Aanpassing gebouwen proefstation voor de fruitteelt in gang gezet Voorzitters richten blik op de toekomst Gedeeltelijke uitstel hormonenverbod Omzet ZON in boekjaar '86/'87 gelijk aan vorig jaar Markiezaat van Minister nog niet overtuigd schade akkerdistels rond Schelhaas: "Positie boter blijft zorgen baren" WIR op vee, melkquota, milieu en energiebesparing verdwijnt Dagelijks bestuur KNLC Akkerbouw Veehouderij De uitvoering Ir. A. van den Brink plv. direkteur Algemene Zaken Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg Wetsvoorstellen ingediend Het dagelijks bestuur (voorzittersoverleg) van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité besteedde in zijn vergadering van 17 no vember jl. aandacht aan allerlei interne en externe organisatorische zaken. Wat dat laatste betreft was de toekomst van de landbouwor ganisaties aan de orde: nu het ledenbestand zich specialiseert krijgt men een zakelijker instelling en verlangt een gerichte dienstverlening. Daarnaast heeft ook de toenemende grootschaligheid bij toelevering en afzet van benodigdheden en produk- ten van het agrarisch bedrijf zijn in vloed op de positie van de land bouworganisatie met name ten op zichte van de coöperaties en andere organisaties van handel en verwer king. En dan zijn daar ook nog de problemen die op de landbouworga nisaties afkomen, nu de overheid zich in Den Haag (en in Brussel) op allerlei manieren terugtrekt, maar die deze neiging niet heeft als het om milieubescherming gaat. Het dagelijks bestuur betreurde het feit, dat de Nederlandse landbouw organisaties in het COPA, geïso leerd, een afwijkend standpunt moesten innemen over een EG- marktverordening voor aardappe len. De partner-organisaties deden nu een nog verdergaand voorstel dan vijf jaar geleden aan de orde was: vaste prijsniveaus waarbij uit de markt wordt genomen, die aankoop grotendeels door Brussel te laten be talen, alles zonder voorafgaande overeenstemming over kwali teit, kwaliteitscontrole en omschrij vingen. Nederland wilde eerst dat laatste regelen en was verder tegen de strikte, ook financiële, Brusselse bemoeienis. De handel in met hormonen behan deld vlees zal nog een jaar worden toegestaan, op basis van de thans geldende praktijk. Tot dat besluit is de Landbouwraad woensdag na zeer moeizame onderhandelingen geko men. Het toedienen van hormonen blijft na 1 januari absoluut verboden. Zo als bekend dreigde de invoering van het hormonenverbod voor pro blemen te zorgen in de intraconfi- nantaire handel, omdat er op dit moment in Frankrijk nog steeds hor monen mogen worden toegediend. Het vlees van op deze wijze vetge meste beren dreigde na de jaarwisse ling volstrekt waardeloos te worden. Tegelijkertijd dreigde er op het han delspolitieke vlak moeilijkheden met de Verenigde Staten, waar het ge bruik van bepaalde hormonen wel is toegestaan. De Amerikanen zien het hormonenverbod als een eenzijdige Een punt dat temidden van andere akkerbouwzaken nog in het bijzon der naar voren kwam was het verbod van het middel Dinoseb (en NNOC). Zowel de consumptie- als de poot- aardappelteelt wordt hierdoor bij zonder gedupeerd; bruikbare alter natieven ontbreken in feite. Er zal met kracht bepleit moeten worden voor nog enkele jaren respijt, zodat de aardappelteelt zich kan proberen aan te passen. Er moet nu volgens het dagelijks bestuur zo gauw mogelijk duidelijk heid komen over het standpunt van de georganiseerde landbouw over het (nationale) zuivelbeleid. In dit ver band gaf men overigens blijk van misnoegen over de maxima die het ministerie weer wil stellen aan de nieuwe opkoopregeling; deze zal daardoor haar aantrekkelijkheid he laas wel verliezen. Wederom kwamen de ernstige moei lijkheden ter sprake die het verbod op hormonengebruik oplevert voor de vleeskalverhouderij en de rood- vleesproduktie. Er is geen ander standpuntt van de landbouworgani satie mogelijk dan dat het verbod ge handhaafd wordt. Nogmaals moet een sluitende controle in alle EG- landen worden geëist. maatregel tegen de vleesexport en dreigde met tegenmaatregelen. Woensdag is besloten zowel de Fran sen als de Amerikanen tegemoet te komen. Frankrijk mag nationaal nog een jaar lang met hormonen be werkt vlees in de handel brengen en dat vlees ook uitvoeren, voor zover de bestaande overeenkomsten tussen de EG-lidstaten dat tenminste toela ten. Ook de VS mogen hun vlees nog een jaar exporteren op basis van de bestaande regelingen. Dat betekent dat Nederland een verklaring zal blijven eisen dat zich in het vlees geen hormoon-residuen bevinden. Tegen het besluit stemden Spanje, Griekenland, België en Ierland. An dere tegenstanders van uitstel, zoals Engeland, Duitsland en