Kwaliteitsprogramma nodig voor vollegrondsgroenteteelt Onderzoek naar hennep als papiergrondstof om gat in akkerbouw te vullen Boedelscheiding Konsumptie Hogere prijs Kritisch Ontwikkeling van de vollegrondsgroenteteelt moet in de eerste plaats gericht zijn op een verhoging van de kwaliteit van het produkt. Om bij uitbreiding van de produktie te kunnen konkurreren op de bin nenlandse en buitenlandse markt is dat een vereiste. Deze konklusie staat in een rapport van een werkgroep Vollegrondsgroenteteelt van het Landbouwschap. Produkten voor de verse markt worden voornamelijk verbouwd op de gespe cialiseerde vollegrondsgroenteteeltbedrijven Uit de informatie die de werkgroep op tafel kreeg is gebleken dat de be- drijfssttruktuur in vergelijking met andere tuinbouwsektoren zwak is. Een verbetering hiervan is noodza kelijk. Ook zou het opleidingsnivo van de ondernemer in deze sektor omhoog kunnen. Voor de organisa tie en afzet heeft de werkgroep de in druk dat hier in veel situaties be hoefte is aan een verbetering. Een verhoging van de kwaliteit van de vollegrondsgroenten zal samen moe ten gaan met voldoende variatie in het aanbod. Ook is het nodig dat er het hele jaar door aan de vraag van de konsument kan worden voldaan, zo staat in het verslag van de werkgroep. In Nederland wordt op ruim 48.000 hektare vollegrondsgroente ver bouwd. Deze oppervlakte is eksklu- sief 12.000 hektare zaai-uien. Een kleine groep van ongeveer 4200 gespecialiseerde bedrijven teelt zo'n vijftig tot zestig verschillende gewas sen. Dit gebeurt op bijna 19.000 hektare. Ongeveer 5000 akkerbouw bedrijven zorgen er samen voor dat er 25.000 hektare vollegrondsgroen te wordt geteeld. Het resterende deel van de vollegrondsgroenteteelt vindt plaats op o.a. tuinbouwbedrijven en veehouderijbedrijven. Uit de inspan ningen van de werkgroep is naar vo ren gekomen dat er binnen de volle- Onderzoek door proceskundigen van de Landbouwuniversiteit heeft een veelbelovend procédé opgeleverd om het grootste deel van de hennepstengel te verwer ken tot pulp voor de aanmaak van papier. Indien meer zeker heid wordt verkregen over de rentabiliteit, kan hennep aange merkt worden als een goede kan didaat voor het 'vierde gewas'; het eenjarig hennep zou mee kunnen helpen het gat in de ont stane vruchtwisselingcyclus van de Nederlandse akkerbouw zin vol op te vullen. Onder leiding van ir. D.J. van Zuilichem doen de Wageningse proceskundigen eksperimenten in samenwerking met de vak groep bosbouwtechniek; daarbij sluit het onderzoek door mede werkers van de vakgroepen land bouwtechniek en landbouwplan tenteelt aan, die naar optimale teeltkondities voor dit voor Ne derland weinig bekende gewas zoeken. Het geïntegreerde pro- jekt wordt gesteund door EG- subsidies. Sterk papier Op verzoek van de Werkgroep Veenkoloniën begonnen in 1982 dertien Wageningse studenten het eerste onderzoek naar de mo gelijkheden tot papierfabrikage uit hennep. Twee jaar later kreeg een groep doktoraal-studenten de opdracht de voorlopige resul taten van het projekt technolo gisch rijp te maken. De zo ont wikkelde methode kan nu bogen op goede resultaten. Hennep blijkt meer en meer een ideale grondstof voor dun, sterk papier te zijn. grondsgroenteteelt op dit moment een boedelscheiding optreedt. Pro dukten voor de verse markt worden voornamelijk verbouwd op de gespecialiseerde vollegrondsgroente- teeltbedrijven. Akkerbouwers die vollegrondsgroente telen richten zich vooral op de afzet naar de handel en industrie. De gespecialiseerde volle- grondsgroentebedrijven zijn klein schalig. Ongeveer 70 procent van de bedrijven is kleiner dan 130 stan- daardbedrijfseenheden. Deze be drijfsomvang is noodzakelijk om één persoon een volledige dagtaak te geven. Als gevolg van Europese maatrege len in de veehouderij en akkerbouw neemt de belangstelling voor de vol- legrondsgroentesektor toe. Dit geldt zowel in Nederland als in andere Europese landen. Ook