Voorbehandeling van pootgoed voor de uitgroeiteelt Zorg dat de uien in de bewaarplaats droog blijven Dit jaar weinig uienexport naar Japan korte wenken akkerbouw Ook bij de teelt van pootgoed is het streven naar een optimaal financieel rendement gewenst. Een belangrijke faktor is de voorbehandeling van het pootgoed. Pootgoed voor de uitgroei teelt dient anders voorbehandeld te worden dan pootgoed dat geteeld wordt op einddatum. De term uitgroeiteelt wil zeggen dat het gewas mag uitgroeien voorbij de einddatum die door de NAK elk jaar wordt vastgesteld. Op deze einddatum dient het loof vernietigd te zijn, ech ter voor het pootgoed voor de klas sen A, B en C is het toegestaan het pootgoed langer te laten groeien dan deze einddatum, met als voorwaarde dat een monster van de geoogste aard appelen in de zogenaamde nakontrole wordt getest op met name virusziek ten. Het laten uitgroeien heeft met na me het voordeel dat het moment kan worden afgewacht waarop de maat- sortering ideaal is, dus het moment met een optimaal financieel ren dement. Voorbehandelen Voorbehandelen van pootgoed heeft als doel kiemen op de poter te krij gen. Er zijn verschillende methoden van voorkiemen: intensieve en min der intensieve. Door het voorkiemen zal de plant eerder boven de grond komen en daardoor een vervroeging van het gewas geven. Met name bij een kort groeiseizoen zal het voordeel van intensief voorkiemen gjoot zijn. Voor de uitgroeiteelt is intensief voor kiemen dus minder interessant. Over ige voordelen van voorkiemen zijn: een snellere en egalere opkomst, waardoor het gewas vroeger en beter te selekteren is en een vroeger optre dende ouderdomsresistentie tegen vi- rusziekten. Het is in ieder geval af te raden de aardappelen rechtstreeks uit de koe ling te poten. Een erg onregelmatige opkomst kan het gevolg zijn. Voor een aantal rassen is voorkiemen van Er zijn diverse manieren om kiemen op de poters te krijgen. belang om onderzeeër-vorming te voorkomen. Voorkiemen in bakjes Er is een aantal methoden waarop kan worden voorgekiemd. De poters kunnen in bakjes worden bewaard vanaf november, maar het is ook mo gelijk ze pas bij het voorkiemen in de bakjes te doen. Deze methode in kiembakjes vraagt een investering aan bakjes van ca. 2.100,per ha. De jaarlijkse kosten bedragen ca. 15%, wat neerkomt op 315,per ha per jaar. Aan arbeid vraagt deze metho de ongeveer zes uren per ha per jaar. Voor een optimale toepassing is ech ter wel een snarenbedpootmachine of een koningsplanter nodig. Resultaten met deze methode voor de uitgroeiteelt blijken onder andere uit proeven die gedaan zijn op de Fedde- maheerd (Gr.) met het ras Bintje. Op de rooidatum 2 juli gaf voorkiemen in kiembakjes een meeropbrengst van 185%. Op 13 augustus was dit nog maar 9%. Aangezien het uitgroei- pootgoed pas gerooid wordt als de ideale maatsortenng bereikt is, zal de meeropbrengst door voorkiemen in kiembakjes zeer gering zijn! Voorkiemen in kisten Hiervoor worden kisten van 1 m3 of 1 ton gebruikt. Het pootgoed kan in deze kisten gedurende de winter be waard worden. Een kistenwand voor de ventilatie is dan wel noodzakelijk. Zodra er een kieming van betekenis is worden de kisten omgestort. Deze methode is weinig arbeidsintensief. De investering bedraagt ca. 1200, per ha aan kisten; bij 15% aan kosten is dat 180,per ha per jaar. Dit is dus zonder de kosten van een droog- wand en een heftruck. Nadeel van de ze methode is het gevaar van uitbreiding van fusarium en bakterie- ziekten. Voorkiemen in zakken Voorkiemen is in principe mogelijk in wijdmazige kunstof zakken, maar het vraagt wel veel aandacht. Het beste resultaat is te bereiken als de zakken twee aan twee schuin tegenover elkaar worden gezet. Licht en lucht kunnen dan zoveel mogelijk bij de aardappe len komen. Voordeel van deze metho de is dat de aardappelen eenvoudig zijn af te dekken bij vorst. Nadeel is dat de knollen binnenin de zakken minder licht en lucht krijgen, waar door de kieming en afharding onre gelmatig gaan verlopen. Omstorten geeft verbetering, maar veroorzaakt het afbreken van kiemen en het kost extra arbeid. Deze methode van voor behandelen vraagt