CVZ-voorzitter W. de Jager: "Toekomst tuinbouw en fruitteelt afhankelijk van beschikbaarheid zoet water" P.D.direkteur dr.ir. A.E. Goewie: bestrijdingsmiddelen wordt nog CVZ-voorzitter de Jager verwacht ontwikkeling naar kleinschaliger bedrijven toelatingsbeleid strenger! Superheffing treft akkerbouw! Landbouwschap naar B-systeem wil Beraad nodig over toerekening kosten in waterschappen F.A. Dees: "Rekreatiedruk Beveland bereikt" heeft grens op Noord ken", zo liet hij op voorhand we ten. Hij verwees naar de gemeen te Kortgene die een beter voor beeld geeft. Daar willen ze een naturistenkamp in Kats. Van die mensen heb je buiten de omhei ning weinig last...", aldus kring voorzitter Dees die in dit verband ook vaststelde dat de verkeers drukte op Noord-Beveland ook steeds grotere problemen gaat ge ven. De kringvoorzitter zei te ho pen dat de betreffende beleids- instanties deze ontwikkelingen goed onderkennen, immers de toegankelijkheid van Noord- Beveland mag niet verder in ge vaar komen. Binnen enkele jaren zullen tuinbouw en fruitteelt overgeschakeld zijn op geïntegreerde gewasbescherming terwijl daarnaast de kunstmest- giften tot een minimum zullen worden teruggebracht door gerichte toediening: de fertigatie, middels druppel bevloeiing. Zonder deze gerichte toediening van met meststoffen verrijkt water zal over enke le jaren geen tuinbouw meer bestaan. Ook de akkerbouw zal steeds meer overschakelen op deze milieuvriendelijke aanpak. Dat zei de voorzitter van de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland de heer W. de Jager in zijn rede bij de feestelijke opening van de nieuwe CVZ veiling in Kapelle donderdag 3 december jl. De heer de Jager verweet de bestuur ders van polders en provincie dom heid ten aanzien van de aanpak om Zeeland van zoet water te voorzien. Veel meer waardering kon hij op brengen voor de standsorganisaties die inzien dat alleen met zoet water Zeeland als landbouwgebied zal overleven. "We verwachten van de overheid een voorwaardenschep pend beleid en de grootste voor waarde waardoor land- en tuinbouw zich in Zeeland ook in de toekomst kan ontwikkelen is zoet water. Dat had allang gebeurd moeten zijn maar nu ziet het er naar uit dat er kansen gemist gaan worden door slecht inzicht en bestuur." Veel meer waardering kon hij opbrengen voor de standsorganisaties die inzien dat alleen met zoet water Zeeland als landbouwgebied zal overleven. Wat de konkurrentiekracht van de Zeeuwse tuinbouw in de toekomst betreft konstateerde de CVZ- voorzitter dan ook met schrik dat het zuidwesten het enige gebied in Nederland is dat niet over voldoende zoet water kan beschikken. Een ge dwongen terug brengen van kunst- mestgiften kan volgens de Jager al leen worden opgevangen door ferti gatie en daarvoor is zoet water nodig. Naast fertigtatie en geïntegreerde ge wasbescherming zal de fruitteelt in de toekomst vooral veel nadruk moeten leggen op het leveren van die produkten die de klant vraagt. "Dat betekent zeer snel rooien en opnieuw planten, omdat jonge bomen een veel betere kwaliteit leveren en om dat het sortiment van vooral appels snel verandert. Voor de veiling houdt dit volgens de Jager in snel la den en lossen, conditioneren, blok vorming en optimale service naar te lers en handel. Bij dit alles moet de Op de algemene ledenvergadering van de kring Noord-Beveland van de ZLM dinsdag 1 december jl. heeft de direkteur van de Plantenziektekun- dige Dienst dr. ir. A.E. Goewie er geen misverstand over laten bestaan dat op termijn een groot aantal mi lieubelastende bestrijdingsmiddelen in de landbouw niet meer mogen worden gebruikt. "Als we niets doen aan het terugdringen van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen dan zullen we over enkele jaren geen Open dagen LHNO-school "Oranjezon" op 8 en 9 december Op 8 en 9 december a.s. houdt de chr. school voor het Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs (LHNO) van de ZLM "Oranjezon" te Oostkapelle open dagen. Deze zijn speciaal bedoeld voor leerlingen van groep 8 van de basisscholen in de regio en hun ouders. Voor leerlingen van de basisscholen zijn de openingstijden dinsdag 8 de cember van 13.00 tot 15.15 uur en op woensdag 9 december van 9.00 tot 11.15 uur en van 13.00 tot 15.15 uur. Speciaal voor ouderen is de school dinsdagavond 8 december ge opend van 19.30 tot 21.30 uur, produkt meer hebben dat de toets der kritiek van de P.D.'s van de im porterende landen kan doorstaan." De PD gaat dan ook een beleidsplan maken om rond het jaar 2000 een milieuveilige produktie mogelijk te kunnen maken." Gezien onze, ex