Lidmaatschap bedrijfsverzorging is een van de beste verzekeringen Vereniging voor Bedrijfshulp in Zeeuws- Vlaanderen Nu ook zuivelreus in West-Duitsland Weigering bouwvergunning hangt samen met kombinatie van bedrijfstype en lokatie Samenspel Grotere diepgang Zuid-Willemsvaart voordelig voor Cehave Veghel Perspectieven voor Nederlandse vleessector op Zuidduitse markt De arbeidsvoorziening op de landbouwbedrijven is aan vele risiko's onderhevig. Dit geldt des te meer omdat de meeste bedrijven worden geëxploiteerd. Het gaat dan met name om het risiko van arbeidsonge schiktheid kinderen. van de ondernemer, zijn meewerkende echtgenote of Een mens is geen machine. Bij ziekte of een ongeval is de bedrijfsverzorging in veel gevallen onmisbaar Het is belangrijk deze risiko's goed af te wegen en zo goed mogelijk te dek ken. Als algemene basisvoorziening kennen we de AAW krachtens welke wet men na 52 weken arbeidsonge schiktheid afhankelijk van de voor waarden, in aanmerking kan komen voor een uitkering. Behalve het afsluiten van een aanvul lende arbeidsongeschiktheidsverzeke ring bij een partikuliere verzekeringsmaatschappij, moet ook gedacht worden aan het lidmaatschap van de vereniging voor bedrijfshulp. De vereniging stelt vakbekwame me dewerkers beschikbaar voor haar le den bij ziekte, arbeidsongeschiktheid, overlijden, tijdens kursussen en ar- beidspieken. Reduktieregeling Behalve het gewone bedrijfslidmaat- schap kunnen ondernemers en mee werkende echtgenoten en kinderen, wanneer zij jonger zijn dan 65 jaar, deelnemer worden van de "reduktie regeling". Met deze regeling wordt een korting gegeven op de normaal verschuldigde dagvergoedingen, wan neer er sprake is van arbeidsonge schiktheid gedurende het eerste jaar en tijdens kursussen. Deze reduktie wordt mogelijk gemaakt door een overheidssubsidie. Het is als het ware een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor het- eer ste jaar, voor een aanvaardbare premie. De kontributie bedraagt thans 230,per jaar en de reduk tieregeling kost 35,per jaar. Mee werkende echtgenoten en kinderen kunnen lid worden voor 130, kontributie per jaar (inklusief de re duktieregeling) als er vanzelfsprekend een hoofdlidmaatschap is. Bij onderstaande personen kan men zich als lid opgeven en is nadere in formatie verkrijgbaar. Gaarne opge ven voor 10-12-1987. Bernard de Gendt, Sekretaris, Zorg- dijk 4, 4568 PN Nieuw Namen, tel.: 01144-335; J.J.M. Kips, administra teur, Dorpsstraat 31, 4569 AG Graauw, tel.: 01143-278. Het lidmaatschap van de bedrijfs verzorging is één van de beste verze keringen die je af kunt sluiten, dat vindt John Verhaar uit Ter Aar (Z.H.). Melkveehouder Graafland uit Ouderkerk a/d IJssel is dezelfde mening toegedaan: 'Een mens is geen machine. Het is een zekerheid net als een brandverzekering die je a la minute verder helpt'. Veehouder M. Graafland uit het Krimpenerwaardse Ouderkerk a/d IJssel voelde zich 's avonds al be roerd. Na een slechte nacht ging hij 's ochtends toch zelf melken achter in de polder. Toen hij thuis kwam was hij zo ziek dat hij meteen weer in bed stapte, 's Ochtends half 8 werd de dokter gebeld, 's Middags half 4 kwam de medicus. Toen bleek dat Graafland inmiddels een ge barsten blinde darm had. Anderhalf uur later was hij geopereerd. De vol gende ochtend molk een bedrijfsver- zorger Graafland's koeien. 'Ik kan iedereen de bedrijfsverzorging aan raden', vertelt de nu goeddeels her stelde Ouderkerker. 