Openmaken graskuil kan pijnlijke verrassing opleveren Bietenquota volgemaakt door onderlinge verhandeling Doorgaan 'Bietentoerisme' "De laatste werkzaamheden" Moed verloren is al verloren In tegenstelling tot de kleigronden is in "WEST BRABABT ZUID" op het zand praktisch alle wintertarwe ge zaaid. Door de tegenvallende op brengsten bij diverse gewassen is voor 1988 in veel gevallen gekozen voor wintertarwe. Het areaal ligt dan ook bijna 30% boven vorig jaar. Ook het gegeven dat de prijzen voor konservenkontrakten niet hoger zul len worden heeft velen doen besluiten het maar te zoeken bij een bedrijfs- zeker gewas. Zoals de plannen van de konservenindustrie er nu voorliggen zullen de prijzen tot 5% dalen. Het grootste gedeelte van het areaal win tertarwe bestaat uit bakwaardige tar we en slechts een paar procent uit voertarwe. Enkele tientallen hektares zijn dit najaar uitgezaaid met triticale. Er begint een verandering te komen in het direkt na het zaaien spuiten met een bodemherbicide. Gebleken is dat vroeg in het voorjaar spuiten vaak een veel beter resultaat te zien geeft. Bij toepassing van een onkruidbestrijding in het najaar moet toch vaak in het voorjaar nog een bespuiting met een groeistof uitgevoerd worden en een najaarsbespuiting blijkt niet altijd af doende om alle windhalm (pluimgras) te bestrijden. De winters van de af gelopen jaren hebben ook laten zien dat tarwe nog kapot kan vriezen en dan kan soms een bepaald gewas niet gezaaid worden omdat de bodemher bicide nog niet is uitgewerkt. We zijn alweer in de laatste maand van het jaar aangekomen, de dagen worden korter, het werk op de WAL- CHERSE velden loopt ten einde. Het wordt weer rustig op de akkers behal ve voor de hazen die er op "gelegerd" zijn, die wachten nog een onrustige maand. De hazenstand is matig, niet te grote jachtdruk en zo mogelijk selektief af schot is aan te bevelen om een rede- lijke wildstand van deze vlaktebewoner in stand te houden die aanvaardbaar is voor alle partijen. Diegenen die nog bieten moeten rooi en en ploegwerk verrichten zijn weer in 't natte terecht gekomen, het lijkt wel wat op herhalingsoefeningen. Op deze tijd nog bieten in de grond is toch echt niet zonder risiko's. De laatste bonen op de ruiter meestal prinsesse- bonen voor zaaizaadteelt worden naar binnengebracht en op de droogvloer dorsbaar geblazen. Terugkijkend op 1987 bracht ons in weerkundig op zicht een droge koude winter wat tot gevolg had een prachtige grondstruk- tuur in 't voorjaar, nu één van de oor zaken van hoge grondtarra's in rooivruchten. Vanaf mei is het eigen lijk al begonnen, de vele kortere of langere perioden met nat weer waar tussen het werk met horten en stoten moest gebeuren. Gevolg van dit alles tegenvallende opbrengsten van veel gewassen met veel extra kosten. De laatste tijd zijn velen nog verrast met hoge uitvalpercentages in partijen graszaad. Aardappelen en bieten ga ven goede opbrengsten, maar daar door lage prijs of korting op prijs bij levering boven quotum. Er wordt wel gezegd we moeten het akkerbouwjaar 1987 maar snel vergeten, maar de bo dem van de boerenknip zal ons in de komende tijd er wel aan herinneren. Voor de bewaarprodukten ligt echter nog een hele markt voor ons, hierin kunnen nog meevallers zitten. Op diverse probleempercelen zijn nog suikerbieten te vinden en bij aanhou dend wisselvallig weer zullen dit jaar bieten in de grond blijven. Het suiker gehalte is ondanks het natte weer bij zonder goed aangetrokken en ligt nu op gemiddeld 16,2%. In vergelijking met kleisuikerbieten bijzonder hoog omdat het zelden voorkomt dat het gemiddelde suikergehalte bij de zand- bieten hoger ligt. Doordat we dit jaar te maken hebben met extreme opbrengstverschillen worden door telers onderling suiker bieten verhandeld om het quotum vol te maken of om de hoeveelheid C bie ten zo klein mogelijk te houden. De ze handelwijze is reglementair misschien wel niet toelaatbaar en zal door de suikerindustrie ook wel niet' toegejuichd worden maar is wel ver klaarbaar. Door de financieel sterk te genvallende opbrengsten