Najaarskeuring trekpaarden Goes Konsumenten hechten aan kwaliteit vleeswaren Landelijke richtprijs voor biggen Het zwarte schaap Mengelingen Ondanks regen geslaagd Inklusief vetquotering zit Campina 3,8% boven gezamenlijk quotum De jaarlijkse najaarskeuring van trekpaarden georganiseerd door de Samenwerkende Bonden van paardenfokkers in Zeeland werd gehou den op 19 november 1987 op de Grote Markt in Goes. De organise rende vereniging had tegenslag door het weer; het regende de gehele dag hetgeen veel afbreuk deed aan het "aangenaam" verpozen van het publiek rond de keuringsbanen op de Grote Markt, in het knusse, oude centrum van Goes. uitstekende presenterende Sterra, een beste dochter van Carlo v. Hoogbeemd en eige naar J. Maris te Grijpskerke. Stond in top vorm, rastypisch en met een diepe, sterke corpus, beste benen en uitstekende bewe gingen. Werd naderhand gepromoveerd tot Algemeen-kampioene. In de midden maat was de zege voor Charlotte van de "Regenjas", eveneens een Carlo v. Hoog beemd, van S. de Feyter uit Axel. Mooi in de bovenbouw met een bemerking op het spronggewricht in de overigens goed gestelde benen. Korrekt in de gangen. De grote maat kreeg Freule v.d. Groenepoort, wederom een Carlo-telge, van A. Verha- ge uit Serooskerke, op kop. Typische mer rie met een beste en aantrekkelijke bovenbouw, goede voorbenen, wat gebo gen achterbenen en korrekte bewegingen. De 6-, 7- en 8-jarige merries vormden een goede rubriek met in elke maatgroep bes te koppaarden. De grote maat had een uitmuntend kop- paard in Norma v.d. Linge. V.: Horizon Tersaet, van A. Paauwe uit Gapinge. Fraai typische merrie met een diepe, solide, mooie bovenbouw, gespierde, goede benen en beste gangen. De middenmaat werd ge sierd met Marita van de Aarleseweg, een Costaud v. Leendershoeve, van C. Maas. Besttypische, diepe merrie; goed gebeend en vlot in de gangen. De kleine maat kreeg als koppaard de Ideal v. Wassenhove na- zate Petra v.d. Ossenberg, van A. de Lan ge. Rastypische merrie met een solide, mooie bovenbouw, gespierde, goed gestel de benen en uitmuntende bewegingen in een korrekte uitvoering. De rubriek 9jaar en oudere merries vormde een goede klasse coryfeeën met in de klei ne maat de van B. de Maaker afkomstige en nu eigen aan A.Z. de Buck, Silvia v.d. Het aanvankelijk in behoorlijk aan tal aanwezige belangstellenden rond om de keuringsringen nam navenant aan de aanhoudende regen af met de toename van het getal bezoekers in "De Landbouw". Dan wordt men nóg weer eens gekonfronteerd met de voordelen van een Paardenkeuring in een overdekte ruimte! De keuring, welke ondanks de slechte weersom standigheden overigens een gestaag verloop had, kan niettemin als geslaagd worden beschouwd, hoewel de jeugdrubrieken, zoals op meerde re voorgaande keuringen in "den lan de" reeds eerder werd gesignaleerd, een wat gewone indruk maakten in kwalitatief opzicht, mogelijk tenge volge van de minder gunstige weers omstandigheden. De rubrieken van de oudere merries voldeden aan de verwachtingen met doorgaans uitstekende kopeinden. Bij de merrieveulens, grote maat, werd de kop gedaan door Sarina "Te Zande", V.: Gamin van Begijnenhof, van Stal "Te Zande" te Heinkenszand-Kapelle en ver wierf naderhand het res.