Tuinbouwgasprijs blijft stabiel Nieuwe opzet Rassenlijst Groentegewassen Zonneschijn en zaadteelt Wie is wie in het Westland In de olie Nog geen beslissing tuinbouwonderwijs Noord-Brabant In het eerste kwartaal van het jaar wordt door de glastuinbouw bijna de helft van het totale jaar verbruik afgenomen. De glastuinders hebben daarom veel belangstelling voor de vraag wat de gasprijs voor de tuinbouw in het eerste kwartaal van 1988 zal worden. Pieter van der Struijs van het Landbouwschap gaat op deze vraag en op aanverwante za ken in. >De tuinbouwgasprijs wordt door de Gasunie per kwartaal aangepast aan de ontwikkelingen van de zware stookolieprijs. Het basismateriaal voor de berekening van de zware stookolieprijs wordt geleverd door het dagelijks verschijnende Ameri kaanse bulletin: 'Piatt's Oilgram Price Report'. Piatt's noteert de dagprijs van zware stookolie met een zwavelgehalte van 1%, uitgedrukt in dollars. De Gasunie rekent dit be drag om tegen de geldende dagkoers van de dollar en verhoogt dit vervol gens met 48 gulden per ton. In dit bedrag zijn de accijns en de han delsmarges begrepen. Bij de tuinbouwgasprijs is het dan ook niet mogelijk dat de situatie ont staat dat bij sterk dalende wereld marktprijzen, slechts een gedeelte van de prijsverlaging aan de konsu- ment wordt doorgegeven terwijl bij prijsstijgingen op de wereldmarkt zo snel als mogelijk het volle pond wordt doorberekend. Sommigen be weren dat zoiets wel gebeurt bij an dere olieprodukten zoals benzine. De prijs van de zware stookolie in dollars was dit jaar erg standvastig. Vooral als gevolg van de sterke da ling van de koers van de Amerikaan se dollar ten opzichte van de gulden, kon de aanblik van de zware stook olieprijs in guldens in het vierde kwar taal nog wat vriendelijker worden. T uinbou wgasprijs Tot voor kort werd de tuinbouw gasprijs per kwartaal aangepast aan de gemiddelde prijs van de zware stookolie over de zes maanden er voor. In het nieuwe kontrakt voor de tuinbouwgasprijs, dat op 1 okto ber 1987 is ingegaan, is afgesproken, dat deze periode van zes op twaalf maanden is gebracht. Het voordeel hiervan is dat de tuinbouwgasprijs een stabieler verloop krijgt en dit is vooral van belang in perioden dat de zware stookolieprijs sterk wisselende bewegingen vertoont. Dit is een si tuatie die nog niet zo lang geleden realiteit was en waarmee elke dag nog rekening moet worden gehou den. Verder kan nu bij de aanvang van het stookseizoen een redelijk be trouwbaar beeld worden verkregen van de tuinbouwgasprijs voor een belangrijk deel van de stookperiode. Meer stabiliteit en meer inzicht in de prijs voor het komende stookseizoen zijn voor de glastuinbouw belangrij ke zaken. Met welke prijs moet de tuinder nu in het eerste kwartaal van 1988 reke ning houden? Hoewel de noteringen van de zware stookolieprijs in de maand december nog niet kompleet zijn, kan op basis van de wel beken de elf maanden al een redelijk be trouwbare voorspelling worden ge daan. Indien wordt aangenomen dat de ontwikkeling van de zware stook olieprijs in december niet veel zal afwijken van die in november, dan is de verwachting dat de tuinbouw gasprijs voor het le kwartaal van 1988 een paar tienden van centen, 0,2 a 0,3 cent hoger zal uitkomen dan de huidige gasprijs van 22,3 cent per kubieke meter. Nieuw kontrakt In het nieuwe gaskontrakt zijn ook andere veranderingen afgesproken. In voorgaande jaren was het zo dat de eerste dertigduizend kuub