Idllll" uil Het ondernemerschap 1)+- zuidelijke landbouw maatschappij Killere wind verzekeringen zlm Eenvoudig zijn is vaak verre van eenvoudig Vertrouwen nodig OTTD VRIJDAG 13 NOV JÊto fa fa 75e JAARGANG I" tuinbouwblad Dit schilderij van de heer K. de Buck uit Oostkapelle siert sinds kort de gang van het Landbouwhuis te Goes. Het toont wijlen de heer B. de Maaker uit Wolphaartsdijk met drie van zijn paarden aan het ploe gen. Zie ook 'Hippisch nieuws' op pag. 17. Een mooie gelegenheid voor de paardenliefhebbers om het schilderij te bewonderen is de najaarskeuring voor trekpaarden, die volgende week donderdag (19 novem ber) op de Grote Markt te Goes wordt gehouden. In Elseviers Magazine van afgelopen week werd na drukkelijk aandacht besteed aan het functioneren van de georganiseerde landbouw en met name aan haar beïnvloeding van de Europese en Nederlandse over heid. De term: "Het groene front" kwam nog weer eens voor het voetlicht. Uit de voorstelling van zaken in het artikel zou men de indruk kunnen krijgen, dat de agrarische voormannen in en uit lopen bij degenen die regeringsverantwoordelijkheid dragen of voorberei den en daar de pap storten voor de volgende maatre gel om de boer weer of meer in bescherming te ne men. De werkelijkheid is anders, ligt genuanceerder. We kunnen gelukkig constateren, dat de Nederlandse landbouw zodanig is georganiseerd, dat met de over heden regelmatig overleg plaats vindt om de agrari sche belangen naar voren te brengen en op basis daarvan voor bepaalde beleidslijnen te pleiten. Ander zijds blijkt steeds meer, dat de positie van de land bouw in het spel van maatschappelijke krachten op z'n zachtst gezegd niet aan invloed wint. De primaire voedselproduktie in Nederland en in de wereld is in middels zodanig groot, dat honger ver van het Euro pese bed is, en dat de rol van de agrarische producent kritischer wordt bezien. De ondersteuning wordt steeds minder en de boer wordt op zijn eigen stellin gen teruggeworpen. Boer en tuinder worden ge plaatst voor beperkingen in de bedrijfsvoering, lasten verzwaringen, prijsverlagingen, verdergaande milieu- eisen en niet in het minst voor aanzienlijke inkomens verlagingen in belangrijke sectoren. Tegen deze ach tergrond geplaatst wordt het verhaal in Elsevier door de agrarische praktijk niet begrepen, omdat men van de gesuggereerde beïnvloeding weinig terugvindt. Hoe dan ook, er zal met steeds meer nadruk aan agra rische belangenbehartiging moeten worden gedaan. De tegenwind wordt groter en er zal harder en indrin gender moeten worden gesproken. Daarnaast zal meer van de boer zelf worden gevraagd. Ondernemer schap en kwaliteit van de produkten vormen samen met een meer marktgerichte produktie een aantal trefwoorden voor een beleid, waarin de overheid zijn bemoeiing met landbouw steeds meer wil beperken. Het zal duidelijk zijn dat de organisaties de ontwikke lingen niet alleen zullen moeten volgen, maar deze ook met eigen opvattingen zodanig moeten proberen te sturen, dat gewenste beleidsombuigingen door de praktijk op een evenwichtige wijze kunnen worden verwerkt. Boer en tuinder zullen zich bewust moeten zijn dat de toekomst, er geheel anders uit zal zien dan in periode na de tweede wereldoorlog tot nog toe. Met name in de plantaardige produktie zal er een killere wind gaan waaien die een extra beroep doet op het onderne merschap. Elke ondernemer zal zijn eigen zwakke en sterke kanten moeten afwegen als het bijvoorbeeld gaat om gewassenkeuzes in de komende jaren. Tij dens de ZLM-studiedag voor jonge boeren in februari van dit jaar wer^ door dr. ir. L.C. Zachariasse van het LEI een inleiding gehouden over de vraag hoe als on dernemer in te spelen op de ontwikkelingen. Hij