nieuws uit brussel Landbouwbesluiten mogelijk Europese Top naar Sovjet-Unie Standhouders ZLM- manifestatie 1988 Nieuwe temperatuur printer (R. Winkel, Brussel/Genève) De komende bijeenkomst van de Europese regeringsleiders begin de cember in Kopenhagen, zou voor de Nederlandse landbouwers wei eens uiterst belangrijk kunnen worden. Er staat niets meer of minder op het spel dan de toekomst van het Europees landbouwbeleid.Ons land staat daarbij serieus voor de vraag of het de Top moet laten mislukken als er geen overeenstemming mogelijk is over het terug dringen van de Europese landbouwuitgaven. VfZ vprknnnt hntpr sisin Dat werd begin deze week duidelijk in Brussel, waar de EG-ministers -"-iVJ tvIKUUJII Irvflvl HHU van landbouw bijeen kwamen om maatregelen te bespreken die de overproduktie in de voornaamste landbouwsectoren moeten innemen. Tijdens de laatste Top, in juni, heeft mevrouw Thatcher haar medewer king aan een verruiming van de EG- middelen afhankelijk gemaakt van een akoord over dergelijke maatre gelen, die er voor moeten zorgen dat de landbouwuitgaven eindelijk in de pas gaan lopen met de andere uitga ven van de Gemeenschap. De zoge naamde "stabilisatoren" waarmee de Europese Commissie vervolgens is gekomen, hebben een storm van protest los gemaakt in bijna alle an dere lidstaten. Het principe is voor iedereen aanvaardbaar, maar zodra de commissie met concrete getallen komt roepen de ministers in koor dat de voorstellen veel te streng zijn. Vooral de zuidelijke landen willen eerst weten wat de EG precies in pet to heeft om de boeren te compense ren voor de onvermijdelijke achter uitgang van hun inkomen. Opvallend daarbij is dat het verzet wordt geleid door Frankrijk en West-Duitsland. Volgens Braks heeft hij de twee landen in Brussel zelden zo eensgezind zien optreden. Het is volgens de Nederlandse be windsman duidelijk dat Guillaume en Kiechle geen besluiten willen ne men vóór de Top. Beide ministers lieten maandag bij het begin van de raad meteen weten dat zij niet de he le week konden blijven. Of de Deen se voorzitter, die wilde doorvergade ren tot een akkoord was bereikt, daar maar even rekening mee wilde houden. Als gevolg van deze vrijblijvende opstelling kon er in Brussel eigenlijk nog niet worden onderhandeld. Ge zegd werd dat de Deense minister van landbouw desondanks zou pro beren zoveel mogelijk hindernissen uit de weg te ruimen. Hij wil de mi nisters van buitenlandse zaken, die volgende week in Brussel de Top gaan voorbereiden, in ieder geval een duidelijk beeld kunnen schetsen van de verschillende standpunten. Het was woensdag nog niet bekend tot wanneer de ministers van land bouw zouden doorvergaderen. Graansector Vooral over de graansector liggen de standpunten nog ver uiteen. De Europese Commissie heeft een ga rantiedrempel van 155 miljoen ton voorgesteld. Volgens een compromis-voorstel dat de Denen naar voren hebben geschoven zou deze drempel voor drie jaar worden ingesteld. Bij overschrijding gaat de interventieprijs nog in hetzelfde jaar met maximaal 5 procent omlaag. In de seizoenen 1989/'90 en 1990/'91 zou dat maximaal 7,5 procent zijn. Als de produktie in het eerste jaar meer dan 5 procent hoger uitvalt dan de drempel gaat bovendien-de mede verantwoordelijkheidsheffing om hoog met maximaal 5 procent. In het tweede en derde jaar geldt een stijging van maximaal 7,5 procent voor 7,5 procent extra produktiestij- ging. Tegenover elke procent pro- Vrijdag 20 november 1987 duktieoverschrijding staat dus een procent prijsverlaging, hetzij direct, hetzij via een verhoging van de me- deverantwoordelij