over geld en goed Begroten is vooruitzien Geld technologiebeleid ook voor landbouwkundig onderzoek Landbouwschap in Tweede Kamer: Veredelingsonderzoek akkerbouw Proefstations V oorlichtingsbijeenkomsten ruilverkaveling "Sluis-Oostburg" Het is gebruikelijk dat de mens zich aan het eind van het jaar be zint. Terugkijkt naar wat er van zijn voornemens terecht is geko men, zich afvraagt wat er dit jaar nog geregeld kan worden. Tussen nu en de oliebollen is een korte tijd. Toch kan het goed zijn in dit tijdsbestek nog dingen te regelen. Welke zijn dat? 1. Schenkingen Jaarlijks kan aan kinderen een be drag geschonken worden zonder dat er schenkingsrecht over betaald be hoeft te worden. Voor 1987 is een be drag 6.617,vrijgesteld. Aan kinderen tussen 18 en 35 jaar is het mogelijk eenmaal, in plaats van een bedrag van 6.617,een bedrag te schenken van 33.085,(1987) zon der dat schenkingsrecht betaald be hoeft te worden. U moet dit wel opgeven bij de belastingen. Aan ieder ander (bijvoorbeeld kleinkin deren) mag een keer per twee jaar een bedrag vrij van schenkingsrecht worden geschonken. In 1987 is dat 3.969,—. 2. Verzekeringspakket Het is een goede zaak om alle polis sen eens bij elkaar te nemen en ver volgens kritisch door te kijken. Ruim oude polissen, waarvoor gewijzigde of nieuwe polissen zijn ontvangen, op. Bekijk of: hetgeen u wenst te verzekeren ook is verzekerd; verzekerde bedragen zoals ge noemd aansluiten bij de werkelijke si tuatie; de risiko's zoals die in de geldende polisvoorwaarden staan door u zelf gedragen kunnen worden; verzekeringen overbodig zijn ge worden. Mocht u vragen hierover hebben of tot de konklusie komen dat aanpas singen nodig zijn, dan is het aan te be velen kontakt op te nemen met de adviseur. 3. Buitengewone lasten Mogelijk hebt u het afgelopen jaar buitengewone lasten gehad. Te denken valt bijvoorbeeld aan: kosten voor ziekte, bevallen, over lijden; uitgaven voor studie, opleiding, beroep. Gaan deze uitgaven een bepaald be drag (drempel) te boven, dan mag u dit meerdere in mindering brengen op uw belastbaar inkomen. Het bedrag dat na aftrek van de drempel resteert mag soms met 1.25 of 1.50 worden verhoogd. Ga tijdig na of het voordeel biedt om een be paalde rekening nog in het lopende dan wel in het volgende jaar te beta len. Uitgaven waarvoor u geen kwi tantie, etc., heeft, kunnen moeilijkheden geven bij het leveren van bewijs. Houdt dit dus zo goed mogelijk bij. 4. Studiekosten Als u schoolgaande of studerende kinderen heeft, weet u dat hiervoor veel kosten worden gemaakt. Een te gemoetkoming in de studiekosten aanvragen kan nog tot en met 31 de cember! Naast de basisbeurs kan ook aanvullende financiering worden aan gevraagd. U komt eerder in aanmer king dan u denkt. Aanvragen kost niets en is de moeite waard! 5. W.I.R. Veel regelingen - veel veranderingen. Ook wat betreft de W.I.R. Per 1 januari vervalt - de milieu toeslag. Investeringen voor het einde van het jaar komen nog voor toeslag in aanmerking. De W.I.R.-premie op Zo aan het eind van een jaar worden door vele instellingen en organisaties een begroting opgesteld voor het ko mende jaar. Met deze begroting wordt een (financieel) beeld gegeven van de verwachtingen voor de komen de periode. Tot uitdrukking wordt dan gebracht welke zaken aan de or de zullen komen en welke financiële middelen daarmee gemoeid zijn. Wanneer alles volgens het boekje ver loopt zullen de ontvangsten en uitga ven met elkaar in overeenstemming zijn. Liefst enig positief overschot omdat dit het minst problemen oproept. Bij een tekort-positie moet n.l. aangegeven worden op welke wij ze gedacht wordt dit tekort te finan cieren. Het woord verhoging van inkomsten zal u dan ook niet vreemd in de oren klinken. Daarbij kan het gaan om de kontributie van een sport- klub, de verzekeringspremie van een verzekeringsmaatschappij, de prijs van een te leveren dienst of produkt danwel de belastingpenningen van ons eigen land. Meerdere voorbeelden zijn door u zelf te bedenken. In deze si tuaties is de ontvangstenkant blijk baar door het bestuurlijk niveau te beïnvloeden, veelal nadat er overleg is geweest met leden, afnemers of be lastingplichtigen (lees parlement). Of u als zelfstandig ondernemer ook zo makkelijk de begroting in even wicht kunt brengen staat te bezien. De uitgavenkant van de begroting opstel len zal nog wel lukken maar de in komstenkant levert meer problemen op. Grote vraag daarbij is wat doet het weer en de prijsvorming. In de Vrijdag 4 december 1987 agrarische sektor