"Oogstspreiding en beter ondernemerschap voor toekomst kleinfruit van grote betekenis" Handelsgewassen Vruchtwisseling in het Zuidwesten nr. Ir. H.L. Bos op landelijke kleinfruitteeltdag: De landelijke Kleinfruitteeltdag in motel Tier dinsdag 10 novem ber jl. heeft met ca. 170 bezoekers iets minder belangstelling getrok ken dan vorig jaar. Er waren opvallend weinig telers van kleinfruit uit het Zuidwesten. De gehouden lezingen en de stands bleken weinig echt nieuwe zaken op te leveren. "Maar", zo zei fruitteeltdeskundige de heer J.P. v. Mourik, "de waarde van deze dag zit ook veel meer in de onderlinge kontakten. Men zou erg veel op kunnen steken van de uitwisseling van gegevens tussen de telers onderling en door ken nisneming van en diskussiëren over de resultaten van de proefstations". De stand van het Proefstation voor de Fruitteelt op de Kleinfruitdag. In zijn lezing zei ir. H.L. Bos van het CAD-fruitteelt best nog toekomst te zien voor de kleinfruitteelt. "Maar er zal wel veel meer nog aan oogstsprei ding moeten worden gedaan. Ook het ondernemerschap in de sektor dient verbeterd. De ondernemers zullen zelf aktiever moeten worden om de ver eiste informatie te pakken te krijgen, vooral nu de voorlichting sterk is in gekrompen. Er zal ook meer aan be- drijfsregistratie moeten worden gedaan. Dat geldt net zo goed voor de kleine bedrijven waar kleinfruit een bijverdienste is als voor de gespe cialiseerde bedrijven. Het voordeel hiervan is dat men komt tot vergelijk bare kengetallen zodat op grond van gebleken verschillen het bedrijfsbeleid eventueel bijgesteld kan worden en de resultaten verbeterd. Een belangrijk knelpunt is het beperkt beschikbaar zijn van op de specifieke teelten af gestemde beschermingsmiddelen. Overheid en bedrijfsleven zullen hier op zo kort mogelijke termijn iets aan moeten doen. Opleiding Volgens ir. Bos zal de opleiding van de kleinfruittelers in de toekomst mi nimaal op MAS-niveau moeten liggen terwijl aansluitend daarop nog een vervolgopleiding noodzakelijk is voor teelttechniek en management. Daar naast is kadervorming voor belangen behartiging buiten het bedrijf van belang. De ondernemers zullen moe ten beschikken over computers om de nodige informatie beschikbaar te krijgen. Nieuwe ziekte Ir. J. Dijkstra van het proefstation Wilhelminadorp stelde vast dat het areaal houtig kleinfruit iets terug loopt. Er zijn vooral veel bramen ge rooid vanwege de vorstschade nu drie jaar achtereen. Ook bij de rode bes sen die de laatste jaren een matige tot slechte prijsvorming te zien hebben gegeven, zijn veel oude struiken ge rooid. De frambozen handhaven zich behoorlijk en hebben ook een goede prijs kunnen maken. Wel zijn er pro blemen met vruchtrot, door een nieu we phytophthora-ziekte in enige nieuwe rassen. Er is nog weinig aan te doen. Op Wilhelminadorp zal een middelenproef worden opgezet. Ver der wees de heer Dijkstra nog op de blauwe bessen. Deze teelt die plaats moet vinden op zure grond (bijv. in de Peel) ontwikkelt zich goed en laat een gestage areaaluitbreiding zien, tot nu al 130 ha. Oogstspreiding De heer I. Schoubs van het de- monstratiebedrijf voor kleinfruit in Tongeren (B) gaf een uiteenzetting over de ervaringen met vervroegen en verlaten van de diverse teelten door deze plaats te laten vinden in plastik tunnels. Hij wees erop dat bij een der gelijke opzet zowel de bestuiving als de luchtvochtigheid zeer scherp in het oog moeten worden gehouden. Ook de kosten van de tunnels spelen een belangrijke rol. "Maar als men ze zelf maakt kosten ze niet veel". Overigens lenen zwarte bessen zich beter voor teelt onder tunnels dan rode. De er varingen met het overkappen van bra men op het Belgische demonstratiebedrijf zijn zeer .positief. Men had vier maal zo hoge op brengsten dan buiten, dit mede als ge volg van vorstschade. Ook maakte men goede prijzen. De heer Schoubs tenslotte: "Als ze er zijn kosten ze niets. Als ze er niet zijn kost het pro- dukt alles. Zorg dus dat u er bent als ze er niet zijn". De belangstelling voor de diverse stands was goed te noemen. J.W. G.C. van den Berg. Dit keer komen blauwmaanzaad, kar- wij, vlas en teunisbloem ter sprake. Door de beperkte verbouw van deze gewassen kan niet overal diep op in gegaan worden. Alleen bij vlas zal de onkruidbestrijding uitgebreid ter sprake komen. De teelt van teunis bloem komt pas enkele jaren op ak kerbouwbedrijven voor zodat geen overzicht van deze teelt over een lan gere periode gegeven kan worden. Blauwmaanzaad In 1986 verbouwde slechts één geën quêteerde akkerbouwer blauwmaan zaad. Door de jaren schommelt het aantal telers sterk. Vooral de laatste jaren wordt dit gewas weinig ver bouwd. Nog geen 15% van de akker bouwers in het zuidwesten verbouwt incidenteel blauwmaanzaad. Slechts