'Een mens is geen machine. Het is een zekerheid, net als een brandverzekering, dat je a la minute verder geholpen wordt'. 'Mijn inkomen ligt nu in zijn han den. Je kunt nooit verlangen dat het nu volmaakt loopt, precies zoals ik het deed. Maar het is mooi als alles normaal door kan blijven lopen zon der problemen'. Graafland, van middelbare leeftijd is ongeveer 5 jaar lid van de bedrijfs verzorging. Hij heeft geen opvolger. 'Je wordt steeds ouder. Op den duur is het niet meer verantwoord zonder boerenhulp'. Hij hoefde nooit eer der een beroep te doen op 'de boe renhulp'. Ook vóór de opstandige blindedarm trok hij het belang van de kontributie niet in twijfel: 'het geld was me evenveel waard als de zekerheid. Op een eenmansbedrijf kun je niet gemist worden. Het klinkt misschien gek voor mensen die nog nooit een bedrijfsverzorger nodig gehad hebben, je merkt het pas zo gauw je hem zelf nodig hebt'. Inmiddels heeft Graafland 'zachtjes aan' het werk weer wat opgepakt: 'het viel eerst gruwelijk tegen, ik was nog erg zwak. Het is wel een voor naam punt dat zodra je loopt je zelf Ruimtelijke ordeningsprocedures hebben nogal eens de naam dat zij de bouw van bedrijfsruimten of an dere werken die bedrijven willen uit voeren vertragen of zelfs onmogelijk maken. In een onderzoek is de pro vinciale planologische dienst voor Zeeland nagegaan, in hoeverre dit beeld klopt met de (Zeeuwse) werke lijkheid. Met name is gekeken naar de rol van de provincie. Van de 938 in 1985 door kommercië- le bedrijven (inkl. agrarische bedrij ven) aangevraagde bouwvergunnin gen kon ruim driekwart door de ge meenten worden afgehandeld. Voor het resterende gedeelte moest de bouwvergunning op gemeentelijk ni- vo worden geweigerd omdat de aan vraag in strijd was met het bestem mingsplan of de bouwverordening. In bijna alle gevallen hebben de ge meenten toch willen meewerken aan de verwezenlijking van de bouw plannen. Op grond van de Wet op de ruimte lijke ordening zijn de bouwaanvra- gen voor deze bouwplannen ter be oordeling bij de provincie terechtge komen. In 198 van de 211 gevallen hebben gedeputeerde staten door het afgeven van een zg. verklaring van geen bezwaar de bouwaanvraag alsnog gehonoreerd. Het uiteindelijk resultaat is dat 2,3 procent van de in 1985 ingediende bouwaanvragen is afgewezen: 8 aan vragen door de gemeenten en 13 door gedeputeerde staten. 14 de spullen weer in de gaten kunt houden'. Ook John Verhaar uit het Zuidhol landse Ter Aar werd van het ene op het andere moment gekonfronteerd met het feit dat hij niet meer mocht werken. Op een vrijdag in oktober was hij de strohoop aan het afdek ken met plastik. Toen hij op de rand van de hoop stond raakten er pak ken los en- met de pakken rolde Ver haar naar beneden. Daar kwam hij met z'n rug tegen een paal van één van de buiksilo's. Gevolg: gebroken vleugeltjes aan z'n ruggewervels. Verhaar moest minstens een week plat op bed liggen. Diezelfde middag nam z'n jongere broer het melken over. De volgende ochtend molk een bedrijfsverzorger. Toen John Verhaar het bedrijf over nam werd hij meteen lid van de be drijfsverzorging: 'M'n broers kun nen het wel een weekendje opvan gen, maar niet langer'. Hij verloor z'n vader op jonge leeftijd. De koei en worden 3 maal daags gemolken. Naast de melkveehouderij worden op het bedrijf ook akkerbouwgewas sen geteeld. Een gedeelte wordt ver huurd om aardappels of spruiten te telen. Voor eigen gebruik verbouwt. Verhaar snijmais en voederbieten. De koeien worden nu nog gemolken Wordt gekeken naar de door de pro vincie