kheidshef fing Frankrijk en Duitsland, twee landen waar volgend jaar verkiezingen plaatsvinden, vinden dit onaan vaardbaar hard voor hun boeren. Volgens Guillaume is een drempel van 165 miljoen ton realistischer. Ter vergelijking in 1984 werd 173, in 1985 160 en in 1986 153 miljoen ton geoogst. Volgens de jongste ramin gen komt er dit jaar precies 155 mil joen ton van het veld, maar er was aanvankelijk rekening gehouden met 169 miljoen ton. Volgens Braks kost het voorstel van Guillaume 1 miljard ecu (1 ecu is 2,33). Ook voor oliehoudende zaden en ei- withoudende produkten moet het produktieniveau voor drie jaar wor den vastgelegd. Vooral bij de olie houdende zaden, waar de produktie explosief is gestegen en de kosten de pan uit dreigen te rijzen, wil de com missie heel ver gaan, zo bleek deze week. Tot 20 procent overschrijding zou gecorrigeerd moeten worden door een evenredige prijsverlaging. Daarboven wil de commissie voor elk procent meer produktie een half procent prijsverlaging. Ook dit gaat Frankrijk en Duitsland veel te ver. Braak Vooral op aandringen van de West duitsers liet landbouwcommissaris Frans Andriessen in de raad iets meer los over de plannen van de commissie om het braakliggen van akkerbouwgrond te stimuleren. De lidstaten zouden moeten worden verplicht tot het invoeren van deze op zichzelf vrijwillige regeling. Om het voldoende aantrekkelijk te ma ken zouden er per regio verschillen de minimumpremies worden vast gesteld. Bedrijven van onder de 20 hectare, die voor de regeling kiezen, zouden vrijstelling krijgen van de medeverantwoordelijkheidsheffing en de eventueel toegepaste strafhef- fing op overproduktie. Maar An driessen liet verder na preciese getal len te noemen. Hij wil voorkomen dat sommige landen zich in dit pro gramma vastbijten en vergeten dat er ook nog voor stabilisatoren en aan terughoudend prijsbeleid moet worden gezorgd. Er is minder discussie over het voortzetten van de zelffinanciering in de suikersector. Ook het handha ven van melkquota en superheffing tot 1992 levert niet zoveel problemen op. Verschil van mening is er wel over de hoogte van de compensatie voor de schorsing van quota en over de vraag of daarover nu al afspraken moeten worden gemaakt. Volgens Nederland en Engeland is dat laatste niet nodig. Braks wees erop dat de inkomensontwikkeling van de melk veehouders goed is. Er kan volgens hem een miljard extra worden bespaard als de compensatieregeling na 1989 niet wordt voortgezet. Vol gens Braks beseffen veel Nederland se boeren overigens niet dat de ver goeding straks naar hun toekomt.In De Europese Commissie heeft vorige week toestemming verleend voor de verkoop van ruim 200.000 ton boter aan de Sovjet-Unie. De boter is minstens anderhalf jaar oud. De prijs ligt iets boven de 20 ecu per honderd kilo, dat is tussende tien en de vijftien cent per pakje. Eerder dit jaarging al 300.000 ton boter richting Sovjet-Unie voor 21,1 ecu per honderd kilo. Door de nieu we verkoop wrodt de EG-botervoor- raad verkleind tot ruim 700.000 ton, vergeleken met 1,3 miljoen ton begin dit jaar. De commissie denkt voor het eind van dit iaar nogeens De voorbereidingen voor de ko mende Manifestatie op 23, 24 en 25 juni 1988 op de Neeltje Jans. zijn volop aan de gang. Bedrij ven en instellingen, die belang stelling hebben om als standhou der aan deze Manifestatie mee te doen en die geen gebruik ge maakt hebben van de vooraan kondiging, kunnen vanaf heden telefonisch een inschrijfformu lier en andere bescheiden aanvra gen bij: Sekretariaat ZLM- manifestatie, Grote Markt 28 te Goes. Telefoon 01100 - 