Agritechnica nog meer internationaal aanzien Niet iedereen gesteld op buitenlandse fabrikanten "Uitholling" "Remmen en gas geven" De Agritechnica heeft de DLG-tentoonstelling oude stijl definitief de das om gedaan. Na de eerste Agritechnica in 1985 werd vorig jaar op de DLG-tentoonstelling in Hannover al pijnlijk duidelijk dat veel grote trekker- en werktuigenfabrikanten deze specifieke landbouwwerktui- genbeurs meer zagen zitten dan een "plekje naast de koeien". De Agri technica was eigenlijk bedoeld als exportbeurs, maar twee jaar geleden bleek al dat het ook in een behoefte voorzag voor de eigen Duitse markt. Het gunstige tijdstip (de oude DLG-tentoonstelling was na melijk in mei, wanneer veel akkerbouwers al weer het land op gin gen), was daar niet vreemd aan. Genoeg reden voor de DLG (Deutsche Landwirts-Gesellschaft) om zich te bezinnen over de toekomst van hun tentoonstellingen. De oplossing werd gevonden in het organiseren van twee gescheiden tentoonstellingen op dezelfde plaats en tijdstip. Han nover, München en Keulen zijn niet meer. In november 1989 zal voor de eerste maal naast de Agritechnica de tentoonstelling "Tier Tech niek" in Frankfurt worden gehouden. Ligt nu al op de Agritechnica het aksent op plantaardige produktie, dat zal in de nieuwe opzet nog duidelijker het geval zijn. Daarnaast zal om de vier jaar een interna tionale tentoonstelling voor zuivel- en levensmiddelentechniek wor den gehouden, onder de naam DLG-Foodtech. Samen met de Duitse tegenhanger van de VIV. Huhn Schwein, komt het aantal door de DLG georganiseerde tentoonstellingen daarmee op vier. De IN-trac 6.60 turbo trok veel belangstelling op de Agritechnica. De DLG troost zich veel moeite de Agritechnica een internationaal aan zien te geven. "Trefpunkt der Land- tecnik", luidt de slogan. Getuige het groeiend aantal buitenlandse expo santen lijkt deze opzet aardig te sla gen. Het buitenland was met 262 exposanten vertegenwoordigd, wat 40 procent van alle standhouders bete kende. Na Italië, zijn het vooral Ne derland, Denemarken, Oostenrijk en Frankrijk die op deze Duitse beurs aan de weg timmeren. Toch ziet blijk baar niet iedereen de Nederlandse werktuigenindustrie graag komen, want aan het begin van de week werd door een aktiegroep folders rondge deeld, waarin de Duitse boeren wer den opgeroepen om louter en alleen bij Duitse fabrikanten te kopen. De buitenlandse fabrikanten zouden de markt kapot maken. Men hoopte afgelopen week zo'n 120.000 bezoekers, naar Frankfurt te trekken. Om daar zekerder van te zijn is, in navolging van de oude DLG- tentoonstellingen, rond de Agritech nica dit jaar voor het eerst een heel randgebeuren georganiseerd. Onder andere een symposium voor werktui genfabrikanten, een internationaal zaaizaad-kongres en allerlei forums. Er moeten namelijk niet alleen buiten landse standhouders naar Frankfurt komen, maar ook buitenlandse be zoekers. "Iets nieuws" Internationaal of niet, het aantal no viteiten viel tegen. Wel een enorme verscheidenheid aan machines, maar daar hield het, op wat kleinigheden na, wel mee op. Misschien dat een aantal fabrikanten de eer aan de RAI willen houden, maar waarschijnlijker is dat het slechte investeringsklimaat in de landbouw de prikkel tot het ont wikkelen van nieuwe machines heeft weggenomen. Goed, een verandering kan op zich ook interessant en nuttig zijn, als ze maar niet is aangebracht om met "iets nieuws" te komen. Ge tuige het aantal bordjes "Neu" bevat- In de visie van Josef Ertl, de voor zitter van de DLG, zijn onderzoek en techniek de sleutelbegrippen waarmee de landbouw weer ge zond kan worden. Beroerd is al leen dat het de toeleverende industrie nu niet bepaald voor de wind gaat sinds de landbouw "uit hollingsverschijnselen" begint te vertonen. Zo bedroeg de omzet van de Duitse landbouwwerktui genindustrie (die ruim 60 procent van haar produkten exporteert) in de eerste drie kwartalen van 1987 rond de 5,1 miljard DM. Dit be tekent een daling van maar liefst 15 procent ten opzichte van dezelf de periode in 1986 en in dat jaar was de negatieve trend ook al in gezet. "Wat we in deze situatie dan ook nodig hebben is een ver bond tussen de ondernemende en te het halve beurskomplex namelijk primeurs. Ook hier had de DLG echter wat op gevonden. De fabrikanten waren in de gelegenheid gesteld voor de beurs nieuwe produkten aan te melden, waarna een speciale kommissie zich boog over de vraag of het betreffen de produkt in aanmerking kwam voor het predikaat "Neuheit Agritechnica '87". Het