Eisso Woltjer: "Bieten kunnen 1300,per ha meer opbrengen bij goede quotering" Bezwaar aangetekend tegen uitbreiding N.V. Waterleiding Mij. "Noord West- Brabant" te Oudenbosch A ardappelsh o w gaat van start Stichting Takorganisatie Akkerbouw Zeeland Vergaderschema akkerbouwstudieklubs 1987/1988 in Zeeuws Vlaanderen Ingrijpend De Aardappelshow gaat binnen kort beginnen! Onlangs zijn de opnames gemaakt voor de aller eerste reklamespot voor aardappe len. Volgend jaar zal de Aardappelshow zo'n 25 keer op televisie verschijnen, te beginnen op 20 januari. In drie verschillen de spots wordt de konsument ge wezen op de veelzijdige mogelijkheden van de aardappel. Dit alles onder het motto "Aard appel verveelt nooit". Een bege leidend receptenboekje moet de huisvrouw en -man aanzetten om de aardappel eens wat gevarieer der en vaker op tafel te brengen. Het gratis verkrijgbaar boekje is gedrukt in een oplage van 1 mil joen stuks en vanaf 20 januari aan te vragen via een speciaal telefoon nummer of mee te nemen bij de groenteman. De reklame-campagne voor aard appelen wordt gevoerd door het NIVAA, het Nederlands Voor lichtingsinstituut voor Aardappe len. Het NIVAA hoopt hiermee de konsumptie van aardappelen te stimuleren en het imago ervan te verbeteren. Heel wat mensen waren enkele dagen lang bezig met de opnames voor de Aardappelshow. In een Amsterdamse filmstudio leefde de akteur Just Meijer (momenteel spelend in de musical Max Havelaar) zich he lemaal uit in zijn rol als "Aardappelshow-man". "Bij goede quotering kunnen bieten 1300,per ha meer opbrengen!" Dit stelde Eisso Woltjer novem ber j.l. tijdens een spreekbeurt voor de Z.L.M.-afdeling Groede. De socia listische Europarlementariër sprak over de aktuele toestand in de E.G.- politiek en de gevolgen daarvan voor de (Nederlandse) landbouw. Als inleiding schetste Woltjer de ont wikkelingen van de laatste jaren in de E.G. Zo was in 1979 het beschikbare budget niet volledig nodig om aan alle verplichtingen te voldoen. Vanaf '84 was dat anders. Per 1 januari 1986 werd het budget drastisch verhoogd maar voor 1987 blijkt ook dat alweer te krap. Er is wederom extra geld ge vraagd, wat er misschien ook komt; zeker is wel dat er dan duidelijke ga ranties moeten zijn dat de landbouw uitgaven beheersbaar worden. Het meeste geld kost de afzet van de overproduktie; dat is volgens Wolt jer de molensteen om de nek van de boer. De oplossing die de Europese Commissie voorstaat n.I. drastische prijsverlaging, het zogenaamde marktgerichte beleid, helpt niet. De inkomens dalen en de overschotten moeten nog steeds met veel subsidies op de wereldmarkt worden afgezet. Uit de zuivelsektor kunnen we leren dat quotering helpt om de overschot- tenproduktie in te dammen. Zoiets moet in de akkerbouw ook lukken, al dus Woltjer. Er circuleren momenteel voorstellen voor de graansektor om een bepaald quotum tegen een redelijke prijs af te zetten en alle kilo's die daarboven ko men te belasten met een fikse heffing. Een heffing aangepast aan de dan gel dende situatie. Dit zou samen moeten gaan met een "set aside" programma. De prijzen zouden moeten worden be paald door de kosten op de efficiën te bedrijven. Grofweg zou je kunnen zeggen dat je de bedrijven in Neder land en Noord-Duitsland hiertoe zou Ing. A. Boer, medewerker van het landbouwschap te Tilburg, heeft op een bijeenkomst de aanvraag monde ling toegelicht. Uit de toelichting blijkt dat deze uitbreiding in hoofd zaak nodig is om de provincie Zee land van water te kunnen blijven voorzien. Een prognose op de water behoefte geeft aan dat tot ongeveer het jaar 2010 met deze verdere ont trekking gewerkt kan worden. Ont trokken wordt op een diepte die ligt tussen 100 en 180 meter. Rapporten van de technische kommissie grond- waterbeheer geven verder aan dat de grondwaterstand met maximaal 150 cm zal dalen. Tot 4 km van de pompstations zal met een verlaging van de grondwaterstand rekening gehouden moeten worden. Een klein positief puntje is het feit dat gesproken wordt over werkelijke schade die de land- en tuinbouw bij het verlenen van een vergunning zul len hebben. Rond het pompstation Schijf zal een oppervlakte van 3000 4 E. Woltjer kunnen rekenen, aldus