Aktie Wilgenpoot p.j. zuid geluid q 1 e 3n Het licht op de afdeling Noord-Beveland Kleine landschapselementen Koken in aluminiumfolie Stagiaire bij het ZAJK, een hulp voor de regiogroepen Redaktie: Roelie Troost Puzzel helpen, zijn drie letters aangegeven. 20 10 1 2 4 4 14 9 7 12 13 14 7 21 20 5 7 1 6 8 5 7 3 9 1 14 18 1 16 14 1 6 1 3 9 10 1 6 4 3 11 1 8 20 1 14 6 20 1 15 15 4 8 1 3 17 8 1 6 1 3 1 3 O 6 1 3 9 4 8 11 19 16 1 9 1 3 17 8 4 15 13 7 7 14 4 15 8 19 9 15 1 9 10 18 11 7 21 9 1 3 5 4 15 In de winter 86-87 is voor het eerst een provinciale Aktie Wilgenpoot opgezet door de Stichting Land schapsverzorging Zeeland in sa menwerking met regionale landschapsonderhoudsvrij willi- gersgroepen. Bij belangstellenden werden gratis wilgenpoten thuis bezorgd met als doel het opkrik ken van het knotwilgenbestand in Zeeland. Doel van de aktie Het idee voor de aktie wilgenpoot ontstond begin 1986 bij Natuurbe schermingsvereniging de Steltkluut in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Vrijwilli gers van de Steltkluut waren al jaren bezig met het knotten van knotbo- men. Zij hebben daarmee veel knot- bomen van de ondergang gered. Een regelmatige knotbeurt, is namelijk noodzakelijk, omdat anders de tak ken te ver uitgroeien en de boom uit eindelijk bezwijkt. Ondanks alle inspanningen bleek het toch niet echt goed te gaan met het knotbomenbestand. Ieder jaar weer verdwenen knotbomen, om wat voor reden dan ook. Tegenover dit verlies stond nauwelijks of geen nieuwe aan plant. Om aan deze scheefgegroeide verhouding wat te doen is de aktie wilgenpoot opgezet. Wat houdt de aktie in? Aan liefhebbers wordt gratis plantma- teriaal aangeboden voor de aanplant van knotwilgen. Het plantmateriaal wordt tijdens knotakties van vrijwil ligers geoogst. Uitgegroeide takken van gezonde knotwilgen zijn goed bruikbaar als plantmateriaal, omdat de wilg één van de weinige boomsoor ten is die zich makkelijk laat stekken. De zo geoogste wilgenpoten worden Knotten en wilgenpoten maken. tijdelijk opgeslagen in enkele vee drinkputten in de provincie. Wanneer er een voldoende aantal is verzameld worden ze daar opgehaald en thuis bezorgd bij de bestellers. De bestellers krijgen tevens een fol der, waarin de nodige aanwijzingen worden gegeven voor het planten, be schermen en onderhouden van de wil genpoten. Resultaten aktie in winter 86-87 Aan de aktie wilgenpoot werd be kendheid gegeven via het ZLM-blad, via regionale advertentiebladen en via tijdschriften van natuurbeschermings verenigingen. In geheel Zeeland, met uitzondering van Tholen en Sint Phi- lipsland, konden wilgenpoten thuis bezorgd worden zolang de voorraad strekte. De animo voor het planten van wil genpoten bleek groot te zijn, zo groot zelfs dat diverse bestellers teleur- Een leuk idee om diverse gerech ten te smoren in hun eigen vocht. Zoals gevogelte, groente, aard appelen, diverse vleessoorten en vis! Vooral voor dat laatste is de aluminiumfolie uitermate interes sant en dan vooral voor de wat magere soorten vis. Het grote voordeel van deze methodiek is, dat het aroma, de smaak en de voedingswaarde bijzonder goed worden behouden tijdens de berei ding. Een leuke bijkomstigheid is dat het praktisch vetarm is, om dat er bij de bereiding van de vis weinig of geen boter of vet wordt gebruikt. Daardoor ook maakt het deze soorten gerechten in folie be reid bijzonder geschikt voor licht- verteerbare en vetarme diëten! Het is dan ook één van onze, en niet meer weg te denken moderne kooktechnieken geworden in on ze keuken. Ook is het mede door de toepassing van het aluminium folie mogelijk geworden vele pro- dukten en gerechten goed en doelmatig te verpakken en het een geruime tijd daarin goed te bewa ren. Het is ook mogelijk geworden die produkten in die specifieke verpakking weer te verwerken, o.a. diepvriesmaaltijden of com ponenten daarvan (niet geschikt voor magnetronoven); daarom hier voor u een leuke tip om een heel eenvoudig visgerecht in folie eens uit te proberen). De ingrediënten (voor 4 personen): 4 goed schoongemaakte middel grote wijting, ragfijn gesneden, 300 