belangrijkste kriterium vormde het al dan niet eerder aanwe zig zijn geweest op een tentoonstel ling. Een andere service van de DLG, die goed in de smaak viel bij het pu bliek, was de mogelijkheid om via een komputer op verschillende gebieden, bijvoorbeeld per land of per werktuig, een lijst van standhouders te laten uit draaien. De betreffende stands wer den door de komputer met een kruisje op een plattegrond aangegeven. Bij de trekkers viel op dat veel mer ken, onder andere Fandt, hun aanbod in de middenklasse hebben uitgebreid. vooruitstrevende krachten in het landbouwbedrijfsleven", pleitte Ertl. In dit licht kan men ook het symposium over de noord-zuid Sa menwerking van landbouwwerk tuigenfabrikanten bezien, dat.de DLG vlak voor de Agritechnica organiseerde. Dr. Heinz Riesenhuber, minister van onderzoek en techniek, is ook overtuigd van de bijdrage die nieu we technologische ontwikkelingen de landbouw kan leveren, maar hij blies iets minder de loftrompet dan Ertl. Nadrukkelijk stelde hij dat niet alleen ekonomische, maar ook ekologische motieven moeten bepalen of een innovatie bestaans recht heeft. "We moeten door drongen zijn van alle mogelijke gevolgen en niet iets maken wat we straks niet meer kunnen terug draaien". Hij doelde hier onder meer op genmanipulatie bij bak- teriën. Een turbo-lader wordt nu ook bij en kele drie-cilinder trekkers standaard toegepast. De wendbaarheid bij vier- wielaangedreven typen neemt toe door het steeds vaker toepassen van een centrale-aandrijving, wat een uit slag van 50 graden van de voorwie len mogelijk maakt. Nederlandse standhouders voor het laatst op één hoop? Lege banden Probeert men normaal gesproken ver dichting van de bodem zoveel moge lijk te voorkomen, in het geval van het zaaibed is een geringe verdichting van de bovenlaag niet onwenselijk. De kleinere ruimte tussen de grond- deeltjes zorgt voor een grotere kapil- laire werking, wat vooral in droge jaren zijn diensten kan bewijzen bij de opkomst van het gewas. Twee fa brikanten lieten op de Agritechnica eenzelfde principe zien om dit te be reiken: één (Amazone) of twee (Kro ne) assen met een rij banden om het zaaibed-aan te drukken. De banden bij Amazone zijn bevestigd aan de zaaimachine en bevatten geen lucht. Hierdoor platten ze nog meer af. De twee banden-assen van Krone zitten vast aan een rotorkopeg, waar direkt weer een zaaimachine achter kan wor den gehangen. Krone had trouwens ook een ploeg op de stand staan waarvoor veel belang stelling was. Een wentelploeg met hy draulische voorbreedte verstelling (van 0,9 tot 1,5 m) en een verander bare verstekhoek, zodat de ploeg zich zelf in de meest ideale trekhoek manoeuvreert. De gebroeders Tigges hebben overigens een nieuwe voren pakker ontwikkeld, welke niet meer naast, maar direkt achter de ploeg Ondanks het akkerbouw karakter van de beurs deelde Claas verse melk uit. kan worden meegetrokken. De voren pakker hoeft niet op de wendakker te worden gekeerd, daar een speciale driehoekkonstruktie er voor zorgt dat de ploeg aan beide kanten kan wor den aangepikt. Voordeel is dat de vo renpakker het ploegwerk praktisch helemaal kan volgen. Als het minder gaat in de sigarenin- dustrie, moeten we eens kijken waar we onze machines dan voor kunnen gebruiken, moet de Zwitserse firma CIAS hebben gedacht. Het resultaat is een uiterst doeltreffend plant- systeem voor kiemplantjes. Op een strook van 6 centimeter papier wor den bijvoorbeeld om de 50 centime ter zaadjes geplakt (hiertoe moet men het zaaizaad opsturen). Deze band wordt in water gedompeld (kan even tueel met een voedingsstof) en wordt dan op een kiemtafel in een kas ge plaatst. Met behulp van een zelf ont wikkelde plantmachine wordt de band in een voortje gelegd, en wel zo dat elke kiemplant net boven de op pervlakte uitkomt. Het systeem is met name geschikt voor kool-, sla-, ui- en preizaad, maar men wil ook kijken of het voor mais toepasbaar is. Om het papier in natte toestand enige stevig heid mee te geven wordt de band aan één zijde heel licht bespoten met po lyethyleen. Men is naarstig op zoek naar een beter afbreekbaar plastic. DAMEF Nederland was met bijna 40 stand houders goed vertegenwoordigd op de Agritechnica. De meesten (23) waren te vinden op de gemeenschappelijke stand van de Dutch Agricultural Ma chinery Foundation (DAMEF). Hoe lang dat zo zal blijven is nog de vraag. Het ministerie van ekonomische za ken geeft namelijk wat subsidie voor het bezoeken van een aantal buiten landse tentoonstellingen, maar dat