Prima kwaliteit, minder slachtvee op Axelse jaarmarkt Vereniging Zeeuws Melkschaap wil afzet kaas verbeteren Nieuwe bestrijdingsmethode Ziekte van Aujeszky Geen afwijzingen bij l.B.O.P.-proeven 1987 Voorbereiding Indoor- Zeeland volop aan de gang Biggenoverschot spoedig voorbij? Fokvaarzen veiling kon geen doorgang vinden PVV wil varkenspestvrije - status jaar vervroegen Onder gunstige weersomstandighe den, met goede publieke belangstel ling, werd donderdag 10 december de traditionele Axelse veejaarmarkt gehouden. Voorzitter Ben Ysebaert van het veemarktkomité: 'Alhoewel de aanvoer van het vetvee iets min der is dan vorig jaar - de prijzen lig gen daar natuurlijk aan ten grond slag - is de kwaliteit van het vetvee van prima gehalte'. Wat opvallend was, dat de aange kondigde fokvaarzenveiling, die na afloop van de veemarkt zou v/orden gehouden geen doorgang kon vin den. Michiël J. Vinke, voorzitter van het Zeeuws Rundvee Syndikaat (ZRS): 'Er waren maar drie vaarzen aangemeld, je moet er toch wel minstens tien hebben, anders is het niet aantrekkelijk, terwijl je dan ook vaarzen moet hebben die in januari afkalven. Waarschijnlijk ligt het er ook wel aan dat er pas in Etten-Leur ook fokveiling is geweest. Ja, vorig jaar was het een sukses, maar hope lijk is dit volgend jaar weer zo'. Jan M. Murre Uitslagen: Slachtvee: Dikbillen: rondbontvee zon der br. tanden: la. Meermarkt Goethals Westdorpe, met twee br. tanden: slagerij Ulijn, Sluis, zwart bont vee zonder br. tanden: la. slagerij Den Hamer, Terneu- zen, lb en lc slagerij Van Laere, Axel. Met twee br. tanden: la. Slagerij Maes- schalk, Sluiskil; meer dan twee br. tan den: la. Slagerij Ulijn, Sluis. Buiten lands vee zonder br. tanden: la en lb Slagerij Van Laere, Axel; 2. br. tanden vrouwelijk: la. Slagerij De Milliano, Oostburg; lb.: Slagerij Den Hamer, Ter- neuzen. Meer dan 2 br. tanden: la. Sla gerij Den Hamer, Hulst. Limousine meer dan 2 br. tanden: la. Slagerij La Clayes, Biervliet. Ossen, meer dan 2 br. tanden: la. Slagerij Ulijn, Groede, meer dan 2 br. tanden: la. Slagerij Den Hamer, Zaamslag. Scotten met 2 br'. tanden: la. Slagerij Ulijn, Sluis, meer dan 2 br. tan den: la. Slagerij De Clercq, Waterland kerkje. Vaarzen met 4 tandenla Suy Koe wacht. Stieren zonder tanden, la. Slagerij Den Hamer, Terneuzen. Buitenlands ras: lb. Van de Veeken en Zoon, Hulst. Kampioen roodbont: Slagerij Ulijn, Sluis. Kampioen Schotten en algemeen kampioen vrouwelijk vleesvee: P. van Driessen, Sluiskil. Kampioen dikbil: Sla gerij Ulijn, Sluis. Kampioen Limousine en algemeen kampioen stieren overig vleesvee: E. Claeys, Biervliet. Kampioen vaarzen en algemeen overig vrouwelijk vee: E. Suy, Koewacht. Kampioen dikbil zwartbont en algemeen kampioen stie ren: Slagerij Den Hamer, Terneuzen. Kampioen dikbil vrouwelijk en algemeen kampioen vaarzen: Castelijn de Le Lys, Kampioen stieren: Slagerij Den Hamer, Terneuzen. Kampioen ossen: Slagerij Ulijn, Groede. Kampioen dikbil manne lijk: Slagerij Van Laere. Kampioen rood bont mannelijk: Meermarkt Goethals, Westdorpe. Afdeling fokvee: algemeen kampioen fokvee: W. Ruymbeek en zoon, Kapellebrug. Kalfvaarzen: K. Pi- cavet, Overslag. Tweejarige runderen zwartbont 1, 2 en 3: W. Ruymbeek en Zoon. Eenjarige runderen roodbont: 1. H. van der Veeken, Hulst, 2 en 3: W. Ruymbeek en Zoon. Pinken roodbont: I, 2 en 3: H. van der Veeken. Stierkalve ren: 1, 2 en 3: H. van der Veeken. Scha pen