een bekende vraag maar zonder antwoord. Toch moet u ook voor de inkomsten een bedrag in vullen. Overbrugging De uitkomst van de berekening zal een saldo opleveren welke in veel sek toren van de landbouw te klein is om een voldoende gezinsinkomen op te leveren. Vervolgens dan ook de vraag: waar moet van geleefd worden? Zo als sommige organisaties hun in komsten kunnen verhogen kunt u dit niet omdat u aan markt- of interven tieprijzen gebonden bent. Toch moet u als gezin financieel verder. Als u al langer ondernemer bent en inmiddels enige reserve hebt kunnen opbouwen danwel enige overwaarde in bezittin gen hebt kunnen bereiken, kunt u hiermee voorlopig financieren. Al of niet met behulp van een financiële in stelling. Hebt u geen eigen opgebouw de ruimte dan kunt u een beroep doen op een tijdelijke overbruggingsfinan ciering mits u een levensvatbare on derneming hebt. Geen enkele instelling zal krediet willen verlenen als niet redelijk vaststaat dat de ren te en aflossing t.z.t. kunnen worden betaald. Probeer als zelfstandig on dernemer tijdig deze situatie te onder kennen opdat u op tijd hulp kunt inroepen of dit u kan helpen moet dan nog blijken doch voorkomen wordt daarmee dat u plotsklaps maatrege len moet nemen welke in een ander tempo wat minder hard zouden overkomen. B. Veerbeek investeringen gedaan in het boekjaar 1987 worden met de aanslag van 1987 verrekend. Dit betekent voor januari/januari boekhoudingen, dat er nog investerin gen gedaan kunnen worden. De pre mie op deze investeringen kunnen alleen nog met dit lopende boekjaar verrekend worden, indien aan twee voorwaarden wordt voldaan: U bent verplichtingen in dit jaar aan gegaan. Op de investering is een aanbetaling gedaan, die minimaal gelijk is aan het totaal te verrekenen W.I.R. bedrag. 6. Koopsompolis Het afsluiten van een koopsompolis kan aantrekkelijk zijn voor die boe ren en tuinders die een zeer goed jaar achter de rug hebben. Door het afslui ten van een koopsompolis wordt het belastbaar inkomen verminderd, om dat dit bedrag van de koopsompolis tot een bepaald gesteld maximum in mindering mag worden gebracht. Een aantal weken geleden heeft u over de mogelijkheden en de gevolgen in dit blad kunnen lezen. Als u denkt dat dit voor u perspek- tieven biedt, bespreek dit dan tijdig met uw voorlichter. 7. Boekhouding Het jaar is bijna om. Voor diegenen die een boekhouding over het kalen derjaar hebben betekent dit dat het jaarverslag aan de hand van de door u verstrekte gegevens door de accoun tant kan worden samengesteld. Een goed jaaroverzicht is voor iedere boer en tuinder van groot belang. Zorg er daarom voor dat de gegevens volle dig, juist en tijdig worden aangele verd. December is een drukke maand, maar probeer toch de administratie zo goed mogelijk bij te werken. Tijdig de zaken geordend te hebben, werkt prettig voor de accountant, maar ook voor u zelf, omdat u op deze wijze he* meeste profijt kunt hebben van een goede boekhouding. Probeer die zaken die u zich begin 1987 hebt voorgenomen, maar waar aan u nog niet bent toegekomen, als nog te regelen dit jaar. De Sociaal Ekonomische Voorlichtingsdienst zal u hierbij graag van advies dienen. Een goede jaarwisseling toegewenst. bestemmings plannen Het Landbouwschap wil dat er bij de verdere uitwerking van het ont wikkelingsplan voor het landbouwkundig onderzoek geld beschikbaar komt uit de financiële middelen voor het technologiebeleid. Dit geld zou besteed moeten worden voor onder andere het Agrotechnologisch Instituut. Dit zei vice-voorzitter G.J. Doornbos van het Landbouw schap vorige week woensdag tijdens overleg met de Tweede Kamer óver de reorganisatie en verzelfstandiging van het landbouwkundig onderzoek. Volgens het Landbouwschap kan van verzelfstandiging van de onderzoek sinstituten pas sprake zijn als de in het ontwikkelingsplan voorgestelde aan passingen zijn uitgevoerd. Doornbos pleitte ervoor om gezien de huidige omstandigheden het veredelingson- derzoek in de plantaardigë sektor ex tra aandacht te geven. Vooral de ontwikkeling van gewassen die ge schikt zijn voor specifiek Nederland se omstandigheden moet meer nadruk krijgen. Ook in verband met het open houden van de mogelijkheden voor samenwerking met buitenlandse insti tuten is het volgens het Landbouw schap gewenst dat het landbouwkundig onderzoek in Neder land op peil blijft. Een landbouwkun dig onderzoek van voldoende kwaliteit en omvang kan tevens een bijdrage leveren aan het oplossen van knelpunten in het milieubeleid. Doornbos noemde de