werden één voor één weggebracht met een veewagen. Het parcours was 2Vi uur lopen, tevens moest men tijdens het teruglo pen letters zoeken aan de hand van het beschreven parcours. Het punt waar men terug moest ko men was bij de familie Dieleman in de Lovenpolderstraat te Hoek. Na de terugkomst was er soep en broodjes, en men moest het woord inleveren. 20 vooral kleine kinderen uit de buurt moeten worden gehouden van werk zaamheden op het bedrijf. Ook mee- Toch waren er enkele groepen het spoor helemaal bijster want ze kwa men uit bij het café. Op deze manier kwamen deze enkelen uren later op de bestemming en met een heel ander woord (Amstel). Het woord was "Akela", de avond was desondanks zeer geslaagd. w Frank Martens de oogsttijd van bieten en mais kan er in natte periodes veel modder op de weg achterblijven, waardoor vaak aanrijdingen worden veroorzaakt. Ook kunnen er, indien het nodig is, verkeersborden worden geplaatst, die wijzen op gevaarlijke situaties. Veel aandacht moet er besteed wor den aan de kleding, b.v. geen loshan gende jassen en shawls (dassen). Deze kunnen zo gemakkelijk tussen de af- takas en alle bewegende delen komen, waardoor er veel zeer ernstige onge lukken gebeuren, met dodelijke af loop of blijvende invaliditeit. Ook bij het onderwijs en de voorlich ting verdienen deze zaken steeds de aandacht want een ongeluk is zo gebeurd. Djrkje Boll-Kuysten P.J.Z.-agenda Provinciaal: 21 december: HB-vergadering. Plaats: "Pannenhuis" te Hoogerhei- de. Aanvang: 20.00 uur. 9 januari: P.J.Z.-Zeskamp in de praktijkschool te Schoondijke. Afdelingen: Afd. Fijnaart: 18 december: Dropping. Vertrek van af de Voorstraat om 19.30 uur. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen: 18 december: Gezellige biertap wedstrijd bij café "Cambrinus" te Axel. Aanvang: 20.00 uur. Ook dit jaar weer mooie prijzen. Afd. Zevenbergen: 18 december: Discoschaatsen in de "Ton Menkenhal" te Dordrecht. Verzamelen om 19.30 uur op de markt te Zevenbergen. Je kunt je op geven bij Cors Punt, tel.nr.: 01682-2939 Entree is 5,50. 28 december: Dropping. Verzamelen En dan ineens is het voorbij. Het jubileum van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Afdeling Steenbergen. Terwijl ik dit schrijf, kijk ik naar het schattige Bieder meier boeketje dat mijn tafel siert. Het is gemaakt door een groepje Plattelandsvrouwen dat de gehe le versiering van de zaal op zich genomen heeft voor die 6e novem ber 1987. De versiering was een onderdeel van de zelfwerkzaam heid die - hoog in het vaandel van onze Bond - op deze feestdag naar voren kwam. In de maand mei 1987 was een groep je vrouwen gestart met het begin. Meest oud-presidentes met een bestuurslid. Zij vroegen zich af: Wat kunnen we? Wat moeten we? Wat zijn de financiële mogelijkheden? Het kostenplaatje komt immers direkt om de hoek kijken. Er was een mooie spaarpot, dus konden we wel wat on dernemen. Over één ding was de groep gelijkgestemd: we wilden alles zelf doen. Dus begonnen werd met praten. Oude verhalen werden opgehaald; een paar dames lazen 50 jaar notulen. Na een paar keer bij elkaar geweest te zijn, begrepen we dat er spijkers met kop pen moesten worden geslagen. Het was inmiddels juni geworden en juli was maar één blad van de kalender af scheuren. We besloten dat het een soort revue zou worden. Een terug blikken op de afgelopen vijftig jaar en een voorzichtig vooruitzien. Drie "klessebessen" - een ouder, mid del en jong lid - zouden van het één naar het ander praten. Zo gingen een paar leden schrijven. Het klinkt mis schien opschepperig, maar het werd een echte revue; met sketches, liedjes, volksdansen en daarbij een verbin dende tekst. Op de koffieochtend in september was het draaiboek klaar. In samen werking met het bestuur bespraken we hoe het verder uit te werken. Zo werd er een koortje gevormd, terwijl op de markt te Zevenbergen. De kosten die hieraan verbonden zijn, zijn 5,p.p. Opgeven bij Wim van Hoof, tel.nr.: 01680-27160. 