C. Geerligs Suiker Unie: "Produceren voor non- food sektor en voor ethanol dé oplossing voor overschottenproblematiek" Campagne suikerindustrie deze week beëindigd CLM: "Mestproduktie varkenshouderij kan verminderd door versoepeling verplaatsingsverbod" M. Varekamp op studiedag ZAJK: "Biotechnologie moet konkurrentiekracht landbouw versterken" Jongeren Kontakt (Z.A.J.K.) Overplaatsing varkensproduktie naar akkerbouwgebieden helpt ook Bijdrageregeling aquakultuur "De belangrijkste mogelijkheid voor de landbouw om uit de proble matiek van de overschotten te geraken is de produktie van grondstof fen voor de non-food sektor waaronder de energie. Afbreekbare plastics en bio-ethanol als brandstof voor auto's kunnen daar een zeer belangrijke rol bij spelen. "Wanneer we 5% ethanol toevoegen aan de benzine dan zijn we ver lost van een belangrijk deel van het milieuprobleem en van de graan overschotten. Het is daarom van het grootste belang dat het landbouwbedrijfsleven de politiek in Den Haag en Brussel met alle kracht blijft wijzen op deze mogelijkheden". Dit zei de voorzitter van de Suiker Unie, de heer C. Geerligs, dinsdagavond op een studiebij eenkomst van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt in "De Cais son" te Kapelle over de mogelijkheden van de biotechnologie. De heer Geerligs uitte zijn grote te leurstelling over de houding van de Europese Commissie die de produk tie van bio-ethanol nog te duur vindt en voorlopig op een zijspoor heeft ge zet. Dat met enige goede wil van de politiek veel bereikt kan worden be wijst Brazilië waar over tien jaar alle auto's op ethanol zullen lopen. Wel zal het volgens de voorzitter van de Suiker Unie noodzakelijk zijn dat er met behulp van de biotechnologie nog hogere opbrengsten per ha. worden betaald wil men uit tegen konkurre- rende prijzen bijvoorbeeld bio- ethanol kunnen produceren. Het on derzoek van de Suiker Unie bij aard peren is wat dat betreft hoopgevend. Hier wordt al een zetmeelopbrengst van 17 ton/ha. gehaald. Wel zal hier nog veel moeten worden gedaan aan verdere veredeling, omdat dit gewas nog maar moeilijk is te rooien. Suikerbietenteelt De heer Geerligs sprak zijn vertrou wen uit in de teelt van suikerbieten. "Ondanks de aanvallen van isogluco- se en de kunstmatige zoetstoffen (aspartaam) neemt de suikerkon- sumptie nog steeds toe. Ook politiek zit de teelt goed omdat ze voor de EG budgettair neutraal is, terwijl bijvoor beeld de graanteelt veel geld kost. Wel zal er, wil suiker de konkurrentie met zoetstoffen uit bijvoorbeeld graan vol kunnen houden, een niet te groot prijsverschil mogen ontstaan. In dit licht bezien acht de heer Geerligs het overigens niet waarschijnlijk dat iso- glucose veel belangrij ker gaat worden Wat aspartaam betreft meent de Er bestond een zeer grote belangstelling voor de ZAJK-studiedag. voorzitter van de Suiker Unie dat de ze zoetstof ook onder het suikerre giem van de EG moet worden gebracht. Bovendien moet worden voorkomen dat de Nederlandse wet menging van aspartaam met suiker in bijvoorbeeld frisdranken toe gaat staan. "Aspartaam moet zich wat dat betreft alleen waarmaken". De heer Geerligs verklaarde ten slot te een tegenstander te zijn van het gaan telen van bieten voor alleen een A-quotum. "Dat zou een onaan vaardbare verzwakking betekenen voor de bedrijfstak en de teelt". Geer ligs verwacht overigens volgend jaar een herstel van de suikermarkt. J.W. Inkrimping van de veestapel en industriële mestverwerking zijn niet de enige oplossingen voor het mestprobleem. Er liggen ook mogelijk heden op de varkensbedrijven zelf, maar deze worden te weinig be nut. Daarom is een aanpassing nodig van de mestregels. Dit konkludeert het Centrum Landbouw en Milieu (CLM) te Utrecht in het rapport "Aanpassingen op varkensbedrijven aan mestwetgeving". Op de bedrijven zelf liggen volgens het CLM kansen voor de korte ter mijn. Sleutelwoorden: minder mest per dier, iets minder dieren, betere mestkwaliteit en betere mestbe- nutting. De mestproduktie in de varkenshou