Koopsompolis: ieder jaar een afweging over geld en goed Het verwerpen van de boekhouding Oudedagsvoorziening ANTWOORDKAART Waar hangt de keuze zoal vanaf? Konklusie Het einde van het jaar nadert weer en daarmee ook de beslis sing of u wel of niet een koop sompolis afsluit. Veel mensen zullen weer in overweging nemen of ze een koopsom bij een verze keringsmaatschappij storten waarvoor ze dan bij het bereiken van een bepaalde leeftijd een pe riodieke uitkering krijgen (meestal per maand of per kwar taal). Wat zijn dat nu precies koopsompolissen en waarin schuilt het mogelijk voordeel? U stort een bepaalde som geld (koopsom) bij een verzekeraar. De grootte van deze som bepaalt u zelf. U bedingt dan dat u bij het bereiken van een bepaalde leeftijd met het be drag (inmiddels vermeerderd met de rente erover en soms winstdelingen) het recht op een periodieke uitkering (lijfrente) kunt kopen. In feite doet u niet meer of minder dan wat geld reserveren voor uw oude dag. Algemene ledenvergadering van de ZLM Hierbij hebben wij het genoegen U uit te nodigen tot het bijwonen van de ALGEMENE LEDEN VERGADERING VAN DE ZLM, wordt gehouden op maan dag 7 december 1987 om 10.30 uur in cultureel centrum "De Nobe- laer", Anna van Berchemlaan 2 te Etten-Leur (tel. 01608-34350). 10.00 uur: Zaal open (ontvangst met koffie). Agenda: 10.30 uur: HUISHOUDELIJK GEDEELTE: 1. Opening. 2. Verslag van de algemene ver gadering van 8 december 1986. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording van de ZLM over het jaar 1986. Verslag van de financiële kommis sie over het nazien van de rekening en verantwoording over 1986. 5. Begroting en kontributie- vaststelling voor het jaar 1988. 6. Voorstel van het hoofd bestuur om de statuten en het huishoudelijk reglement van de ZLM opnieuw vast te stellen. De concept-statuten en huishoudelijk reglement zijn aan de afdelings- en kringbesturen toe gezonden en liggen ter inzage bij de sekretariaten van de ZLM te Goes en Zevenbergen. 7. Mededelingen van de benoe ming door het hoofdbestuur van Als u dat echter in de vorm van een koopsompolis doet, heeft dat de vol gende konsekwenties: - de koopsom/premie is tot op be paalde hoogte in het jaar van stor ting aftrekbaar van uw inkomen: over dit gedeelte van uw inkomen betaalt u dus geen inkomstenbelas ting. Doordat ook uw premie inkomen lager wordt, betaalt u ook minder premieheffing volksverzeke ringen voorzover het premie inkomen onder de premiegrens daalt. De premiegrens is het maksi- mum bedrag waarover u premiehef fing volksverzekeringen betaalt en bedraagt in 1987 ƒ64.550, - hiertegenover staat dat de uitkerin gen te zijner tijd wel ieder jaar bij het inkomen worden geteld, waar door u dan meer belasting betaalt en ook meer premieheffing volksverze keringen, tenzij u 65 jaar of ouder bent. Mensen van 65 jaar en ouder behoeven geen premieheffing meer te betalen. U voelt nu misschien wel waar het voordeel in kan zitten: - koopsom storten in een jaar waarin u een hoog inkomen heeft. De koop som (in 1987 tot maks. ƒ16.998,—) leden tot lid van verdienste van de ZLM, zulks wegens het 50-jarig lidmaatschap van de ZLM. 8. Rondvraag. 9. Korte inleiding door de heer Ing. J. Markusse, hoofd Sociaal Ekonomische Voorlichting van de ZLM, met als onderwerp: "De SEV wegwijzer op uw route". LUNCHPAUZE 13.30 uur: AANVANG ALGE MEEN GEDEELTE 10. Heropening van de vergade ring door de voorzitter. 11. Jaarrede van de voorzitter. 12. Inleiding door de heer M.J. Varekamp, voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité en tevens voorzitter van het Landbouwschap, met als on derwerp: "De land- en tuinbouw tussen veranderende omstan digheden". 13. Gedachtenwisseling. 14. Sluiting. Er wordt op gerekend dat de be zoekers na afloop van de vergade ring nog even blijven napraten. U wordt vriendelijk verzocht d.m.v. bijgevoegde antwoordkaart te ver melden of u gebruik maakt van deze uitnodiging en zo ja, aan te geven welke programma onderdelen u wenst bij te wonen. U gelieve uw antwoordkaart voor 27 november te retourneren. H.C. v.d. Maas, voorzitter Mr. J. Oggel, sekretaris wordt dan van de top van uw inko men afgetrokken. - uitkering genieten en uitsmeren over jaren dat u naar verwachting een laag inkomen heeft en/of 65 jaar of ouder bent. - de rente die door de koopsom wordt genoten komt hier bij uw in komen in het jaar dat de rente ontstaat. Het principe van de koopsompolis sen is niet zo moeilijk. De vraag of een koopsompolis voor u aantrekke lijk is is veel moeilijker te beant woorden. - Hoogte