Erfpacht en recht van opstal over geld en goed Zijn ondernemers ambtenaren? Aanbesteding Noordelijke wegaansiuiting Oesterdam Ontwerp streekplan Zeeland ter inzage Aardenburg met prioriteit op Voorbereidingsschema 1988 Verschillen pacht en erfpacht pacht erfpacht Wat is erfpacht? Waarop moet u letten als u zo'n overeenkomst af sluit? Welke fiskale aspekten zit ten eraan vast? Deze vragen en nog enkele ande re zaken komen in dit artikel aan de orde. Erfpacht is een zakelijk recht, waar bij de gebruiker het volle genot heeft van het onroerend goed van de eige naar, onder de verplichting een tegen prestatie te betalen. De jaarlijkse tegenprestatie is de canon. Wel moet de erfpachter de waterschapslasten betalen. Naast erfpacht voor het ge hele bedrijf komt ook erfpacht voor slechts erf of bouwperceel voor in ver band met het bouwen van bedrijfsge bouwen. Overeenkomst De wetsartikelen in het Burgerlijk Wetboek bestaan bijna geheel uit aan vullend recht. Dit houdt in dat de wet- telijke bepalingen alleen van toepassing zijn als partijen in de no tariële akte er niet van afwijken. Dwingend is slechts voorgeschreven dat: - de erfpachter jaarlijks een tegen prestatie, canon genoemd, betaalt; - het erfpachtrecht verkregen wordt via inschrijving van de notariële akte in de openbare registers. Dit houdt in dat er bijna volledige kontraktvrijheid is. De grondeigenaar kan dus bepalen welke voorwaarden hij in de toekomst wil opnemen. Let o.a. op de duur van de overeen komst. Voor een erfpachtovereen komst is een periode van 26 jaar noodzakelijk. Voor erfpachtovereen komsten korter dan 26 jaar geldt de pachtwet. Belangrijk m.n. bij een 26-jarige overeenkomst, afhankelijk van de leeftijd erfpachter, is of er een recht van verlenging is. Is er de mo gelijkheid van in de plaatsstelling bij bedrij fsopvolging? In principe moet de erfpachter vol gens de wet bij het einde van de over eenkomst het perceel zonder gebouwen opleveren. Dit wordt meestal anders overeengekomen. Een juiste vergoeding voor'de gebouwen is noodzakelijk. De hoogte van de canon varieert sterk. De volgende waarden komen o.a. voor: 1. koppeling aan de pacht normen; 2. een bepaald percentage van de waarde van de grond; 3. een vrije canon. Bovendien is van belang, de herziening van de canon, wanneer die plaats vindt en hoe die wordt vast gesteld. Financiering De financiering van bedrijfsgebouwen op grond in erfpacht is minder een voudig dan bij eigendom. De bank zal meestal de erfpachtakte opvragen en o.a. letten op: erfpachttermijn; ver lengingsmogelijkheid erfpachtrecht; vergoedingsrecht voor de gebouwen bij einde of ontbinding" overeen komst; mogelijkheid van vervreem ding aan derden. Het is vooraf niet te bepalen .hoeveel geld de bank ver strekt op het erfpachtrecht. Dit is vooral afhankelijk van de voor waarden. Inkomstenbelasting Indien voor het erfpachtrecht wordt betaald mag de waarde worden afge schreven. Dit geldt niet bij altijd durende erfpacht. De landbouw- vrijstelling geldt evenals bij eigendom voor waardeveranderingen van land bouwgrond. Ook hier is sprake van gelijkstelling met eigendom. Bij uit gifte van erfpachtrecht door de staat, voor niets, komt er een moeilijkheid om de hoek kijken. Heeft het recht bij de uitgifte al waarde, dan valt de ze waarde niet onder de landbouw- vrijstelling. Door de inspektie zijn in de IJsselmeerpolders voor de jaren van uitgifte beginwaarden vastgesteld volgens de ver keer s waarde. Bij o ver- Vrijdag 13 november 1987 dracht van erfpachtrecht geldt de ver- keerswaarde. Bij overdracht aan kinderen is de verpachte waarde ge bruikelijk. Echter de ouder moet ook dan afrekenen over de beginwaarde bij uitgifte, die