bij granen, erwten e.d. is het voor het individue le bedrijf aantrekkelijk om bij aanwe zigheid van C bieten deze elders af te zetten. Zoals de berichten nu zijn zal bij le vering aan de fabriek niet meer ont vangen worden dan 20,— per ton en bij de verkoop aan kollegatelers wordt een prijs gevangen van 50,per ton. Telers die door weerskalamiteiten hun quotum zelf niet vol krijgen doen er alles aan om suikerbieten bij te kopen omdat an ders de mogelijkheid erin zit dat ze over twee jaar gekort worden op hun Verschillende uientelers hebben hun risiko's ingedekt door momenteel op termijn te verkopen, voor een vaste prijs, maar ook wel op een kontrakt met een bodemprijs met het beding dat bij een stijgende prijs tot een be paald bedrag alles voor de teler is, daarna met winstdeling. Op welk tijdstip, en welke prijs bij af levering dan ingevuld moet worden ligt in de toekomst verborgen. On danks afspraken hierover kan toch wel verschil van mening hierover ont staan. Bij de huidige misère en alle sombere voorspellingen en vooruitzichten rich ten we ons weer op de toekomst. Er is zo moeilijk als het allemaal ging toch nog aan grondverbetering ge daan zoals drainage en bekalking. Momenteel ziet men weer opslag van schuimaarde op de bedrijven en per celen. Sommigen hebben alweer een teeltkontrakt voor blauwmaanzaad afgesloten voor oogst '88, anderen heb ben op de schaarse droge dagen rood zwenkgras in wintertarwe voor oogst '89 ingezaaid. We zien ook weer nieu we loodsen in het landschap verschij nen toch ook een teken van doorgaan. Voor de demonstratie carbokalk strooien die enige tijd geleden in ons gebied is gehouden was een redelijke belangstelling er werd goed werk ge leverd door de machine die werd ge demonstreerd. Enkel in de loonwerkerssfeer is deze machine ren dabel te maken. We kunnen in de komende maanden ook weer investeren in kennis door het volgen van kursussen en het be zoeken van vergaderingen. Er staat weer van alles op stapel, stel diegenen niet teleur die met organisatie hiervan belast zijn. Hopelijk zullen velen el kaar ontmoeten op de a.s. kringver gadering waar overheid en praktijk hun visie geven omtrent de planolo gie in ons gebied. Tot ziens óp 14 de cember in Serooskerke of eerder in Etten-Leur. In de LANGSTRAAT proberen de populieren angstvallig hun laatste blaadjes vast te houden. Na de storm en regen is het nu gelukkig wat rusti ger weer geworden. Het melkvee ligt, staat en loopt behaaglijk in de stal len. Hier en daar peuzelt een koppel jongere de laatste grassprietjes onder minder behaaglijke omstandigheden naar binnen. De stalperiode is aangebroken en bij het openmaken van de graskuil kun nen pijnlijke verrassingen voorko- toewijzing omdat 1987 slecht was. Hoewel de suikerindustrie gebonden is aan regels die vooraf in samenwer king met landbouworganisaties zijn opgesteld vinden de meeste telers toch dat ze wat door de vingers moeten zien en deze hele gang van zaken maar moeten beschouwen als overmacht. Vooral voor de akkerbouwers is dit jaar duizend gulden extra een hele meevaller. Bij het onderling verhandelen van sui kerbieten struikelde soms een trans- aktie omdat beide telers niet wisten wat voor prijs er gehanteerd moest worden. In vrijwel de meeste geval len is nu afgesproken dat bij de eind afrekening het gemiddelde betaald moet worden tussen C en A bieten. Er zijn zelfs gevallen bekend dat de ene teler de andere bij levering alvast een voorschot heeft betaald. Rijdend door de late avond in de WESTHOEK, komend van de kring vergadering dreint er een liedje door m'n hoofd van Vader Abraham het.... is er nog hoop. Die puntjes moet je dan zelf invullen en dat is me met de beste wil van de wereld niet ge lukt. Er was geen hoop voor een ak kerbouwer op de kring. Er werden beschuldigingen geuit aan vele voormannen en bewindslieden en de landbouworganisatie wist ook niet hoe het verder of anders moest. Het begint nu pas echt. De rekeningen ko men, rente en aflossing in december. Brussel zal de prijzen nog meer laten zakken. Ik geef toe het is allemaal niet zo'n