veel ruimte. Beperkt voorkiemen Bij deze methode wordt voorkomen dat de kiemen sterk gaan uitlopen. Om dit te bereiken wordt de warm- testoot in februari niet gegeven. Met de buitentemperatuur zullen de ogen net los komen en er wordt naar gestreefd de aardappelen in het zoge naamde witte puntjes stadium te heb ben als ze gepoot moeten worden. Voordeel van deze methode is dat het weinig arbeid vraagt en dat nog ten dele van de voordelen van het voor kiemen geprofiteerd wordt. Het ge was heeft nog een geringe voorsprong ten opzichte van het pootgoed dat ge heel koud gepoot wordt, waardoor de opkomst bespoedigd wordt. Beperkt voorkiemen kan in zakken of los in de box plaats vinden. Keuze Voorbehandelen kan zeer intensief in kiembakjes, maar ook minder inten sief met behulp van tons- of m3-kisten of in wijdmazige zakken. Intensiever voorkiemen geeft een grotere vervroe ging van het gewas; de kosten zijn echter ook hoger. Naarmate het ge was korter mag groeien is voorkiemen rendabeler: Voor de uitgroeiteelt is de faktor vroegheid van minder beteke nis, vandaar dat voorkiemen weinig rendement geeft. Beperkt voorkiemen is dus voor deze teeltwijze te prefere ren. Poot nooit pootgoed rechtstreeks -uit de mechanische koeling vanwege de kans op onderzeeërvorming, op komstvertraging en een onregelmati ge opkomst. P.W. Waalkens C.A.T. Barendrecht Tijdens het bewaren van uien kan in bewaarplaatsen met buitenluchtkoe- ling in de partij gemakkelijk kon- densatie ontstaan. Kondensatie bete kent natte uien met als gevolg kleur verlies en kans op meer uitval. Kondensatie kan voorkomen worden door: de bewaarplaats goed te isoleren en gesloten te houden;de storthoogte overal gelijk te houden;te letten op stortkegels (vooral in partijen, waar bij het loof van de uien niet is ver- wijderd);alleen te ventileren met bui tenlucht die kouder is dan de tempe ratuur van de uien; intern te ventileren wanneer de tem peratuur van de buitenlucht b.v. 3 a 4 dagen hoger is dan de temperatuur van de uien;dan dagelijks 3-5 uren intern te ventileren worden grote verschillen in temperatuur en lucht vochtigheid onder en boven in de partij voorkomen;de bewaartempe- ratuur af te stemmen op de gemid deld te verwachten minimumtempe ratuur; bij voldoende koude buiten lucht ook te letten op de luchtvoch tigheid van deze buitenlucht en te streven naar een luchtvochtigheid in de bewaarplaats lager dan 85%; nooit te ventileren bij mist; de partij af te dekken met een laag stro blij ven de bovenste uien beter droog. Gewenste bewaartemperatuur Het is niet zinvol gebleken om vroeg in het bewaarseizoen tijdens enkele koude nachten de bewaartempera tuur te snel te laten dalen. Gewenst is om de bewaartemperatuur van de uien af te stemmen op de te verwach ten gemiddelde minimumtemperatu ren: eind oktober 8-10°C - half no vember 6-8°C - eind november 4-6°C en half december tot half maart 1-3°C. Helaas zijn de mini mumtemperaturen op veel dagen in december vaak hoger dan 1-3°C. Naarmate de temperatuur in de be waarplaats daalt zullen we in hoofd zaak alleen nog 's nachts of in de vroege morgenuren van koudere buitenlucht gebruik kunnen maken. Meten weten Het goed bewaren van uien staat of valt dus met het meten van de tem peratuur van de buitenlucht en van het produkt. Met alleen een aantal steekthermometers boven in de par tij lukt dit niet. Met elektronische meetapparatuur en de nodige (steek)voelers en het re gelen van de ventilatoren met een differentiaalthermostaat hebben we veel meer mogelijkheden. De specialist kwaliteit en bewaring, J.H. van Nieuwenhuizen Aardappelselektie kursus De Stichting Keuringsdienst Rivieren- Delta-Nederland van de N.A.K. te Goes organiseert dit jaar weer een aardappelselektie-kursus. Deze kursus omvat 12 lessen (24 a 30 uur) the orie in de periode januari-maart en enkele praktische lessen in de perio de juni-juli. Aan de orde komen o.a. ziekten, selektie, keuring, teelt en be waring van pootaardappelen. Voor deelname aan deze kursus moet men minimaal een lagere agrarische school hebben gevolgd en over enige selektie-ervaring beschikken. Met het bepalen van de plaats en het tijdstip