Woltjer. Hij liet zich echter niet verleiden tot een uitspraak hoe groot zo'n bedrijf zou moeten zijn. Extensivering Woltjer ziet zelf meer in het introdu ceren van extensiveringsprogram ma's. Dit zou vooral een aantal marginale gebieden in Europa helpen om over te schakelen op landbouw systemen, die daar beter passen. Te vens zou daar bosbouw rendabel zijn zeker als er eindelijk van de huidige graansubsidies zou worden bijgelegd. De vele boeren die ouder zijn dan 55 en die geen opvolger hebben moeten gebruik kunnen maken van een vut regeling. Naar aanleiding van het voorstel van de Europese Commissie om alle bie ten wederom met een nieuwe heffing te belasten merkte Woltjer het volgen de op: De opbrengst van de bieten waar normale afzet voor is (A-bieten) zal door het totaal van de heffingen worden verkleind met ruim 13Q0, per ha. Dit zou niet nodig zijn als er geen overproduktie (B-bieten im hektare in meer of mindere mate schade ondervinden en bij het stati on Seppe is dit 1750 hektare. De scha de voor de landbouw ligt tussen de 1 en 15%. Al naar gelang de samenstel ling van de grond ligt het bedrag voor oogstderving op 30,50,— per procent. Een gemiddeld rund veebedrijf van 15 hektare met 10% schade moet re kenen op een verlaging aan inkomsten van minimaal 6.000,Alle aanwezi ge afdelingen waren unaniem van oor deel dat bezwaar ingediend moet worden tegen verdere wateronttrekkin gen aan de bodem. In het verleden hebben uitbreidingen van wateronttrekkingen al gezorgd voor een aanzienlijke grondwa terstandsverlaging. Dat het moeilijk is om schade aan te tonen en het nog moeilijker is om bij vastgestelde scha de een vergoeding te krijgen is in het verleden gebleken. Op dit moment is er nog een onder handeling lopende tussen het land bouwschap en waterleidingbedrijven. port) meer is. Woltjer geeft wel toe dat dan de industrie met teveel pro- duktiekapaciteit blijft zitten. Volgens Woltjer zouden er momenteel alleen A-bieten geteeld moeten worden. Een subsidie voor een groenbemester op vrijkomende grond zou op zijn plaats zijn. Konkluderend stelde Woltjer dat voor de korte termijn het grootste gevaar dat dreigt de nationale maatregelen zijn, en dat de voorgestelde aanpas singen (bijv. voor graan) onevenwich tig zijn. Voor de iets langere termijn zei hij dat er uiteindelijk niet meer geld komt. Bezuinigen hoeft niet, wel moet de overproduktie ingedamd worden. Dumpen en opslaan is geld weggooi en. Verder komen er volgens het "set aside" programma's, anders blijven we heffingen betalen. Na de inleiding volgde een zeer leven dige diskussie. Enkele opvallende za ken die naar voren kwamen: De industrie heeft zeer veel invloed. Bijvoorbeeld de suikerindustrie, die voert de marktregulering uit en ver rekent de heffingen, en de zetmeelin- dustrie die graag (met veel EG-subsidie) goedkoop graan in etha nol wil omzetten. De invloed van de Europese landbouw-organisaties is kleiner ge worden, doordat niet altijd een gelijk luidend standpunt wordt ingenomen. Hoe positief men ook over de E.G. denkt vrijwel alle beslissingen hebben een politieke achtergrond. Als er ver kiezingen in het spel zijn is de rede he lemaal ver te zoeken. Als dank kreeg de heer Woltjer uit handen van voorzitter Bram Manne ke een foto van een ploegend driespan aangeboden. De voorzitter sprak daarbij de hoop uit dat er over tien jaar geen nostalgische foto's van een verdwenen bedrijfstak, landbouw, zullen worden aangeboden. Een verdere verlaging van de grond waterstand zal de bedrijfsvoering op veel bedrijven wel zo ingrijpend ver anderen dat voor bestaanszekerheid gevreesd moet worden. De vergade ring stond wel achter het belang van goed drinkwater maar bij deze gigan tische onttrekkingen is slechts een klein gedeelte bestemd voor menselij ke konsumptie. Het is beter om gebruik te maken van de alternatieven die er reeds zijn in de vorm van de Biesboschspaarbekkens. Er ligt immers al een pijpleiding rich ting Zeeland vanaf de spaarbekkens. Ook een betere benutting van het op pervlaktewater in West-Brabant zou bij kunnen dragen aan het minder onttrekken van grondwater. De heer J. Martens uit Schijf zal op 18 december te Rucphen een algeme ne toelichting geven op het bezwaar