Nederland, lieten de rust op het handelspolitieke front uiteindelijk prevaleren boven het mogelijke concurrentie-nadeel dat zij ondervinden doordat Frank rijk zo laat is met het invoeren van het verbod. Dinsdag jl. heeft de heer L.H. de Leeuw, wethouder van de gemeente Göes, de eerste bouwhandeling ver richt voor de aanpassing van de ge bouwen van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. Hij deed dit door zijn medewerking te verlenen aan het legen van de eerste betontrechter. Het huidige gebouwenbestand (kan toren, laboratoria en bedrijfsgebou wen) is te klein, sterk versnipperd en deels verouderd. Een efficiënte be drijfsvoering wordt daardoor belem merd. In 1985 werd daarom met medewerking van het Ministerie van Landbouw een struktuuronderzoek gedaan. Het doel was te komen tot een zodanige opzet dat alle nieuw bouw binnen een overeengekomen wenselijke struktuur gerealiseerd zou gaan worden In 1986 werd een eerste bouwprojekt al voorbereid: het rea liseren van een gebouw met een aan tal onderzoekruimten om de invloed van klimaatsfaktoren op het gedrag van de boom én de vrucht te bestu deren. De bouw van dit gebouw, het zgn. klimaatkamergebouw is afgelo pen dinsdag in gang gezet. In 1988 zal een tweede gebouw wor den gerealiseerd voor het doen van bewaaronderzoek bij fruit. Dit onder zoek wordt door het Wageningse Sprenger Instituut beëindigd en wordt op het proefstation als nieuwe taak opgenomen. De uitwerking van het eerder genoem- "De Beheerscommissie Markiezaat onderzoekt mogelijkheden om tot maatregelen te komen die op korte termijn kunnen leiden tot een oplos sing van het akkerdistelproblemen voor de boeren - rond het Markie- zaatsmeer. De commissie denkt o.m. aan het tot ontwikkeling laten ko men van een strook bos langs de landbouwgronden". Dit antwoordt minister Braks op vragen van het VVD Tweede-Kamerlid de heer A.J. de Veldhuis naar aanleiding van de "Het eind van de boterberg is in zicht, zodat nu gewerkt kan worden aan een verdere versterking van de marktpositie van boter, een in veel opzichten uniek produkt". Dit zei drs. H. Schelhaas in zijn ope ningstoespraak van de openbare bestuursvergadering van Het Pro- duktschap voor Zuivel afgelopen woensdag. De vergadering vond plaats bij het NIZO te Ede. Schelhaas haalde een onlangs ver schenen rapport van de Milk Marke ting Board aan, waarin wordt opge merkt dat in de margarinesector sprake is van een introductie is van steeds nieuwe produkten, een ver betering van de verpakking, van di versificatie en van differentiatie, ter wijl er bij het produkt boter vrijwel niets is veranderd. Boter is volgens de voorzitter van het Produktschap ook achter gebleven in presentatie bij de margarine. "Nu grote markt verstoringen niet meer te verwachten zijn, is een betere smeerbaarheid en produktdifferentiatie gewenst. Hoe wel dus de ergste problemen op de botermarkt achter de rug lijken, blijft de positie van boter toch wel zorgen baren", aldus Schelhaas. Export De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel sprak ook vrij uitvoerig over de mening die momenteel nogal de struktuurplan voor de gebouwen van het proefstation is door de rijks bouwmeester opgedragen aan de ar- chitengroep MECANOO te Delft. Deze heeft in opdracht van de Tech nisch Fysische Dienst voor de Land bouw (TFDL) te Wageningen ook het bestek opgesteld voor het nieuwe kli maatkamergebouw. Het bouwkundig deel van dit projekt zal worden uit- De coöperatie Zuid Oost-Nederland (de ZON) te Eindhoven heeft in het boekjaar 1 juli '86 tot 1 juli '87 een omzet in mengvoeders behaald van 122.740 ton hetgeen ruim 14.000 ton meer is dan in het voorgaande boek jaar.Door de leden (het ledental is gelijk gebleven) is in het boekjaar voor een waarde van 31.178.000,afgenomen (exkl. BTW) hetgeen neerkomt op 46% van de totaalomzet. Dit is 4 miljoen minder dan voorgaand jaar. Hier speelt de prijsdaling van zowel voer als meststoffen een belangrijke rol. De afname per lid bedroeg gemid deld 202.500,— tegenover/209.100 in het voorafgaand boekjaar. De omzet van alle artikelengroepen sa men bedroeg 68.372.200,— het- schade die boeren ondervinden van pluizen van bloeiende akkerdistels in het Markiezaatsmeer. Uit de antwoorden blijkt tevens dat de minister nog geen verzoeken tot schadeloosstelling hebben bereikt. Wel heeft de Stichting Het Brabant se Landschap dat het gebied beheert een aantal verzoeken om schade loosstelling ontvangen. "Overigens, zo merkt de minister op, valt thans nog niet te overzien of, en zo ja in opgeld doet, namelijk dat de zuivel export naar derde landen eigenlijk geen toekomst heeft vanwege de ex portrestituties van 50 tot 70 procent. Schelhaas