tegen het kleinverbruikerstarief werd afge rekend en dat daarboven het tuin- bouwtarief van kracht was. Het ver schil tussen het tarief voor kleinver- drs. P. van der Struijs bruifcers en dat voor de tuinbouw over de eerste dertigduizend kuub werd dan achteraf door het gas- distributiebedrijf automatisch ge restitueerd. Met het nieuwe kontrakt is daar verandering in gekomen. Voor de tuinders met een jaarver bruik boven de dertigduizend kuub geldt met ingang van 1988 dat vanaf de eerste kubieke meter het tuin- bouwtarief wordt berekend. Dit is niet het geval voor de eerste vijfdui zend kuub indien er sprake is van één meter voor het huishoudelijk verbruik en het bedrijf. Een ander uitvloeisel van het nieuwe gaskontrakt is dat per 1 oktober 1987 voor de grootverbruikers onder de tuinders een vastrecht van ƒ175,per maand geldt. De tuinders die met hun jaarver bruik onder de dertigduizend kuub blijven, krijgen ook onder het nieu we gaskontrakt een kompensatie via het Landbouwschap. Het Land bouwschap kon voorheen voor deze kategorie van verbruikers slechts een gedeeltelijke kompensatie geven voor het verschil tussen de prijs van de kleinverbruikers en de tuinbouw. Nu is het mogelijk geworden dat het Landbouwschap aan deze tuinders het gehele verschil tussen de klein- verbruikersgasprijs en de tuinbouw gasprijs vergoedt. Deze verrekening vindt achteraf plaats. De regeling wordt door het Landbouwschap uit gevoerd zoals nu al weer jaren ge bruikelijk is. drs. P. van der Struijs Landbouwschap Bij de meeste gewassen is het aanbod aan rassen en/of selekties behoorlijk groot. Jaarlijks zorgen de kweekbe- drijven voor vele nieuwe introdukties. Omdat de rassenkeuze een grote rol speelt bij het welslagen van de teelt is het voor iedere teler van belang om voor zijn situatie het beste ras te kiezen. Bij zijn beslissing kan de teler gebruik maken van de objektieve proefresul- taten van rassenproeven die door het RIVRO in samenwerking met het PAGV en de proeftuinen en proef- boerderijen zijn verkregen. Met be trekking tot de rassenlijst kan echter medegedeeld worden dat de Commis sie Rassenlijst Groentegewassen (CRG) enige tijd geleden besloten Proef met zware sla in voorjaar Het Produktschap voor Groenten en Fruit wil een proef nemen om na te gaan of het aanbod van zwaardere sla in het voorjaar gestimuleerd kan worden. Als zwaardere sla doelbe wust geteeld wordt (door ruimere plantafstanden e.d.) lijkt er voor de ze sla een goede afzetmarkt in Duits land te zijn. De voorzitter van het PGF zal in het kader van deze proef in maart en april volgend jaar vrijstelling geven van de verpak kingsvoorschriften voor sla van 28 kg/100 stuks en op. Vrijdag 18 december 1987 heeft om met de uitgave van rassen- lijsten in boekvorm te stoppen. De laatste rassenlijst Glasgroenten is ver schenen in mei 1985 en de laatste ras senlijst voor Vollegrondsgroenten in mei 1986. Als vervanging heeft de CRG besloten om het verschijnen van de rassenlijsthoofdstukken te koppe len aan de rassenberichten van de be treffende gewassen. De rassenberichten 'nieuwe stijl' bestaan hierdoor tegenwoordig uit een eerste gedeelte (rassenbericht) dat een ver slag van de tweejarige proeven omvat en een tweede gedeelte (rassenlijst) dat alle aanbevolen rassen van het betref fende gewas beschrijft. Voor de vol legrondsgroenten zijn rassenberichten 'nieuwe stijl' al verschenen. Voor de glasgroenten wordt er gewerkt aan de opzet van deze rassenberichten 