Decentralisatie verdient meer aandacht bij landinrichting" Koningin Beatrix opent nieuwe kantoor van Unie van Waterschappen Kapelse Werktuigenbeurs voor de Fruitteelt gelijktijdig met opening Coöperatieve Veiling Zeeland Studiebijeenkomsten over dierlijke mest in de akkerbouw Brabants GS-lid dr. ir. B.M. Jellema: de hoogste tijd Een groot deel van de genodigden volgde bij de officiële aanvang van het werk voor de landinrichting St. Oedenrode het voorbeeld van kommissaris der Koningin mr. F.J.M. Houben en nam de schop ter hand om een populier te plan ten langs de oever van het rivier tje de Dommel. De plechtigheid vond plaats op een bedrijf van de Maatschappij van Welstand dat gepacht wordt door de heer W. Wiersma. Deze in originele staat gebleven boerderij ligt in een ge bied dat een fraaie overgang vormt van het dorp naar het open agrarisch gebied. De heer Wiersma is positief over het land inrichtingsplan St. Oedenrode zoals dat na veel praten en diskus- siëren tussen landbouw en natuur en landschap uiteindelijk is vast gesteld. Wel is het volgens hem de hoogste tijd dat er in het gebied iets gebeurt, zeker voor bedrijven die aan beide zijden van de druk ke Veghelseweg percelen hebben liggen. Voorts is het bedrijfseko- nomisch gezien van groot belang dat er aan de sterke mate van ver snippering van de percelen iets ge beurt, aldus de heer Wiersma. Het Brabants Landschap is zoals be kend bang dat een groot deel van de karakteristieke kavelbegroeiing met de verkaveling verdwijnt. Op de foto de heer Houben met de schop in de aanslag. Naast hem burge meester Scholten. Midden ir. J. Kisters, sekretaris van de Landinrichting scommissie en rechts de heer G. Costermans, rentmeester van de maatschappij van Welstand te Eindhoven. Het nieuwe kantoor van de Unie van Waterschappen te Den Haag is op maandag 16 november geopend door koningin Beatrix. Deze ope ning viel samen met de jaarlijkse algemene vergadering van de Unie in het Congresgebouw te 's Gravenhage, waar tevens het 60 jarig bestaan van de Unie werd herdacht. De koningin woonde een deel van de vergadering bij en luisterde naar de toespraak van Unievoorzitter ir. W.J.L.J. Merkx en nam daarop het eerste exemplaar in ontvangst van de jubileumbundel "Waterschapspeilingen". Hierin wordt de historische ontwikkeling van het waterschapswezen in Nederland belicht. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zijn van mening dat het zin vol zou zijn op het gebied van de landinrichting de diskussie voort te zetten over een doelmatige verdeling van taken en bevoegdheden. Daarom zullen voorstellen worden ontwikkeld om via het Interpro vinciaal Overleg die diskussie te intensiveren, met name met de Cen trale Landinrichting Kommissie. Dit zei de Brabantse gedeputeerde voor o.m. landinrichting dr. ir. B.M. Jellema bij de start van werk zaamheden voor het landinrichtingsprojekt Sint-Óedenrode. De kom missaris van de Koningin in Noord-Brabant mr. F.J.M. Houben maakte een officieel begin met de werkzaamheden door op het be drijf van de heer W. Wiersma aan Cathalijnepad 1 te St. Oedenrode enige populieren te planten langs de direkt achter diens bedrijf stro mende Dommel. De burgemeester van St. Oedenrode de heer G.M. Scholten die tevens voorzitter is van de landinrichtings kommissie zei zich in zijn ope ningstoespraak tot de genodigden, donderdag 12 november in het ge meentehuis, ervan bewust te zijn dat in de ca. 20 jaar die nu te gaan zijn er heel wat veranderingen op zullen treden in de landbouw. "Zo zou de huidige intensieve vorm van land bouw extensiever kunnen worden. Op deze maar ook op andere mogelijke ontwikkelingen zal de kommissie flexibel in moeten spelen, zodat het gebied zijn vele funkties kan blijven vervullen", aldus de heer Scholten. Meer funkties Kommissaris mr. F.J.M. Houben on derstreepte in zijn toespraak dat de aanscherping van de milieu-eisen en de beperking van de produktie aanzien lijke gevolgen zullen hebben voor de Ter gelegenheid van de openingsak- tiviteiten van de nieuwe veiling CVZ op 3, 4 en 5 december 1987 zal - ter opluistering van deze gebeurtenis - de jaarlijkse N.F.O.