schrift waarbij bestuursleden van afdelingen hem aan zullen vullen als dat nodig is. Gezien de droogtegevoeligheid van het invloedsgebied zal verdere ont trekking voor onvoorziene financië le konsequenties zorgen. De invloedsgebieden van beide pompsta tions strekken zich geheel of gedeel telijk uit over de gemeentes Hoeven, Oudenbosch, Oud-Gastel, Roosen daal, Rucphen, Etten-Leur en de ge meente Wouw. J. v. Tilburg Het vergaderschema 1987/1988 van de akkerbouwstudieklubs van de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen ziet er als volgt uit. Tevens is vermeld het onderwerp waarover de bedrijfsvoorlichter een inleiding zal houden. Aardenburg, zaal "De Roode Leeuw", aanvang 19.00 uur: donder dag 10 december, C.J. Govers (aktu- aliteiten); donderdag 14 januari, W. Maljaars~(resultaten LEI bedrijven); donderdag 4 februari, C.J. Govers (aktualiteiten). Oostburg, zaal "Du Commerce", aanvang 13.30 uur: vrijdag 18 decem ber, ing. N. Kerckhaert (aktualitei ten); vrijdag 15 januari, J. Kodde (Kwal. bodem en kwal. prod.); vrij dag 12 februari, A.G. Ebbens (Proe ven "Rusthoeve"); ing. N. Kerckhaert (aktualiteiten). Cadzand, zaal "Du Commerce", aanvang 13.30 uur: maandag 14 de cember, ing. N. Kerckhaert (aktuali teiten); maandag 18 januari, ing. H. Salomons (Gewasbescherming); maandag 15 februari, ing. N. Kerk- chaert (aktualiteiten). Hoofdplaat, zaal "De Vriendschap", aanvang 19.00 uur: dinsdag 8 decem ber, ing. N. Kerckhaert (aktualitei ten); dinsdag 12 januari, J.H. van Nieuwenhuizen (bewaartechniek); dinsdag 9 februari, A.G. Ebbens (Proeven "Rusthoeve"); ing. N. Kerckhaert (aktualiteiten). IJzendijke, zaal "Hof van Koophan del", aanvang 19.00/13.30/13.30 uur: donderdag 17 december, C.J. Govers (aktualiteiten); donderdag 14 januari, C.J. Govers (aktualiteiten); donderdag 4 februari, J. Kodde (Kwal. bodem en kwal. prod.). Biervliet, zaal "Willem Beukels- zoon", aanvang 19.00 uur: dinsdag 5 januari, ing. A. Bakker; ing. R. de Milliano (aktualiteiten); donderdag 28 januari, W. Maljaars (resultaten LEI- bedrijven); dinsdag 9 februari, ing. A. Bakker; ing. R. de Milliano (aktuali teiten). Sas van Gent, zaal "De Vlaanderen- hal", aanvang 19.30 uur: donderdag 17 december, ing. R. de Milliano; ing. A. Bakker (aktualiteiten); woensdag 13 januari, J.H. van Nieuwenhuizen (bewaartechniek); woensdag 3 februa ri, ing. R. de Milliano; ing. A. Bak ker (aktualiteiten). Terneuzen, zaal "Du Commerce", aanvang 13.30 uur: vrijdag 11 decem ber, ing. A. Remijn (mechanisatie); donderdag 14 januari ing. A. Bak ker; ing. R. de Milliano (aktualitei ten); donderdag 4 februari, ing. A. Bakker; ing. R. de Milliano (aktuali teiten). Zaamslag, zaal "De Halle" Axel, aanvang 19.30/13.30/19.30 uur: dins dag 8 december, ing. A. Bakker; ing. R. de Milliano (aktualiteiten); dins dag 12 januari, A.G. Ebbens (Proe ven "Rusthoeve"); ing. A. Bakker (aktualiteiten); dinsdag 16 februari, ing. H. Salomons (gewasbe scherming). Kloosterzande, zaal "Van Leuven", aanvang 19.00 uur: maandag 14 de cember, T.P. Hiel (aktualiteiten); maandag 11 januari, J. Kodde (Kwal. bodem en kwal. prod.); maandag 1 februari, A.G. Ebbens (Proeven "Rusthoeve"); T.P. Hiel (aktuali teiten). Hulst, zaal "Den Dullaert", aanvang 13.30 uur: donderdag 10 december, T.P. Hiel (aktualiteiten); donderdag 14 januari, ing. A. Remijn (mechani satie); donderdag 4 februari, T.P. Hiel (aktualiteiten). Op maandag 25 januari 1988 wordt de jaarlijkse Zeeuwsvlaamse Studie dag georganiseerd te Axel. Thema: Biotechnologie. Degene die belang stelling heeft voor een onderwerp dat niet op zijn eigen klub wordt behan deld, is van harte welkom op een bij eenkomst van een naburige klub. Vrijdag 4 december 1987 Afdelingen van de standsorganisaties van NCB en ZLM hebben beslo ten om gezamelijk bezwaar in te dienen tegen een aanvraag van de N.V. Waterleiding Mij "Noord West-Brabant" te Oudenbosch, die een verdere uitbreiding wil van wateronttrekkingen aan de bodem. Genoemde Maatschappij vraagt vergunning om op het pompstation Schijf (gemeente Rucphen) uit te breiden tot 10.500.000 m3 per jaar en op het pompstation Seppe (gemeente Hoeven) tot 15.000.000 m3 per jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4