een produkti- viteitsstijging vanuit de vollegronds- groentesektor zelf zorgt ervoor dat er een druk op de markt ontstaat. Het groenteverbruik in Nederland stijgt vrijwel niet meer. Wel is er een verschuiving in de voorkeur van de konsument naar andere vollegronds groenten. Om bij de huidige verzadigde markt situatie een ekstra afzet van volle grondsgroente te bereiken draait al Voor de proeven werd een aantal jaren gebruik gemaakt van in Ne derland verbouwde singelhen nep. Dit jaar gaat men voor het eerst werken met het produkt van de proefboerderij van de Land bouwuniversiteit, de Minder- houdhoeve in Flevoland. De za den van de gebruikte Cannabis sativa vulgaris werden in Frank rijk gehaald: samen met Spanje het EG-land waar al hennep voor de papierindustrie verbouwd wordt, zij het op beperkte sohaal. Koördinatrice van het Wagening se hennepteam Brigitte de Groot en hoofddocent proceskunde ir. Dick van Zuilichem maakten en kele studiereizen naar Frankrijk, waar zij kennis namen van de uit stekende resultaten van de hennep-veredeling: het Franse gewas bleek vrijwel ziekte- resistent te zijn. Ze kozen voor de Franse zaden van verschillen de rassen. Lukratief Van Zuilichem: 'Wij moeten de Nederlandse papierindustrie gaan voorbereiden op de aanwe zigheid van grondstoffen in eigen land in de toekomst. Voor de veenkoloniale gebieden kan in de toekomst de verbouw van hen nep de redding betekenen voor rond de dertigduizend hektare. De premie die minister Braks uit looft voor het niet verbouwen van granen kan opgeteld worden bij de hennep-opbrengst, waar door dit eenjarig gewas heel lu kratief wordt. Het penvormig wortelstelsel van de plant ziet bo vendien nog kans de bo- demstruktuur te verbeteren'. Hennep levert tweeërlei soorten les om de kwaliteit. Om op de plaats van buitenlandse konkurrenten te komen is de prijs op telersnivo niet het belangrijkste wapen. Een betere kwaliteit betekent in de praktijk vrij wel altijd dat de konsument er ook meer voor wil betalen. Voor Neder land wordt deze stelling van de werkgroep ondersteund door de uit komst van een onderzoek uitgevoerd door de AMRO-bank. Hieruit bleek dat bijna twee derde van de onder vraagden bereid was om meer te be talen voor een betere kwaliteit van groente en fruit. Uit het onderzoek kwam tevens naar voren dat meer dan de helft van de bevolking het koopgedrag niet wijzigt bij een prijs verhoging van 10 procent. Op een vergelijkbare prijsdaling wordt nau welijks gereageerd. Het lijkt er dan ook op dat een hogere konsumen- tenprijs de ekstra kosten bij de teelt, oogst en sortering kompenseert. Dit geldt ook voor de duurdere ver pakking. De kwaliteit wordt door de konsu ment steeds vaker vertaald in een toenemend aantal eigenschappen. Naast kleur, versheid, houdbaar heid, smaak en vorm zijn ook de voedingswaarde en de afwezigheid van residuen kwaliteitskriteria voor de konsument geworden. Gemeen schappelijke Europese afspraken zijn nodig te voorkomen dat met verschillende maten wordt gemeten als het gaat om eventueel aanwezige residuen van middelen gebruikt bij de teelt van het produkt. De spil van het rapport, een verbete ring van de kwaliteit, zal vooral be reikt moeten worden door beter uit papier op. Van de bast, die een langere vezel heeft en ongeveer eenderde van de plant beslaat, wordt al sinds mensenheugenis touw en soms ook linnen ge maakt. De bastvezel blijkt ook uitermate geschikt te zijn voor het fijne, duurdere papier zoals bijbelpapier, bank- en waardepa pieren, sigarettenpapier en kom- puterpapier. Het binnenste van de hennepstengel, de houtpijp, heeft daarentegen een veel korte re vezel en is gëschikt voor krante- en pakpapier. Hogedrukketel Na de oogst wordt de hennep ge- hakseld en ingekuild. Inkuilen gebeurt om het materiaal gangsmateriaal te gebruiken. Dit geldt zowel voor het zaaizaad als voor het plantmateriaal. Het door de NAKG aangegeven kiemkracht- cijfer moet verhoogd