D VS6<9^- c Alarmerend zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Overleven Landbouwschap komt met sectorplan akkerbouw Landbouwschapsvoorzitter Varekamp: Grond uit produktie is geen fundamentele oplossing Imago m m m VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 land-en tuinbouwblad Deze week loopt de bietencanpagne 1987 af. Dan zal ook dit waterkanon waarmee vrijwel alle bieten aan het begin van het verwerkingsproces kennis maken, worden stilgelegd. De campagne verliep niet zo vlot als voorgaande jaren hetgeen vooral te wijten is aan de weersomstandigheden in het begin van de campag ne. Toch kan men er in het algemeen met tevredenheid op terug zien. Zie ook pag. 8 en 15. Twee weken geleden had ik het in deze rubriek (naar aanleiding van de spreekbeurt van minister Braks van landbouw bij het KNLC) over het gure weer dat de ak kerbouw te wachten staat. Kort daarna hebben wij in 3-ZLO verband - vlak voor de officiële opening van de nieuwe veiling van CVZ - nog kort maar indringend met de minister van landbouw gesproken over onze grote zorgen over de toekomst van de zuidwestelijke akkerbouw. Ik was dus voorbereid toen ik maandag avond jl. naar "AVRO's Televizier" keek waar de mi nister in discussie ging met een aantal boeren en vis sers. Ondanks die voorbereiding is mij tijdens de uit zending de schrik opnieuw om het hart geslagen over de kille en bikkelharde wijze waarop de minister over de akkerbouw sprak en meende te moeten reageren op de hartekreet van de vragensteller. In de beant woording van de minister was hoegenaamd geen 4 ruimte voor de positie van de boer - laat staan zijn ge zin. Geen emotie bij minister Braks. Het menselijke aspect telt niet meer mee. No nonsense dus. De mi nister is duidelijk niet bereid ook maar één vinger voor de akkerbouw uit te steken. Opvallend was ook dat hij alleen bed.rijfsvergroting noemde als mogelijke kans voor de akkerbouw terwijl hij in één adem ook constateerde dat in Nederland met name de grond veel te duur is om als akkerbouw te kunnen concurre ren met Frankrijk en Engeland. De vragensteller - een akkerbouwer en ZLM kringbestuurder uit Zierikzee - prikte die ballon dan ook terecht onmiddellijk door. In het gesprek op de veiling hebben wij de minister juist duidelijk proberen te maken dat de toekomst van de Nederlandse akkerbouw vooral ligt in de teelt van hoogwaardige produkten. Alleen via omschakeling van bulkproduktie op (een groot aantal) specialiteiten is er een kans dat een ware slachting onder de akker bouwers wordt voorkomen. Wij hebben de minister toen bezworen de akkerbouw daarvoor de nodige tijd te gunnen. Zijn reactie was dat onze hartekreet goed was overgekomen. In "Televizier" vond ik daar ech ter niks van terug. Sterker: de minister houdt nog steeds vol dat de problematiek van de akkerbouw veeleer conjunctureel dan structureel is. Intussen heeft het LEI historisch gezien ongekend slechte uit komsten voorspeld. De hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap vond daarin aanleiding om alarm te slaan richting Dagelijks Bestuur. Relativeren de opmerkingen dat de kosten toch (flink) gedaald zijn mogen dan voor bepaalde sectoren waar zijn, voor de akkerbouw in ieder geval niet. Officiële cijfers geven aan dat de kosten voor de akkerbouw wel degelijk zijn gestegen. In diezelfde akkerbouw is er al een aantal jaren sprake van ontsparingen waardoor op korte ter mijn liquiditeitsproblemen kunnen ontstaan. De conti nuïteit in de akkerbouw komt daardoor acuut in ge vaar. De minister kan daarom mooi praten, maar de problematiek in de akkerbouw is wel degelijk structu reel van aard. Zeker tegen de achtergrond van het Brusselse en Haagse beleid. Het wordt daarom de hoogste tijd dat de minister van landbouw zich se rieus bezig gaat houden met de akkerbouw. Vanuit de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM hebben wij een krachtig signaal afgege ven richting onze landelijke organisatie het KNLC. Af gelopen dinsdag is naar aanleiding van dit signaal in het voorzittersoverleg van het KNLC gesproken over de situatie in de akkerbouw. En mede op sterk aan