Schadevergoedingsregeling in zicht voor boeren en tuinders in waterwingebieden? Agrarische bedrijven tijd gunnen bij invoering milieuregels Toevoegingen op Rassenlijst voor Landbouwgewassen Hogere prijs Onduidelijkheid over stralingsnormen landbouwprodukten In gemoede Winterkoolzaad: overschakeling op dubbelnul-rassen Vanuit het Landbouwschap wordt al jarenlang aandacht besteed aan de beperkingen die boeren worden opgelegd bij de uitoefening van hun bedrijf in waterwingebieden. Het lijkt erop of er nu een doorbraak is in de erkenning van de grote schade die geleden wordt door die be perkingen op het boeren- en tuindersbedrijf. Er wordt in toenemende mate kontro- le uitgeoefend op de kwaliteit van het grondwater. De Wet Bodembescher ming maakt het mogelijk dat er Pro vinciale Verordeningen kunnen worden ingesteld waarin de eisen wor den geregeld waaraan het grondwa ter moet voldoen. En zo kunnen er bijzondere voorwaarden worden gesteld ten aanzien van waterwinge bieden. Bijzondere voorwaarden ten aanzien van het gebruik van meststof fen zowel kunstmest als natuurlijke mest. Maar ook aanzienlijke beper kingen van het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen. De Wet Bodembescherming biedt ook de mo gelijkheid om aan die beperkingen schadevergoedingsregels te verbinden. Een belangrijke aktiviteit voor de pro vinciale landbouworganisaties en de Gewestelijke Raden van het Land bouwschap om daar zwaar aan te trekken. Waterleidingbedrijven halen deels hun water uit de rivieren en voor een ander deel uit het bodemwater. Voor waterleidingbedrijven die zich richten op het bodemwater zijn en worden waterwingebieden ingesteld. Als er dan bovengenoemde beperkin gen worden ingevoerd ondervinden betreffende boeren daar grote nade lige gevolgen van. De hoogte van de ^chade die wordt geleden is sterk af hankelijk van de gewassen die er wor den geteeld. Tuinbouwbedrijven lijden in waterwingebieden andere schaden dan akkerbouwbedrijven. In heel veel gevallen moet men zelfs overschakelen op andere produkten, meestal met grote financieel nadelige gevolgen. En dit gaat volkomen bui ten de schuld van betreffende boeren en tuinders om. Aan de ene kant zijn de waterwingebieden uitgebreid en aan de andere kant worden er steeds meer gewasbeschermingsmiddelen op de zwarte lijst gezet, dat wil zeggen: verboden! Veel bedrijfsgenoten oefe nen hun onderneming uit op bedrij ven van ouders en grootouders. En zomaar steeds scherper wordende re gelgevingen, waardoor de rentabiliteit öf sterk in gevaar komt öf bedrijfs uitoefening helemaal onmogelijk wordt gemaakt. De Nederlandse gemeenschap wil be schikken over overvloedig "leiding water" van hoge kwaliteit. Daartoe moeten waterleidingbedrijven een groot aantal voorzieningen treffen. Het Provinciaal Bestuur dient zijn invloed aan te wenden om de in voering van de rijksregelgeving ten aanzien van mest voldoende gefa seerd te laten verlopen. Nu al bestaat de vrees dat vooral in de inten sieve veehouderij verschillende bedrijven niet zullen zijn opgewassen tegen de mestregelgeving'. Aldus ir. A.J. Latijnhouwers, voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap op 12 november jl. in 's Hertogenbosch bij de aanbieding van de nota 'Landbouw in een spanningsveld' een eer ste deeinota van een beleidsvisie land- en tuinbouw aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. De gedeputeerde voor o.m. land- en tuinbouw, de heer D. Sonneveld nam namens het kollege de nota in ontvangst. Het kollege was in dit overleg verder vertegenwoordigd door de gedeputeerde voor o.m. ruimtelijke ordening, de heer A.W. Brugman en de gedeputeerde voor o.m. milieu, de heer dr. R.W. Wel- schen en de gedeputeerde voor o.m. landinrichting, de heer dr.ir. B.M. Jellema. De beleidsvisie land- en tuinbouw zal uit twee deelnota's bestaan. De