Pootaardappelen en heffingen Kommissievoorzitter A.H. Munters: verkorten uitvoeringsduur als bezuiniging te verkiezen boven afschaffen subsidie kavelverbetering Voorstel aan bestuur Landbouwschap: Heffing 1988 blijft weer gelijk Bij passering akte ruilverkaveling Willemstad Oogst 1987 Oogst 1988? Prijsaanpassingen? Bij de aktepassering van de ruilverkaveling Willemstad vrijdag 13 no vember jl. heeft de voorzitter van de kommissie de heer A.H. Mun ters er voor gepleit om de bezuinigingen bij de landinrichting niet te zoeken bij het verlagen of afschaffen van de subsidie op kavelverbe- teringswerken maar door o.m. het verkorten van de uitvoeringsduur van de inrichtingsprojekten. Dit zou bijvoorbeeld kunnen worden ver kregen door een deel van het in te richten gebied braak te laten lig gen. De werken kunnen dan immers veel sneller worden uitgevoerd. Voorts deed hij de suggestie om in bepaalde ruilverkavelingen som mige werken in deelgebieden niet uit te voeren maar deze stukken te laten liggen en daarvoor als kompensatie een deel toe te wijzen van de in te polderen Markerwaard. Kommissievoorzitter Munters stelde in zijn openingswoord vast dat verre weg het grootste deel van de verka velingswerkzaamheden in 9 jaar is uitgevoerd. Van de begroting van 27 miljoen is nu nog 10 miljoen beschik baar voor de Inrichting van de kavels en voor een flinke onderhoudsbeurt van de wegen. Wat dit laatste betreft is het wachten nog op een uitspraak van de Raad van State over de toe wijzing van onderhoud en beheer van de wegen. De heer Munters stelde ver der vast dat het karwei toch is mee gevallen ondanks enkele problemen als gevolg van o.m. de op een enkel perceel in het gebied voorkomende Rhizomanie. Wel zei hij het te betreu ren dat niet alle betrokkenen in het ge bied tevreden zijn met het resultaat. De burgemeester van Willemstad, de heer C.J. de Ronde, konkludeerde dat er na ruilen in het gebied weinig reden is om te huilen. "De kommis sie heeft dus haar werk goed gedaan". Hij wees ook op het grote belang dat de agrarische bedrijfstak heeft voor onze nationale ekonomie. "Daarom mag bij de herstrukturering van ge bieden ook een offer van de overheid worden gevraagd". De Ronde sprak de hoop uit dat de komende genera tie ondernemers de vruchten van het werk in ruime mate zal mogen plukken. Eigen inbreng Ir. J.M. v. Beukering de direkteur van het Kadaster in Noord-Brabant wees erop dat dankzij de automatisering al le nieuwe gegevens een week na de ak tepassering al goed toegankelijk zijn. Hij en rechter kommissaris mr. W.M. Brandenburg spraken hun kompli- ment uit over het feit dat van de 150 bezwaren er uiteindelijk slechts twee tot een procedure zijn gekomen. Ook bij het plan van toedeling bleven er maar weinig echte probleemgevallen over. Woorden van lof had de heer v. Beukering ook voor de eigen in breng die de kommissie steeds heeft gedemonstreerd. "De kommissie was eensgezind, bij haar gold afspraak is afspraak en ze was zakelijk". Namens de standsorganisaties be dankte de heer A. Coppens de kom missie voor de harmonische wijze waarop met de betrokkenen in het ge bied is gewerkt en ook voor de snelle wijze waarop een en ander tot stand is gekomen. "Dit is een goede zaak voor de konkurrentiepositie van de boeren in het gebied en een zegen voor de streek", aldus de heer Coppens. De ruilverkaveling waarvan de akte van toedeling werd gepasseerd ten overstaan van kandidaat-notaris mr. W.L.M. Cornelissens, omvat een op pervlakte van ca. 6800 