Studenten onderzoeken kwaliteit aardappelen Aardappelkweker J. Muijsers: "Bintje kan tijdig worden vervangen door nieuwe AM-resistente rassen" Aardappelras Lady Rosetta in Rassenlijst 1988 opgenomen Formulieren overschotheffing mest naar de veehouders Hoogwaardig Enquête Uienpop ondersteunt beeldmerk-kampagne korte wenken akkerbouw "Ik denk dat er over 4 a 5 jaar al AM- resistente rassen zullen zijn die het Bintje kunnen vervangen. Een beetje gewaagde uitspraak tegen de achter grond van het nieuwe AM-beleid", zegt aardappelkweker Jan Muijsers van C. Meijer Kruiningen B.V., "maar ik neem het niet terug. Wij hebben er in ieder geval al vier veel belovende en ook in de VAVI-proef zitten een paar. Er is potentie genoeg". Volgens het hoofd van kweekbedrijf "Oosthof", ing. J. Muijsers, is het vinden van één alternatief voor Bint je een illusie. Ze is uniek omdat ze voor meerdere doeleinden geschikt is maar dat is tevens haar zwakte want voor geen enkele bestemming is ze echt voortreffelijk. Daar komen nu nadrukkelijk nog twee nadelen bij, nl. dat ze niet AM-resistent is en dat een relatief groot deel van de opbrengst onder de maat en dus voor het voer is. Muijsers ziet Bintje, Irene en Ei genheimer dan ook vervangen worden door enkele AM-resistente rassen met eigenschappen die zijn afgestemd op een specifiek einddoel nl. of chips, of frites of verse konsumptie. Voor een geslaagde introduktie van deze ge- bruikspecifieke rassen is het volgens de kweker wel noodzakelijk dat zo wel de telers als de verwerkende in dustrie bereid moeten zijn teelt en verwerking aan te passen. Dat zal een proces met vallen en opstaan zijn maar bij dat vallen moe ten de telers niet vergeten dat de kg- Tijdens de rassenbezichtiging op het kweekbedrijf "Oosthof" van de firma Meijer was veel belangstelling. opbrengst van Bintje weliswaar goed is maar dat haar uiteindelijk finan cieel resultaat wel te verbeteren is om dat haar teelt duur en haar uitschot hoog is. In die zin ziet Muijsers Bint je als een buikras dat zal moeten wor den vervangen door hoogwaardiger alternatieven. Voor de chips kan dat bijvoorbeeld het juist op de rassenlijst geplaatste ras Lady Rosetta zijn. Meijer is al zes jaar lang op Oosthof zeer intensief bezig met het zoeken naar nieuwe A, B, en C-resistente ras sen. Het Kruinings bedrijf is hiermee, zo is de indruk van Muijsers, verder dan de kollega-kwekers, die tot voor kort vooral het accent hebben gelegd op kweek, teelt en export van poot- aardappelen. Een en ander hangt sa men met de struktuur van Meijer B.V. waar naast export ook verwer king en de afzet naar de binnenland se markt altijd veel aandacht hebben gehad. Donderdag 5 en vrijdag 6 november vond op kweekbedrijf "Oosthof" de jaarlijkse rassenbezichtiging plaats. Hier stonden de vierdejaars en oude re klonen van het proefveld in Rilland opgesteld. Uiteraard stond de pas op de rassenlijst geplaatste Lady Roset ta in de bloemetjes. Oolc was de RI- VRO observatie serie te bezichtigen. Er was veel belangstelling. J. Wierenga In het kader van hun studie is een vijf tal studenten van de Agrarische Ho geschool te Dordrecht momenteel bij 31 akkerbouwers op Zuid-Beveland bezig met een onderzoek naar de kwa liteit van aardappelen. Doel van dit projekt, dat op verzoek van de Aar- dappelstudieklub Zuid-Beveland plaats vindt, is tweeërlei: de studen ten krijgen al tijdens hun studie een stuk praktijkervaring en de akkerbou wers kunnen hun voordeel doen met de uitslag van het onderzoek. Aard- appelhandel C. Meijer Kruiningen B.V. verleent haar medewerking door het beschikbaar stellen van laboratorium-faciliteiten op het kweekbedrijf "Oosthof" te Rilland. De studenten gaan als volgt te werk: bij het inschuren van de aardappelen (alle van het ras Bintje) nemen ze bij elke deelnemer een monster van 100 knollen. Daarvan worden per partij in het lab bij Meijer een aantal be langrijke eigenschappen vastgesteld zoals het onderwatergewicht, de on derhuidse verkleuring, de vorm en het gehalte aan reducerende suikers dat door bakken wordt vastgesteld. Op grond van de hieruit verkregen