Suflock ras: rammen en oudere ooi en: 1. J. van Langevelde, Koewacht. Texelse schapen en afdeling slachtscha pen: 1. H. Buyze, Biervliet. Kampioen ram: J. van Langevelde, Koewacht. Kampioen ooi: H. Buyze, Biervliet. Shet- landpony's, hengsten 2-jaars: N. de Regt, Axel. Oudere hengsten en oudere merries: Johan Blok, Axel. Apaloosa, oudere merries: 1. Jolanda 't Gilde, Hoek. Friezen: 1.5 jaar jarige hengst en oudere merries: Van Asselt, Westdorpe. Aan het eind van het jaar even terugkijken The Upjohn Company, die haar Ne derlandse vestiging in Ede heeft, is er in geslaagd een geheel nieuw type vaccin te ontwikkelen tegen de ziekte van Aujeszky (ook wel pseudorabies genoemd). Onder de naam TOLVID biedt dit vaccin een unieke mogelijk heid de ziekte van Aujeszky onder kontrole te krijgen, een virusziekte die in vele landen een grote en ernsti ge bedreiging vormt voor de var kenshouderij. Tolvid is door Upjohn ontwikkeld door gebruik te maken van de nieuwste inzichten en moderste bio- technologische onderzoeksmetho den. Dit heeft geleid tot een vaccin dat een goede bescherming biedt on der uitsluiting van het risiko dat het veilinge vaccin-virus weer verandert in een schadelijker, virulentere va riant. Tevens biedt het vaccin de mo gelijkheid om gevaccineerde dieren te onderscheiden van natuurlijk geïnfekteerde dieren. Tolvid biedt bepaalde voordelen bo ven de reeds bestaande levende en dode vaccins tegen de ziekte van Au jeszky. Gemodificeerde, levende vaccins tegen de ziekte van Aujesz ky. Gemodificeerde, levende vaccins beschermen weliswaar tegen de ziek te maar zijn ontwikkeld door vele celpassages zodat het risiko blijft Zaterdag 12 december werden onder auspiciën van het Landbouwschap de l.B.O.P.-proeven afgenomen in 'Manege de Braanjenhoek' te Kapel- Ie. De jury voor zowel de rijpaarden- proef als de tuigpaardenproef be stond uit de heren Pompen en Brink man. De rijpaarden worden beoor deeld op hun gangen d.w.z. op ruim te in stap, draf en galop, en worden daarbij ook beoordeeld op houding en wendbaarheid en op karakter, ge hoorzaamheid en temperament. Daarnaast moet nog een springproef afgelegd worden. De tuigpaarden springen uiteraard niet, maar wor den beoordeeld op tuigpaardma- nieren. De slechte rentabiliteit in de vee- en vleessektor - en in het bijzonder in de veehouderijsektor - blijft de ge moederen bezighouden. In de open bare vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) kwam daarbij grote verontrusting over de verkrijging van de varkenspestvrije-status van ons land. Geheel tegen alle verwach tingen en de gemaakte afspraken in blijkt eerst nu, dat deze pas op 1 ja nuari 1989 van kracht zou zijn. 'Dat overleven we niet en houdt voor 90% van onze produktie onover koombare risiko's in', zei PVV-vice- voorzitter Chr. C.W. van Gisber- Vrijdag 18 december 1987 bestaan van terugmutatie naar het schadelijke veldvirus. Dode vaccins daarentegen worden als veiliger be schouwd maar, zeker bij gevoelige varkens, ook als minder effektief. Bovendien bieden vele huidige be staande vaccins niet de mogelijkheid om onderscheid te maken tussen ge vaccineerde dieren en dieren welke (tevens) met het veldvirus zijn besmet. De verwachting is dat dit nieuwe vaccin in 1988 op de markt gebracht kan worden in die EEG landen waar de varkenshouderij een belangrijke plaats inneemt. Tolvid is onlangs ook door het Amerikaanse Ministe rie van Landbouw (USDA) goedge keurd en op de markt toegelaten', aldus dr. R. Vandenhende, de Euro pese Animal Health Director van Upjohn in Brussel. Op dit moment wordt door de Ne derlandse overheid het vaccin aan nadere veiligheidstesten onderwor pen alvorens toegelaten te worden op de Nederlandse markt. 