waarop de kursus gehouden zal wor den, wordt rekening gehouden met de mogelijkheden van de deelnemers. Mogelijke kursusplaatsen zijn Goes en Bemmel. De kosten voor deze kur sus bedragen 50, De aanmelding dient plaats te vinden voor 15 december a.s. bij: Keurings dienst Rivieren-Delta-Nederland; Postbus 122, 4460 AC GOES. Tele- foonnr.: 01100 - 14710. Op 6 november jl. vond een bespreking plaats tussen de leden van de CDA-fraktie in de Tweede Kamer der Staten Generaaal, de heren mr. Th.O. Vreugdenhil en drs. J. Reitsma len vertegenwoordigers van de ZLM. Aan de hand van de zorgelijke ontwikkelingen in de akker bouw is gesproken over mogelijke lastenverlichting in het kader van het zelfstandigen beleid, en de functies van het agrarisch inkomen. Aan de hand van praktijkvoorbeelden werd de problematiek duidelijk gemaakt. Alleen een aantal steekthermometers boven in de partij vormt een onvol doende basis om de uien goed droog te bewaren. Zowel temperatuur als rela tieve vochtigheid van produkt en buitenlucht moeten in het oog worden ge houden 10 Volgens een eerste officiële raming van het Japanse Ministerie van Land bouw verwacht men dit jaar in Japan 502.600 ton Hokkaido uien te oogsten. Dit is 4 pet. minder dan de rekordproduktie van 1986 (522.400 ton), maar altijd nog aanzienlijk meer dan de gemiddelde oogstomvang van de afgelopen 5 jaar (449.000 ton). De grootte van de Hokkaido uienoogst is voor een groot deel bepalend voor de omvang van de Japanse import aan uien in de periode oktober-mei. Verwacht mag worden dat deze dit jaar klein zal zijn. Voor Nederlandse uien zal er dan ook weinig tot geen ruimte zijn op de Japanse markt. Polen De Poolse produktiekoöperatie "Kot- lin" en de Nederlandse onderneming Vos Zn. alsmede "Agropol Hollan- dia" hebben een eerste Joint-Venture (samenwerkingsprojekt) in de land bouw gesloten. Op een oppervlakte van 350 ha zullen in de eerste plaats uien worden verbouwd. Deze uien zullen met Nederlandse machines ge oogst en gesorteerd worden. De be langrijkste afzetlanden zullen Nederland en West-Duitsland wor den. Van de exportopbrengst zal 25 pet. moeten worden afgedragen aan de Poolse Staat. EV0 protesteert bij regering tegen Duitse vrachtautotol De verladersorganisatie EVO heeft met de meeste klem geprotesteerd te gen het Westduitse plan vrachtauto- tol in te voeren. Zij heeft een zeer dringend beroep op de Nederlandse regering gedaan "met alle ter be schikking staande middelen" te be werkstelligen dat zo'n tolheffing er niet komt. Over het Westduitse plan zal de EVO ook kontakt opnemen met de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG in Brussel, alsme de met het Nederlandse en het Euro pese Parlement. Wintertarwe, welke nu meestal onder slechtere omstandigheden wordt ge zaaid, heeft een lagere veldopkomst dan bij vroege zaai onder goede om standigheden. Gebruik nu globaal 3</2 x het duizend-korrelgewicht in kg. Bij breedwerpige zaai zelfs nog iets meer. Bij uien is een regelmatige kontrole van de partij beslist noodzakelijk. Hoe is het met de temperatuur? Blij ven de uien goed droog? Een DROOG produkt is van zeer groot belang om kleur en kwaliteit te be houden. Vaak werken heteluchtkachels zonder toezicht. Zorg dat ze, met het oog op brandgevaar, volledig BEVEILIGD zijn. Denk om oververhitting van iso latiemateriaal of andere brandbare materialen. Bij het uitvallen van de vlam of bij te hoge uitblaastempera- tuur moet de olie-toevoer automatisch worden onderbroken. Aardappelen als grondstof voor fri tes en chips dienen zo weinig mogê- lijk reducerende suikers te bevatten. Deze suikers veroorzaken verkleuring en smaakafwijking aan het eind pro dukt. U kunt hier zelf wat aan doen, door de bewaartemperatuur niet be neden de 6°C te laten komen. Ongemerkt wordt toch soms te koud bewaard, namelijk als alleen bovenin het produkt wordt gemeten, terwijl daar de temperatuur juist het hoogst is. ONDERIN HET PRODUKT en LANGS DE KANT schuilt het koude-gevaar. Plaats daar ook een, of zo mogelijk meerdere betrouwba re produkt-voelers. Vrijdag 20 november 1987 v i idmsvon 01 gubfjiY

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10