Een klein voorval - goed gevolg Plattelandsvrouwen bouwen 'muur van zelfvertrouwen' Themamorgen Plattelands- vrouwenorganisaties over rapport 'Loon naar werken' Agrarische Kommissie zoekt nieuw en aktief lid W BB BB Hik Ir li Zeeland en Brabant Diepe 'Penzeknieper' BB Mm onder redaktie van de Redaktiekommis- II mr |ll« sie Bond van Plattelandsvrouwen voor aa mm Ma a|mm aas Redaktieadres: W II HM HH IV Mevr. P J. de Rooy-Janse M.A. H^. HB 'P WW WW Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Is het u ook wel eens opgevallen hoe een klein voorval ineens je leven kan veranderen? Neem nu "Tante Pos", die komt bij ons zo omstreeks koffietijd, de ene keer met een leuke brief, een uitnodiging voor een receptie, of brengt je een blad waar je op geabonneerd bent. Deze keer de "Plattelandsvrouw" met als bijvoegsel voor de maand september "Bondig Zeeuws". Niets vermoedend kijk je het blad vast even vlug in en dan daar heb je het: Een oproep voor iemand voor de "Pers- kommissie" aan te vullen. Voorzichtig schuif ik het blad in de richting van mijn echtgenoot, wat denk jij ervan zou dat iets voor mij zijn? Deze reageert dadelijk enthou siast: Er staat bij bellen voor inlich tingen, altijd doen, lijkt me leuk voor jou. Zo begint het dan, want door het resultaat van dat telefoontje zit ik nu hier, om mij voor te stellen aan u allen. Het levenslicht aanschouwde ik in 1932 te 's-Gravenzande in het West- land. In 1950 ontmoette ik daar mijn echtgenoot. Na ons huwelijk gingen we in Rotterdam wonen, na enige ja ren verhuizen naar Gouda, later naar R«euwijk. Daar hoorde ik voor het eerst van het bestaan van de Bond en werd lid. Na een paar jaar werd ik benaderd voor de funktie van vice-presidente in het bestuur van de afdeling. Tot dan toe was ik alleen huisvrouw geweest, ik stelde mij kandidaat en werd gekozen. Eerlijkheidshalve moet ik vermelden, dat deze funktie mij wel "veilig" voorkwam, niet zo direkt in de schijn werpers en volop gelegenheid om thuis te raken in het Bondswerk. Dit liep geheel anders, voor het seizoen begon emigreerde de presidente plot seling naar Afrika en vond ik mij in het diepe, voor een zaal met 175 vrouwen. Kader en Kringbijeenkomsten daar was ik nog nooit geweest en spreken in het openbaar daar had ik nog nooit de kans voor gekregen. Met de steun van de andere bestuursleden en het begrip van de le den ben ik die eerste avond goed doorgekomen. Als je eenmaal in het schuitje zit, dan val je van de ene ver bazing in de andere. Het werk van de Bond is zo veelzijdig en boeiend. Namens de Bond kwam ik in de Vrouwenraad terecht, zo'n twintig jaar geleden. Daarnaast met de sekre- taresse een "Maandblad" op poten gezet voor Reeuwijk, en u begrijpt het al in dat blad moest geschreven wor den, zo begon het schrijven dus. Een maal per maand een ochtend samen alle stukjes verzamelen en voor de drukker indelen, wat ons veel plezier gaf. Dan verhuizen naar Aalsmeer, weer in de Vrouwenraad voor enige jaren als afgevaardigde van die afdeling van de Bond. In 1981 verhuisd naar Zeeland, waar ik nu lid ben van de afdeling Katten- dijke/Wilhelminadorp, een kleine maar zeer aktieve afdeling van de Bond. Hoe wij hier verzeild kwamen vragen onze vrienden zich altijd af. Mijn man is een Zeeuw en komt van Schouwen, waarvan ze in Zuid- Beveland zeggen: "Van Schouwen komt niets goeds, zelfs de wind deugt niet". Dit moet ik toch met klem te genspreken na 36 jaren lief en leed sa men. Wij voelen ons hier prima thuis "in het verre land" om met onze kleindochter te spreken en hopen hier nog vele jaren te kunnen blijven wonen. Het verstaan van de Zeeuwse taal geeft mij, gezien de vele jaren omgaan met de Zeeuwse familieleden, geluk kig geen problemen meer. Dit was zo'n 35 jaar geleden wel an ders. Ik zal nooit het 25-jarig huwe lijksfeest van mijn schoonouders vergeten, toen ik daar voor het eerst voorgesteld werd aan de familie. Als ik daar aan terug denk krijg ik het nog benauwd. Wat wist ik