derij kan volgens het rapport met 2 a 4% per jaar worden beperkt alleen al door verbetering van de voederbe- nutting. Dat kan op de meeste bedrij ven door verbetering van gezondheidszorg, fokkerij en/of voermethode. Extra mogelijkheden liggen er op bedrijven die meer dan 15 varkens per 10 m2 houden. Deze kunnen volgens het rapport het inko men verbeteren door 10 a 20min der varkens te houden. Mede omdat de overblijvende varkens het voer dan beter benutten, daalt de mestproduk tie aanmerkelijk. Het CLM beveelt aan dat de overheid dit stimuleert door voorlichting en door een opkoop regeling. Speciale mogelijkheden zijn er ook op vleesvarkensbedrijven die ertoe over gaan hun eigen biggen op te fokken. Zij verminderen daarmee de insleep van ziektekiemen en verbeteren zo ge zondheid en voederbenutting. Dat be tekent minder mest. Een extra vermindering kan ontstaan doordat zeugenbedrijven elders dan hun big gen moeilijker kwijt kunnen. Het rap port beveelt aan dat de overheid beëindiging van deze bedrijven verge makkelijkt met een opkoopregeling. Zo'n regeling kan ook beëindiging van andere niet-levensvatbare bedrij ven versnellen. De varkensstapel kan zo zonder veel pijn iets worden inge krompen. Het CLM waarschuwt dat deze kans om de mestproduktie te verminderen wordt verspeeld als mestquota vrij verhandelbaar worden gemaakt. Dan wordt die mestproduktie op andere bedrijven voortgezet. Bovendien werkt een opkoopregeling van de overheid dan niet meer. Wordt toch gekozen voor verhandelbaarheid, dan pleit het CLM ervoor dat de overheid bijv. 25% van het quotum inhoudt. Verplaatsing varkensproduktie Het rapport signaleert ook dat de ge produceerde mest beter kan worden benut. Zo gaan de meeste varkens houder nog niet over tot uitbreiding van de mestopslag. Bepleit wordt de subsidie op mestopslag te laten stij gen naar gelang het aantal maanden opslagkapaciteit. Ook bouwen van opslag in akker bouwgebieden kan de mestbenutting ten goede komen. Daar bouwen bespaart kosten, omdat het transport- materieel het hele jaar kan worden be nut. Nog betere mestbenutting wordt mogelijk als een deel van de var kensproduktie zelf wordt overge plaatst naar akkerbouwgebieden. Mesttransport over grote afstanden wordt dan overbodig. Het CLM be veelt aan deze ontwikkelingen te sti muleren door subsidies en door versoepeling van het verplaatsingsver bod. Verplaatsing van varkenspro duktie naar overschotgebieden daarentegen zou verboden moeten blijven. Het CLM verwacht voor de komen de jaren nog weinig van industriële mestverwerking. Het rapport kan worden besteld door 35,over te maken op postbanknr. 4204713 of Raborekening 39.42.82.388 t.n.v. het CLM te Utrecht o.v.v. 'varkens rapport'. Afgelopen week is de campagne van de Suiker-Unie en de CSM beëindigd. Enkele fabrieken zijn begin deze week al gesloten, terwijl de Suiker-Unie haar laatste fabriek (Puttershoek) zo als het er uit ziet vandaag of morgen (zaterdag) zal sluiten voor dit seizoen. Van de fabriek van de Suiker-Unie in Zevenbergen zijn maandag de poor ten definitief gesloten. Naar het eind van de campagne toe is het suikergehalte nog behoorlijk bijgetrokken. Over de gehele campag ne gezien komt het suikergehalte op 15,6%, aldus sekretaris van de agra rische dienst bij Suiker-Unie de heer A. Broere. De verwachtingen aan het begin van de campagne lagen op een gemiddelde van 15%. De wortelop brengsten liggen met gemiddeld 54 ton per ha iets boven het tienjarig ge middelde. De totale suikeropbrengst per ha komt dit jaar op ongeveer 8.400 kg. Voor investeringen in aquakultuur- installaties kan een financiële bijdra ge worden aangevraagd. Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Visserij heeft hiertoe onlangs besloten. "De biotechnologie zal in de toekomst een steeds belangrijker rol spe len in de landbouw. Nieuwe teeltwijzen, beter uitgangsmateriaal en hogere kwaliteit en opbrengsten van het produkt zullen met behulp van deze technologie kunnen worden verkregen. Van groot belang is dat mede daardoor de produktiekosten worden verlaagd en dat is goed voor de konkurrentiepositie van de landbouw t.o.v. kunstmelk, kunst kaas, kunstvlees, kunstmatige zoetstoffen en dergelijke". Dat o.m. zei de voorziter van het Landbouwschap, de heer M. Varekamp, dins dagavond op een bezinningsdag over biotechnologie van het ZAJK in "De Caisson" te Kapelle. Het gemiddelde hiervan over 10 jaar bedraagt zo'n 8.000 kg. Het tarrage- halte is de hele campagne door hoog geweest, zo'n 23 a 24% gemiddeld. Uitschieters tot boven de 30% waren geen uitzondering; terwijl zelfs tarra- gehaltes van 50 of 60% zijn gekonsta- teerd. Het tienjarige gemiddelde voor het tarragehalte bedraagt 19 a 20%. De winbaarheid van de suiker was dit jaar wel goed. Dit is o.m. afhanke lijk van de K/Na verhouding en van de hoeveelheid schadelijke stikstof. De heer Broere heeft duidelijk de in druk dat de telers door wat minder stikstof toe te dienen zich met een wat lagere wortelopbrengst tevreden stel len. Het hoofdeffekt van deze teelt maatregel is echter dat het suikergehalte hoger wordt en de win baarheid beter, zodat per saldo de sui keropbrengst per ha. zeker niet minder hoeft te worden. De heer Varekamp benadrukte voorts dat hoge opbrengsten en lage kosten de landbouw in een aanzienlijk bete re positie brengen waar het de pro duktie van grondstoffen voor bijvoorbeeld afbreekbare plastics en energie zoals bio-ethanol betreft. Uit dat oogpunt is volgens de Landbouw schapsvoorzitter een meer marktge richt beleid te verkiezen boven kontingentering waarbij de be- drijfsstruktuur immers als het ware dreigt te bevriezen. Dat alles overzien de is daarom juist nu meer onderzoek nodig en Varekamp kritiseerde dan ook de overheid die op dit punt juist wil gaan bezuinigen. Hij betreurde het ook in sterke mate dat de Europese Commissie de produktie van bio- ethanol onvoldoende prioriteit geeft. Volgens de heer Varekamp zal het, wil de landbouw ten volle kunnen profiteren van de bio-technologische noodzakelijk zijn dat er een nauwere band komt tussen producent en ver werkende industrie. "Opdat men we derzijds precies weet wat vereist en mogelijk is". Ook de koöperaties zul len op dit terrein meer aktiviteiten moeten ontwikkelen. De inleiding van de ZAJK-afgevaardigden achter de tafel, links de heer C. Geer lings, 2e van rechts de heer M. Varekamp. Voor investeringen in bouw, uit rusting, modernisering of uitbreiding van installaties voor de teelt van vis, schaal-, schelp- en weekdieren, met uitzondering van de karper, draagt de EG 25% bij. Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Visserij ver strekt een aanvullende bijdrage van 10%. Aanvraagformulieren en informatie dienen vóór 29 januari 1988 te wor den ingediend. Tel. 070 - 792462. Landbouwschap wil snelle verbetering identifikatie en registratie van varkens Het Landbouwschap wil dat er snel een minder fraudegevoelig systeem komt voor de identifikatie en registra tie van varkens. De kontrole op na leving van de regeling moet strenger worden. De uitzonderingen die gelden voor de handelaarsformulieren moe ten vervallen. Niet gemerkte varkens of varkens waarvan de registratie niet in orde is, moeten worden afgemaakt. Dit heeft het Landbouwschap ge schreven aan minister Braks van land bouw. Het schap dringt aan op het invoeren van een onuitwisbaar oor merk evenals aanvullende eisen voor het merken en registreren van biggen die worden geïmporteerd. Het Landbouwschap vindt dat in ge val van varkenspest pas een korting op vergoedingen mag worden toege past als op het desbetreffende bedrijf er per afdeling varkens zijn gehuisvest afkomstig van meer dan vier bedrij ven. Voor het totale varkensbedrijf moet het mogelijk zijn om dieren te betrekken van maximaal acht adres sen, zo vindt het schap. In een brief aan de minister pleit het Landbouwschap voor een wettelijke verplichting voor alle varkenshouders om zich aan te sluiten bij de stichting Gezondheidszorg voor Dieren. Vrijdag 18 december 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15