loopt in de loop van volgend jaar af. "Het is maar de vraag of we dan nog allemaal op één hoop kruipen in het buitenland", zegt Ate Molenmaker van Bijlsma-Hercules uit Franeker. "Dat wordt dan gewoon een kwestie van rekenen". De naam is in ieder ge val wel al veranderd want op de eerste- volgende RAI treedt men naar buiten onder de naam Agro Technische In dustrie (ATI). Ate Molenmaker was redelijk tevre den. De aanloop was goed op de ge- zamelijke stand. Bijlsma-Hercules stond dit jaar al eerder op Liempde, Zuidlaren, Royal-show, Sima en een tentoonstelling in Moskou. "Het is voor ons belangrijk om daar te zijn", aldus Molenmaker, "want 60 procent van onze produkten gaan voor de ex port". In het buitenland verkoopt Bijlsma niet zozeer alleen inbrenglij- nen, maar ook volledige verpak- kingslijnen en bewaarplaatsen. Voorzieningen Een Nederlandse firma op de "Elke arbeidsplaats die in de land bouw verloren gaat, sleurt ande re arbeidsplaatsen mee en verhoogt het gevaar dat er een scherpere tegenstelling komt tus sen verstedelijkte gebieden en het platteland". Met deze woorden maakte Constatin Freiherr Heere man, voorzitter van het overkoe pelende orgaan van de Westduitse boerenbond, het Deutsche Bau- ernverband (DBV) duidelijk dat de huidige malaise in de landbouw verder gaat dan het boerenerf al leen. Hij sprak op een bijeen komst tijdens de Agritechnica, welke in het teken stond van Max- Eyth, de oprichter van de DLG in 1885. Volgens Heereman, die twee weken geleden weer voor drie jaar werd gekozen tot aanvoerder van de boerenstand, is er dan ook al les aan gelegen om de landbouw meer moed en vast vertrouwen in de toekomst te geven. Met de slagzin "redden wie zich DAMEF-stand die speciaal voor de Duitse markt een produkt heeft ont wikkeld, is Dubex uit Exloermond. Een veldspuit met een 12 meter boom, die in transportstand naast de trekker wordt gebracht. Opereren op de Duit se markt vraagt speciale voorzienin gen. Zo moet er een filter in de persleiding en moet de vulopening een vrije val hebben van minimaal 10 cen timeter. In Duitsland wordt de tank namelijk meestal via de kraan gevuld, daar in de meeste deelstaten geen op pervlakte water mag worden gebruikt. Eén van de weinige Nederlandse ex posanten die met een eigen stand op de Agritechnica was vertegenwoor digd was Homburg uit Stiens. Men hoefde niet zo nodig onder de vlag van DAMEF. Johannes de Boer: "Moet je eens kijken hoe ze daar op elkaar zitten". Doet Homburg in ei gen land vooral in veldspuiten, in Duitsland ligt de markt hoofdzakelijk op het gebied van de drainagereini gers. "Hier is veel belangstelling voor", aldus De Boer. De machine wordt nu via dealers op de Duitse markt gebracht. Homburg heeft na melijk het patent voor Europa van dit systeem. In Nederland wordt de Twee assen met banden achter de Krone rotorkopeg zorgen voor een iets verdicht zaaibed, wat de kapillaire werking ten goede komt drainreiniger wel door andere fabri kanten gemaakt, maar onder licentie. Om aan de eerste opzet van de Agri technica, een exportbeurs, toch nog wat tegemoet te komen, was maandag gereserveerd als speciale handelaren- dag. Om die dag niet te laten uitgroei en tot een extra tentoonstellingsdag voor het publiek (zoals bij de RAI zo langzamerhand het geval is) moest de niet speciaal uitgenodigde handelaar 60 Duitse marken neertellen. De Duit se standhouders waren over het alge meen tevreden over deze dag, maar van de meeste Nederlandse exposan ten hoefde het niet zo nodig. Eén ver zuchtte: "Het was maandag veel te rustig, maar wat wil je met die prij zen. Wat duurt zo'n dag dan lang". Wouter Mooij redden kan" en met alleen het ei gen bedrijf voor ogen kunnen we dat echter wel vergeten, volgens Heereman. "Vooral in de EG waar de konkurrentie tussen de boeren lang niet alleen meer door de kostprijzen op de bedrijven wordt bepaald. Zonder het woord subsidie te noemen, maakte Hee reman wel duidelijk dat "enige lidstaten" weer politieke signalen hebben gegeven in de richting van expansie. Hij veroordeelde dit scherp. Volgens hem spekuleert de één op het marktaandeel van de ander, zonder te zien dat het schip van het gezamelijke landbouwbe leid begint te slingeren. "Wij op de rem trappen en anderen gas ge ven, dat gaat niet", aldus de boe- renvoorman. Hij doelde hier met name op de, samen met land bouwminister Ignaz Kiechle inge nomen standpunten, betreffende de produktiebeperkingen in de Duitse akkerbouw. 12 Vrijdag 4 december 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12