'Wij ver wachten dat dit begin 1988 het geval zal zijn, waarmee Nederland de eer te beurt valt voor de Europese pri meur van deze unieke gekombineer- de vaccinatie/bestrijdings-methode voor de ziekte van Aujeszky', aldus dr. R. Vandenhende. De uitslagen waren bevredigend, geen enkele kandidaat werd afgewe zen, en waren als volgt: Onderzoek rijpaarden (achtereen volgens naam, afstamming, eige naar, certifikaat en puntenaantal): Belina, Lucky Boy, J. de Feijter, Terhole, A, 89; Zenith, Ridder, A. de Nooijer, Gapinge, A, 89; Aman da, Doruto, M.L. v. Lieren- Korteweg, Schore, B, 85; Carole, G. Ramiro, Chr. de Feijter-Seydlitz, Terhole, B, 80; Claudia, Fier de Lui, J.G.M. Beulens, Kwadendamme, B, 78; Adinana, B. Raimond, M.J. Rottier, Biggekerke, B, 77; Birgitte, Tolad, A. Endepoel, Heyningen, B, 77; Belinda, Vommerdor, S. gen. Daarmee doelde hij ook op de veelheid van argumenten die daar mee de EG-lidstaten in handen wordt gegeven om ons land onheuse sancties op te leggen indien zich in de komende periode ook maar een enkel geval van varkenspest zou voordoen. Staande de vergadering werd minis ter Braks dan ook unaniem door het PVV-bestuur telegrafisch op het hart gebonden, de ingangsdatum naar 1 januari 1988 te laten verschui ven en de feitelijke voorgenomen re gionalisering van ons land zo spoe dig mogelijk door te voeren. Ondanks de mist 11 december jl. werd de ledenvergadering van de Vereni ging "Het Zeeuws Melkschaap" door de Zeeuwse Melkschapenfokkers nog redelijk bezocht. De belangrijkste ak- tiviteiten van het afgelopen jaar pas seerden de revue. De melkkontrole lijsten werden uit gedeeld. Tevens ontving men de oor nummers voor de lammeren die straks - februari/maart - geboren zullen worden. In het werkgebied - in hoofd zaak beneden de grote rivieren en Bel gië - bevinden zich ongeveer 300 stamboekfokooien. De meeste hier van lopen op Walcheren. De zwoegerziekte bestrijding komt goed op gang. Een 10-tal bedrijven is straks zwoegervrij vooral ook dank zij de voorlichting en medewerking van de Gezondheidsdienst voor die ren met name in de persoon van drs. J. Pekelder. De moederloze opfok - om zwoeger- vrij te worden - blijkt een arbeidsin tensieve methode te zijn maar kan veel succes hebben, zo bleek althans uit een verslag van één van de leden. Er zit na 3 jaar nog steeds groei in de PVV stelt bestuurlijke werkgroep in Het Produktschap voor Vee en Vlees zal een speciale bestuurlijke werk groep instellen naar aanleiding van onder andere een brief van de Industrie- en voedingsbond CNV over deelname aan Publiekrechterlijke Be- drijfs Organen (PBO's). De werk groep moet zich een oordeel vormen over hoe het PVV tot een voor de vee- en vleessektor toegesneden standpunt kan komen op vragen van het CNV. Moerland-v. Tiggele, Renesse, B, 77; Beola, Wagner, J.A. v.d. Bijl, Wolphaarsdijk, C, 75; Wicked, Noctorn, P. v. Biggelaar, Hoeven, C, 72; Balona, Ultimaat, H.V.F.P. Brooijmans, St. Annaland, C, 69. Onderzoek tuigpaard: Camburga, Pygmalion, C. Bastiaansen, Nispen, B, 84. Voor de vermeerderingssektor in de varkenshouderij lijken de eerste te kenen zichtbaar te worden die een beperking