1 januari: Nieuwjaarsbal in bar '"t Kuipke" te Zevenbergen. Aanvang 20.00 uur. Grote avonden: 9 januari: Tholen/St. Philipsland; 23 januari: Schouwen- Duiveland; 29 januari: 's Heer Abts- kerke/Nisse e.o.; 5 februari: Oost Zeeuws Vlaanderen; 19 februari: Noord-Beveland; 26 februari: Fijnaart. Afd. Tholen/St. Philipsland: 18 december: Dropping. 1 januari: Nieuwjaarsbowling in Fa- milyland, aanvang: 21.00 uur. 15 januari: Volleybaltraining: aan een andere groep de sketches aanpak te. Óok een groepje kinderen werkte mee. De reeds bestaande volksdans groep studeerde hun dansen in. Al les hadden we in eigen 'huis', zelfs een echte regisseuse. Ze haastte zich van de ene groep naar de andere. Stuur de hier wat bij, legde daar de klem toon anders. Drie keer repeteerden we gezamenlijk. De generale ging ver schrikkelijk slecht. Sprankelend geheel Dan is het 6 november. Onder het eten van een Brabantse koffietafel worden vijf dames van het eerste uur gehuldigd. Gesierd met een corsage en voorzien van een lepeltje gaan zij het 51ste jaar in. De Presidente bedankt nog enkele sprekers en dan zijn we zo ver. Na het bondslied vertellen de acht oud-presidentes voorvallen uit hun periode. Symbolisch wordt het lint doorgegeven en de laatste - de huidi ge - presidente hoopt het lint niet af te knippen, maar door te geven, want er is nog een hele rol. Dan rollen pe riodes uit de vijftig hondsjaren voor bij. Met veel enthousiasme zien we een groepje vrouwen dat op een lees- klub zit. De zaal geniet en leeft mee met de zoon en dochter van de moe der, die presidente is, en haar agen da. En op reis gaan, want wat is een Bond zonder haar jaarlijkse reisje. Alle kursussen aan één fiets gebon den. Het kan bij een plattelandsvrouw en dan ook nog tegelijk de fietstocht uitbeelden. De toekomst van een jon ge boer heeft de aandacht van de vrouwen van het land. De wijze waarop alles aan elkaar ge praat en gezongen werd vormde een sprankelend geheel! De dansende jongere en oudere groe pen gaven de fleurigheid en kleur aan dit jubileumgebeuren. Het meeleven en het gulle applaus was de dank van het publiek. Het bestuur bedankte de groep die zich helemaal had gegeven voor deze avond. Een avond vol humor en ernst over 50 jaar bondsleven in Steen- Sien Overbeeke-Breure vang 20.30 uur in de "Sporthal" te Stavenisse. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen: 18 december: Schaatsen te Brugge. Vertrek om 19.15 uur vanaf het Le- delplein te Oostburg. 26 december: Kerstbal. Aanvang: 21.00 uur. 1 januari: Nieuwjaarsbal. Aanvang: 21.00 uur. Afd. Goes: 19 december: Chinezen bij Ocean Pa radise op de Grote Markt 19 te Goes. De aanvang is 19.00 uur. Voor de le den kost deze avond 15,voor niet-leden 20,Opgeven bij: Jan Mol 01192-1566; Leenjan Boot 01130-1417; Jan de Jager 01135-1397; Marco Eversdijk 01102-2209; Janine Boogert 01130-1321. Vrijdag 18 december 1987 De bestuursleden lieten zich de barbecue goed smaken! Eindelijk was het dan zover. Op vrijdagavond 11 december j.l. vond in bar-boerderij "Schoudee" een gezellige barbecue-avond plaats, waarvoor alle afdelings bestuurders, kommissie-leden en dagelijks bestuursleden van de P.J.Z. uitgenodigd waren. Ondanks de mist was toch een groot aantal bestuursleden vanuit alle windrichtingen naar deze af gelegen boerderij gekomen om sa men te genieten van de voortreffelijke barbecue die daar klaar stond. Toen later op de avond de muziek wat harder ging waagde menigeen ook nog een dansje. Door dit alles ontstond er een gezellige sfeer, waarin de kon takten tussen de bestuursleden van de verschillende afdelingen weer wat nauwer aangehaald konden worden. En dat was het belang rijkste doel waarvoor deze avond georganiseerd was. Tweeëntwintig volleybalteams streden op 1 november j.l. in