gr. champignons in niet te dunne plakjes gesneden, 4 plakjes citroen, 1 dl. niet te droge witte wijn, 1 a 1 Zi eetl. maïs- of arachiede-olie, 1 mespunt noot muskaat, zout, peper, 1 theel. strooiaroma, 1 teentje knoflook en 1 theel. bieslook. De bereiding gaat op volgende wij ze: Was de wijting zorgvuldig en maak de'buikholte goed schoon. Droog de vis goed af met keuken rol of theedoek. Snij of knip 4 ge lijke stukken aluminiumfolie waar de vis ruim in past en smeer de stukken goed in met wat olie (kwastje). Leg op elk stuk folie een wijting. Verhit intussen wat van de overgebleven olie in een bakpan en fruit er de gesneden champignons en het uitje heel even in, voeg er de kruiden (nootmus kaat, peper, zout, strooiaroma en bieslook) aan toe en pers er het teentje knoflook bij. Blus het met de witte wijn en vul er de buikhol tes mee van de wijting. Leg op el ke wijting een schijfje citroen en vouw de folie (naar boven toe) aan alle kanten goed dicht. Maak het gerecht gaar in een voorverwarm de oven bij een temperatuur van 200 - 225°C, stand 4 of 5, in 20 a 25 min. Serveer de wijting ui teraard in de folie. Als garnituur o.a.: Droge rijst, ijsbergsla, aardappel puree, spinazie, gesmoorde witlof, krielaardappeltjes, gestoofde uit jes, grof bruin rogge- of stok brood. En drink er evt. een niet te droge witte wijn bij. M.A. van der Vliet gesteld moesten worden. Zij krijgen in het komende seizoen nog poten toegeleverd. Er zijn 1.550 wilgenpo ten geplant op 60 verschillende adres sen: 800 in Zeeuws-Vlaanderen, 350 op Walcheren, 250 op de Bevelanden en 150 op Schouwen-Duiveland. Het overgrote deel van deze poten werd door de bestellers zelf gepoot. Slechts in enkele gevallen moesten vrijwilli gers bijspringen. De grootte van de bestellingen varieerde van 5 tot 150 stuks. De meeste worden geplant als erfbeplanting, als randbeplanting langs weilanden, of op of onderlangs dijken. Nieuwe aktie in de komende winter De aktie is afgelopen winter duidelijk geslaagd. Herhaling ligt voor de hand. In de komende winter loopt de aktie in geheel Zeeland, nu dus ook op Tholen en Sint Philipsland. We zullen proberen om zoveel mogelijk gezond pootmateriaal te verzamelen, zodat ook zoveel mogelijk aanvragers geholpen kunnen worden. We moe ten daarbij toch stellen dat alles geldt zolang de voorraad strekt: op is op! Het is mogelijk dat sommige aanvra gers teleurgesteld zullen moeten wor den; zij zullen echter in het volgende seizoen als eerste geholpen worden. Wanneer u knotbomen wilt aanplan- tan, wanneer u belangstelling heeft voor de folder met aanwijzingen, of wanneer u gezonde knotbomen heeft staan die aan een onderhoudsbeurt toe zijn, dan kunt u kontakt opnemen met de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland. Wij zullen dan probe ren om u behulpzaam te zijn. De aanwijzingen voor het planten, be schermen en onderhouden van wil genpoten, die in de folder staan, komen in een volgend artikel in deze serie beknopt aan de orde. Hopelijk kunt u er dan ook uw voordeel mee doen. Inlichtingen Stichting Landschapsverzorging Zee land, Grote Markt 28 te Goes, tele- foonnr. 01100-30936. Gedurende de laatste jaren is het agrarisch vrouwenwerk ondersteund door een beroepskracht. Door de be zuinigingen viel deze steun helaas weg. Omdat het agrarisch vrouwen werk toch nog steun nodig heeft (voor o.a. koördinatie en organisa tie), ging men vanuit het ZAJK op zoek naar een niet-beroepskracht. Zo kwamen ze terecht bij akademie Diedenoort, en dus bij mij! Het is weer de beurt aan NOORD- BEVELAND om een artikel te schrijven over de afdeling. Vele ja ren hebben we in dit verslag moeten schrijven dat het niet altijd zo erg goed ging op Noord-Beveland. Ge lukkig hebben we die periode achter de rug. Dankzij veel trouwe leden en een goed bestuur is het ons gelukt deze periode boven te komen. Het bestuur bestaat uit 6 man, maar we hopen dat we in februari, tijdens onze jaarvergadering, er nog een bestuurslid bij krijgen. We hebben altijd veel werk te verrichten, om al les op tijd klaar te krijgen. Zo moeten we dus veel aan aktivitei- ten werken die