-kampioenschap der merrieveulens. Een tikje gerekt met statuur, een mooie lange voorhand, beste benen en gemakkelijke bewegingen in een uitmuntende uitvoering. Kampioene werd de eerst geplaatste in de middenmaat, t.w. Bianca van het Zwaanhof, eveneens door Gamin van Begijnenhof van A.Z. de Buck en Zn. uit Oostkapelle. Best van type met een diepe, solide bovenbouw, goede ver houdingen best gebeend en korrekt in de vlotte bewegingen. In de kleine maat werd Carla van Ceres (Gamin v. Begijnenhof), van M.J. Kloet uit Zierikzee eerste. Een fraaitypisch veulen met een mooie boven bouw, wat gebogen achterbenen en heel goede bewegingen. Mijn voorkeur ging uit naar de tweede geplaatste Gamin-dochter Annie van Driewegen, van J. de Visser uit Vlissingen. Best van type met een diepe, mooie, solide romp, 4 gespierde beste be nen en korrekte, vlotte gangen. De hengst veulens hadden in de midden- en de grote maat een best veulen op kop. In de grote maat zegevierde de Marco v.d. Voorweeg- sekaai - zoon Hardi van Welgelegen, van C. Maas uit 's Heerenhoek. Een tikje ge rekt, goed belijnd en solide van boven met best gestelde, gave benen en wat slordige, wel gemakkelijke gangen. De middenmaat was voor de fraai van statuur zijnde en met hengstvoorkomen begiftigde Carlo van het Calandsend, V.: Costaud van Hazeldonk, van A.L.C. Brooymans en Zn. uit Tho- len. Best gebeend en met goede voeten toonde deze opvallende jongeling met ple zier zijn korrekte beweging. De grote maats éénjarige merrie Desiree uit de Bredeweg, V.: Gamin van Begijnen hof, van C.P. Oele uit Kloetinge is een goed typisch gespierde, best gebeende mer rie met een wat kort kruis. Vlot en kor rekt in de gangen. Ze werd kampioene en res. kampioene was Claudia van de Horst, V.: Hardi v.h. Ooievaarsnest, van A.L.C. Brooymans en Zn. Best gemodelleerde, diepe, solide merrie met een mooie schou derpartij, goed been werk en beste bewe gingen. Bij de éénjarige hengsten stond in de klei ne maat als eerste Tristan van de Linge (Gamin v. Begijnenhof) van A.Z. de Buck en eerste in de grote maat Totto van op de Dijk, door Hardi v.d. Rooker (België, van A.L.C. Brooymans en Zn. en werd te vens kampioen v.d. éénjarige hengsten. Deze rubriek heb ik niet gezien. De kategorie tweejarige merries, grote maat vormden een goede kollektie met als eerste de importmerrie Carla van 't Ber- rekenshof, door Carlo van Elversele, van A.L.C. Brooymans en zn. Een gespierde, diepe, sterke merrie met een beste boven bouw, fors gebeend met vlotte en achter matige sterke bewegingen. Ze werd reser ve, achter de kampioene Carola van Voor dduin, V.: Carlo van Hoogbeemd, van W. Maljaars uit Domburg. Fraaitypische mer rie met snit in de solide bovenbouw. Best in de benen en korrekt in de gangen. Ze stond eerste in de kleine maat. Kampioene en res. kampioene van de 3-jarige merries werden twee dochters van Obrion van de Boshoeve; resp. Regina, van A. de Lange uit Rithem en Natasja van Z.A. de Buck te Oostkapelle. Beiden best gebeende, goedtypische paarden met die pe solide rompen, welke beide beste gan gen toonden. merries, 4- en 5 jaar oud. Een iets gewo ne klasse met een voortreffelijk koppaard in de kleine maat, t.w. de kapitale en zich Vrijdag 4 december 1987 Runsberg door Frederik v. 't Oventje. Diep en best van type met gespierde beste benen en korrekte gangen. In de grote maat zegevierde Stal "te Zande" met de in België geboren Madeleine van 't Ooie vaarsnest, door Hardi van 't Ooievaars nest. Deze 10-jarige is een massale goedtypische, lang belijnde, best gebeen de merrie welke vlotte gangen over de bestrating van het marktplein liet zien. Na selektie bleef het volgende 3-tal over bij het kampioenschap: a. Sterra, V.: Car lo van Hoogbeemd; b. Norma van de Lin ge, V.: Horizon Ters'aet; c. Petra van den Ossenberg, V.: Ideal de Wassenhove. Zoals reeds vermeld werd Sterra, van J. Maris, gekozen tot kampioene; res. kam pioene werd Norma van de Linge, van A. Paauwe. Erekampioene werd Olga de St. Pierre, door Ideal de Grotenberge, van A.L.C. Brooymans en Zn. Een klassemerrie met ras in haar mooie body met 4 beste benen en korrekte gangen. In de belangrijke en interessante katego rie merries met afstammelingen waarin moeders hun fokkerijresultaten tonen kreeg de merrie Brendy van de Havenweg (Frederik v. 