inkomen ten tijde van de storting. Des te hoger het inkomen is in het jaar van storting, des te meer be lastingbesparing er plaatsvindt. Dit geldt voor de inkomstenbelasting en -afhankelijk van de hoogte van het premie-inkomen- ook voor de pre- De administratie van een onderne ming is voor de kontroleambtenaar van 's Rijksbelastingen het kontrole- objekt bij uitstek teneinde de aangif ten die zijn ingediend op hun juistheid te kontroleren. In de administratie lig gen immers, als het goed is, de gege vens die de grondslag vormen voor de winstberekening en daarmee voor de aangifte(n). Tijdens het boekenonderzoek kan de kontroleur tot de overtuiging komen, dat de boekhouding die hem is over legd verregaand ondeugdelijk en/of materieel onbetrouwbaar is en dat zij daarmee niet meer kan dienen als grondslag voor de winstberekening. Er zijn situaties denkbaar dat al vrij snel gekonkludeerd kan worden dat de administratie geen getrouw beeld geeft van hetgeen zich werkelijk in het bedrijf heeft afgespeeld, omdat de boekhouding zulke duidelijke fouten en onvolkomenheden vertoont. Meestal echter ligt aan een dergelijke konklusie een bepaald feitenkomplex ten grondslag. Voor de ondernemer is het uiterst pijnlijk te ervaren wan neer hem zijn beschermend schild, zijn administratie, wordt ontrukt. Voor de winst berekening én als be wijsmiddel heeft die dan nauwelijks betekenis meer. De kontroleur zal winst en inkomen gaan schatten, op grond van een vermogensvergelijking, gegevens die middels derdenonder- zoek bij leveranciers en afnemers zijn verzameld of brutowinstmarges die el ders in de branche worden behaald. Ook mag hij gebruik maken van in formatie uit de verworpen boekhou ding, omdat die niet in alle onderdelen onjuist behoeft te zijn. Hoewel een schatting niet al te wille keurig mag geschieden verbiedt niets de kontroleur bij die schatting een rui me marge naar boven toe aan te hou den. U zult begrijpen dat een en ander voor de ondernemer niet-gewenste ge volgen heeft. De belastingaanslagen zullen in de meeste situaties de stoutste verwachtingen van de onder nemer overtreffen. Natuurlijk is geen enkele boekhou ding feilloos. Het verwerpen van een bedrijfsadministratie komt echter pas aan de orde, indien zij zulke onvol komenheden bevat, dat zij als verre gaand ondeugdelijk kan worden gekwalificeerd. mieheffing volksverzekeringen. - Hoogte van inkomen ten tijde van uitkering. Als op het moment van uitkering uw inkomen nog erg hoog zal zijn, is het voordeel niet zo groot als bij een laag inkomen. Dit is van tevoren niet eksakt in te schatten. Als u echter 65 bent, zal uw inkomen in veel geval len bestaan uit AOW en nog wat rente-inkomsten. De besparing aan premieheffing hangt af van de hoog te van het premie-inkomen of van uw leeftijd. - Andere manieren van belasting besparing. U heeft met een koopsompolis de mogelijkheid om uw belastbaar in komen te doen dalen. Voor het doel van belastingbesparing zijn er echter ook nog andere mogelijkheden. Hierbij denken we o.a. aan midde ling van inkomsten over meerdere jaren en verlieskompensatie. Ook moet u nagaan of de mogelijk heden voor vorming van f.o.r. (fis- kale oudedagsreserve) zijn benut. Hierbij stelt u de belastingbetaling uit tot beëindiging van het bedrijf of tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd. U reserveert dan het bedrag echter niet buiten uw bedrijf, maar kunt het in uw bedrijf blijven ge bruiken. - Bedrag niet nodig. U moet nagaan of u het bedrag in de te voorziene Wanneer is een administratie verre gaand ondeugdelijk? Deze vraag is zeer snel gesteld maar niet gemakkelijk te beantwoorden. Een aantal gebreken van de admi nistratie die tot verwerping kunnen leiden wil ik wel noemen: direkt aanwijsbare omzetverzwijging, bijvoorbeeld aan de hand van kor- respondentie of bepaalde kosten posten; negatieve kassen; frauduleus ingebrachte journaalposten; een on verklaarbaar laag brutowinstpercen tage; het uitbetalen van zwart loon waarvan de financieringsbron ver moedelijk niet geboekte omzet is; het ontbreken van bewijsstukken voor de gemaakte kosten; het niet uitoefenen van kaskontroles, een ingebouwde kontrolemogelijkheid is dan verdwe nen, waardoor eventuele fouten niet aan het licht kunnen treden; een on verklaarbare uitkomst van de bij on dernemers veelal niet bekende chi-kwadraattoets; een onverklaar baar laag privé van de ondernemer. Vorenstaande gebreken kunnen ertoe leiden dat de administratie wordt ver worpen met geldkostende konse quenties. Inventiviteit Ten aanzien