ZLM-voorzitter H.C. van der Maas kritiseert tanende ondernemingslust: 'Wees alert, kritisch en attent' zuidelijke landbouw maatschappij verzekeringen zlm Onderling verzekeren - een verstandige keus Berusting Marges Blijvers en wijkers B VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 land- en tuinbouwblad De winter staat weer voor de deur, dat heeft de afgelopen week ondubbelzinnig aangetoond. Behalve kou de ledematen en gladde wegen levert dit jaargetijde soms ook aangenamer verrassingen op. Dit sfeervolle winterlandschap is daar een mooi voorbeeld van. In deze krant staat belangrijk nieuws voor onze leden. U, die verzekerd is bij Verzekeringen ZLM, is lid van de ze verzekeringsmaatschappij op onderlinge grondslag. Verzekeringnemers die al jaren bij ons verzekerd zijn we ten dat wel. Zij, die de laatste jaren zijn toegetreden rea liseren zich dat niet altijd. Deze krant is het officiële orgaan van onze maatschap pij. Wij vragen onze leden de berichten dan ook goed te lezen. Het jaar 1987 loopt ten einde. Wij verwachten het jaar wederom met een positief resultaat te kunnen afsluiten. Door de toegenomen schade zal het resultaat evenwel aan zienlijk lager liggen dan in 1986. Over de noodzakelijk geachte premies voor 1988 leest u op pagina 6 meer. De groei in de afgelopen twaalf maanden was onstuimig. Het aantal personenautoverzekeringen nam toe met 4.717 stuks, dat is 6,6%! Vele collega-verzekeraars zijn verbaasd hierover. Immers Verzekeringen ZLM maakt geen reclame en is critisch bij het accepteren van nieuwe leden. De mond tot mond re clame is altijd nog onze beste reclame! De uit groei voortvloeiende werkzaamheden nemen van zelfsprekend ook toe. Om onze service goed te kunnen blijven geven, werd het aantal personeelsleden in 1987 uit gebreid. Wij letten daarbij steeds nauwlettend op ons kostenpercentage. Immers de kracht van onze Onderlin ge wordt in belangrijke mate bepaald door onze lage be drijfskosten. Uw premie kan zodoende optimaal worden aangewend voor het betalen van schade. Daarom is het ook verstandig verzekeren bij Verzekeringen ZLM. H. Doeleman Hzn., direkteur 'In onze vorige vergadering, een jaar geleden, sprak mijn voorganger, de heer Doeleman zijn ernstige be zorgdheid uit over de toenemende verslechtering van het landbouw-economisch klimaat. We moeten van daag helaas constateren dat die bezorgdheid op een welhaast verbijsterende wijze bevestigd geworden is'. Aldus begon de algemeen voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas zijn jaarrede op de goed be zochte algemene ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, maandag 7 december jl. in 'De Nobelaer' te Etten-Leur. Volgens de heer Van der Maas zullen letterlijke klimaa tomstandigheden, met name in de plantaardige pro- duktiesector, dit jaar ook in ons werkgebied vergaand negatieve consequenties hebben voor de inkomenssi tuatie van boer en tuinder. Desondanks beschouwen wij dergelijke slecht weer-incidenten als een normaal bedrijfsrisico, maar een zich telkens duidelijker mani festerende wereldomvattende landbouwcrisis wordt door de boerenproducenten, terecht beoordeeld als een abnormaal bedrijfsrisico. De reactie van samenleving en overheid in Europa en met name in ons eigen land, op de nieuwe landbouw problematiek, uit zich middels een drastische politieke ommezwaai van productiestimulering naar ontmoedi ging alléén, zonder visie en beleid voor positief struc turele aanpassingen van de productie- en afzetmogelijkheden. Een korte termijnpolitiek, die guur, kil en technocratisch is. De crisis om der wille van de crisis dreigt door maatschappij en politiek een zijdig afgewenteld te worden op de boerenproducen ten als ware het een normaal bedrijfsrisico'. Het is, met