opgewekt geluid. En toch zullen de puntjes ingevuld moeten worden, want de boerenstand, ook de akker- Dit zal voor ZUID-BEVELAND één van de laatste stukjes zijn in 1987. Het wordt weer de tijd rond Sinterklaas en Kerstmis. De laatste werkzaamhe- In de laatste week van november moesten hier en daar nog wat bieten in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN gerooid worden. Het was kompleet een rotzooi. Op de zwaardere grond vollo pen van de machines, op de lichtere zak ten de machines weg. Naar gelang zijn suiker-quotum weet iedere boer nu wel ongeveer waar hij staat. Logisch dat overschrijders pro beren in kontakt te komen met onder schrijvers, al is het kontraktueel niet toegestaan. Voor alle partijen een on bevredigende situatie. Dit 'gescharrel' zou makkelijk voorkomen kunnen worden, indien per teler het zgn. rekening-courant systeem toegepast zou worden. Maar ja, hier wil de suiker-industrie niet aan, onbegrijpe lijk in dit computer tijdperk. Het laatste ploegwerk kost veel moei te, jaren niet gezien, maar dit jaar geen uitzondering, twee trekkers voor de ploeg. Hier en daar moet er nog tamelijk men. Gras dat onder zeer natte omstandigheden is gekneusd, maar volgens ruwvoeronderzoek nog be hoorlijk goed is, wordt door de koei en beslist niet opgenomen. Een veehouder in de buurt zal zijn gras kuil van 14 ha als mest over het maïsland moeten uitrijden. Het zal hier wel de bekende opeenhoping van ongunstige faktoren zijn, want de pre- ciese oorzaak is nog moeilijk aan te tonen. De strop is echter zo groot dat een goede analyse van oorzaken zeer gewenst is. De prijzen van het slachtvee zijn zeer matig, maar het beter kalfvee is goed aan de prijs. De hoge wintermelkprijs en de grote bedragen die voor nuch tere kalveren worden neergeteld wer ken dit in de hand. De verkoop van vooral kalfvaarzen gaat zich in toe nemende mate verplaatsen naar de veeveilingen. Coveco die deze ver koopmethode al jaren toegepast, wordt in het Brabantse gevolgd door o.a. de Veecentrale van de N.C.B. Ook de partikuliere veehandel heeft dit gat in de markt ontdekt en gaat veilingen organiseren. Wie zo'n veiling wel eens heeft mee gemaakt, komt onder de indruk van de sfeer die dit gebeuren meebrengt. Het in de rij kunnen vergelijken en vooraf uitzoeken aan kwalitatief hoogstaand vee en het daarna keurig getoiletteerd voorbrengen in een goed verzorgde ring zijn omstandigheden die de handel bevorderen. Voeg daar bij het effekt van het tegen elkaar op bieden en de verkoper kan voor een goed dier een goede prijs maken. Een bouw, zal blijven bestaan. Ik geloof dat klagen en schelden weinig uit haalt, laten we proberen met elkaar die lichtpuntjes op te zoeken daar zijn dan toch zeker de jonge boeren meer mee gebaat dan één grote jammer klacht. Moed verloren is al verloren. Tot zover de kringvergadering en nu de praktijk. Ondanks dat Sint Nicolaas ook op ons dorp is gearriveerd ligt er in de polders nog heel wat werk te wach ten. Blokken bieten in zware grond is geen uitzondering dit jaar. Alleen al onze loonwerker heeft nog 80 ha te rooien. Dat is veel rond december. Het natte weer heeft hier toe bijgedra gen, maar ook ons vertrouwen op de steeds betere machines speelt hierbij een rol. Ze groeien nog en bij een den op het bedrijf worden dan uit gevoerd. Afhankelijk van het weer de komen de weken zullen er nog een aantal veel wintertarwe gezaaid worden. Op de zware kapot gereden grond, dit jaar geen sinecure. Een schot in de roos was de spreek beurt van E. Woltjer, lid van het Europees Parlement voor de afdeling Groede. Bestuur gefeliciteerd. Op duidelijke en informatieve manier leg de hij uit, wat er zijns inziens schort aan het huidige E.E.G.-beleid en hoe we er mogelijk uit zouden kunnen ko men. Hij stelde: "De huidige over- schotproduktie is de molensteen om de boer z'n eigen nek". Hier moeten we dan ook zo snel mogelijk vanaf. Grond uit produktie nemen is dan ook onontkoombaar, ook bij ons. Dit is beter dan door te gaan met de hui dige prijsregeling en allerlei heffingen op te leggen. De produktie vermindert er niet door en een ijs-koude sanering is het gevolg. Bij handhaving van het huidige E.E.G.