eerste deeinota is opgesteld onder verantwoordelijkheid van de Ge westelijke Raad. De nota geeft een beeld van de huidige land- en tuin bouw in Noord-Brabant. Op basis van de te verwachten ontwikkelin gen in de land- en tuinbouw is aan gegeven welke knelpunten er zijn en welke zullen ontstaan. Tot slot is het gewenste overheidsbeleid geformu leerd, zoals het landbouwbedrijfsle ven dat voor ogen staat. Daarbij is bijzondere aandacht besteed aan het provinciaal beleid. Behalve op het gebied van de mest ligt ook een knelpunt bij het bodem- beschermingsbeleid en de ecologi sche doelstelling van het waterkwali teitsplan. De heer Latijnhouwers is van oor deel dat alvorens in dat kader veror deningen worden vastgesteld, de fi nanciële konsekwenties voor de landbouw bekend dienen te zijn en dat deze mede onderdeel uit moeten maken van de afwegingsfaktoren. In de beschermingszones ten behoe ve van de drinkwaterwingebieden zijn thans reeds diverse problemen gekonstateerd. De beperking van het aantal gebieden en de verkleining van diverse andere - zoals voor gesteld in de partiële herziening uit werkingsplan plan waterwingebie den - is volgens hen een stap op de goede weg. Voor de overblijvende gebieden zal een goede schadever goedingsregeling moeten worden ge troffen. De heer Latijnhouwers onderstreep te nog eens de mening van het land- Vrijdag 20 november 1987 bouwbedrijfsleven dat het niet zo kan zijn dat een kleine groep onder nemers, gevestigd op een toevallige plaats schade leidt als gevolg van noodzakelijk gedachte maatregelen ter bescherming van een algemeen belang. Ook vanwege de bescherming van natuur en landschapswaarden wor den in het kader van de ruimtelijke ordening steeds meer beperkingen aan het funktioneren van het land en tuinbouw gesteld. De heer Latijnhouwers verwoordde nogmaals het standpunt van de Ge westelijke Raad dat in dit kader be perkingen in de agrarische bedrijfs voering slechts in zeer bijzondere ge vallen kunnen worden opgelegd. Hij doelde daarbij onder andere op het scheuren van grasland en het aan brengen van drainages. Het bouwen en verbouwen van agrarische be drijfsgebouwen is in vele gebieden aan te zware regelgeving onderwor pen. De heer Latijnhouwers deed een beroep op Gedeputeerde Staten om wat dit betreft een zodanige re gelgeving te ontwerpen dat in grote Tot 24 november zullen bij de inter ventie of export van EG- landbouwprodukten dezelfde stra lingsnormen in acht worden geno men als de afgelopen anderhalf jaar het geval is geweest. Voor melk- en babyvoedsel is dat maximaal 370 be- querel cesium per kilo en voor overi ge produkten 600 bequerel. Over het stelsel dat daarna in werking moet treden bestaat nog de grootst moge lijke onduidelijkheid. Het is de EG- ministers van buitenlandse zaken zondag tijdens een speciale bijeen komst niet gelukt nieuwe vormen vast te stellen of de oude voor lange re duur te verlengen. Maar als die Nederlandse gemeen schap die hoge eisen stelt dan zullen boeren en tuinders die daar schade van ondervinden buiten hun schuld om, daar schadeloos voor moeten worden gesteld. Dat zal ongetwijfeld leiden tot een hogere prijs per kubie ke meter watergebruik uit het leiding watercircuit. Als men in Nederland zich zo'n grote luxe van watergebruik kan veroorloven is er geen andere uit weg. Het is bekend dat slechts onge veer 10% van dat mooie drinkwater echt als drinkwater (koffie, thee, enz.) wordt gebruikt en de rest via wasma chines, schoonmaken, enz. enz., vaak vermengd met "andere chemicaliën" een afvalwatercircuit gaat volgen. Maar nogmaals gesteld: dat mag niet over de boerenrug. De provinciale landbouworganisaties en het Landbouwschap in Gelderland verdienei^voorlopig een pluim voor het feit dat er een schadevergoe dingsmodel gevonden is samen met de overheid voor geleden schade in wa