gege vens, die worden aangevuld met in formatie van een enquête die iedere boer tijdens de teelt heeft bijgehou den (o.m. over hoeveelheid gestrooi de stikstof, het moment van planten en oogsten) hopen de studenten iets te kunnen zeggen over de kwaliteit van de partijen aardappelen die de le den van de studieklub in de schuur hebben opgeslagen. Docent C. Schlingerland die het pro jekt begeleidt toont zich een warm voorstander van dit soort opdrachten. "Het is goed voor de sociale kontak ten, de jongens leren wat er in de praktijk omgaat en ze leren zo kritisch denken". Hij vertelt dat het koncept eindrapport spoedig gereed moet zijn, maar hij hoopt het onderzoek aan het eind van de bewaarperiode nog eens te moeten herhalen om vast te kun nen stellen of en in hoeverre de on derzoeksresultaten aan begin en eind van de bewaring van elkaar afwijken. Bedrijven die met knelpunten of pro bleemstellingen blijven zitten omdat er geen tijd is voor het doen van na der onderzoek kunnen bij A.H.S. te Dordrecht terecht, zo laat hij ten slot te nog weten. j Wierenga De studenten bepalen diverse kwaliteitskenmerken, hier samen met docent C. Schlingerland die het projekt begeleidt. 8 Het nieuwe uienbeeldmerk wordt steeds bekender bij de buiten landse afnemers van Nederlandse uien. Door de beeldmerkgebrui kers (al meer dan 35 Nederlandse uienbedrijven) en het NIVAA is er de afgelopen maanden zoveel mogelijk publiciteit aan gegeven. Dat gebeurde onder meer door direct-mailings en advertenties in Duitse en Engelse vakbladen. Als ekstra ondersteuning van de beeldmerk-kampagne heeft het NIVAA nu de 'uienpöp' geïntro duceerd. Het is een 1,5 meter ho ge, kleurige kartonnen figuur, gebaseerd op de in Duitsland reeds goed bekende Zwiebeltje. Zij toont duidelijk het Neder landse uienbeeldmerk. De uienpop is alleen beschikbaar voor de beeldmerkgebruikers. Zij kunnen er gebruik van maken bij eventuele akties bij hun bui tenlandse afnemers. Deze aktie illustreert nog eens de eendrach tige samenwerking tussen be drijfsleven en NIVAA om het imago van de Nederlandse ui in het buitenland te verbeteren en daarmee de afzet te verhogen. Per eind oktober maakte de Kom missie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen bekend dat het aardappelras Lady Rosetta van C. Meijer B.V. uit Krui ningen nieuw opgenomen is in de 63e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1988. Na op 1 mei 1985 kwekersrecht te hebben gekregen werd Lady Rosetta een van de rassen in een I.B.V.L.- proef met het aspekt van een wed strijd te weten 'Op zoek naar het beste chipsras'. Lady Rosetta staat in deze proef al enkele jaren in de top van het klassement. Lady Rosetta is een middenvroeg ras met een goede opbrengst, het droge stofgehalte is op klei hoog en op zand zeer hoog. De knollen zijn roodschillig, rond, middendiep- tot vrij vlakogig en lichtgeelvlezig. De partij-indruk is goed tot zeer goed. Geeft chips met een zeer goede kleur. Lady Rosetta is bovendien re sistent tegen aardappelmoeheid, bio- typen Rol en Ro4. Uit deze beschrijving blijkt dat de Nederlandse Rassenlijst met de Lady Rosetta een nieuwè troef heeft opge nomen in de groep kwaliteitsrassen. Naast de uitplant voor pootgoed- en konsumptiedoeleinden in Neder land, wordt Lady Rosetta reeds met sukses op beperkte schaal geteeld en verwerkt tot chips in België, Dene marken, Frankrijk, Italië, Jordanië, Spanje, Verenigd Koninkrijk, West- Duitsland en Zweden. Naar verwachting wordt de teelt in Nederland in 1988 uitgebreid tot 60 ha pootgoed- en ruim 200 ha kon- sumptieteelt. Binnenkort krijgt elke veehouder met een referentiehoeveelheid mest van meer dan 125 kg fosfaat per hec tare een aangifteformulier toe gestuurd om de overschotheffing voor zijn bedrijf vast te stellen en te betalen. Vóór 1 januari 1988 volgen nog een formulier voor de afsluiting van de mestboekhouding 1987 en het mestboekhoudingsformulier voor 1988. Veehouders, die het aangifte formulier hebben ontvangen, dienen dit ondertekend vóór 1 februari 1988 toe te sturen aan het Bureau Heffin gen te Assen. Met de bijgevoegde ac