-budget zag hij bij pro- duktievermindering en extensivering mogelijkheden, om meer geld de boe ren ten goede te laten komen, dan nu het geval is. De verwerkende in dustrieën proberen veel E.E.G.-geld naar zich toe te trekken. De Copa ver liest invloed door innerlijke ver deeldheid. ander onderwerp dat in onze regio de aandacht heeft en soms enige beroe ring brengt, is het nieuwe bijzondere reglement voor het waterschap "de Dongestroom" dat in september j.l. door de provincie is vastgesteld. Het vervallen van bestaande onge- klassificeerde omslag A ter bestrijding van de algemene bestuurskosten is een van de punten waartegen bezwaar ge maakt wordt. Het vaststellen van een maximum van 30% voor het aandeel van de omslag van het gebouwd is een volgend be zwaarpunt. Ik vind dat de argumen ten van de bezwaarmakers hierin sterk zijn, nl. dat gebouwd én ongebouwd, ieder behoren te worden aangeslagen naar de mate van kosten die het wa terschap moet maken om voor elk een passende waterbeheersing te verzor gen. Belang, betaling, zeggenschap: Laat ons hopen dat de Raad van Sta ten in wijsheid recht zal doen. Ook vanaf deze plaats een hartelijke gelukwens aan de afdeling Sprang- Capelle van de Ned. Bond voor Plat telandsvrouwen bij haar vijftig jaar jong zijn. Wij hopen dat dit Gouden jubileum u zal stimuleren aktief mee te doen in ons gezamelijk projekt: "Wonen en werken op het platteland..." ook in de Langstraat. Tot slot een even hartelijke gelukwens aan onze 70 jarige tuinbouwvereni- ging! We hopen dat deze onderlinge vereniging, nauw verbonden aan de afdeling tuinbouw van onze kring, nog vele jaren nuttig werk mag doen. dreigende nachtvorst behoef je ze niet af te dekken. De vele regens van de laatste weken heeft niet toegelaten dat er wintertarwe is gezaaid en dat be gint nu toch wel echt tijd te worden. Wel gerooid zijn de blokken knolsel derij in de regio. Tot m'n verbazing ontdekte ik nog een paar stukken aard appels in de grond. Vanaf dit stuk land ziet men de toren van Moerstra ten en dit verklaart veel. Er zit moer in de grond. Deze grond draagt niet de zware machines van deze tiid. Het ploegen gaat door. Ondanks bie ten en aardappels in de grond krijgen onze polders toch een winters aan zien. Van bruin tot licht groen. Dat groen wordt aangegeven door de win tertarwe die hier en daar eruit komt. Aan het begin van de nieuwe knop pen aan de bomen zien we dat we naar een volgend jaar gaan toeleven. mensen wintertarwe willen zaaien. Dit zal mede afhankelijk zijn van hoe de laatste suikerbieten uit de grond zul len komen. Dat zal niet mee vallen met de regen van de laatste weken. Op de suikerfabriek hebben ze, door het slechte weer, problemen met het ver werken van de grond. Tot nu toe lig gen ze echter goed op schema. Maar dat kan de komende weken nog ver anderen. Met het sluiten van een aan tal fabrieken, afgelopen en komend jaar, worden ze ten aanzien van de verwerking wel wat kwetsbaarder.. Maar het rendabeler draaien geeft toch uiteindelijk de doorslag. Naast de suikerbieten zijn er de aardappe len nog. Hier en daar zijn er wat pro blemen met het droog krijgen van de aardappelen. In een aantal gevallen komt de lucht er moeilijk doorheen door de grote hoeveelheid grond die mee gekomen is. Om ze goed droog te krijgen moet er soms gebruik ge maakt worden van een kachel. Dit heeft als nadeel dat de aardappelen opgewarmd worden wat een snellere veroudering tot gevolg kan hebben. Maar soms moet men uit twee kwa de de minst kwade kiezen. Op tijd gassen, regelmatig terug komen, is dan zeker van groot belang. Wat ook tot 'de laatste werkzaamheden behoort is het schoonmaken en nazien van de machines en werktuigen. Zeker dit jaar onder deze omstandigheden is dat hard nodig. De machines hebben het, zoals de meesten wel weten, flink voor hun broek gehad. Met goed onderhoud en een juiste afstelling staan we weer gesteld voor het komend jaar. Vrjijiag 4 december 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7