'nieu we stijl'. De rassenberichten kunt u - als het om enkele exemplaren per gewas gaat - kosteloos bestellen bij de rassenbe- richtenadministratie van het RIVRO, waarbij u tevens kunt opgeven of u in een abonnement op de rassenbe richten geinteresseerd bent (08370-79228). De verhuizing van de tuinbouwschool in Vught naar de omgeving van Eind hoven is definitief van de baan. Ook Helmond en Veldhoven hadden be langstelling voor deze school, maar de minister van Landbouw heeft laten weten dat de vestiging van zo'n school in Zuidoost-Brabant te konkurrerend is voor de tuinbouwscholen in Breda en Venlo. In het rijksscholenplan 1988-1990 is deze school inmiddels ge schrapt. De Noordbrabantse Christelijke Boe renbond heeft het nu over een ande re boeg gegooid en bij het ministerie een afdeling middelbaar tuinbouw onderwijs aangevraagd, die moet Zonneschijn bestaat uit licht en warmte. Twee faktoren die noodzakelijk zijn voor de be langrijkste levensfunkties van de plant. Zonne-energie bevordert de groei en het assimilatieproces. Zeker, ook bij diffuus licht vindt er assimilatie plaats, maar onder invloed van het zonlicht wordt dit belangrijk geïntensiveerd. Het assimilatieproces is niet al leen belangrijk voor de groei van de plant maar is ook van bijzon der groot belang bij de ontwikke ling en de vorming van het zaad. De gevormde assimilaten waar onder het zetmeel, wordt o.a. als reservevoedsel opgeslagen in de zaadkorrel. Dit reservevoedsel is nodig voor het totale verloop van het kiemingsproces en de vor ming van de kiemplant tot aan de eerste wortelvorming. Pas als de jonge plant zijn eerste wortels heeft gevormd en daarmee in staat is water en voedsel uit de bodem op te nemen, kan de plant op eigen kracht verder. Hooggekwalificeerd zaad zal derhalve veel reservevoedsel be vatten, hetgeen een snelle op komst en een gezonde kiemplant garandeerd. Geef licht z'n kans We moeten er dan echter wel voor zorgen dat de zon er bij kan. Een ruime rijafstand bevor dert een goede inval van het zon licht en als gevolg daarvan een goede zaadzetting. Dit geldt vooral ook voor de laagzittende bloemen. Bij een dichte stand ko men deze bij gebrek aan voldoen de licht, meestal niet voldoende tot ontwikkeling, laat staan tot zaadzetting. Zonuren Het ligt een beetje voor de hand, dat de zaadfirma's, die als eerste belang hebben bij zaad van een goede kwaliteit, hiervoor uitzien naar optimale teeltomstandighe den in ons land. Om hier achter te kunnen komen hebben we ge gevens nodig van een objektieve instantie zoals het KNMI. De hieronder in de tabel weergege ven cijfers zijn gemiddelden van waarnemingen gedurende 30 jaar. Een greep hieruit laat ons het volgende zien: Zonneschijn in uren winter lente zomer herfst jaar Eelde 137 461 567 280 1445 De Bilt 158 474 576 295 1504 Vlis- singen 159 492 608 313 1575 Winter/lente Voor de meerjarige gewassen (tweejarigen, vaste planten) die op het land overwinteren, is het aantal zonuren in winter en voor jaar erg belangrijk. Elk zonuur meer, ook in die tijd, betekent een positieve bijdrage aan de ont wikkeling van het gewas. Door vorming van de assimilaten (hoe bescheiden in die tijd ook), wor den de planten sterker hetgeen de weerstand tegen langdurig slecht weer en lage temperaturen, ver groot. Door opwarming van de grond verdampt het overtollige water en wordt bij open weer de wortelvorming bevordert. Zomer/herfst Dat de zomerse behoefte aan zon groot is spreekt voor zich zelf. Maar ook in de herfst is de zon een graag geziene gast. Het afrij pen en drogen van de zaadgewas sen verloopt het beste bij dro gend zonnig weer. Maar ook voor het verkrijgen van sterke planten van tweejarigen, die in de zomer zijn gezaaid en straks de winter moeten trotseren, is het aantal zonuren in die tijd even eens zeer belangrijk. 