één keer kon de kennis van vruchtwisselingsziekten nagegaan worden. Op de vragen over het voor komen van vruchtwisselingsziekten werd twee keer geantwoord. Een te ler ondervindt schade van sclerotiën- rot aan zijn gewas. Maatregelen hiertegen in blauwmaanzaad zijn hem onbekend. Karwij Evenals blauwmaanzaad is karwij een spekulatief gewas. De verbouw van dit gewas is door de jaren stabieler dan de teelt van blauwmaanzaad. In 1986 verbouwde ruim 2% van de ak kerbouwers in het zuidwestelijk zee kleigebied dit gewas. Van de geënquêteerden kan bijna 4% tot de incidentele telers gerekend worden. Alleen sclerotiënrot wordt bij karwij als vruchtwisselingsziekte genoemd en wel door 50% van de telers. Wordt naar het voorkomen van deze ziekte gevraagd dan blijkt iedere teler in meerdere of mindere mate schade te ondervinden. Als maatregel wordt Rovral of Ronilan gespoten. Vlas Zo'n 10% van de geënquêteerde ak kerbouwers verbouwde in 1986 vlas. In onderstaande tabel is te zien dat het aantal telers en daardoor ook het are aal voortdurend afneemt. Ruim 6% van de akkerbouwers teelt incidenteel vlas. Gevraagd naar de kennis van vrucht wisselingsziekten wordt vlasbrand door 41 van de telers genoemd. Do de korrel wordt twee keer als vrucht wisselingsziekte aangemerkt. Fusarium-verwelkingsziekte wordt een keer genoemd. Ca. 47% weet niet spontaan vruchtwisselingsziekten bij vlas te noemen. Een akkerbouwer zegt wel eens "ver- welkingsziekte" in vlas te hebben; maatregelen hiertegen zijn hem onbe kend. Vlas lijdt bij geen van de telers schade van sclerotiënrot. Vlasbrand daarentegen geeft bij ruim 35% van de telers schade. Slechts één akker bouwer ziet hierin aanleiding om de ze ziekte te bestrijden, namelijk door bewust resistente rassen te ver bouwen. Op de meeste bedrijven (66%) wordt Basagran gebruikt als onkruidbestrij dingsmiddel, al dan niet in kombina- tie met groeistoffen (mcpa). Verder worden nog gebruikt o.a. Venzar en Tribunil. Teunisbloem Teunisbloem is nog een jong akker bouwgewas. Het werd in 1986 op bij na 5% van de bedrijven verbouwd. Vruchtwisselingsziekten zijn nog niet bekend. Zoals bekend is dit gewas in 1987 op slechts enkele bedrijven ver bouwd. Ter bestrijding van onkruid wordt door 100% van de telers pen- dimenthalin (merknaam Stomp 330 EC) gebruikt. Daarnaast worden nog difenoxuron (Lironion) en metamitron (Goltix) toegepast, beide middelen op ruim 12% van de bedrijven. Het aantal akkerbouwers dat blauwmaanzaad teelt schommelt per jaar sterk. Tabel 1. Verbouw van blauwmaanzaad frekwentie geen onbekend 1:6 1:7 meer dan periode 1 7 1965-1970 77 1 8 1970-1975 78 11 7 1975-1980 75 1 10 1980-1985 82 4 toekomst 82 2 1 Tabel 2. Verbouw van karwij frekwentie geen onbekend 1:6 1:7 meer dan periode 1 7 1965-1970 92 1 —3 1970-1975 91 i_4 1975-1980 92 3 1980-1985 94 2 toekomst 91 2 3 Tabel 3. Verbouw van vlas frekwentie geen onbe- 1:4 1:5 1:6 1:6Vi 1:7 meer dan periode kend 1:7 1965-1970 67 2 1 l 5 4 12 1970-1975 73 1 1 5 5 7 1975-1980 77 1 1 3 3 6 1980-1985 82 1 1 1 1 2 4 toekomst 76 7 1 1 1 1 3 wenste bewaarkondities gebracht. In de CVZ koelhuizen zijn 8,9 miljoen kilo appels en 9,2 miljoen kilo peren opgeslagen. Vorig jaar was dit respektievelijk 13,8 miljoen kilo en 6,1 miljoen kilo. Bij de appels is dit 35% minder en bij de peren 50% meer. De prijsvorming bij de appels is sta biel en bevindt zich op een hoog ni veau. De peren worden langzaam maar zeker iets duurder. Met name de Doyenné du Cornice is weer vaster in de markt, de vraag is goed. Ook de vraag naar schilappels is goed terwijl het aanbod van kroet- appelen afneemt. Hopelijk heeft dit een positieve invloed op de prijsvor ming. De officiële opening van de CVZ nadert met rasse schreden. Op 3 december is de officiële opening door de minister van landbouw, 4 december de ontwikkelingsdag van de Fruitteelt en 5 december de open dag voor het publiek. Het beloven mooie dagen te worden waar veel te zien zal zijn. De kwaliteit van de appels in de vei ling is wisselend. Van een aantal ras sen wordt er fruit aangevoerd vanuit de mechanische cel en de kwaliteit hiervan is uitstekend. Van de rassen Jonagold en Golden Delicious wor den er nog veel partijen aangevoerd die niet in de cel gestaan hebben, met als gevolg dat ze geel en rijp zijn, dus niet optimaal meer wat de kwaliteit betreft. Het blokken van deze rassen is dan ook moeilijk. Jammer dat er elk jaar in november een aantal partijen op de veiling ko men die te lang buiten de cel gestaan hebben. De inslag van de appels in het koelhuis is moeizaam verlopen. De kilo-opbrengst is tegengevallen, met als gevolg dat de planning in de cellen nogal eens gewijzigd is. Alle cellen zijn nu gesloten en op de ge Vrijdag 20 november 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19