van Wul- lempje (de vaatdoek) en de dulve en een "penzeknieper" (toendertijd een corset gedragen door de dames) ab soluut niets! Dit was dan mijn doopceel wel zo'n beetje, nu terug naar de Perskommis sie. Het werk lijkt mij een uitdaging voor mijzelf en met de andere leden ervan, hoop ik mijn steentje bij te dragen om aan u een zo volledig mo gelijk beeld te geven van de belang rijkste zaken in en om onze Bond. A.J.J. de Jonge-van Geest RAK en Agrarisch Vrouwenwerk Oost Zeeuws- Vlaanderen Op 30 november vanaf 20.00 uur houdt de RAK Oost Zeeuws- Vlaanderen en het Agrarisch Vrou wenwerk Oost Zeeuws-Vlaanderen een avond over de financiële aspek- ten van de bedrijfsovername in Ho tel van Leuven te Kloosterzande. Spreker is de heer Jaap van Wijck van de Raobank Terneuzen. Deze avond is ook de werkmap van het NAJK over bedrijfsovername te ver krijgen. Bent u boerin en lid van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen? Dan vragen we nu even uw aandacht: De Agrarische Kommissie zoekt een nieuw, aktief lid uit het Land van Heusden en Altena of de Biesbosch om bij te blijven met agra rische gebeurtenissen en zich te ont wikkelen op het gebied van land- en tuinbouw. De Agrarische Kommissie komt regelmatig bijeen om ervaringen uit te wisselen en gezamenlijk andere zaken te bespreken die hiermee ver band houden. Heeft u interesse in het agrarisch ge beuren en wilt u meedenken hierover; wilt u eens een kursus of een studie dag organiseren; dan kunt u voor ver dere informatie bellen met mevr. T. Branderhorst-Lucas, tel. 01165-1319 of mevr. G. Middelkoop-v.d. Ploeg, tel. 01685-2338. Bent u bereid u hiervoor in te zetten, dan volgt een gesprek met de leden van de Agrarische Kommissie. De Centrale van Plattelandsvrouwe norganisaties organiseert op 19 janua ri 1988 een themamorgen over het rapport 'Loon naar werken'. Deze morgen duurt van 10.00 tot 13.00 uur. De zaal is open van 09.30 uur. De morgen is bedoeld voor de le den van Christelijke Plattelandsvrou wen Bond, Katholieke Plattelandsvrouwen Nederland en Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, maar ook gasten zijn van harte welkom! Samen naar de Landbouw RAI? 'Ja, gezellig en leerzaam'. Wellicht is het een idee om samen, man en vrouw, naar de Landbouw RAI te gaan op 19 januari, 's Mor gens naar de themaochtend en 's mid dags de landbouwbeurs bezoeken. Samen kunt u dan praten en meeden ken over: - Is alles wel goed geregeld? - Zou er wat verbeterd kunnen worden? - Wat zou er dan verbeterd moeten worden en hoe? Als sprekers zijn uitgenodigd de heer Varekamp, voorzitter van het Land bouwschap, mevrouw R. Roosen, lid van de Tweede Kamer, de heer J. van Veen van het Ministerie van Land bouw en Visserij, mevrouw R. v.d. Aaker, een meewerkende agrarische vrouw, zal haar eigen situatie be lichten. Hierna zal een forum gevormd wor den, waarin de inleiders zitting hebben. ZAJK Schouwen-Duiveland Op dinsdag 24 november organiseert de regiogroep Schouwen-Duiveland van het ZAJK een avond over belo- ningsvormen voor de meewerkende vrouw in café-restaurant Van de Weyde te Noordgouwe. Aanvang 20.00 uur, sluiting 22.15 uur. Aan deze avond wordt medewerking ver leend door Paula Peters, een jonge boerin die in maatschap met haar man werkt. Voor meer inlichtingen: Marijke Krepel, tel. 01113 - 2838. Oproep vanuit Landelijke Agrarische Kommissie De landelijke agrarische kommissie heeft een methode gevonden om meer inhoud te geven aan hun werk. Zij willen de doelmatigheid van het lan delijk agrarische kommissiewerk ver groten door kleinere werkgroepen samen te stellen. Werkgroep I gaat zich bezighouden met de aktuele za ken, informatie en P.R., die betrek king hebben op agrarische vrouwen. Werkgroep II gaat zich bezighouden met aktualiteiten uit b.v. onderzoeken en rapporten, die betrekking hebben op de positie van agrarische vrouwen. Daaruit volgt meningsvorming, standpuntbepaling en Belangenbehar tiging. Voor elke werkgroep is een