voorgenomen bezuinigingen op de onderzoeksinsti tuten willekeurig en niet voldoende onderbouwd. Aan de ene kant krijgt het verwerkingsonderzoek voorrang terwijl tegelijkertijd het veredeling sonderzoek wordt teruggeschroefd. Het Landbouwschap is van mening dat de bezuinigingsvoorstellen een uit holling van het akkerbouwveredeling- sonderzoek tot gevolg hebben. Opdrachten afkomstig uit de kwe kerswereld kunnen daarmee binnen enkele jaren tot het verleden behoren, zo vreest het Landbouwschap. Volgens het Landbouwschap is het nog te vroeg om over te gaan tot ver zelfstandiging van de proefstations. De garantie voor een kwaliteitsverbe tering zijn op dit moment te vaag. De herkenbaarheid naar de agrarische ondernemer en de onderzoeksinstitu ten moet duidelijk zijn. Het Land bouwschap pleitte bij de Kamer voor de instelling van een kommissie van overheid en bedrijfsleven. Deze kom missie moet de relatie tussen proefsta tions en instituten nader uitwerken. Indexcijfers kosten boerderijbouw Voor de maand oktober zijn de door het IMAG samengestelde indexcijfers voor de bouwkosten in de boerderij- bouw (basis februari 1970= 100): loon 369,3 (exkl. BTW), materiaal 213,4 (exkl. BTW) en loon mate riaal 266,3 (inkl. BTW). Voorlichtingsbijeenkomst ruilverkaveling Schoondijke De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling "Schoondijke" orga niseert een algemene voorlichtingsbij eenkomst t.b.v. de ruilverkaveling "Schoondijke" op maandag 18 ja nuari 1988 in zaal G. Wijffels te Schoondijke. Aanvang: 19.30 uur. De voorlichting zal alle in de ruilver kaveling voorkomende aspekten be treffen en is bedoeld voor alle eigenaren en grondgebruikers gelegen in het ruilverkavelingsblok Schoon dijke (zie kaart). Voorlichtingsbijeenkomst ruilverkaveling 'Breskens- Zuidzande' De Landinrichtingskomnjissie voor de ruilverkaveling Breskens-Zuidzande organiseert een algemene voorlich tingsbijeenkomst t.b.v. de ruilverka veling "Breskens-Zuidzande" op maandag 22 februari 1988 in hotel '"t Wapen van Breskens", Grote Kade 33 te Breskens. Aanvang: 19.30 uur. De voorlichting zal alle in de ruilver kaveling voorkomende aspekten be treffen en is bedoeld voor alle eigenaren en grondgebruikers gelegen in de ruilverkaveling "Breskens- Zuidzande" (zie kaart). St. Philipsland Een herziening van het bestem mingsplan wordt voorbereid voor een gebied aan de Campweg (Prins Hen drikpolder) te St. Philipsland. Vanaf 27 november 1987 ligt dit raadsbesluit voor een ieder ter inzage op de ge- meentesekretarie, afd. algemene zaken. Westerschouwen Met ingang van 27 november 1987 ligt voor een ieder gedurende een maand ter inzage bij de gemeentesekretarie het ontwerp van het bestemmingsplan "Westfisiaweg 1982". Goes Herzieningen worden voorbereid voor de volgende bestemmingsplannen: - "Motelterrein", - "Buitengebied" en "Havenindustrieterrein". Deze besluiten liggen vanaf 25 november 1987 voor een ieder ter inzage op het bureau voorlichting, Stadskantoor. 's-Heer-Hendrikskinderen Zuid-Oost Met ingang van 27 november 1987 ligt gedurende een maand voor een ieder ter inzage het bestemmingsplan 's- Heer-Hendrikskinderen Zuid-Oost, in het stadskantoor te Goes, bureau voorlichting. Gedurende deze termijn kan een ieder tegen dit ontwerp-plan bezwaren indienen bij de gemeen teraad. De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling "Sluis-Oostburg" or ganiseert twee voorlichtingsbijeen komsten t.b.v. de ruilverkaveling "Sluis-Oostburg", op maandag 4 ja nuari 1988 in hotel "de Roode Leeuw" te Aardenburg en op donder dag 7 januari 1988 in de "Lindenhoe- ve" te Sluis. Aanvang: 19.30 uur. Tevens zal in de maanden januari en februari 1988 gelegenheid worden ge geven voor een pachtersregistratie t.b.v. diegenen die aan de stemming wensen deel te nemen. Ook zal bij de ze gelegenheid een belangstellingsre gistratie t.b.v. uitruil over de grens van de ruilverkaveling Sluis-Oostburg met andere gebieden plaatsvinden. Beide onderwerpen zullen op boven vermelde data nader worden toege licht. In de maand december zal op de mogelijkheden tot uitruil over de gebiedsgrens van de ruilverkaveling Sluis-Oostburg nader worden terug gekomen. De openstelling van de pachtersre gistratie en de belangstellingsregistra tie is gepland op: 12 - 13 - 19 - 20 en 26 januari 1988 en op 2 februari 1988. De zitting op deze dagen zal worden gehouden van 9.30 - 12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur in hotel "De Zwaan" te Zuidzande. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3