21010 en vragen naar J. Scheele. Ook voor inlichtingen kunt u terecht op bo venstaand adres. AGV: Niet-fiskale kontroles in eksporterend land 'Zolang importerende landen (sani taire) kontroles noodzakelijk blijven vinden, is de eksporterende handel het meest gebaat bij een systeem dat deze kontroles zo dichtbij mogelijk laat plaatsvinden, bij voorkeur op de plaats van inlading in het ekspor terende land', aldus het Agrarische Groothandels Verbond (AGV) in een brief aan het Centraal Orgaan voor de Ekonomische Betrekkingen met het buitenland naar aanleiding van het Akkoord van Schengen. Dit akkoord beoogt het grensverkeer te vergemakkelijken tussen Duitsland, Frankrijk en de Benelux-landen. Aan de orde was de vraag op welke plaats, gegeven de huidige situatie, de niet-fiskale kontroles en formali teiten dienen plaats te vinden. Het AGV overweegt dat naarmate de kontrolepunten verder weg liggen, de (financiële) gevolgen van een ne gatief uitvallende kontrole ernstiger zijn. april ontvangen ze 27 cent voor elke liter die ze dit jaar niet hebben ge produceerd. Punt van discussie in de raad is trouwens nog steeds of ook overschrijders recht hebben op deze vergoedingen. Volgens Braks wordt de hele discus sie over de stabilisatoren onzuiver gevoerd,omdat men weigert reke ning te houden met de dalende kos tenontwikkeling van de afgelopen jaren. Tussen het tweede kwartaal van vorig jaar en het tweede kwar taal van dit jaar gingen de prijzen gemiddeld met 1,2 procent omhoog, terwijl de kosten van produktiemid- delen met 2,5 procent daalden. Zo lang de prijzen niet reeël worden be vroren zullen de boeren niet minder produceren, zo gelooft Braks. Vol gens de bewindsman bestaat het ge vaar dat de raad ook nu weer terug schrikt voor afdoende maatregelen. Meer in het algemeen staat Neder land voor de vraag of het in de dis cussie over de stabilisatoren en nieu- 100.000 ton te kunnen afzetten. Vol gend jaar gaat er dan nog 300.000 ton tegen spotprijzen weg als vee voer of als goedkoop bakprodukt. daarna moet de voor de EG- voorraad ideaal geachte omvang van 300.000 ton zijn bereikt. Met het wegwerken van de overtollige voor raad is in totaal 7,5 miljard gulden gemoeid. De commissie leent dit geld van de lidstaten, op voorwaarde dat er geen nieuwe overschotten ont staan. Tot nu toe lijkt die opzet aar dig te lukken. Door de opschorting van de interventie wordt de afgelo pen maanden niet meer dan 3000 ton per veertien dagen ingeslagen. Gebruik van bestelauto's (grijs kenteken) aan banden gelegd Het onderscheid tussen bestel- en personenauto's zal worden ver scherpt. Dit is de inhoud van een wetsvoorstel van de ministeries van Financiën en van Verkeer en Wa terstaat. Doel van het wetsvoorstel is een beperking van het gebruik van het zogenaamde 'grijze kenteken'. Het voorstel noemt drie eisen waar aan moet worden voldaan wil een auto in de kategorie van bestelauto's vallen: 1indien de hoogte van de laadruim te niet meer is dan 130 cm, mag er slechts een kleine zijruit zijn aan de rechterkant van de laadruimte; 2. er moet een vaste vlakke vloer in de gehele laadruimte zijn, zonder be vestigingspunten voor zitplaatsen; 3. de lengte van de laadruimte moet tenminste 75 cm zijn met een mini male höogte van 75 cm. Het nieuwe voorstel geldt voor de wegenbelasting, de bijzondere ver bruiksbelasting, de WIR en de in komstenbelasting (autokostenfictie). Het moet op 1 januari 1988 ingaan. Kane-Mag Ltd. (Eng.) heeft een nieuw temperatuurregistratieinstru- ment op de markt gebracht. Deze print de gemeten waarde uit samen met de tijd. Het apparaat kan wor den