plaats vrij voor een agrarisch lid van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die belangstelling en inzicht heeft in ak tuele agrarische gebeurtenissen. Bent u geïnteresseerd? Dan kunt u zich voor 1 december 1987 opgeven bij bo vengenoemde telefoonnummers. U kunt zich opgeven voor deze mor gen door het overmaken van 10, voor leden van genoemde organisaties en 12,50 voor belangstellenden op de rekening van: Centrale van Plat telandsvrouwenorganisaties bij de Ra bobank te Bellingwolde rek.no. 15.08.03.656; Postgiro van de bank is nr. 82.55.42, met vermelding van: 'studiemorgen Landbouw RAI naam en adres van deelneemster'. Vergeet a.u.b. niet uw naam en adres ook te vermelden: u krijgt namelijk het programma thuisgestuurd als toe gangsbewijs. Opgave is mogelijk tot 4 januari 1988. Uitvouwbare papieren vaas Op de vaktentoonstelling "Fleur" in Utrecht werd onlangs een nieuw pro- dukt gepresenteerd: een uitvouwbare papieren vaas. De vaas, die bedoeld is voor eenmalig gebruik, zal vooral in ziekenhuizen en horecabedrijven in een behoefte voorzien. P.J.Z. Oost Zeeuws- Vlaanderen Vrijdag 18 december is er weer die ge zellige biertapwedstrijd. Dit zal weer zoals vanouds bij café Cambrinus te Axel plaatsvinden. Ook dit jaar zijn er weer mooie prijzen te winnen. Aan vang 20.00 uur. Komen hoor, tot dan. Attentie Vanaf 23 november gaat P. J.Zuid ge luid terug naar het sekretariaat in Ze venbergen, dus stuur daar je stukje e.d. naar toe. (adres: Landbouwhuis, Postbus 17,4760 AA, Zevenbergen). Afd. Zevenbergen Op 22 november is er in de sporthal in Klundert een sportieve P.J.Z./K.P.J. aktiviteit. Vanaf 13.00 uur - 14.00 uur nemen we eerst een duik in het zwembad. Dit wordt ge volgd door een mix volleybaltoernooi. Meenemen: zwemkleding, sportkle- ding, badmintonspullen, een goed humeur. Opgeven bij Cors Punt tel: 01682-2939. Vertrek 13.45 uur vanaf de Markt te Zevenbergen. Op 12 december bezoek stadschouw- burg in Breda. Om 19.15 uur verza melen op de Markt in Zevenbergen. 19.30 uur vertrek, vergeet niet te komen. Het lidmaatschap van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen kan veel bijdragen aan het stimuleren van het zelfver trouwen. Door zich allerlei vaar digheden eigen te maken, zoals het omgaan met computers, kun nen de leden op een gemakkelij ker en soepeler wijze aan maat schappelijke aktiviteiten deelne men. Dit werd o.a. gede monstreerd door de werkgroep Kadervorming van de afd. Zee land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op de open dag dinsdag 17 november jl. in de Prins van Oranje te Goes. Op bijgaande foto is te zien hoe leden van de werkgroep een symbolische 'muur van zelf vertrouwen' hebben opgebouwd. De bouwstenen hiervoor beelden de verschillende kadercursussen uit, op welk terrein dan ook. De strip op de achtergrond laat zien dat deelname aan dergelijke cur sussen voor ieder lid openstaat. Op de open dag is door veel be- zoek(st)ers om inlichtingen over de bond gevraagd. Een tiental was reeds zo enthousiast, dat zij zich al opgaven als nieuw lid. Er waren overigens onder het pu bliek nogal wat niet-leden, of le den van andere vrouwenorgani saties. De eigen leden stelden veelvuldig de vraag of bepaalde aktiviteiten en kursussen die op de open dag te zien waren ook niet door de eigen plaatselijke af deling gedaan zouden kunnen worden. Te verwachten is dan ook dat de komende jaren het aantal kursussen e.d. zal toene men. De organisatie had zich bij voorbaat tevreden gesteld met een bezoekersaantal van 500. "Het aantal van 1.000 stemt ons tot zeer grote tevredenheid", al dus provinciaal sekretaresse Me vrouw A. van de Leeden, temeer omdat men bijzonder geïnteres seerd was in de aktiviteiten van de kommissies, werkgroepen en geanimeerd zelf aan allerlei de monstraties (o.a. stro-decoraties maken) deelnam. De werkgroep kadervorming bouwde een muur van zelfvertrouwen. Vrijdag 20 november 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21