ha. Het aan tal percelen is teruggebracht van 5500 naar 3200 terwijl de gemiddelde ka velgrootte is toegenomen van 8 naar 15 ha. De bedrijven en kavels zijn goed ontsloten door het verbeteren van o.m. 40 km weg en door de aan leg van dammen. Door de verkaveling konden enkele kreekrestanten worden gehandhaafd en veilig gesteld. In het landschap is veel aan boombeplantin gen gedaan. Met subsidie zijn 24 er- fbeplantingen aangebracht. De lijst van geldelijke regelingen zal naar ver wachting in 1990 worden vastgesteld. In het kader van het pootaardappelenbeleid 1986 is gemiddeld 1.000,— per ha goedgekeurde pootaardappelen betaald. Het ziet er naar uit dat voor oogst 1987 op zijn minst eenzelfde bedrag op tafel moet komen. Terwijl voor oogst 1986 de heffingen vlot zijn betaald, lijkt het erop dat het voor oogst 1987 weieens wat moeizamer zal wor den. Gezamenlijke standsorganisaties in het noorden des lands pleit ten er nu al voor om de vervaldatum van de basisareaalheffing 1987 wat naar achteren te verschuiven. De akte van toedeling werd gepusseerd ten overstaan van kandidaat-notaris mr. W. Cornelissens (staande achter de tafel. Rechts de heer A.H. Munters, en mevrouw A. Verhagen, resp. voorzitter en secretaris van de landinrich- tingscomm issie. Met enige trots kan regelmatig her haald worden dat in zijn algemeen heid de diverse heffingen ten behoeve van het pootaardappelenbeleid 1986 gewoonweg "normaal" zijn binnen gekomen. Voor de areaalheffingen die via het Landbouwschap worden geheven en geïnd, geldt een betalingstermijn van 3 maanden. Dat wil zeggen dat de no ta's binnen 3 maanden betaald moe ten worden na datum van aanslag. Die aanslagdatum is voor iedereen ge lijk en dus ook de datum van beta ling. Is de betaling niet op tijd binnen, dan volgt een aanmaning. Daarna wordt overgegaan tot gerechtelijke in vordering, hetgeen weinig voorkomt. Dat willen we eigenlijk ook niet. Het begrip "wanbetalers" kennen we eigenlijk niet binnen onze pootgoed- sektor. Zit er iemand eens extra krap, dan kan daar met de financiële afde ling van het Landbouwschap een re geling voor getroffen worden; uiteraard met betaling van rente. Daar wordt geen reklame voor ge maakt. Het Landbouwschap is ons ei gen orgaan en dan gaan we elkaar, zo mogelijk, niet voor de leeuwen wer pen. Wel wensen we voor iedereen een zo gelijk mogelijke behandeling. En dat spreekt des te meer aan wanneer we spreken over heffingen, zoals voor oogst 1986, van 1.000,— per ha. De omstandigheden waaronder de hef fingen voor oogst 1986 betaald moesten worden waren aanmerkelijk gunstiger dan voor oogst 1987. In de eerste plaats was 1986 een gunstig oogstjaar. De kwaliteit en de kwan titeit waren voor de meeste akker- bouwprodukten goed te noemen. Hoewel de prijzen voor de meeste produkten veel te laag waren, zijn in ieder geval de kosten meegevallen. En aardappelen, zowel poot- als kon- sumptie-aardappels, brachten in zijn algemeenheid en gemiddeld nog een redelijk bedrag per ha op. De meeste pootgoedtelers kwamen nog aan een bruto-geldbedrag tussen de 10.000,— en 15.000,— per ha pootaardappelen. De totale omstan digheden op het akkerbouwbedrijf waren geheel anders dan oogst 1987. Dat is in ieder geval mijn verklaring, waardoor de heffingen zo goed zijn binnengekomen. Duizend gulden per gemiddelde ha goedgekeurde pootaardappelen. Oogst 1987 is gestart met voor de ak kerbouwer gunstige omstandigheden Vrijdag 20 november 1987 voor zaaien en poten. Een gunstige bodem-struktuur na een