130 Uit de gemiddelde jaarcijfers blijkt, dat het Zeeuwse land 130 uren op een jaar langer in het zonnetje ligt dan het Groningse. Daarmee wil ik niet zeggen dat er in Groningen en elders in het Noorden van ons land geen zaad geteeld kan worden, natuurlijk wel. Maar dat de voorkeur van de zaadfirma's hiervoor in dé eerste plaats naar het Zuidwesten uitgaat, is om eerder geschetste redenen zeer begrijpelijk. Tholen Temidden van dit, door de zon bevoorrechte Zuidwesten, ligt Tholen. De agrarische bevolking van dit eiland bestaat voor een belangrijk deel uit ervaren zaad telers. Dit in kombinatie met een voor Nederland relatief gunstig klimaat, is een voor de zaadfir ma's unieke situatie voor de zaadteelt. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub 'Eiland Tholen' aantal zonloze dagen 79 74 68 worden gekoppeld aan de MAS in Boxtel. In de praktijk zou deze nieu we onderwijsrichting moeten worden uitgevoerd aan de bestaande school in Vught, waar op dit moment de na druk ligt op sierteeltonderwijs. Volgens onderwijsspecialist W. Peters van de NCB is een beslissing van de landbouwminister op de nieuwe aan vrage niet eerder te verwachten dan in oktober 1988, als het nieuwe concept-scholenplan verschijnt. In tussen worden mogelijke samenwer kingsvormen van agrarische opleidingen in Noord-Brabant bestu deerd. Zo sluit de heer Peters een fu sie tussen de scholen in Boxtel en Vught niet uit. Produktschap financiert in 88 voor 57 miljoen aan gemeen schappelijke activiteiten In de december-vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen werd de begroting 1988 vastgesteld. Het Produktschap zal voor ruim 57 miljoen gulden aan aktiviteiten ten behoeve van de sier- teeltsektor financieren: Voor Promotionele- en marketing- aktiviteiten 35,9 miljoen, voor bijdragen t.b.v. teelttechnisch- onderzoek 12,0 miljoen en voor kwaliteitscontrole 5,5 miljoen. Tenslotte voor overige aktiviteiten 3,9 miljoen. Deze aktiviteiten zul len voor 24,2 min. worden gefi nancierd door de bloembollensek- tor, voor 27,1 min. door de bloe misterij sektor, voor 5,6 min. door de boomkwekerijsektor en voor bij na ƒ400.000,— door de hoveniers- sektor. Te zamen met de apparaatkosten van het P.V.S. komen de lasten voor 1988 uit op ruim 64 miljoen. Binnenkort verschijnt in het Westland de eerste uitgave van 'Wie is wie in de tuinbouw in het Westland'. Deze uitgave is een initiatief van Stichting Public Relations Westland en Uitge versmaatschappij Misset B.V. De uit gave bevat namen, adressen en funkties plus pasfoto's van mensen met maatschappelijke funkties in het Westland of in de tuinbouw of oud- funkties van regionale betekenis. Ook worden namen van tuinbouwtoeleve- ringsbedrijven en organisaties werk zaam in of nauw verwant aan de glastuinbouw in het Westland op genomen. De uitgave zal in het voorjaar 1988 verschijnen in een oplage van 4000 stuks. Deze worden gratis verspreid onder alle Westlandse tuinders, ge noemde bedrijven en organisaties en de media. Het ligt in de bedoeling 'Wie is wie' periodiek te aktualiseren. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17