ceptgirokaart dienen zij het door henzelf berekende heffingsbedrag te betalen. Voor veehouders die hun aangifte door een erkend boekhoud- bureau willen laten verzorgen, geldt een andere procedure. Zij moeten vóór 1 februari 1988 het door het Bureau heffingen voor het bedrijf geschatte bedrag aan overschothef fing betalen via de bij het formulier gevoegde ingevulde acceptgirokaart. Dezelfde procedure geldt ook voor In bewaarplaatsen kan gemakkelijk kondensvorming optreden. Kondens ontstaat wanneer relatief warme en vochtige lucht uit het produkt tegen de KOUDERE dakisolatie komt. De vraag rijst dan meteen: "Is de daki solatie (nog) wel voldoendeInter ne ventilatie is dan een mogelijke "nood"-oplossing, namelijk het vocht opnieuw verdelen. Uw spuit machine - en eventueel be- regeningsapparaat - moet weer een WINTERBEURT hebben. Zorg er voor, dat al het water wordt verwij derd. Plotseling invallende vorst heeft telkens weer velen verrast. SLAKKEN kunnen in wintertarwe en jonge graszaadpercelen veel schade aanrichten. Overdag zitten ze in de grond, 's avonds komen ze boven en eten van het gewas. De schade doet zich het eerst voor langs slootkanten en ruigten. Strooi slakkenkorrels zo dra vreter ij wordt waargenomen. Het loof van knolselderij bevriest bij de eerste nachtvorst al snel. Bij de tweede nachtvorst BEVRIEST meestal reeds DE KOP van de knol. Méér dan 5 vorst is te veel. Wacht niet langer met het rooien, neem geen onnodige risiko 's. Wie schrijft, die blijftis een oud gezegde, maar nog steeds aktueel. Dat geldt ook voor het noteren van de vruchtwisseling en -opvolging van Uw gewassen. Houd dit daarom goed bij in Uw bouwboek. Nieuwe bouwboe- ken kunt U bestellen bij het PAGV in Lelystad. Voor slechts f 25,— bent U weer bij. veehouders, die zelf hun aangifte willen doen, doch voor wie de ter mijn tot 1 februari te kort is. Zij hebben dan tot 1 april 1988 de tijd om het aangifteformulier in te vullen en terug te sturen. Het geschatte be drag is gebaseerd op achttwaalfde (8/12) van de referentiehoeveelheid (het mestboekhoudingsjaar 1987 heeft 8 maanden). Van dit bedrag is vervolgens 70% genomen in verband met mogelijke kortingen en een eventuele lagere produktie. Wanneer bij het invullen van de aangifte blijkt dat de dan berekende heffing hoger is dan het reeds betaalde geschatte bedrag moet bijbetaling plaatsvin den. Valt het verschuldigde bedrag lager uit, dan vindt terugbetaling plaats. Bij het invullen van het aan gifteformulier en het afsluitformu lier voor de mestboekhouding 1987 kan de veehouder, behalve van zijn boekhoudbureau, ook hulp verkrij gen van zijn districtsbureauhouder. Veehouders die hiervan gebruik wil len maken, kunnen in december con tact opnemen met de districtsbu reauhouder. Beperking mestboekhouding voor akkerbouwers en veehouders met een beperkte veestapel in 1988 Onlangs heeft minister Braks van Landbouw besloten dat gebruikers van mest (meestal akkerbouwers) en veehouders met een beperkte veesta pel in 1988 slechts een beperkte mestboekhouding hoeven bij te houden. Akkerbouwers die mest op hun be drijf aanvoeren, hoeven in 1988 al leen de afleveringsbewijzen te onder tekenen en deze gedurende vijf jaar te bewaren. Uiteraard dienen zij zich wel aan de gebruiksnormen te houden. Veehouders met een mestreferentie- hoeveelheid tot maksimaal 125 kg fosfaat per hektare hoeven in 1988 geen verklaring beperkte mestboek houding meer in te leveren bij de dis- triktsburohouder. Verder worden er geen beperkingen meer gesteld aan de aanvoer van mest op de bedrijven van deze veehouders; behalve dat zij zich uiteraard aan de gebruiksnor men moeten houden. Zij kunnen bij mest aan- en afvoer volstaan met het invullen en opsturen van afleverings bewijzen en het bewaren van een ko pie ervan. Dit besluit betekent ook, dat akker bouwers met een beperkte veestapel bij mestaanvoer op het bedrijf geen uitgebreide mestboekhouding meer hoeven bij te houden. Zij kunnen ook volstaan met invullen en opstu ren van de afleveringsbewijzen. Vrijdag 13 november 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8