't Oventje), van C. Maurice uit Nisse, een eerste premie, terwijl in de eveneens voor de fokkerij van belang zijn de rubriek hengsten met afstammelingen de hengst Gamin van Begijnenhof van A.Z. de Buck werd vereerd met ook een eerste premie. Voor een zeer uniforme goedtypische en best gebeende kollektie veulens en 1-jarige dochters. Van de mooie kategorie "Stalgroepen- oud" ging de eerste plaats welverdiend naar de eenvormige en kwalitatief uitste kende kollektie van A. de Lange uit Ri them. De "Stalgroepen-jong" heb ik niet gezien. Tenslotte werd Stal "te Zande" uit Hein- kenszand eerste met een uniforme, kwali tatief goede groep met maten en gehalte, eerste in de kategorie Fokgroepen op de voet gevolgd door J. de Visser uit Vlissin gen met een leuke kollektie gave, goedty pische en bij elkaar passende paarden. Hidding Desiree uit de Bredeweg van C.P. Oele uit Kloetinge, kampioene éénjarige merries. Sterra van J. Maris uit Grijpskerke, kampioene bij de 4- en 5 jarige merries en algemeen kampioene. Konsumenten hechten groot belang aan een goede kwaliteit van vleeswa ren en zijn graag bereid hiervoor meer te betalen. Dit blijkt onder andere uit een onderzoek naar de kwaliteitsbe oordeling van vleeswaren onder ver antwoordelijkheid van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Voor het produktschap voor vee en vlees (pvv) en het Voorlichtingsbu reau Vlees was dat aanleiding daar aan een seminar te wijden. Rond honderd deelnemers bespraken daar met deskundigen uit de kring van on derzoek, techniek en praktijk onder leiding van prof. M.T.G. Meulenberg de belangrijkste konklusies en de be- leidskonsequenties die daaruit te trek ken zijn. Het blijkt, dat de beoordeling van de kwaliteit door de konsument op het moment van aan koop voornamelijk afhankelijk is van direkt aan het produkt gebonden eigenschappen. Genoemd worden de kleur, de vorm en het zichtbare vet. De prijs, de verpakking of de aan koopplaats hebben daarentegen be trekkelijk weinig invloed op het kwaliteitsoordeel, blijkt uit het on derzoek. Smaak bepaalt kwaliteit Konsumenten vinden vleeswaren ge schikt voor meerdere gebruiksdoelein den. Zoals op de boterham, als snack of bij de warme maaltijd. Verreweg het meest voorkomende gebruik is echter op de boterham. De uiteinde lijke kwaliteitsbeoordeling van vlees waren, dus na konsumptie, is voornamelijk afhankelijk van de zo genaamde sensorische eigenschappen, zoals smaak, malsheid en sappigheid. Additieven, zoals diverse toevoegin gen, of houdbaarheidsaspekten zijn kennelijk van betrekkelijk weinig be lang voor het kwaliteitsoordeel door de konsument. Tenslotte blijkt uit het onderzoek, dat konsumenten redelijk goed in staat zijn om de kwaliteit van vleeswaren in te schatten op het moment van aan koop. In ruim 60% van de gevallen werd na het proeven gekozen voor het produkt waaraan men ook voor het proeven de grootste koopintentie had verbonden. Vanaf 1 december wordt er wekelijks één landelijke biggenrichtprijs bere kend en gepubliceerd. De richtprijs van het Landbouwschap voor boven de grote rivieren en de schemaprijs voor het Zuiden worden vanaf