nam hiertegen stelling en merkte het volgende op: "In de eer ste plaats zijn de huidige, inderdaad Bij de Tweede Kamer zijn voorstel len ingediend om de Wet Investe ringsrekening te wijzigen. Voor gesteld wordt de WIR op melkquota met terugwerkende kracht tot 1 mei 1987 af te schaffen, de WIR op vee per 15 mei 1987 eveneens, de WIR op overheidsvergunningen per 1 ja- rftiari 1988 en de WIR milieu- en energietoeslag eveneens per 1 janua ri 1988. Daarnaast zal de WIR- premie voor investeringen na 1 ja nuari 1988 vertraagd, in twee boek jaren, worden verrekend. Op 13 mei 1987 was reeds aangekon digd dat de WIR-premie op vee met ingang van 15 mei 1987 zou worden afgeschaft. Het Landbouwschap maakte via een kort geding procedu re bezwaar tegen deze afschaffing. gevoerd door Bouwbedrijf Boogert BV te Oosterland. Als het gebouw klaar is zullen de tech nische installaties er in worden ge plaatst door de (Duitse) leveranciers hiervan. De totale kosten van deze eerste fase van de nieuwe bouwplan nen voor het proefstation bedragen ca. 2.500.000,De planning is dat het geheel in het voorjaar van 1988 kan worden opgeleverd. geen vrijwel gelijk is aan boekjaar 1985/86. Met name de zaai- zaad/pootgoed gaf meer dan een verdubbeling in omzet te zien naar in totaal 509.400,Het netto resul taat na belastingen bedraagt 256.234,— tegen ƒ97.802,— in 1985/86. Aan de algemene vergade ring zal worden voorgesteld hiervan/ 102.368,te bestemmen voor de interest-toevoeging aan het eigen vermogen, 144.905,bij te schrijven op ledenrekening van een restitutie aan de leden 2,50 per 1000 kg afgenomen veevoeder) ter wijl ƒ8.961,zal worden toege voegd aan de statutaire reserve. Ge zien het feit dat uitbreidingen in het werkgebied van de ZON vanwege de mestoverschotten voorlopig niet haalbaar zijn is automatische omzet- verhoging niet meer te realiseren. hoeverre, hier sprake is van zodani ge schade dat vergoeding ervan rede lijkerwijs behoort plaats te vinden. In de beantwoording schrijft de heer Braks tevens dat hij een tijdelijke toename van akkerdistels langs de Krammer-Volkerak onderkent. Be heersmaatregelen zullen er daar me de op gericht zijn de omvang van de groei van akkerdistels binnen aan vaardbare perken te houden. Wat de akkerdistelverordening Noord- Brabant betreft merkt de heer Braks op dat deze (anders dan de Zeeuwse verordening) slechts een algemeen verplichting kent tot bestrijding van akkerdistels zonder mogelijkheden van ontheffing voor natuurgebie den. De Natuurbeschermingswet prevaleert echter boven de verorde ning als zijnde een hogere regeling. te hoge restituties van 50 tot 70 pro cent, uitgedrukt in een percentage van de richtprijs. Dat betekent dat ze uitgedrukt zijn in een percentage van de prijs van het eindprodukt veel lager zijn. Door een vonnis in kort geding van de president van de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag werd deze regeling echter buiten werking gesteld. De regering probeert door een wetswijziging met terugwerken de kracht deze uitspraak weer onge daan te maken. Het zal van de Ka mers afhangen of de terugwerkende kracht werkelijkheid zal worden. De afschaffing van de WIR op vee bete kent in 1988 een vermindering op WIR-afspraken voor de landbouw van 70 miljoen gulden. Daarbij komt dan nog de voorgestelde af schaffing van de milieu- en energie toeslag per 1 januari a.s. De georga niseerde landbouw zal een beroep op de Kamer doen om de voorgestelde wetswijzigingen geen doorgang te doen vinden. Vrijdag 20 november 1987 Binnenkort is de benoeming te ver wachten van ir. A. van den Brink tot plaatsvervangend direkteur Algeme ne Zaken bij het direktoraat- generaal Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Hij volgt in deze funktie mr. Q.J.M. Kramer op. Ir. van den Brink (34) studeerde in 1978 af aan de Landbouwuniversi teit in Wageningen. Sedert zijn in diensttreding bij het Ministerie van Landbouw en Visserij vervulde hij verschillende funkties bij de Landin- richtingsdienst. Thans is hij adjunkt-inspekteur Onderzoek bij die dienst. 4 Melkprijs Campina aan de top De Zuidnederlandse coöperatie ve zuivelonderneming DMV Campina is in 1986 opnieuw met de melkprijs aan de top geko men. In het onlangs door de "Boerderij" gepubliceerde jaar lijkse onderzoek is berekend dat de werkelijk vergelijkbare melk prijs die aan de leden melkveehouders van DMV Cam pina vorig jaar is uitgekeerd 744,66 per 100 kg, excl. BTW, heeft bedragen, dat was tussen de 80 en 120 opcenten per 100 kg méér dan de vergelijkbare melk prijs van de overige drie grote zuivelondernemingen, reap. Noord-Nederland, Melkunie en Coberco.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4