door de inspektie is vastgesteld. Fiskaal kan dit voor de ouder zeer nadelig zijn. Overdracht via doorschuiven is ook mogelijk. Ook als voor het erfpachtrecht be taald wordt komt deze investering niet in aanmerking voor W.I.R., omdat het betrekking heeft op land bouwgrond. Vermogensbelasting De rechtspraak heeft uitgemaakt dat erfpachtrecht op landbouwgrond waarde heeft. Voor de erfpachter/ge- bruiker geldt voor de vermogensbe lasting. overigens de waarde bij voortgezette bedrijfsuitoefening (m.a.w. de waarde in verpachte staat). Duidelijk zal zijn dat hierbij verschil wordt gemaakt tussen altijd durende en tijdelijke erfpachtrechten. De verpachte waarde erfpachtrecht ligt lager dan de verpachte waarde eigendom. Successie- en schenkingsrechten Ook voor de successie- en schenkings rechten moet aan het erfpachtrecht een waarde worden toegekend. Bij voortgezette agrarische bedrijfsuit oefening door kinderen wordt als prijs voor landbouwgrond veelal de verpachte waarde genomen. Het "voordeel" dat de bedrijfsopvolger hierdoor heeft is vrij van successie- en schenkingsrecht. Dit geldt ook voor erfpachtrecht. Bij een prijs die lager ligt dan de verpachte waarde wordt over het verschil schenkingsrecht betaald. Overdrachtsbelasting Bij verkrijging van een onroerend goed of erfpachtrecht is 6% over drachtsbelasting van de waarde ver schuldigd. Bij erfpachtrecht wordt de waarde nog vermeerderd van de kon tante waarde van de canon: bij altijd durende erfpachtrechten: het 17-voud van de canon; bij tijdelijke erfpach trechten: de canon - volgens vaste normen herleid - vermenigvuldigd met het aantal jaren van de resterende looptijd. 1. persoonlijk recht 1. zakelijk recht 2. niet verkoopbaar 2. wel verkoopbaar 3. geen onderpandwaarde (hy potheek) 3. wel onderpandwaarde 4. kan bij onderhandse akte 4. moet bij notariële akte 5. Pachtwet van toepassing 5. overeenkomst minder dan 26 jaar. Pachtwet wel van toepassing. 7. vererft niet automatisch. 7. vererft. Belangrijke vrijstellingen van over drachtsbelasting gelden bij: eerste uit gifte door de staat; overdracht (gehele) bedrijf door ouders aan kin deren; aankoop van erfpachtrecht op naburige gronden. Voor de erfpachter is het noodzake lijk eerst de overeenkomst goed te bestuderen en na te gaan wat de ge volgen van de voorwaarden zijn. Vraag in twijfelgevallen b.v. advies aan de S.E.V. Fiskaal zijn er veel ha ken en ogen aan het erfpachtrecht. Vraag advies aan uw boekhouder of accountant. Recht van opstal Het recht van opstal lijkt veel op het recht van erfpacht. Het recht van opstal is geregeld in het Burgerlijk Wetboek en moet bij no tariële akte vastgelegd worden. De verschillen tussen recht van opstal en erfpacht liggen in de inhoud van het recht, de jaarlijkse som aan de grond eigenaar en in de vergoeding bij het einde van de overeenkomst. Voor het einde van het opstalrecht mag de opstaller het gebouwde weer wegnemen, mits hij de grond in de oude toestand herstelt. Laat de opstaller het gebouwde staan, dan wordt bij het einde van het recht de eigenaar van de grond ook eigenaar van de gebouwen en eventuele ande re werken en beplantingen. De grondeigenaar is echter wettelijk verplicht de waarde te vergoeden, ten zij in de akte anders is bepaald. Het recht is overdraagbaar en kan met hy potheek worden bezwaard. Ook het recht van opstal is aanvullend recht en partijen hebben alle vrijheid over de voorwaarden. Iedere ondernemer heeft regelmatig met belastingkontrole te maken. De fiskus heeft immers vele kontrole- organen die op gezette tijden de ad ministratie aan een kontrole willen onderwerpen. Ook andere kontrole- instanties zoals die van de loontech- nische