nu vol gens dezelfde uitgangspunten bere kend, zodat er geen verschillen in beide richtprijzen meer zullen op treden. De formule voor de wekelijkse bere kening van de richtprijs wordt als ge volg van de samenvoeging iets gewijzigd. De nieuwe formule luidt: 49,6743 x basisprijs 0,2807A 0,1065B - 1.4963C - 15,3713. De basisprijs is de wekelijkse roep- prijs van de Coöperatieve Brabantse Vee- en Vleescentrale van de NCB (ENCEBE). A, B en C zijn de voor lopige verbruikersprijzen van respek- tievelijk zeugebrok, babybiggenkorrel en mestvarkenbrok (per 100 kg) van het LEI. In de landelijke prijs blijkt het uit gangspunt van de formule een even wichtige verdeling tussen de fokker/vermeerderaar enerzijds en mester anderzijds. Hierbij is veron dersteld dat beide partijen een prijs ontvangen, die gelijk is aan de ge maakte kosten (inklusief arbeid) en daarna, afhankelijk van de hoogte van de slacht var kenprijs, de winst of het verlies delen. Deze verdeling is af geleid van de inbreng van arbeid en risikodragend vermogen in beide takken. De rekenformule wordt minimaal één keer per jaar aangepast om de kosten ontwikkeling en de verandering van de technische resultaten in de varkens fokkerij en -mesterij te verwerken. Een schriftelijke toelichting op de be rekening van de formule is verkrijg baar bij het Landbouwschap, afdeling Varkenshouderij (070 - 526583). De richtprijs is telefonisch opvraagbaar op nummer 038 - 213399. Bij onze inheemse schapenrassen zijn vanouds ook zwarte schapen bekend. Procentueel is de aan vang ervan nooit erg groot ge weest. In het algemeen is het zwarte schaap niet gewild. In spreekwoorden en gezegden die al van oude datum zijn, komt dit tot uiting: een zwart schaap in het land, is elke boer tot schand'. Voorts: 'het zwarte schaap zijn'. Deze laatste aanduiding is niet in gunstige zin voor de betreffende persoon. Het betekent namelijk dat men van zowat alles de schuld krijgt toegemeten. Deze uitdrukking is evenwel onjuist gestoeld. De werkelijkheid heeft een andere invulling. Bij een kwalitatieve beoordeling van een wit en een zwart schaap die behalve de kleur identiek zijn zal het zwarte schaap als de beste worden aangewezen. Het zwarte schaap lijkt op het oog beter; ze wordt dus gemakkelijk wat te hoog gewaardeerd. De werkelijk heid is dus wat minder dan de verschijning doet veron derstellen. Dit wordt het zwarte schaap aan gerekend. De juistheid is dat de beoordelaar het niet goed in schat. Van de niet overeenko mende inschatting krijgt het zwarte schaap de schuld. Niet al le schapenhouders hebben de zelfde ideeën en doelstellingen. Voor sommigen is dit o.a.: 'Het oog wil wat anders'. J.H. Lantinga In een artikel in Campina Contact van november jl. staat te lezen dat de melkaanvoer van Campina nu 0,5% lager ligt dan het gezamenlijk quo tum. Maar daarbij is dan nog geen re kening gehouden met de konsequenties van de vetquoterings- regeling. Er van uitgaande dat de vet quotering doorgaat en dat de omrekeningsfaktor inderdaad 0,21 zal blijven, met als referentiejaar 1985/1986, komt de totale melkaan voer van Campina 3,8% te hoog uit om geen superheffing te -hoeven be talen, zo meldt Campina Contact. De melkaanvoer van de leden veehouders van Campina is de laat ste tijd blijven dalen. Landelijk gezien was er ten opzichte van vorig melk prijsjaar sprake van een teruggang van 10 tot 11%. In het werkgebied van Campina bleef dit beperkt tot 9 a 10%, maar kumulatief gezien zit Campina ongeveer op het landelijk niveau. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17