- ontwikkelingsdag met als onderdeel de bekende Zuidwestelijke Werktui genbeurs voor de Fruitteelt plaats vinden. Op 3 december a.s. is de dag vooral bestemd voor genodigden. De Beurs en Ontwikkelingsdag op 4 december a.s. richt zich op de gespe cialiseerde fruitteler en op 5 decem ber a.s. zal de veiling voor het brede publiek worden opengesteld. De opening van de nieuwe veiling zal met veel allure plaatsvinden op 3 december om 14.30 uur. De officiële openingshandeling zal worden ver richt door de Minister van Land bouw en Visserij, ir. G.J.M. Braks, in aanwezigheid van de bouwers, het veilingbestuur en ruim 1000 geno digden. Vervolgens zullen de aanwe zigen in de gelegenheid worden gesteld om het modern geoutilleerde veilingkomplex te bekijken. Openingsevenementen Om het geheel op te fleuren zijn er tijdens en na de opening diverse eve nementen gepland. Fruitshow. De bekende kunstenaar Koos Zuidgeest zal een uitgebreide show met kwaliteitsfruit verzorgen. Totaal zal er deze dagen ca. 300 ton verpakt fruit aan de handel worden aangeboden. Informatiestands. Verspreid door de hallen zullen er meer dan 70 handels- en informatiestands worden op gesteld. In de eerste plaats presente ren zich hier alle bedrijven welke be trokken zijn bij de bouw en inrich ting. Verder zijn er stands te vinden van de Veiling, Voorlichting, het Proefstation, Arbeidsinspektie, de Gemeente, enz. enz. Muzikale opluistering. Tussendoor de stands en de fruitshow zal een en landbouw. In sommige deelgebieden van het plan, dat een groot deel van de Meierij omvat, zullen de boeren met meer funkties dan alleen de agra rische een inkomen moeten verwer ven. Een deel van hen zal gebruik moeten maken van bijv. rekreatie en natuur- en landschapsbeheer. In dit verband sprak hij de hoop uit dat meer agrariërs een beheersovereen komst zullen afsluiten. In het rapport van de provincie "Van boer tot plat telandsondernemer", is een aantal suggesties opgenomen over aanvullen de inkomensbronnen. Deze zullen niet de standsorganisaties verder wor den uitgewerkt. De heer Houben drong er bij de kommissie op aan de uiterste zorg te betrachten voor het ecosysteem in het gebied. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat aan het eind van het werk er in het gebied een nieu we harmonie tussen de verschillende belangen zal zijn ontstaan en dat de ander worden opgeluisterd door mu zikale bijdragen, klederdracht shows, e.d. Al met al vormt het zo doende een gezellig geheel. Ontwikkelingsdag en Werktuigen- beurs op 4 december In overleg met de Federatie 'Het Landbouwwerktuig' is besloten om de werktuigenbeurs als ééndaags ge beuren - tijdens de openingsevene menten te doen plaatsvinden. Even als vorige jaren zullen de handela ren/standhouders alles in het werk stellen om de nieuwste ontwikkelin- De mestwetgeving - en vooral de ge volgen ervan voor de bedrijfsvoering op de akkerbouwbedrijven - staat in het voorlichtings-seizoen 1987/1988 centraal. Binnenkort worden de ak kerbouwers in Zuidoost-Nederland uitgenodigd voor een Meststudiebij- eenkomst. Medewerkers van de konsulentschap- pen voor de akker- en tuinbouw zul len hier een toelichting geven op de bemestingsnormen, de uitrijbepalin- gen, de onderwerkverplichting en de bepalingen voor waterwingebieden. De mestwetgeving wordt hier niet be handeld als een apart onderdeel. De nadruk zal meer liggen op de achter gronden en de gevolgen voor de be drijfsvoering. Verder wordt ingegaan op de mestboekhouding, de afleve- ringsbewijzen, verklaringen en voor- en nadelen van afzetovereenkomsten. In de periode december tot half fe bruari volgt een aantal bedrijfsvoe ringsbijeenkomsten, waarin de konsekwenties van de mestwetgeving voor de akkerbouwers aan de orde komen. Hierbij wordt nader ingegaan op bemestingstechnische aspekten zo- natuur- en kuituurwaarden in het ge bied behouden zullen blijven. Aandacht De landinrichting Sint-Oedenrode omvat een flink stuk van de Meierij van Den Bosch, vanaf het Wilhelmi- nakanaal in Son en Breugel tot aan de kom van Sint-Michielsgestel. De in het plan voorziene verbetering en sa nering van de wegen, veranderingen in het stelsel van waterlopen, de her indeling van de grond en de daaraan gekoppelde aanpassing van het land schap, de bouw van nieuwe boerde rijen en daarnaast de aanplant van enkele grotere boskomplexen en de verwerving van gronden in reservaats- gebieden, zullen in het gebied grote aandacht krijgen. Aandacht niet al leen van de betrokken boeren en tuin ders, maar ook van anderen. En die aandacht is terecht aldus de kommis saris gezien de inhoud van het plan en de vele belangen van de samenleving die het rechtstreeks raakt. Naar verwachting