terwingebieden. Mogelijk is dit een signaal voor andere provincies om ook nog eens extra aan die "water- kar" te trekken. In voorgaande artikelen is al regelma tig gewezen dat er ook buiten de wa terwingebieden steeds meer gewasbeschermingsmiddelen verbo den worden. Middelen die officieel zijn toegelaten door de overheid: mid delen die boeren en tuinders zijn gaan gebruiken bij het zo ekonomisch mo gelijk produceren van hun gewassen. Plotseling Dinoseb verboden! Als voorbeeld! Behalve de onmisbaarheid voor bepaalde onderdelen binnen de teelt van bepaalde gewassen ook een zware financiële aderlating. Een ader lating in arbeidsplaatsen bij de pro- duktie van middelen en een belangrijk financieel nadeel bij bijvoorbeeld de teelt van pootaardappelen. En dan spreken we in het algemeen over middelen die al jaren een onder deel uitmaken van bepaalde teelten. Middelen die al jaren officieel zijn toegelaten! Door de overheid! Als we "morsen" of middelen verkeerd toe passen dan mogen we op de vingers worden getikt. Ik vraag me in gemoe de af of we als boertn en tuinders nog niet agressiever moeten optreden bij veel in te voeren geboden en verbo den! De schadevergoedingsregeling in waterwingebieden mag daarvan een voorbeeld zijn. A. Vermeer delen van Brabant deze aktiviteiten kunnen worden toegelaten indien aan de milieuhygiënische eisen kan worden voldaan. Naar de mening van de heer Latijnhouwers is dat voor het in stand houden van een perspektief biedende landbouw* noodzakelijk. De voorzitter van de Gewestelijke Raad heeft GS uitgenodigd om in gezamenlijk overleg de tweede deelt nota te formuleren. Daarin zal het te voeren provinciale beleid, voor zo ver dat raakvlakken heeft met de landbouw en tuinbouw worden verwoord. Zakelijke benadering Gedeputeerde Sonneveld heeft de eerste deeinota aanvaard onder dankzegging voor de snelle totstand koming. Hij ging onder meer in op de twee hoofddoelstellingen voor het provinciale beleid in de komende pe riode die in de nota worden aange haald, nl. het stimuleren van de werkgelegenheid en de zorg voor het milieu. Hij konstateerde dat een za kelijke benadering vanuit deze beide uitgangspunten een hoopvolle basis is voor het ontwikkelen van een ge zamenlijke aanpak van de in deze nota aangedragen knelpunten. De heer Sonneveld deed o.m. de toezeg ging dat het provinciaal bestuur de uitdaging van de gewestelijke raad graag aanneemt om in gezamenlijk overleg aan de oplossing van die knelpunten te werken. Hij sprak de hoop uit, dat dergelijke voorstellen in de loop van 1988 kunnen zijn uit gewerkt. De normen voor radio-actieve besmetting van voedingswaren wer den vorig jaar vastgesteld na de ramp met de kerncentrale in het Russische Tsjernobyl. De verorde ning moest voorkomen dat de EG- handel in landbouwprodukten volle dig zou vastlopen, doordat elk land zijn eigen normen zou hanteren. De tijdelijke regeling liep formeel af op 31 oktober. De commissie wil echter een verlenging totdat er in de EG geen voedsel meer is dat door het on geluk in Tsjernobyl is besmet. Er moet verder een "rampenplan" ko men; voor het geval dat er zich nieu we nucleaire ongelukken voordoen. De Kommissie voor de Samenstel ling van de Rassenlijst voor Land bouwgewassen deelt mee, dat de vol gende rassen voor het eerst in de Be schrijvende Rassenlijst voor Land bouwgewassen zullen worden opge nomen en beschreven in de aangege ven rubrieken. N - Avir, wintertarwe, T - Pluton, wintertarwe, T - Semu 028.8 (voor lopige aanduiding), wintergerst, N - Primander, winterkoolzaad. Hier van is reeds eerder mededeling ge daan in het ZLM-blad. T - Sunnan, zomertarwe, K: W. Weibull A.B., Landskrona, Zweden, V: Cebeco- Handelsraad, Rotterdam; N - Femi- na, zomergerst, K: VEB Saat- und Pflanzgut Ex und Import, Berlin- Treptow, Duitse Democratische Re publiek, V: Pen Zaden