strenge win ter. Een goede opkomst van de gewas sen in het algemeen en een goede begingroei. Maar wat een getob bij de loofvernietiging van pootaardappelen en wat een ellende bij het oogsten (sommigen zijn nóg niet klaar). En dan die marktprijzen. Een ieder be grijpt waar we het over hebben. Ho ge kosten en slechte financiële resultaten. En dan nog eens gekon- fronteerd worden met op zijn minst 1.000,per ha Stopa-heffing! En daarvan moet binnenkort 400,— per ha betaald worden als eerste aan slag. De vervaldatum is 31 december 1987. Aan de ene kant ligt daar de vraag over de inning van de heffingen; een versoepeling van de termijnen. Aan de andere kant beraden we ons alweer over het garantiebeleid 1988. Met in gang van 1986 hebben we met elkaar gekozen voor een kostendekkend be leid per jaar. Dat, na de geweldige overschotten in oogst 1985 (170.000 ton!). Onze pot ging toen in één jaar NTS breidt landelijke aktiviteiten uit De Nederlandse Tuinbouw Studie clubs (NTS) gaat haar landelijke ak tiviteiten uitbreiden. Zo zal zij meer aandacht gaan geven aan de ontwik- VBA studiemiddag veredeling. "Veredelen voor de markt van morgen" Onder de titel "Veredelen voor de markt van morgen" organiseert de VBA dinsdag 1 december een studie middag voor veredelingsbedrijven en organisaties en instellingen in de directe omgeving van de veredelings- sector. Uitgangspunt voor deze bij eenkomst vormt een door de bloem- veiling Aalsmeer (VBA) gehouden onderzoek onder veredelingsbedrij ven. Naast dit onderwerp geven twee sprekers van buiten de bloemisterij sector, de binnenhuisarchitect J.A. des Bouvrie en hoogleraar bioche mie Prof. Dr. R.A. Schilperoort, hun visie op produktontwikkeling. Voor eventuele nadere informatie kan contact opgenomen worden met de heer M.P. van Wijk van de Cen trale Staf van de VBA, telefoon 02977 - 32219. leeg. Naast het kostendekkend beleid per jaar is tevens in grote meerderheid gekozen voor handhaving van de prij zen gepaard gaande met hoge heffin gen. De marktprijzen bewegen zich thans voor veel rassen op het "Stopa- niveau". Gelukkig, zegt de één, dat ër een Stopa is! Gelukkig, zegt de an der, dat we de Stopa-prijs niet heb ben laten zakken. De beslissingen voor oogst 1988 schuiven we nog wat voor ons uit. Er moet eerst meer dui delijkheid komen in het verloop van oogst 1987. We kunnen ons niet ver oorloven uit een lege kas te financie ren. We kunnen ons in deze krisissituatie waarin de akkerbouw verkeert, ook niet veroorloven dat we pootaardappelen naar ons toe trek ken. Alle akkerbouwprodukten staan sterk onder druk. Zowel de arealen als de prijzen. Het worden moeilijke beslissingen die we in de komende weken moeten ne men in de pootgoedsektor. Versoepe ling van betalingstermijnen in de wetenschap dat het water hier en daar tot aan de lippen staat! Prijsaanpas singen voor oogst 1988 om te voor komen "een oase in de woestijn" te worden? Voor ons bestuurderen een moeilijke (^ak het hoofd koel te hou den en "verstandige" beslissingen te nemen. Een indringende informatie vanuit de achterban en naar die ach terban is zeer gewenst! A. Vermeer keling en het beheer van geautomati seerde management en bedrijfsvergelijkingssystemenEen nieuwe landelijke kommissie substraatteelt glasgroente zal aan dacht gaan besteden aan de verdere milieuvriendelijke ontwikkeling van de substraatteelt. In de vergadering van 29 oktober jl. stelde het bestuur van de NTS voor de kontributie voor 1988 met 10,— te verhogen. Bij de huidige omvang