name die 'verdwijn of ik schiet mentaliteit', waar we middels de actuele landbouwpolitiek mee ge confronteerd worden, die bij ons boeren en tuinders dat in de steek gelaten, dat lamgeslagen, dat verdo vende gevoel veroorzaakt. Doffe berusting en fatalisme dreigen de onderne mingslust bij velen van ons te beperken of weg te ne men. Hoe begrijpelijk onze terechte gevoelens van miskenning en teleurstelling ook mogen zijn, toch is het volgens de ZLM-voorzitter juist die tanende onder nemingslust, die onze mogelijke kansen voor de toe komst nog verder zal beperken'. Daarom deed hij een dringend beroep op alle leden en bedrijfsgenoten om niet te versagen. 'Om meer alert, meer attent, en meer critisch dan tot nu toe nodig was uw belangen te be hartigen voor nu en in de toekomst: èn voor de land bouw met de grote L, collectief, (dus Europees, nationaal zowel als in het Zeeuws-Brabantse) èn voor uw individuele bedrijf'. ZLM en KNLC organisatie staan voor de algemene èn individuele belangenbehartiging van hun leden en de ZLM-voorzitter riep de leden op beide organisaties daarbij solidair en critisch te volgen. 'Binnen de steeds smaller wordende marges, die de landbouw momen teel door economie en politiek nog gelaten worden, zal het meer dan ooit nodig zijn om gezamenlijk tot ac tieve (in plaats van passieve) en tot offensieve (in plaats van defensieve) standpuntbepalingen en be leidsplanning te komen. Niet de vraag 'waarom' maar het 'hoe verder' zal beantwoord dienen te worden. Uw alertheid, uw attentie, èn uw ondernemingslust zijn daarbij onontbeerlijk, niet alleen ten behoeve van ons noodzakelijke landbouwpolitieke offensief, maar ook en vooral onontbeerlijk voor uw persoonlijke beslissingen en maatregelen met betrekking tot uw ei gen individuele agrarische onderneming en bedrijfs voering'. Het persoonlijk ondernemerschap van boer of tuinder zal doorslaggevend zijn voor de continuïteitsmogelijk heden van zijn bedrijf. Vakkennis, aanpassingsvermo gen, creativiteit, alsmede risico, durf en lef om 'de eigen broek op te houden' zullen in overwegende mate bepalend zijn voor de selectie tussen blijvers en wijkers. De ZLM pleit er zoals bekend voor, dat er in tijd en ge neraties gemeten zolang mogelijk en getalsmatig ge meten zovéél mogelijk, boeren en tuinders tot de blijvers kunnen behoren. Geen landbouwpolitiek, die het noodzakelijk maakt dat potentiëel goede onderne mers moeten verdwijnen. Wij pleiten voor blijvers niet voor wijkers. Wij verzetten ons - en zullen ons blijven verzetten - tegen de crisis als bewust gekozen doelstelling. Het is daarom, dat wij zullen blijven fulmineren tegen het huidige EG-beleid, dat louter op basis van budget taire bezuinigingsmotieven wordt gevoerd en geen en kele tijdsruimte laat voor aanpassing door de primair belanghebbenden. Een EG-beleid dat in hoge frequentie drastische prijs verlagingen doorvoert (en door wil voeren) voor de ak- kerbouwmarktordeningsproducten en in de rund vleessector; doch tegelijkertijd in de zuivelsector een volledige quotering blijft hanteren. Een oneven wichtigheid die als extra complicatie aanzienlijke ver dringingseffecten tussen de producten en de sectoren onderling veroorzaakt', aldus de heer Van der Maas die verzekerde zich te zullen blijven verzetten tegen het eenzijdig dichtdraaien van de prijzenkraan, als niet eerst en vooral de politieke en financiële wil getoond wordt voor daadwerkelijke Europese initiatieven met betrekking tot nieuwe productie-, afzet- en verwer kingsmogelijkheden; èn met betrekking tot het uit productie nemen van landbouwgrond, definitief ten behoeve van niet-agrarische productie, en/of tijdelijk middels een effectieve braakregeling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1