kwark ZHZ Produkt Promotiedagen komplete manifestatie rond kwaliteit Parallel aan televisie- dokumentaire 'Van eigen bodem' is boek verschenen Receptenboekje leert koken met kwark TEELT HANDEL IJ bctm ■Hm ÉÉÉMiÉ WÊÊLM Wi HOI' nu IT SPRUITEN ZHZ PROMOTIEDAGEN Uitgave van "Dialekt op Walcheren bedoelt als voortzetting op Zeeuwse Woordenboek Geheugen Kangoeroepil NEEM NOU Twee dagen lang biedt de neerzethal van Groente- en Fruitveiling 'Zuid- Holland Zuid' in Barendrecht een uniek overzicht van tal van onder werpen die, direkt of indirekt, te maken hebben met kwaliteit. In maar liefst vijftig verschillende stands wordt op aantrekkelijke wijze praktische produkt- en teelttechni- sche informatie gegeven. Op de 'ZHZ Produkt Promotieda gen' is te zien met welke zorgen de produkten (moeten) worden om ringd, wat de resultaten van deze zorgen zijn, maar ook wat de resul taten zijn als dit achterwege blijft. De 'ZHZ Produkt Promotiedagen' worden op vrijdag 20 november of ficieel geopend door ir. A.A.M. Sweep, direkteur Produktzaken van het CBT. Het bestuur van veiling ZHZ is dit jaar door aanvoerders gevraagd om enkele produkten, die massaal op ZHZ worden aangevoerd, ekstra on der de aandacht te brengen. Het bestuur stemde unaniem in met dit idee. De keuze tiel op een drietal produkten: spruiten, witlof en fruit. Deze drie produkten dienen tijdens de 'ZHZ Produkt Promotiedagen' als voorbeeld hoe de branche werkt aan het verbeteren van de kwaliteit. Onder meer worden resultaten prijs gegeven van een houdbaarheidson- derzoek bij spruiten, wordt een komplete hydro-installatie voor de teelt van witlof gedemonstreerd en worden voorbeelden gegeven van mogelijke nieuwe, handzame ver pakkingen voor fruit. Meer algemene informatie is er on der meer in de vorm van twee work shops. Ir. P.J. Smits en ing. G.J. Kornet van het CBT leiden een dis- kussie over het afzetbeleid. De be kende meteoroloog Harry Otten geeft interessante informatie over het weer en de voorspelling daarvan. Speciaal voor de groente- en fruitde- taillisten is een komplete winkelin- richting opgezet en geeft de Stichting Vakopleiding AGF een overzicht van de vele kursussen en opleidingen die zij het komend jaar verzorgen. Zowel telers als kopers De 'ZHZ Produkt Promotiedagen' zijn een lovenswaardig initiatief om, op een geheel eigen manier, het kwa liteitsbesef onder de telers en hande laren warm te houden. Het is ook sprekend voor de branche dat veiling ZHZ bij het organiseren van deze manifestatie de spontane medewer king heeft gekregen van tal van vei lingmedewerkers, het CBT, het CAT-Barendrecht en de NTS-kring Zuid-West. 'Op deze wijze komen we tot ons gemeenschappelijk doel: namelijk onze produkten nog beter af te zetten', zegt voorzitter W. van Turenhout in het veilingblad Kon- taktorgaan over de 'ZHZ Produkt Promotiedagen'. 'Het is daarom van groot belang dat zowel telers als ko pers op de Promotiedagen van hun aanwezigheid blijk geven'. De 'ZHZ Produkt Promotiedagen' worden gehouden op vrijdag 20 no vember van 17.00 uur tot 22.00 uur (officiële opening om 18.30 uur) en op zaterdag 21 november van 12.00 uur tot 20.00 uur in de neerzethal van veiling 'Zuid Holland Zuid' in Barendrecht. 9 9 Op zaterdag 17 oktober organiseerde de Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek weer de jaarlijkse dia- lektendag in de Vroone in Kapelle-Biezelinge. Een van de hoog tepunten van die dag was het aanbie den van het eerste exemplaar van "Dialekt op Walcheren", verzameld en gerangschikt door E.J. van den Broecke-de Man en A. Francke, aan de heer J.D. de Voogd, lid G.S. en plaatsvervangend Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Het eerste regioboekje over het "Di alekt in West-Zeeuws-Vlaanderen" is uitgegroeid tot een boek over het "Di alekt op Walcheren" met 