van de lage privé uitga ven van de ondernemer is iedere kon- Minimumprijs melk omhoog De minimumprijs voor volle en half volle melk gaat op maandag 23 no vember a.s. met twee cent per liter omhoog. Voor volle melk zou de mi nimumprijs dan 1,24 en voor half volle melk 1,03 per liter gaan bedragen. De prijsverhoging is een gevolg van de stijgende grondstofwaarde van melk. Een stijging die - zeker in de winterperiode met een relatief lage melkaanvoer - versterkt wordt door de effekten van de produktiebeper- kende maatregelen, die in EEG- verband voor de zuivelsektor zijn ge troffen. toekomst niet nodig hebt voor be drijfsinvesteringen of gezinsbeste dingen. Storting van een koopsom doet een aanslag op uw liquidi teitspositie in tegenstelling tot de f.o.r., waarbij u het geld beschik baar houdt. Een belegging binnen het bedrijf kan voordeliger zijn dan beleggen in een koopsompolis. - Bij overlijden voordat de uitbeta lingsleeftijd is bereikt vindt niet al tijd terugbetaling van het aange groeide kapitaal plaats. Goed advies hierbij is onmisbaar. - Wijziging mogelijk. Voor het bereiken van de einddatum van de verzekering is het vaak moge lijk de verzekering te wijzigen en aan te passen aan de gewijzigde wensen of omstandigheden. Ook hiervoor geldt dat een goede advisering van groot belang is. De koopsompolis kan een aantrek kelijke vorm van oudedagsvoorzie ning en belasting- en premiebespa ring zijn, vooral in gevallen waarin het inkomen erg hoog is en het geld echt over is. Loop echter niet te hard van stapel en wees u ook bewust van mogelijke nadelen. Een goede voor lichting en overweging in deze is dan ook beslist geen overbodige luxe. Het gaat tenslotte om uw geld. troleur bekend met de inventiviteit van de ondernemer. Uit de jurispru dentie is bekend de boekhouder werk zaam voor een uitzendbureau die zeer sober leefde, shag rookte, geen drup pel alkohol dronk, ekonomisch in kocht, weinig reisde en zijn tijd op een weinig kostbare wijze doorbracht. Hij had geen auto en ook geen brommer, doch alleen een fiets. Hij had zijn vrije tijd nagenoeg geheel besteed voor onderhoud van zijn woning. Hij wilde zoveel mogelijk sparen. Een en ander had tot gevolg dat zijn uitga ven voor voeding en andere dagelijk se uitgaven, vermeerderd met zijn zakgeld, het bedrag van 40,per week niet overtroffen! Het zal u duidelijk zijn een te laag of zelfs negatief privé waarvoor geen aannemelijke verklaring wordt gege ven kan duiden op zwarte omzet. Een redelijke verdeling van de bewijslast brengt met zich mee, dat de belasting plichtige dit dient te verklaren. Ik hoop dat het vorenstaande u ervan zal overtuigen dat het naleven van de wettelijke voorschriften voor u als on dernemer noodzakelijk is daar het niet voldoen aan de gestelde eisen meestal geruime tijd later tot veel fi nanciële problemen kan leiden. J.J.C. Zegers Algemene Bankvoorwaarden afgerond De Nederlandse Bankiersvereniging, Rabobank Nederland en de Neder landse Spaarbankbond hebben gerui me tijd overleg gevoerd met de Consumentenbond en het Konsumen- ten Kontakt over een herziening van de Algemene Bahkvoorwaarden. De gevoerde besprekingen hebben ge leid tot overeenstemming over een herziene tekst van de Algemene Bank voorwaarden. De Algemene Bank voorwaarden bevatten basisregels voor het verkeer tussen kliënt en bank. Zij worden gebruikt door de banken die zijn aangesloten bij bo vengenoemde organisaties. De Post bank kent sinds 1986 eigen voorwaarden, waarover al eerder overeenstemming met de konsumen- tenorganisaties werd bereikt. Als resultaat van het gevoerde over leg bevat de nieuwe tekst, vergeleken met de nu bestaande, op vele punten aanpassingen en verbeteringen. Beslo ten is ook in de toekomst over even tuele wijzigingen in overleg te treden met eerder genoemde organisaties. Er wordt naar gestreefd de nieuwe Alge mene Bankvoorwaarden per 1 januari 1988 van kracht te doen worden. Te gen die datum zullen de kliënten na der worden geïnformeerd over de nieuwe tekst en over de verkrijgbaar heid van een toelichting. 3 (naam) (adres) (postcode en woonplaats) zal gebruik maken van de uitnodiging voor de algemene vergadering van de ZLM d.d. 7 december 1987 en de volgende onderdelen bijwonen: morgengedeelte algemene vergadering. lunch. middaggedeelte algemene vergadering. Gaarne aankruisen welke programma-onderdelen u wenst bij te wonen. (handtekening) retourneren voor 27 november aan: ZLM, Antwoordnummer 60, 4460 VB GOES. Vrijdag 20 november 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3