on derscheidde daarbij elf aspecten die hiermee in ver band konden worden gebracht. Opbrengsten, bedrijfs organisatie, financieel beheer, aan- en verkoop, bij Een belangrijk kenmerk van Verzekeringen ZLM is de zaken eenvoudig te houden. Immers, u als konsument van verzekeringsprodukten vraagt om de meest simpele en goedkope oplossing van uw verzekeringsprobleem. Eenvoud houdt ook de zaken beheersbaar en daarmee de kosten laag. Wanneer wij in verzekeringsland om ons heen kijken zien wij dat vele maatschappijen .de nodige 'toeters en bellen' aan hun verzekeringsprodukten hangen. Prachtig voor het verkoopgesprek. Zinvol? Soms wel, maar meestal niet. Het moet echter dik betaald worden. Wan neer onze leden om toeters of bellen vragen, zullen wij daar serieus naar luisteren en kijken of er sprake is van een reële behoefte. Een reële behoefte is dat u onze medewerkers vlot kunt bereiken. Wij konstateerden dat de telefonische bereik baarheid verslechterde. Dit wordt door velen als hinder lijk ervaren en wekt irritaties op. Rond 1 december wordt een nieuwe telefooncentrale geïnstalleerd, de VOX 5320. Een zeer klantvriendelijke centrale met zeer veel mogelijkheden, tot dataverkeer toe. De telefoon van ons kantoor te Nuenen (Eindhoven) is rechtstreeks op deze centrale aangesloten. Dit is een zeer belangrijke serviceverbetering voor onze leden in Oost-Brabant. De prolongatienota's worden binnenkort weer verzon den. Dat betekent voor onze kantoormedewerkers een topdrukte. Elk jaar weer krijgen wij in december duizen den ekstra telefoontjes. Hoe mooi en groot een telefoon centrale ook mag zijn, meer gesprekken gelijktijdig voe ren dan er medewerkers zijn gaat niet. Wij vragen een beetje begrip van u voor deze jaarlijks terugkerende si tuatie. Ook in deze krant staan weer interessante' artikelen van enkele medewerk(st)ers. Medewerk(st)ers die allemaal zeer betrokken zijn bij uw verzekeringsbelang. Ook daarom is het verstandig verzekeren bij Verzekeringen ZLM. H. Doeleman Hzn blijven, contacten met anderen en gezinssituatie zijn daarbij van belang. Naast de zorg van alle dag vraagt de problematiek van de toekomst en de wijze van het ondernemen noodzakelijke aandacht: Met de winter periode voor de deur kunnen kringen en afdelingen een deel van hun programma hieraan besteden. De door Elsevier gesignaleerde agrarische lobby zal daar niet in voorzien. Beslissingen zullen de boer en tuinder zelf moeten nemen. De landbouworganisatie kan hen daarbij helpen. Ook advies vragen hoort bij het onder nemerschap. Om het ondernemerschap voldoende kansen op ont plooiing te bieden is een basis van vertrouwen in de toekomst nodig. Helaas moet worden geconstateerd dat in gesprekken met boeren en tuinders dat vertrou wen niet altijd aanwezig is. Dat zou ook ten grondslag kunnen liggen aan de uitslag van de enquête van het Waterschap Schouwen Duiveland m.b.t. de zoetwa tervoorziening. Blijkens de uitslag wordt een zoetwa tervoorziening door een meerderheid van de zakelijk gerechtigden als zodanig afgewezen (ca. 56%) en wordt nadrukkelijk neen gezegd tegen de betaling van f 130, per ha. nl. door ca. 76% van de oppervlakte van de uitgebrachte stemmen. Het bestuur van het Waterschap zal zich thans hebben te beraden op de vraag wat na deze uitslag te doen. Het zou m.i. een onjuiste beslissing zijn om de zoetwatervoorziening op deze grondslag alleen af te schrijven. Het histo risch belang van de voorziening vraagt om een even wichtige herbezinning: per slot van rekening is door ca. de helft van de aan de stemming deelgenomen op pervlakte het belang van zoetwater onderkend. Ook dat belang moet worden gerespecteerd. R. Hoiting

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1