zal met de uitvoe ring van de landinrichting Sint- Oedenrode een lange periode gemoeid zijn. Als mocht blijken dat dit gebied door decentralisatie van bevoegdhe den sneller, effektiever en kwalitatief gelijkwaardig of beter kan worden in gericht dan is het volgens de gedepu teerde Jellema ook zeker in het belang van dit projekt om aan de decentra lisatiegedachte nader aandacht te geven. gen te tonen op het gebied van de fruitteeltmechanisatie. In korte tijd „kan de fruitteelt daar kennis nemen van alle belangrijke ontwikkelingen. In de middag van 4 december zal de werktuigenbeurs van 13.30 uur - 16.30 uur worden gesloten voor de lezingen, welke in een aangrenzende hal worden gehouden. De lezingen staan in het teken van verdergaande ontwikkelingen op het gebied van afzet. Vanaf 16.30 uur - 21.00 uur zal de werktuigenbeurs weer worden geopend. Al met al: geen fruitteler mag deze dag missen! ganische stof-mestsoorten (ook groenbemesting), kwaliteit en sa menstelling - verdeling van mest over het bouwplan - verspreiding van ziek ten en onkruiden - invloed op op brengst en kwaliteit van de produkten. Ook de mechanische aspekten komen aan de orde, onder andere menging en verdeling - inwerken en stikstofver- vluchtiging - struktuurbederf. In september 1988 wordt een de monstratie georganiseerd betreffende verdelen en onderwerken van mest en de teelt van groenbemestingsge- wassen. Namens de projektgroep "Dierlijke mest in de akkerbouw", ing. H.M.J. Smeets, CAT Tilburg Vervolgens hield de minister van Ver keer en Waterstaat, mevrouw N. Smit-Kroes een rede, waarin zij de plaats schetste, welke de Unie van Waterschappen in Nederland momen teel inneemt bij de bepaling van haar beleid. "Niet alleen komt de Unie van Waterschappen op voor de belangen van haar leden, maar via haar blad "Waterschapsbelangen" wordt ook voor juridische belangen op hoog ni veau en in heldere taal aandacht ge vraagd voor de waterschapspraktij k zo vond de bewindsvrouw. Vervolgens begaf een aantal genodig den zich met H.M. de Koningin naar het nieuwe gebouw, dat op ongeveer 500 m. van het Gongresgebouw is ge legen en volgden de ongeveer 1000 aanwezigen via een groot televisie scherm de openingsplechtigheid in de vergaderzaal van het Congresgebouw. Rollen omgekeerd In de middagvergadering nam ir. Wim Merkx afscheid als voorzitter van de Unie. In zijn afscheidswoord en ook in zijn welkomstwoord tot H.M. de koningin in de morgenzit ting, deed de heer Merkx enkele mar kante uitspraken. "Overstromingen", aldus Merkx, "zijn zo oud als de ge schiedenis van ons land. Steeds werd de mens door het water bedreigd, doch wist af en toe ook verstandig ge bruik te maken van deze vijand. Thans lijken de rollen omgekeerd en moet het water beschermd worden te gen de mens en zijn bedrijvigheid". Merkx refereerde verder aan het feit dat de Unie van Waterschappen in 1927 ontstond, toen een aanvang werd gemaakt met de plannen over de aanleg van de Afsluitdijk en de inpol dering van de Wieringermeer. In de middagvergadering en ook uit de rede van minister Smit-Kroes, bleek duidelijk, dat de Unie van Wa terschappen de hoofdrol heeft gespeeld in het beantwoorden van de vraag of deze funktionele bestuurslaag, die de waterschappen in hun huidige vorm zijn geworden, moest worden gehandhaafd. Dat men het daarbij niet steeds eens is, bleek uit de woorden van ir. Merkx, die ern stig waarschuwde voor de door het departement voorgestelde bezuinigin gen op de waterkeringen. Ook in de diskussies met betrekking tot opper- vlaktewaterbeheer en rioleringsbeheer is de Unie volop betrokken door on derzoeken en het opstellen van studies en nota's. "Daarbij heeft de Unie als kenmerk dat ze gedragen en geleid wordt door bestuurders van water schappen, ondersteund door ambte lijke inbreng vanuit de praktijk", zo luidde één van die markante typerin gen van de Unie door de heer Merkx. Vice-voorzitter de Bekker van het Unie-bestuur bracht aan het einde van de vergadering de dank over van de Unie aan de scheidende voorzitter en verklaarde, dat het bestuur hem had benoemd tot ere-voorzitter, wat door de aanwezigen met applaus werd on dersteund. De nieuwe voorzitter, dr. ir. Jaap IJff nam tenslotte de voor zittershamer van ir. Merkx over en ontvouwde daarop nog enkele aspek ten van zijn visie op het waterschaps- gebeuren. E.D. 8 Vrijdag 20 november 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8