portbelangen en de milieubelasting blijft ons geen andere weg dan over Dinoseb blijft nog twee jaar verkrijgbaar Wanneer bij een aantal bestrij dingsmiddelen is vastgesteld dat ze uit milieu-overwegingen eigenlijk niet meer in de landbouw zouden mogen worden gebruikt dan toch zal het mi nisterie van landbouw zich sterk ma ken om de toelating zo lang te hand haven tot een volwaardig alternatief gevonden is. Daarom ook zal bijv. Dinoseb nog twee jaar in de handel verkrijgbaar zijn. In die tijd zal de PD zich inzetten om een alternatief middel te vinden. De ze toezegging deed de direkteur van de Plantenziektenkundige Dienst dr. ir. A.E. Goewie dinsdagavond op de vergadering van de kring Noord- Beveland in Colijnsplaat. Het mid del Atrazin zou kunnen blijven bestaan maar het totale gebruik zal wel sterk terug moeten, zo zei de heer Goewie. W. de Jager. klok optimaal funktioneren. Grote en regelmatige aanvoer zijn voor de prijsvorming van groot belang. De heer de Jager zei te verwachten dat door de druk in de akkerbouw overgeschakeld zal worden naar de tuinbouw en de fruitteelt. Hij zei daar geen moeite mee te hebben mits dat bewust gebeurt. De veiling is klaar om meer aanbod te verwerken "en steeds meer wordt de grootte van het aanbod bepalend voor de kracht van een veilingcentrum. De bundeling van inkoopketens eist ook een steeds groter aanbod op één plaats", aldus de CVZ-voorzitter. "De totale landbouw zal in de toe komst eerder kleinschaliger dan grootschaliger worden." Deze stel ling poneerde de voorzitter van de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zee land (CVZ) de heer W. de Jager donderdag 3 december jl. tijdens de opening van het nieuwe veilingcom plex van CVZ te Kapelle. Minder bestrijdingsmiddelen en minder kunstmest zullen maar tijd en handwerk vragen met gevolg dat de bedrijven eerder kleiner dan gro ter worden. Deze wending in de be drijfsontwikkeling is een gevolg van de steeds groter wordende milieu problematiek waar volgens de Jager ook door de landbouw grenzen zijn overschreden waardoor het bestaan van planten en dierenrijk en ook van de mensheid wordt bedreigd. De voorzitter van de CVZ verwacht dat de tuinbouwbedrijven niet groter zullen worden: "De vraag is zelfs of een modern bedrijf dat geïintegreer- de gewasbescherming en fertigatie toepast niet kleiner moet worden omdat met veel meer zorgen, kennis en arbeid op een kleinere oppervlak te meer kilo's van een kwalitatief be ter produkt kunnen worden geteeld. Ook in de akkerbouw zal de bestrij ding van ongedierte geïntegreerd moeten worden aangepakt hetgeen veel meer tijd vergt en minder bestrijdingsmiddelen. Vooral ook de onkruidbestrijding zal steeds meer problemen en meer handwerk ople veren. Als ook de kunstmest aan banden is gelegd zal net als in de tuinbouw alleen fertigatie uitkomst bieden. Volgens de heer de Jager lo pen bij deze nieuwe ontwikkeling de vollegronds-tuinbouw en fruitteelt achter op de kasteelten, "maar we lopen weer voor op de akkerbouw die nog steeds denkt aan vergroten en extensiveren..." te gaan op een milieuvriendelijke wijze van landbouwproduktie" al dus de heer Goewie. De P.D. direkteur zei te verwachten dat het toelatingsbeleid van bestrij dingsmiddelen in Nederland nog strenger gaat worden. "We zullen eerst kijken of een middel écht nodig is want de voorkeur gaat uit naar al ternatieven waarmee langs niet- chemische weg dezelfde resultaten verkregen kunnen worden. De PD-direkteur vertelde verder dat een smaller bouwplan in Zeeland bij de aardappelteelt toch heeft geleid naar een grotere besmetting van aard appelmoeheid, hoewel Zeeland een relatief gunstig beeld te zien geeft. Voor Zeeland een uitzondering ma ken waar het het nieuwe AM-beleid betreft zei hij uit praktische overwe gingen afgewezen te hebben. Boven dien is ook de besmetting in Zeeland al vrij alarmerend. Hij zei vertrou wen te hebben in het tijdig beschik baar zijn van AM-resistente rassen. Het verdringingseffekt dat de super heffing in de melkveehouderij met zich mee heeft gebracht, komt voor al op een typisch akkerbouwgebied als Noord-Beveland hard aan. Prijs verlagingen en het onverkoopbaar zijn van gegarandeerde en vrije pro dukten die mede daarvan een gevolg zijn hebben op Noord-Beveland ge leid tot een achteruitgang in inko men van ca. 9,5 miljoen gulden en dat is per bedrijf gemiddeld ca. 55.000,Dat stelde de voorzitter van de Kring Noord-Beveland de heer F.A. Dees dinsdagavond vast op de jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de kring in restaurant "Zee- landia" te Colijnsplaat. De heer Dees bracht naar