verbonden met vijf verschillende meetpunten. De temperatuur kan over een tijdsinterval van 10 sek. tot 60 min. uitgeprint worden. Op kom- mando wordt de aktuele waarde uit geprint. Het bereik van dit portable meetinstrument (met batterijen voor 500 uur) is van -100 tofc+ 1300°C. Inf. via tel. 09.44.707.331051. we middelen voor de Gemeenschap onverkort de kant van Engeland moet kiezen. Als er niet daadwerke lijk wordt bezuinigd op de landbouw dreigt het hele gemeenschappelijke landbouwbeleid op den duur spaak te lopen, wat recht tegen het Neder landse belang in gaat. Maar als men het op de Top door Engels of Neder lands toedoen niet eens wordt, is men volgend jaar spoedig door het EG-geld heen. De lidstaten moeten dan inspringen en ook dan dreigt de door Nederland gevreesde renatio nalisatie van het landbouwbeleid. Volgens Braks lijkt het er op dat de voorstanders van de harde lijn, zoals minister Ruding, in het kabinet de overhand krijgen.In een toespraak in Brussel zei Ruding maandaga vond al dat Nederlandd niet met ex tra geld voor Brussel over de brug komt, als er geen afspraken kunnen worden gemaakt over de stabili satoren. Gratis voedsel voor armen in EG De EG-ministers van landbouw hebben dinsdag in principe beslo ten een deel vande Europese voedseloverschotten gratis uit te delen aan behoeftigen. Er is ruim 230 miljoen gulden beschikbaar voor het programma, dat min of meer voortvloeit uit de speciale hulp die in de afgelopen winter door de EG is verstrekt. Neder land en Engeland waren tegen het voordeel. Minister Braks vindt dat de lidstaten dergelijke hulpverlening zelf moeten orga niseren, voor zover daar ten minste behoefte aan bestaat. In Nederland is dat eigenlijk niet of nauwelijks het geval. Toch kan er nu - via organisaties als het Le ger des Heils - ongeveer tien mil joen gulden aan voedsel worden uitgedeeld. Het formele besluit is nog niet genomen, omdat er in het specia le landbouwcomité van de EG nog wat details moeten worden geregeld. Zo hebben Griekenland en Italië gevraagd of zij ook ver se produkten mogen uitdelen. Het doorgaan van het hulppro gramma is bovendien afhanke lijk van de vraag of er volgend jaar nog een EG-begroting komt. EG Parlement wil schaalvruchten Het Europese Parlement heeft een rapport goedgekeurd over de proble men en vooruitzichten van de schaalvruchtenteelt in de gemeen schap. Onder schaalvruchten wor den verstaan hazelnoten, walnoten, amandelen-, kastanjes en pimpelno ten. Het Parlement wil een beleid opzetten voor deze produkten, om dat het een alternatief zou kunnen zijn voor overschotprodukten als druiven en olijven. De zelfvoorzie ningsgraad voor schaalvruchten is in de EG nog slechts 50-80 procent. In het bijzonder dient de gemeenschap maatregelen voor onderzoek en her structurering te financieren die bij dragen aan de kwaliteit van de pro duktie. Samenwerking met China Minister Braks is niet met lege han den teruggekomen van het bezoek dat hij onlangs aan de Volksrepu bliek China bracht. Hij heeft met zijn collega-landbouwminister Mo Kang een verdrag ondertekend inza ke wetenschappelijke en technologi sche samenwerking tussen land bouwkundige instituten uit Neder land en China. De beide ministers hebben verder afgesproken dat de Nederlandse raadsadviseur voor ve terinaire zaken binnenkort naar Chi na zal gaan om de problemen rond de varkens te bespreken. Bovendien is overeengekomen dat de vierde bij eenkomst van de landbouwwerk- groep Nederland-China in het na jaar van 1988 zal plaatsvinden in de Volksrepubliek China.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5