in de periode 1981 tot en met 1985 behandelde bouwaanvragen, dan blijkt dat bouwplannen voor het buitengebied (d.w.z. buiten de ker nen en de industrieterreinen) naar verhouding meer zijn afgewezen. Ook levert nieuwbouw op een geheel nieuwe plaats meer afwijzingen op dan nieuwbouw op een bestaande plek, terwijl uitbreiding van een bestaand bedrijf een nog geringere kans loopt op het niet verlenen van een verklaring van geen bezwaar. Dit wordt onder meer verklaard uit het meewegen van de belangen van bestaande bedrijven en investe ringen. Agrarische hulp/nevenbedrijven, bouwbedrijvengroothandelsbedrij- Er komt volgend jaar een lichte ver betering in de vaardiepte van de Zuid-Willemsvaart. Volgens Rijks waterstaat is het nu zeker, dat het kanaal tussen de Maas en Veghel 20 centimeter meer diepgang zal krij gen. Dat is goed nieuws voor de vee voederfabriek Cehavé, die al vele ja ren pogingen in het werk stelt om het sterk verouderde kanaal verbeterd te krijgen. De grotere diepgang waar mee schepen straks kunnen varen, betekent al direkt een besparing van in een Hollandse stal. Dit betekent veel sleep- en sjouwwerk. Binnen kort komt er een nieuwe stal gereed waardoor het werk vlotter kan verlo pen. Verhaar wil zich dan wat meer op de akkerbouw toeleggen. Maar, koeien blijven z'n grootste liefheb berij: 'Daar ben ik helemaal gek van'. 'Vroeger dacht ik dat ik het werk niet uit handen kon geven. Ik heb altijd verschrikkelijk veel plezier in m'n werk. Maar nu ik het ge dwongen uit handen moet geven loopt het ook goed. Van de bedrijfs verzorging krijg je jongens die weten waarvoor ze komen. Ik ben nog wel veel met het werk bezig, de vaste aanloop zoals de veearts blijft. Na het melken maak ik met de bedrijfs verzorger een praatje over de ene koe die dit heeft en de andere dat. Laatst kwam de melkkontroleur. Ik zei tegen de bedrijfsverzorger: joh, nou gaan we eens rapport cijfers ge ven, nou gaan we eens even vergelij ken. Het is goed dat je zo makkelijk met elkaar overlegt. Het melken en voeren is een samenspel tussen boer en koeien. Ik vind het heerlijk om zelf te doen. Het is daarom goed dat als je het uit handen geeft je met zo min mogelijk personen te maken hebt'. John Verhaar is tevreden over de bedrijfsverzorging. Dit neemt niet weg dat hij ligt te popelen om zelf weer te beginnen. ven en kampings blijken de meeste problemen te hebben opgeleverd. Landbouwbedrijven hebben naar verhouding weinig problemen opge leverd voor de afgifte van een ver klaring van geen bezwaar. Analyse van de grond van een pro vinciale weigering laat zien dat in veel gevallen een weigering te maken heeft met de lokatie in kombinatie met het bedrijfstype. Daarbij spelen duidelijke redenen van milieuhygië nische, natuurwetenschappelijke en landschappelijke aard, de verkeers- ontsluiting en de ruimtelijke inpas baarheid een rol. In totaal zijn in de periode 1981 tot en met 1985 47 aan vragen (van de binnengekomen 983) door de provincie afgewezen. ruim een half miljoen gulden per jaar op de transportkosten van het Veghelse bedrijf. Ook voor de schippers is de grotere doorvaartdiepte voordelig. Als de verbetering is doorgevoerd, kan een kempenaar, het meest voorkomende scheepstype op de Zuid- Willemsvaart, ongeveer 60 ton per reis méér meenemen. Afladen is er echter nog niet bij; daarvoor zou het kanaal bijna een meter dieper moe ten worden gemaakt. Dat zit er de Voor de eerste keer is er in de Bonds republiek Duitsland een echte zuivel reus ontstaan. Door