worden. Zaad firma's moeten de kiemkracht van het zaad op de verpakking zetten. Ook de datum waarop de kiem- krachtproef is genomen en het oogstjaar moet hierbij staan. Voor de verbetering van het plantmateri aal is het nodig dat er op korte ter mijn een onderzoek komt naar nieu we opkweekmethodes van groente- planten, aldus'de werkgroep in haar rapport. Ook in de vollegrondsgroenteteelt krijgen bedrijven te maken met de gevolgen van specialisatie en intensi vering. Om de bedrijfshygiëne ook in de toekomst op peil te houden is het volgens het rapport nodig om meer aandacht te besteden aan de geïntegreerde bestrijding van ziekten en plagen. Om in de komende jaren produkten met een betere kwaliteit suksesvol te zuurstofvrij te maken en on bruikbare cellen tussen bast en vezel evenals het blad te laten weg rotten. Daarna worden de sten gels gewassen en de bast van de houtvezel gescheiden. Dat laatste gebeurt nu nog met de hand, maar aan de ontwikkeling van een opstelling voor gelijktijdig wassen en scheiden wordt gewerkt. Ter ontsluiting worden beide ve zels vervolgens een uur lang apart gekookt bij een tempera tuur van 130°C in een hogedruk ketel, die 'zichzelf roert'. Dit ko ken gebeurt met natronloog. Van Zuilichem: 'Loog is goedkoop en kan hergebruikt worden en geeft geen milieuproblemen. De zwa- verkopen is het gewenst om kwali teit, verpakking, keuring en reklame voor produkten op elkaar af te stem men. Op die manier kan een groter marktaandeel van Nederlandse vol legrondsgroenten in het buitenland bereikt worden. Aanvullende voorwaarde hierbij is dat tegelijk moet worden bekeken hoe kan worden voorkomen dat pro dukten buiten de veiling om naar de konsument gaan. In het verslag van de werkgroep wordt een aparte alinea gewijd aan de uitbetaling van de produkten. De konklusie is dat er bij de uitbetaling duidelijke kwaliteitsnormen moeten gelden. Vooral bij de kontraktteelt is dit nodig. De marktsituatie is te vaak van invloed op het al of niet af keuren van produkten of het uitbe talen van een lagere prijs. Het kwali teitsprogramma voor de volle grondsgroenteteelt is voor belang stellenden verkrijgbaar bij het Land bouwschap. Gerrit J. Schroten Landbouwschap velverbindingen die in de gang bare papierindustrie gebruikt worden leveren stank en schade aan het milieu op. Bij gebruik van natronloog blijven alleen on schadelijke stoffen oyer'. Ver volgens wordt de loog weer uitge wassen, waarna de vezels tot pulp vermalen worden. Het ble ken geschiedt met eenvoudige chloorverbindingen of met wa terstofperoxide, eveneens zo 'schoon' mogelijk. Tenslotte zijn er voor het procé dé machines nodig die al gebruikt worden bij de vervaardiging van papier. De proceskundigen heb ben de hand weten te leggen op een originele 'Hollander', die ge bruikt wordt voor de langere ve zel van de bastpijp voordat deze in de 'refiner' komt, waar ook de houtpijp doorheen gaat. 'In grijpende investeringen staat de fabriek die hennep als grondstof gaat gebruiken, dus niet te wach ten', aldus Van Zuilichem en De Groot. Pulpfabriek De Wageningse proceskundigen wijzen erop dat, wil de hennep hier echt een belangrijke plaats gaan innemen in de papierin dustrie, er een pulpfabriek in ons land gebouwd moet worden. Het is alweer jaren geleden dat de laatste 'cellulosekoker' in Neder land dicht ging. Sindsdien wordt goedkope houtpulp uit Canada, de Skandinavische landen en Rusland gej'mporteerd. Hennepteelt op kleigronden is vooralsnog niet aan te raden. Klei heeft als nadeel dat de sten gels scherpe kleiige deeltjes (sili caten) uit de bodem opnemen, waar de papiermachines veel van te lijden hebben. Op dalgronden kan het gewas goed verbouwd worden, zodat het een welkom alternatief kan bieden voor de door aardappelmoeheid ge teisterde veenkoloniën. Op kleigronden is hennepteelt vooralsnog niet aan te raden 12 Vrijdag 18 december 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12