280 blz., waarin uitdrukkingen, verhalen, ge dichten en liedjes. Door de snelle ontwikkeling in de landbouw en industrie, de komst van toerisme, invloed van televisie en ra dio, wordt het dialekt steeds meer op de achtergrond gedrongen. Door de mechanisatie verdwijnen veel voor werpen en werktuigen en daarmee Van de zojuist uitgezonden televisie- dokumentaire van de NOS over de hedendaagse landbouw is nu ook een boek verschenen dat net als de televi sieserie is getiteld 'Van eigen bodem'. Schrijver Alfred van Dijk heeft aan ieder van de vijf delen van de serie een hoofdstuk in zijn boek gewijd, maar het boek is niet de schriftelijke uitwer king van de programma's. De schrij ver is zijn eigen gang gegaan binnen het stramien, al komt het natuurlijk meer dan eens voor dat televisie en boek op eigen wijze dezelfde onder werpen behandelen. Het boek heeft als ondertitel 'De per manente revolutie in agrarisch Neder land'. Deze is gebaseerd op de rusteloze wereld die de land- en tuin bouw heden tendage is. De onver stoorbare gang van de seizoenen is niet meer de enige kracht die het wer ken en leven van de mensen op het land bepaalt. Er dienen zich voortdu rend nieuwe produktiemethoden aan of veranderingen elders in de maat schappij waaraan men zich moet aan passen. Vanaf de industriële revolutie is er een agrarische revolutie aan de gang, vandaar de benaming 'perma nent' in de ondertitel. Van eigen bodem geeft een veelzijdig beeld van de Nederlandse land- en tuinbouw in de tweede helft van de ja ren tachtig. Van de successen, de te genslagen en de zware eisen die de snelle technologische ontwikkeling aan de bedrijfstak stelt. Ook over de mensen gaat dit boek: over de manier waarop een belangrijke groep in on ze samenleving met grote vindingrijk heid leeft en werkt in en met de natuur, tegen de achtergrond van enorme veranderingen in maatschap pij en techniek. Agrarisch Nederland is miljarden waard en levert miljarden op. Dit boek beschrijft alle aspekten van de bedrijfstak: de technische ontwikke lingen, de mens in het bedrijf, de landbouw en het landschap, het inter nationale netwerk van de landbouw en het toekomstperspektief. Tal van illustraties ondersteunen de tekst. Het boek is verkrijgbaar in de boek handel. Het kan ook besteld worden bij Uitgeverij Uniepers b.v. te Am sterdam, tel. 020-112397. ook het begrip. Het woord blijft ech ter wel bestaan. Het wordt in een uit drukking gebruikt, maar men kent de betekenis er niet meer van. De samenstellers hebben in "Dialekt op Walcheren" woorden en uitdruk kingen door middel van vragenlijsten proberen op te sporen en in het boek vastgelegd. Het boek behandelt in diverse hoofd stukken: 'n Kleine Heschiedenis fan Walcher, M.P. de Bruin; Merkwaar dig woordgebruik; Mens en mede mens; Het lichaam; Kleding, schoeisel enz.; Wonen; Werken; Landbouw; Dieren; Op en aan de zee; Het weer; Geld en handel; Kerk en geloof; Sport en spel; Tijd en tijdsbepaling. Het boek is bedoeld als voortzetting van het werk van Dr. Ha.C.M. Ghij- sen met betrekking tot het Zeeuwse Woordenboek. Opvallend, maar niet verwonderlijk is het, dat vele woor den en uitdrukkingen aan de land bouw en de omgang met dieren ontleend zijn. Ook vertelde rustend landbouwer A. Maljaars te Vrouwen polder zijn verhaal over het Walcher- se paard en de erevoorzitter van het Zeeuwse schaap P. Lampert uit Vee- re, welke rol het Walcherse schaap had. De illustrator P. Labruyère uit Vlis- singen is een leven lang werkzaam ge weest in de landbouw en bleek niet alleen over een fenomenaal geheugen te beschikken, maar tevens over de uitzonderlijke gave, al dat vele, wat hij zich herinnerde van vroeger, uit het hoofd te kunnen tekenen, tot in de kleinste details nauwkeurig. Zo kon het boek verrijkt worden met veel originele, uitstekend