interessant voor de leden/donateurs zijn. Stencils moe ten op tijd de deur uit en de admi nistratie van het lidmaatschapsgeld vraagt natuurlijk veel aandacht. Er zijn nog leden en donateurs die nog steeds niet betaald hebben. Dus kijk het even na, dat bespaart ons een hoop kosten en werk voor ekstra stencils, bijvoorbaat bedankt. Zoals gezegd hebben we over be langstelling niet te klagen. Een voor beeld hiervan was de grote avond vorig jaar. De zaal was te klein om iedereen een plaats te geven, dus moesten de tafels er van tussen en het gangpad vol. Dat iedereen niet voor niets gekomen was bleek wel, want ook de toneeljury v.d. P.J.Z. was aanwezig om alles goed te be oordelen. We haalden twee prijzen binnen, te weten Annelies Steendijk en Jacqueline Hoogerland, als beste 2e beste speelster en beste debutante. En dit jaar wordt het nog beter ho pen we, zodat we een eerste prijs op het juweel weg kunnen halen. De to neelgroep is al druk aan het oefenen, zodat er op 19 februari niets meer mis kan gaan. Na de ledenvergadering was er weer een dropping met natuurlijk mooie opdrachten die uitgevoerd moesten worden. Schuurfeest Mei is de maand van het schuurfeest op Noord-Beveland. Familie Steen- dijk had weer de schuur ter beschik king gesteld. Altijd een gezellig feest op Noord-Beveland, waar alle leden naar toe komen. De dit jaar geplan de zeskamp hebben we af moeten lassen, omdat er te weinig teams wa ren om mee te doen. Wel hebben we een gezellige barbecue avond aan het Veerse meer gehad. Verder hebben we een tandemtocht door Walcheren gemaakt. Dit was een zeer geslaagde dag, mede dankzij het mooie weer. Dat iedereen niet een tandem ge wend was bleek wel uit de vele kapri olen die uitgehaald moesten worden om op de weg of dijk te blijven. On danks de zadelpijn toch gezellig. Om mét een sterk bowlingteam voor de provinciale bowling voor de dag te komen hebben we alvast geoefend in de kaasboer. We hopen dat het op 14 november goed gaat met onze teams. Voor de ekskursie naar de suikerfa briek in Stampersgat moet je je wel opgeven voor de 20e novëmber, om dat we door Suiker Unie een koffie maaltijd aangeboden krijgen. Op 11, 12, 13 december gaan we een weekendje naar Sporthuis Centrum in Peer (België). Dit is inmiddels vol geboekt, dus er kan niemand meer bij. U ziet er is genoeg aktiviteit binnen P.J.Z. Noord-Beveland. Reden ge noeg om te blijven komen naar onze aktiviteiten. En vergeet niet: 19 fe bruari Grote avond van Noord- Beveland. Plaats: Dorpshuis Wis- senkerke. Er komt later een uitno diging. Namens het bestuur van P.J.Z. Noord-Beveland, Hans van Maldegem RAK Oost Zeeuws-Vlaanderen (i.s.m. regio-groep Agrarische Vrouwen) Op 16 november om 20.00 uur wordt in hotel "Van Leuven" te Klooster- zande de videofilm "Bedrijfsover name, morgen praten we er over" vertoond. Aansluitend daarop gaat de heer J. Kikkert, SEV-er bij de ZLM, in op de sociale aspekten bij de be drijfsovername. Als u de cijfers door de juiste letters In deze puzzel zijn de letters vervan- vervangt, leest u een oud Nederlands gen door cijfers. Om u wat op weg te spreekwoord. Vrijdag 13 november 1987 Ik ben Dorette van Lieshout, een studente aan akademie Diedenoort te Wageningen. Dit is een hoge school in de toegepaste huishoudwe- tenschappen. Ik volg daar de rich ting voorlichting/kleinhuishouding. De daar opgestoken voorlichtings- kundige kennis kan ik toepassen tij dens de stage. Niet alleen door mijn opleiding ben ik geïnteresseerd in de aktiviteiten van jonge (a.s.) agrarische vrouwen, maar ook door mijn agrarische ach tergrond. Mijn ouders hebben na melijk een boerderij in een klein dorp in Oost-Brabant, Odiliapeel. Ook heb ik verkering met een boer. Ik heb veel zin in deze stage bij het ZAJK. Graag wil ik me volop inzet ten voor de regiogroepen. Met wat hulp moet dat zeker lukken. De sta geperiode duurt van 26-10-1987 tot en met 26-2-1988. Gedurende deze tijd ben ik op kantoor van het ZAJK te bereiken. Maandag tot en met donderdag ben ik meestal aanwezig. Tot ziens, Dorette van Lieshout 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21