Zierikzee om de hoogste sportieve eer. Het bestuur had ook dit jaar zijn uiterste best ge daan volleybal rekreanten bij elkaar te krijgen. Het zou zeer mooi zijn ge weest als al de teams hadden bestaan uit de leden van de verschillende af delingen van de PJZ, maar dat moe ten we zien als een toekomstdroom. Dit jaar bestond de helft uit PJZ teams, en de andere helft uit volley bal teams van de KPJ en plaatselijke bedrijven en instanties. Gezien het te verwachten sterkte ver schil tussen de verschillende teams, werd alles opgesplitst in vier verschil lende poules, drie heren- en een da mespoule. De welbekende 'inmaak wedstrijden' werden daardoor groten deels vermeden. Dit kwam zeer zeker het plezier en de strijdlustigheid ten goede. Om kwart over tien die morgen be gon het tournooi. Voor aardig wat nachtelijke uitgaanders was dit wel een vroeg tijdstip, want de jenever neuzen en de bierige ogen waren bij sommigen nog duidelijk waarneem baar. Maar, een goede warming-up deed wonderen. Tot vijf uur die avond werd door iedereen met veel in zet en sportief gedrag het volley balspel bedreven. Deze inzet en sporti viteit maar dan met een geheel ander spel, was ook tijdens en na de prijsuit reiking nog in drankmatige vorm aanwezig. Hieronder staat per poule het beste PJZ-team vermeld: Poule 4: derde plaats Noord- Beveland; Poule 3: (dames) tweede plaats Tholen, met als vermelding dat zij maar met vijf dames speelden i.p.v. zes; Poule 2: derde plaats Sch./Duiveland 2; Poule 1: eerste plaats Zevenbergen. Namens het bestuur iedereen bedankt. land- en tuinbouw. Zo werden vaak voorlichtingsavonden georganiseerd over veiligheid van het landbouwver- keer op de weg en de veiligheid in en om de boerderij. Op de werktuigen- dagen in Liempde hadden de kom missie landbouwveiiigheid en de arbeidsinspektie gezamenlijk een stand ingericht. Veel ongevallen ge beuren in de maanden augustus, sep tember, oktober en november tijdens de oogstcampagnes. Deze zijn in de meeste gevallen te wijten aan mense lijk falen. De boerin heeft een belangrijke taak om de aandacht voor veiligheidsmaat regelen te stimuleren Binnen en bui ten het eigen bedrijf. Veel kinderen zijn er in de land- en tuinbouw dode lijk verongelukt, vooral in de vakan tiemaanden. Vaak brengen ze vriendjes mee als ze vrij van school zijn, de kinderen willen graag een handje helpen door met de trekker te gaan rijden. Het is duidelijk, dat rijden op trekker of aanhanger moet worden ontraden. Ouders hebben de taak om ze van jongsaf te wijzen op gevaarlijke situa ties en ze vertrouwd te maken met de aanwezigheid van werkende machi nes. Ook zullen de agrariërs moeten zorgen, dat er geen andere mensen op het land kunnen komen tijdens werk zaamheden met de machines. Vorig jaar waren er 2 dodelijke ongevallen op één dag in onze regio. Tijdens het oogsten van de mais werden er kol ven geraapt. Door de loonwerkers op de machines worden deze mensen vaak niet gezien. Zeer belangrijk is ook het onderhoud van de machines. Spiegels en achterlichten moeten re gelmatig worden schoongemaakt, en worden gemaakt wanneer ze kapot zijn. Weg schoon Ook de weg moet de landbouwer na gebruik schoon achterlaten. Vooral in Uitslag aardappelschilwedstrijd Aan de aardappelschilwedstrijd op de "Open Dag", werd door een groot aantal bezoekers deel genomen. In een zo kort mogelijke tijd moest een zakje aardappelen ge schild worden; voor de berekening van de uitslag telde het gewicht van de geschilde aardappelen mee. Aan het eind van de dag, bleek mevrouw S. Risseeuw uit Cad- zand, de winnares te zijn met de tijd van 5.02 min., gevolgd door mevrouw L. Polderdijk uit Nw. en St. Joosland met 6.03 en als der de eindigde mevrouw Jde Feyter uit Axel in 6.19 min. Mevrouw Risseeuw werd reeds op de hoogte gesteld en is een "plank je kaas" overhandigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 20