dienst en die van de bedrijfs vereniging willen regelmatig boeken inzien. Zoals het er nu naar uit ziet, zal on dernemend Nederland in de toe komst steeds vaker met een kontrole-ambtenaar worden gekon- fronteerd. Van meer dan één zijde wordt namelijk beweerd dat de ster ke groei van de belastingfraude me de veroorzaakt wórdt door de zeer lage kontrolefrekwentie. Doordat ook de kontrolestrategie te voorspel baar is geworden, is de 'pakkans' veel te laag. Deze konstatering valt zowel buien de belastingdienst als ook daarbinnen te beluisteren. Een nieuwe kontrolestrategie wordt ont wikkeld. In het kader hiervan wordt tevens gewerkt aan een wettelijke aanscherping van de administratieve verplichtingen voor ondernemers. En naast de uitbreiding van de ver plichtingen zelf, is het ook de bedoe ling dat meerdere kategoriën rechtspersonen de boeken voor de fiskus gaan openen. Zo zullen onder meer verenigingen, stichtingen en banken verplicht worden, gegevens aan de fiskus te verstrekken en inza ge in hun administratie te geven ten behoeve van de belastingheffing bij derden. Ook een gewijzigde kontro lestrategie hoort bij het nieuwe be leid. In de aanpak van de onderzoe ken moeten meer verrassing en vari atie aanwezig zijn. Onbezoldigd Naast de kontrole-ambtenaren is ook een groep onbezoldigden werk zaam voor 's Rijksbelastingen. U als ondernemer maakt deel uit van deze groep. Hebt u personeel in dienst dan volgt u de administratieve voorschriften voor bijvoorbeeld de loonbelasting (LB) op. U bent op de hoogte van de voortdurend wisselende percentages. De problematiek rond de belaste en onbelaste loongedeelten en de pre- miegrenzen die onophoudelijk ge wijzigd schijnen te moeten worden is voor u gésneden koek. De ins en outs van de mateloos ingewikkelde en enorm gedetailleerde premiehef fing van de volksverzekeringen zijn voor u geen enkel probleem. Voor iedere werknemer is bij u, een steeds ingewikkelder wordende loonbe lastingverklaring aanwezig, waarin gegevens zijn opgenomen die voor de LB relevant zijn. Als ondernemer hebt u voor elk personeelslid een loonstaat aangelegd. Aan het einde van elk kalenderjaar maakt u een verzamelloonstaat op en verstrekt iedere werknemer een loonbelasting- kaart, de zogenaamde jaaropgave. Beide levert u keurig binnen een maand na het einde van het jaar bij de fiskus in. Voor het geval een werknemer zijn naam, adres of woonplaats niet aan u wenst te ver strekken houdt u rekening met het nieuwe hoge tarief van 40% (seizoe narbeiders!). De praktijk van het ad- ministreren van lonen onder de aan duiding NN of onder een fantasie- naam, "zoals A. Zwart komt bij u niet voor. Dat u periodiek aangifte doet en tijdig de loonbelasting en so ciale premies afdraagt spreekt, on danks de slechte resultaten in uw be drijf en de slechte liquiditeitspositie, vanzelf. U vindt het niet onbjllijk dat u nog gestraft wordt met een boete als bij een kontrole door een bezoldigde kollega blijkt dat u uw gratis verrichte diensten niet stipt volgens voor u veelal onbegrijpelijke regels hebt verricht. Ook de admi nistratieve voorschriften m.b.t. de omzetbelasting worden door u nauwkeurig opgevolgd. U ziet het, u onderneemt op diverse markten. Toch is het goed u vanaf deze plaats nog eens op uw verplich tingen te wijzen. Het spreekt vanzelf dat het voorgaande maar een kleine opsomming is van de administratie ve 'rompslomp' omdat ik u toch nog enige nachtrust gun en u niet teveel wil vermoeien met al die voorschrif ten die door u niet zijn gewenst en door anderen aan u zijn opgelegd. Er moet toch nog enigë tijd beschik baar voor u zijn om iets te onderne men op een terrein waar u zich thuis- voelt en waar u