van de biggenproduktie kunnen inluiden. Dit zei PVV- sekretaris B.J. Odink op de bestuursvergadering van het PVV vorige week. De ruimere aanvoer van zeugen op de markt, de toename in de slachtin gen en de lichte afname van het ge bruikelijke overschot aan biggen wijzen in de richting dat er een einde komt aan het huidige desastreuze prijsnivo. Voorts werd opnieuw in de advies kommissie met klem gepleit om het nieuwe vast te stellen landbouwfor- fait niet verder af te laten wijken van vereniging en de geleidelijke uitbrei ding zit er ook nog wel in. De afzet van de kaas, alhoewel nog op geen enkele manier gestruktureerd verloopt zonder klachten evenals de afzet van de ooilammeren. Voor de ramiammeren die niet voor dekram gebruikt worden ligt dat wat moeilij ker. Binnenkort zal er een boekje ver schijnen met de namen en adressen waar de konsument schapekaas kan kopen. De mensen willen het vaak wel graag kopen maar weten niet op wel ke bedrijven. Zo blijkt ook hier dat de weg van pro- Bestuur en leden van de landelijke rijvereniging en ponyklub 'De Weel- ruiters' zijn volop bezig met de orga nisatie van het grootste indoor kon- kourshippique dat ooit in Zeeland werd gehouden. Vier dagen lang, maandag 28, dins dag 29, woensdag 30 december en het nieuwe lage btw-tarief, dan nu het geval is, daar dit anders de be staande verhoudingen in de af- zetstruktuur van de sektor ingrij pend aantast. Tenslotte is de advieskommissie zeer verontrust, aldus Odink, door de signalen dat vanwege de milieube lasting de veestapel in ons land ge halveerd zou moeten worden. De ad vieskommissie onderstreept hierbij de grote inspanningen die reeds door het bedrijfsleven gedaan worden om deze belasting vanuit de veehouderij terug te dringen om het door het ka binet gekozen uitgangspunt van het voortbestaan van een perspektief biedende veehouderij in de huidige omvang mogelijk te maken. ducent naar konsument vaak een moeilijke is. Wellicht dat deze weg op de komen de ZLM-manifestatie wat begaan baarder kan worden gemaakt omdat het Zeeuws melkschaap daar zeker aanwezig zal zijn. Tenslotte is er ook nu voor de melk- schapenhouder een rustigere tijd aan gebroken. Het melken is klaar, de ooien dragen hun nakomelingen en de eigenaar wacht gespannen af hoeveel drielingen er straks in zijn weide zul len rondhuppelen. Gaat u maar eens kijken als het zover is. ing. W. Koster zaterdag 2 januari komen kombina- ties van zo'n zeventig verenigingen aan de start in de veilinghallen te Goes; en zijn meer dan driehonderd starts te verwachten. De organise rende vereniging heeft, om dit alles mogelijk te maken, een speciale leembodem aangeschaft, die de be- tonvloer van de veiling zal bedek ken. Een forse investering die top prestaties mogelijk zal maken. Het hoogtepunt van de dressuurda- gen is een provinciaal nieuwtje, waar de organiserende vereniging veel be langstelling voor verwacht: de top- dressuurruiters rijden voor het eerst een kür op muziek in wedstrijdver band. Op 30 december is de pony springdag. Gouden Mosseltrofee Zoals ieder jaar is de zaterdag het onbetwiste hoogtepunt voor de springliefhebbers. Een ongeëve naard groot aantal belangstellenden stuurde dit jaar de startcoupon in. In alle klassen wordt in twee rubrie ken gestreden om de Gouden Mos seltrofee. De springrubrieken zullen worden onderbroken door een hack- neyrubriek. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19