dringen vanuit de ZLM zal er op 20 januari a.s. weer een breed 3 CLO overleg plaats vinden waarbij alle ge westelijke organisaties aanwezig zullen zijn. Vanuit ditzelfde overleg is enkele maanden geleden een drin gend beroep gedaan op de regering en de Tweede Ka mer om meer aandacht te hebben voor de land- en Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag besloten om een eigen sectorplan voor de ak kerbouw voor te bereiden. Daarin moet worden aange geven op welke manier de Nederlandse akkerbouw weer perspectief kan worden geboden. Het is de bedoeling al in februari volgend jaar een concept voor te leggen aan het bestuur. Het Landbouwschap gaat ervan uit dat de Nederlandse akkerbouw aan de vooravond staat van een ingrijpend omschakelings- en herstructureringsproces. Wil dat goed verlopen dan zullen er zowel door de akker bouwers zelf als door de overheid op tal van punten ini tiatieven moeten worden genomen. In het sectorplan dat wordt voorbereid door de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap zullen onder meer zaken aan de orde komen als bedrijfsvergroting, kwaliteitsverbete ring, produktiemogelijkheden buiten de sfeer van de voedselvoorziening en een betere commercialisatie. Het verplicht uit produktie nemen van landbouwgrond komt neer op het bevriezen van produktierechten en staat daarmee haaks op de doelstellingen van het ge meenschappelijk landbouwbeleid. Het betekent het eind van de regionale specialisatie. Areaalbeheersing veran dert niets fundamenteels aan de landbouwproblemen. Het bestrijdt alleen de symptomen. Dit zei de voorzitter van het Landbouwschap, Marius Varekamp, dinsdag jl. tijdens een studiemiddag in Wageningen over areaalbe heersing in de landbouw. Hij verdedigde daar de stelling dat bij het oplossen van de huidige problemen areaalbe perking wellicht tijdelijk een rol kan spelen, maar nooit een verplicht karakter mag krijgen. Varekamp waarschuwde voor te optimistische verwach tingen over het effect van het uit produktie nemen van landbouwgrond. Kern van de marktverzadiging is niet het teveel aan landbouwgrond, maar vooral de biotech- nologische en mechanische vernieuwingen, zo zei hij. Voor de noordelijke lidstaten in de Gemeenschap zag de voorzitter van het Landbouwschap meer heil in heroriën tatie, sanering en herstructurering van de landbouw. De eerste twee maatregelen zijn volgens Varekamp nodig vanwege een druk op de prijzen, terwijl herstructurering potentieel levensvatbare bedrijven de kans moet bieden om tegen lagere prijzen te kunnen concurreren. Begrip toonde Varekamp voor het standpunt van de zuidelijke lidstaten in de Europese Gemeenschap die niet warm lopen voor het uit produktie nemen van land bouwgrond. Deze landen hebben juist behoefte aan de ontwikkeling van hun platteland, waar nog veel mensen leven. Areaalbeheersing is, aldus Varekamp, geen instru ment van plattelandsontwikkeling. tuinbouw. Dat leek even te helpen. Achteraf bleken het niet meer dan mooie woorden te zijn. De politiek moet nu eindelijk eens met daden komen om te laten zien dat de land- en tuinbouw hen werkelijk een zorg is. De politiek kan dat bewijzen door steun te geven aan het door de sector gevraagde akkerbouwoverle- vingsplan. Vanuit de praktijk zijn voor zo'n plan inmid dels de nodige bouwstenen aangedragen. De politiek hoeft het alleen nog maar af te maken. De huidige problemen in met name de akkerbouw zijn bepaald niet bevorderlijk voor het imago van de sec tor. Daardoor ontstaat ook bij plaatselijke en regionale overheidsbestuurders al gauw de neiging de land bouw voor de toekomst af te schrijven als economi sche factor van betekenis. Ik wil daarvoor ernstig waarschuwen. Alleen al in Zeeland is er de laatste ja ren zeer veel geïnvesteerd door de Landbouw-met- een-grote-L. Waarschijnlijk meer dan in welke andere sector ook. Nieuwe technieken en nieuwe produkten zullen nieuwe ongekende mogelijkheden met zich meebrengen. Voorwaarde is dan wel dat de landbouw de kans krijgt zich structureel aan te passen. Dat is wat wij vragen. Niet meer en niet minder. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1