niet als onbezoldigd ambtenaar werk moet verrichten. J.J.C. Zegers Het ontwerp streekplan Zeeland zal ingaande 16 november 1987, gedu rende een termijn van 2 maanden, derhalve tot en met 15 januari 1988, voor een ieder ter inzage liggen op de provinciale griffie en op de sekreta- rieën van de gemeenten, over wier grondgebied het plan zich zal uit strekken. Tevens zal het plan op de meeste openbare bibliotheken, ge vestigd in het streekplangebied, ter inzage liggen voor belangstellenden. Voorts zal het ontwerp kunnen wor den aangevraagd bijjiet informatie centrum provincie Zeeland. Gedurende de bovengenoemde ter mijn van 2 maanden kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het ont werp streekplan Zeeland indienen bij de Provinciale Staten van Zeeland. De ingekomen bezwaren zullen ver volgens door de provinciale planolo gische dienst en door de provinciale planologische kommissie worden onderzocht. Het ligt in de bedoeling het ontwerp streekplan Zeeland in de statenver gadering van juni 1988 te doen vast stellen. De provincie Zeeland heeft op 3 no vember 1987 de aanleg van de aar- denbaan voor de noordelijke wég- aansluiting op de Oesterdam op Tholen aanbesteed. Er waren 15 in schrijvers. Laagste inschrijving was van de Fa. Aarts en Uijtdewillegen te Steenbergen voor een bedrag van ƒ653.000,—. Met de werken zal nog dit jaar worden begonnen. De noordelijke wegaansiuiting op de Oesterdam moet worden aangelegd op een zeer slechte ondergrond, waardoor sterk wisselende zettingen worden verwacht, variërend van 20 cm tot meer dan 1 meter. Daarom wordt vooruitlopend op het aanleg gen van de verhardingen eerst de aardenbaan gemaakt. Dat betekent dat de wegsloten worden gegraven en ter plaatse van de toekomstige wegverharding een cunet waarin zand wordt aangebracht, tot een hoogte van ruim 1 meter boven de toekomstige weghoogte. De zakkin gen van de ondergrond worden zo geforceerd tot stand gebracht. Als na ongeveer 1 jaar de verwachte zet tingen zijn opgetreden wordt het overtollige zand weer weggehaald, de verharding aangebracht en de weg verder afgewerkt. Als alles vol gens verwachting verloopt kan begin 1989 met het aanbrengen van de ver hardingen worden begonnen, en kan de noordelijke wegaansiuiting eind 1989 voor het verkeer worden open gesteld. Op het ontwerp-statenvoorstel voor het Voorbereidingsschema Landin richting 1988 zijn naast de 7 reeds in voorbereiding zijnde ruilverkave- lingsprojekten thans vier nieuwe ge bieden toegevoegd. Twee daarvan, Aardenburg en kuststrook West Zeeuws-Vlaanderen, zijn opgeno men met een integraal karakter (als ruilverkaveling) op basis van de in het Struktuurschema Landinrichting toegekende prioriteit en de twee an dere gebieden IJzendijke/Hoofd- plaat en Stavenisse/St. Maartens dijk met een administratief karakter (in het ZLM-blad van de vorige week werd abusievelijk vermeld dat Hoofdplaat/IJzendijke als ruilver kaveling is opgenomen en de kust West Zeeuws-Vlaanderen als een verkaveling met administratief ka rakter). Aan plaatsing van Aardenburg op het Voorbereidingsschema 1988 dient volgens GS de hoogste urgentie te worden toegekend. De in het ge bied gewekte verwachtingen (Aar denburg is tweemaal gepasseerd) als ook de animo voor landinrich tingsmaatregelen zijn hierbij belang rijke argumenten. Voorts speelt een rol dat veel grond uit het gebied wordt gebruikt vanuit de omliggen de gebieden met ruilverkaveling in voorbereiding en omgekeerd. Om in deze gevallen de toedeling te kunnen verbeteren dient de voorbereiding van de verschillende landinrichjings- projekten niet te ver in de tijd uit el kaar te lopen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3