voren dat de georganiseerde landbouw zelf oplossingen aan heeft gedragen om het verdwenen marktevenwicht weer te hervinden. Zo kan onder het handhaven van het vroegere prijsni veau bij granen een variabele mede verantwoordelijkheidsheffing wor den geheven danwel een verplichte en onbetaalde braakregeling even eens bij het vroegere prijsniveau. "Maar zoals het er nu naar uitziet draait het uit op een ijskoude sane ring. Na dat proces is er misschien evenwicht maar wel bij een zeer grootschalige landbouw op extensie ve bedrijven en op een ontvolkt en verwaarloosd platteland met veel werkloze boeren... "Het wordt rijd dat de Zeeuwse wa terschappen zich gaan beraden over de toerekening van de kosten aan de diverse categoriën van belangheb benden inklusief het nationaal be lang. De daarover landelijk reeds verrichte studies hebben in Zeeland nog onvoldoende aandacht gehad." Dat zei de voorzitter van de Zeeuwse waterschapsbond mr. J.A. Lants- heer op de algemene vergadering van de waterschapsbond 27 november jl. in het Congrescentrum "de Zeeuwse Stromen" te Renesse. De heer Lantsheer liet weten geen voorstander te zijn van het afkopen van de calamiteitenregeling door het rijk. Deze regeling die een dekking geeft tegen ernstige voorvallen als oeverval, dijk val en verlegging van stromen kan in feite niet afgekocht worden omdat juist die onvoorzien baarheid zich daartegen verzet, al dus de heer Lantsheer. Wat het weg- beheer betreft stelde de voorzitter van de waterschapsbond dat bij de besluitvorming daarover twee over wegingen de doorslag moeten geven nl. welke vorm is het meest doelma tig en hoe bereik je een financiering die niet afhankelijk is van jaar tot jaar vast te stellen uitkeringen. De voorzitter van de Kring Noord-Beveland van de ZLM, de heer F.A. Dees heeft op de goed bezochte jaarlijkse algemene le denvergadering in restaurant "Zeelandia" dinsdag 1 december jl. zijn zorg uitgesproken ov$r de groeiende rekreatiesektor op het voormalig eiland. "We moe ten", zo stelde hij, "tot de kon- klusie komen dat de grens van het inpasbare is bereikt. Na de Sophiahaven met 180 verblijfs- eenheden en een camping lan ceert het CDA een plan voor de bouw van twee hoteltorens. Daar gaan we toch bezwaar tegen ma- In het maandelijkse overleg tussen minister Braks en het Landbouw schap zijn woensdagmiddag de volgende afspraken gemaakt. Op basis van de aanvoercijfers van melk is besloten het kortingsper centage voor het huidige melkprijsjaar alsnog te verlagen met een half procent tot 6 procent. Het Landbouwschap pleitte voor overgang van het A-systeem (per be drijf) voor de melkquotering naar het B-systeem (per fabriek) in het melkprijsjaar 1988/1989. De minis ter achtte deze keuze een primaire verantwoordelijkheid van het be drijfsleven en stemde er dan ook mee in, onder voorwaarde dat een en ander ook juridisch haalbaar is. Overeenstemming is bereikt over de details van een nieuwe gefaseerde opkoopregeling. De maximale opkoopvergoeding be draagt 2,50 kg. Deze maximale vergoeding wordt alleen uitbetaald bij inlevering per 1 april 1988 en voor maximaal 175.000 kg. melk. Bij een latere inlevering gelden lage re vergoedingen. De totale vergoe ding is gebonden aan een maximum van 500.000,De vergoeding wordt in 6 jaar uitbetaald. De nieu we opkoopregeling moet nog door de EG goedgekeurd worden. Vetquotering Een werkgroep van de EG heeft de vetquotering in het kader van de su perheffing nader geëvalueerd. Uitkomsten hiervan zijn dat de vet- coëfficiënt (omrekeningsfactor van vet naar melk) met ingang van 1 sep tember 1986 verlaagd wordt van 0.21 naar 0.18. Daarnaast heeft de werkgroep voorgesteld dat de vee houder zelf kan kiezen voor het vet- referentiejaar 1984/1985 of 1985/1986. De conclusies van de werkgroep moeten nog formeel vastgesteld worden. Landbouwschap: Géén calamiteitenheffing meer voor aardappelen De calamiteitenheffing voor de garantieregeling pootaardappe- len is officieel ingetrokken. Een verordening hiertoe is door het bestuur van het Landbouwschap in de vergadering van 2 december aangenomen. De heffing is volgens het Land bouwschap niet meer nodig aan gezien sinds vorig jaar de finan ciering van de garantieregeling onder alle omstandigheden kostendekkend is geworden. De vorming van een fonds is daar door overbodig. Het Landbouwschap heeft de ca lamiteitenheffing in de jaren ze ventig ingesteld voor het finan cieren van onverwachts grote overschotten aan pootaardappe- len. In 1985 is de heffing voor de eerste keer toegepast. Vrijdag 4 december 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8