van de NTS zal het bestaande kontributiesysteem ge handhaafd moeten blijven, vanaf 1989 wordt een verdere kontributie- verhoging per lid noodzakelijk geacht. Veel appelen en peren opgeslagen in Frankrijk Een eerste vroege enquête die de AF- COFEL in Frankrijk onder zijn le den heeft gehouden omtrent de voorraad appelen en peren, laat zien dat er op 1 november jl. niet alleen veel appelen maar ook veel peren la gen opgeslagen. Volgens de telling was de voorraad appelen met ruim 840.000 ton bijna 10% groter dan vorig seizoen en zelfs 17,5% groter dan op 1 november 1985. Vergele ken met vorig seizoen lag er met na- De algemene heffing van het Land bouwschap hoeft in 1988 voor de meeste categorieën niet omhoog. Zo luidt het advies over de begroting voor 1988 aan het bestuur van het schap. Naar verwachting zal de hef fing 26,7 miljoen gulden opleveren, evenals in de afgelopen drie jaar. Het bestuur van het Landbouw schap beslist in zijn vergadering van december over de begroting. Van de opcenten gaat bijna dertien miljoen gulden naar het praktijkon derzoek. Dat is een miljoen gulden meer dan vorig jaar door de hogere bijdrage van het agrarische be drijfsleven aan het praktijkonder zoek. Voor de garantieregeling poot aardappelen wordt 8,6 miljoen gul den geïnd en uitgegeven. Twee ton is bestemd voor energiebesparing in de tuinbouw. Voor de rundveeverbete ring zullen de opcenten in 1988 zestien miljoen gulden opbrengen, me veel Golden Delicious opgesla gen. Rode Amerikaanse variëteiten worden vooral ten opzichte van 2 jaar terug in grote hoeveelheden in- opslag gehouden. De voorraad Granny Smith was 1 november jl. in Frankrijk kleiner dan vorig jaar. Dat geldt eveneens voor de overige rassen. Bijde peren lag er behalve van Doy- enné du Cornice van de andere be- waarrassen meer opgeslagen dan vo rig jaar. De AFCOFEL-leden gaven op dat de totale voorraad op 1 no vember jl. ruim 60.000 ton groot was, tegen nog geen 50.000 ton in de beide voorgaande jaren. 20 procent minder dan dit jaar. Dat komt door de verlaging van de hef fing van zeventien naar 14,5 cenpt per honderd kilo melk. Door reorga nisatie van de veeverbeteiing kan aanzienlijk op de kosten worden bespaard. Het Landbouwschap heeft voor salarissen, sociale lasten en pensioenen in 1988 ruim achttien miljoen gulden uitgetrokken. Het werk van de afdelingen en commis sies, waarin boeren, tuinders en agrarische werknemers uit het hele land zetelen, zal twee miljoen gulden kosten. Andere belangrijke posten zijn huisvesting (een miljoen gul den), telefoon en porti (850.000 gul den) en drukwerk (vijfhonderddui zend gulden). Subsidies Het Landbouwschap subsidieert de Stichting public relations land- en tuinbouw met 727.000 gulden. Voor de Flevohof is honderdduizend gul den beschikbaar, voor het Centraal orgaan voor de economische betrek kingen met het buitenland 109.000 en het Landbouw-Economisch Insti tuut tweehonderdduizend gulden. Aan de Stichting gezondheidszorg agrarische sectoren wordt zeventig duizend gulden besteed. Honderdui- zend gulden is uitgetrokken voor het project Wet arbeid gehandicapte werknemers. De begroting van het Landbouwschap met de bijbehoren de toelichting ligt tot medio decem ber voor belangstellenden ter inzage op alle kantoren van het Landbou- schap. Exemplaren worden toege zonden na overmaking van vijftien gulden op girorekening 645299 van het Landbouwschap, Den Haag on der vermelding van Begroting 1988.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15