B.V., Gie- kerk; T - Grosso, zomergerst, K: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam; N - Adamo, haver, K: Semundo B.V. Ulrum, V: Geertsema Zaden B.V., Groningen; N - Ascona, groene er wt, K: Cebeco Handelsraad, Rotter dam; N - Victor, veldböon, K: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam; N - Viking, vezelvlas, K: Coöperatieve Linière de Fontaine-Cany, Fontaine le Dun, Frankrijk, V: Van de Bilt Zaden B.V., Sluiskil; N - Marina, vezelvlas, K: Cebeco-handelsraad, Rotterdam; N - Rosemarie, blauw- maanzaad, K: T.H. Knotnerus- Bruins, Eenrum, V: Semundo B.V., Ulrum; N - Phoenix, Engels raaigras voor grasland, K: Van Engelen Za- d$n B.V., Vlijmen; N - Barcolte, ge kruist raaigras, K: Barenbrug Hol land B.V., Oosterhout (GLd.); N - Bartissimo, Italiaans raaigras, K: Barenbrug Holland B.V., Ooster hout (Gld.); N - Gordo, Italiaans raaigras, K: Zeider B.V., Otter sum, V: Dries Zaden B.V., Hoogezand; N - Vitesse, Westerwolds raaigras, K: Kon. Kweekbedrijf en zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle (Zld.); N - Promesse, timothee, K: Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen; N - Barnée, timothee, K: Barenbrug Holland B.V., Oosterhout (Gld.); N - Thibet, timothee, K: J. Joordens' Zaadhandel B.V., Kessel (L); N - Stella, beemdlangbloem, K: Cebeco- Handelsraad, Rotterdam en Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen; N - Surprise, Engels raaigras voor sport velden en gazons, K: Cebeco- Handelsraad, Rotterdam; N - Rufil- la, Roodzwenkgras met fijne uitlo pers, K: Zeider b:v., Otter sum, V: Dries Zaden B.V., Hoogezand; N - Barabas, stoppelknol, K: Barenbrug Holland B.V., Oosterhout (Gld.); N - Sparta, bladkool, K: Joordens' Zaadhandel B.V., Kessel (L); N - Maya, luzerne, K: Ets. Florimond Desprez, Capelle en Pévèle, Tem- pleuve, Frankrijk; N - LG 2080, snijmais, K: Sica LG Services, Riom Cedex, Frankrijk, V: Zwaan en de Wiljes' Zaadteelt en Zaadhandel B.V., Scheemda; T - Sogetta, snij mais, K: Société Sogès, Artix, Frankrijk, V: Ceres Groningen B.V., Groningen; N - Scana, snij mais, K: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle (Zld.); N - Presta, snijmais, K: CAGBA, Lescar, Frankrijk, V: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam; UB - Arsy, aardappel, K: Dr. R.J. Mansholt's Veredelings- bedrijf B.V., Ulrum, V: Agrico, Emmeloord; UB - Escort, aardap pel, K: Cebeco-Handelsraad, Rot terdam; UB - Lutetia, aardappel, K: de Z.P.C., Leeuwarden; UB - Mon dial, aardappel, K: D. Bierpond, V: Hettema Zonen B.V., Emmeloord; T - Lady Rosetta, aardappel, K: C. Meijer B.V., Kruiningen; N - Kar- dal, aardappel, K: Kweekinstituut Karna, Valthermond, V: Avebe Di- rektie Grondstofzaken, Veendam; T - Vebeca, aardappel, K: Veenkoloni ale Boerenbond, Veendam, V: Wolf en Wolf B.V., Lelystad. De samenstelling van de gras- en kla vermengsels voor grasland en gras velden is niet gewijzigd. Voor beschrijving van de rassen en verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de 63e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewas sen; Deze verschijnt in de 2e helft van december bij Drukkerij en Uit geverij B.V. Leiter-Nypels, Postbus 831, 6200 AV Maastricht. Bij de Stichting Nederlands Graan- Centrum is een verslag verschenen over de overschakeling op dubbelnul-rassen bij winterkool zaad. Aan de orde komen: rassen- keuze, opslagprobleem en analyse methoden. Donateurs van het NGC krijgen alle publikaties direkt na ver schijnen toegezonden. De donatie bedraagt 25,voor personen en 100,voor bedrijven. Voor de overige belangstellenden is het kool- zaadverslag te bestellen door over making van 5,50 op girorekening 53 91 18 532 t.n.v. Stichting Neder lands Graan-Centrum, Costerweg 5, Wageningen, onder vermelding van koolzaadverslag. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11