de fusie van de twee noordelijke koöperaties 'Butter- und Eier- Zentralgenossenschaft' te Oldenburg en 'Molkereiverband fiir Ost- friesland' te Leer komen nu rond 1,7 miljard kilo melkaanlevering in één hand. De nieuwe koöperatie is dus groter dan Melkunie Holland. Tesamen wordt een omzet gereali seerd van rond ƒ1,5 miljard. In het geheel zijn 40 zuivelfabrieken aan de nieuwe koöperatie verbon den, die als overkoepelende organi satie funktioneert. De ledenfabrie- ken hebben een soort zelfstandig heid maar - en dat is nieuw - zijn toch aan een streng reglement on derworpen. Met de fusie zijn ook de kontraktuele leveringsvoorwaarden van de leden aan de centrale op nieuw geregeld. Het geheel van de door de leden geproduceerde kaas, boter, boterkonsentraat en droog- produkten moet via de centrale op Voor de Nederlandse vlees- en vlees- warensector zijn er duidelijke kan sen op de Zuidduitse markt, met na me voor verder bewerkt karkasvlees. Dit blijkt uit de onlangs beschikbaar gekomen resultaten van de studie naar de perspectieven voor de Ne derlandse vlees- en vleeswarensector komende jaren nog niet in. Volgens een woordvoerder van Rijkswa terstaat in Den Bosch is verbreding en verdieping van het kanaal pas in 1992 te verwachten. De 20 centimeter grotere doorvaart diepte wordt overigens niet bereikt door het verlagen van de sluisdrem- pels, die de huidige diepgang van 1.90 meter bepalen. Aan die ouder wetse, hardstenen drempels valt ab soluut niet te tornen. Daarom heeft rijkswaterstaat het gezocht in een verhoging van het waterpeil in het kanaal. Om dat te bereiken moet waterschap de Aa eerst nog een aan tal voorzieningen treffen. de markt worden gebracht. Slechts voor verse produkten, zoals kon- sumptiemelk, yoghurt etc. zijn de le den onafhankelijk. Er mag geen melk voor verwerking naar andere ondernemingen worden verkocht. Dit werd natuurlijk met het oog op de Nederlandse konkurrentie vastge legd, want er vloeit intussen meer dan 100 miljoen kilo verwer- kingsmelk van Duitsland naar Ne derland. Met de kontraktuele bin ding wil de koöperatie haar kapaci- teitsbenutting veiligstellen. Door de nieuwe fusie is wel een ver dere stap gedaan in de richting van een grootschaligere organisa- tiestruktuur van de Duitse zuivelin dustrie. Maar gezien de nog steeds overheersende kleinschaligheid - de gemiddelde leveringshoeveelheid per onderneming bedraagt 50 miljoen kilo - staan er nog een heleboel ver anderingen voor de deur. Detlef Stachetzki, Agra Europe, Bonn op de Zuidduitse markt. Deze studie is op initiatief van het produktschap voor vee en vlees en het Ministerie van Landbouw en Visserij door het Landbouw-Economisch Instituut uitgevoerd. Aanleiding voor dit on derzoek vormt de relatief zwakke Nederlandse vertegenwoordiging op de Zuidduitse markt (Baden- Württemberg en Beieren), terwijl dit gebied door ontwikkelingen in be volking en inkomen juist aan beteke nis gewonnen heeft. Uit het onderzoek blijkt tevens dat Nederlandse produkten in Zuid- Duitsland vooral geassocieerd wor den met eenvoudig en goedkoop. In Zuid-Duitsland neemt echter juist de vraag naar convenience en luxere produkten toe. Er bestaan dan ook vooral perspectieven voor verder be werkte produkten. Het onderzoeksrapport is uitsluitend voor sectorgenoten in de vee- en vleessector te bestellen door 27,25 op pvv-gironummer 446800 over te maken onder vermelding van "Zuid- Duitsland rapport". Vrijdag 20 november 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14