erbij passende il lustraties, vaak ook nog met humor gebracht. Verheugend was de toestemming van de bekende Veerse kunstenaarsfami lie Vaarzon Morel, om het boek te verfraaien met enige van hun tekenin gen van Walcherse paarden en Arne- muidse schepen. Twee van W. Vaarzon Morel sr. en tien van zijn zoon W. Vaarzon Morel jr. Dialekt op Walcheren is te bestellen bij het sekretariaat van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialektonderzoek: B. Oele, Vroonlandseweg 3b in Kapelle-Biezelinge. Prijs 32,50. Zoals de vorige keer al aange kondigd, vindt a.s. zaterdag, 14 november, de WPN fokdag in manege Riemens te Nieuwvliet plaats, waaraan ook een groot aantal warmbloedpaarden uit het aangrenzende Belgische fok- distrikt deelnemen. Het interna tionale karakter wordt steeds verder uitgebouwd. Dit jaar is ook een Belgisch lid aan het team van de jury toegevoegd. Nog nimmer tevoren waren er zoveel inschrijvingen. Het wordt een volle dag zonder onderbreking van 10 uur tot half 6, afgewisseld met een enkele sfiow van o.a. tuigpaarden aan de lange leidsels en een tweespan voor de kon- kourswagen. Het belooft een mooie dag te worden, al hadden we de sekretaris met zijn hard draver ook graag nog in aktie ge zien, maar dat laten zijn organi satorische bezigheden niet toe.' Want het is een bijzondere dag die in het teken van een tweetal lustra staat: het is de tiende fok dag van het Fokdistrict Zeeuws- Vlaanderen, terwijl de vereniging 20 jaar bestaat. Naast eksterieurkeuringen vindt in toenemende mate bruikbaar- heidsonderzoek (B.O.) plaats. Alle jonge hengsten worden hier op getest, dat is verplicht. Bij de merries is het noodzakelijk voor keur verklaard te kunnen wor den, maar verder is'het nog vrij willig. Het is verheugend dat de belangstelling hiervoor ook in Zeeland groeiende is. De datum voor de I.B.O.P.-proeven, die hiervoor afgelegd moeten wor den, is uiteindelijk vastgesteld op 12 december vanaf 9 uur in ma nege 'De Braanjenhoek' te Ka- pelle. Hiervoor zijn 14 paarden aangegeven. Voor de WPN hengstenkeuring 1988 is weder om een zeer groot aantal hengsten aangegeven, die een kans willen wagen om voor de eerste maal goedgekeurd te wor den, nl. 726 stuks, onderverdeeld in 654 rijpaardhengsten, 61 tuig- paardhengsten en 11 hengsten van het type basispaard. Van warmbloed naar koudbloed, want de najaarskeuring voor trekpaarden georganiseerd door de samenwerkende bonden van (trek)paardenfokkers in Zeeland staat ook al weer voor de deur en wel op donderdag 19 november vanaf 9.30 uur. De Grote Markt in Goes is dan weer voor één dag in het jaar het domein van de trekpaarden. Ook hier stemt de aangifte tot tevredenheid, 's Morgens komt de jeugd aan bod en 's middags volgen de oudere ^paarden, eerst individueel later al of niet met de jeugd als stal- en fokgroepen en merries en hengsten met afstammelingen met als hoogtepunt de diverse kampioenschappen en het ere- kampioenschap. Op de diverse stallen wordt er al hard gewerkt om de paarden in topvorm te presenteren. Een van de getrou we inzenders, B. de Maaker uit Wolphaartsdijk, zullen we er ze ker missen. Hij is in januari plot seling overleden en zijn stal is uit een gevallen. Van hem zijn vele mooie foto's met zijn ploegende paarden in omloop. De heer K. de Buck uit Oostka- pelle heeft naar een van de foto's een schilderij gemaakt, dat thans in bruikleen in de gang van het Landbouwhuis hangt. Zodra u de deur binnen gaat, ziet u het rechts hangen. Het is vrij er even binnen te gaan. Laten velen er donderdag gebruik van maken. Het winterseizoen van ponyclubs en landelijke ruiters met diverse indoorwedstrijden voor paarden en pony's is al weer van start ge gaan. Praktisch elke zaterdag zijn er dressuurwedstrijden en/of springkonkoursen, soms meerde re per dag. Veel afwisseling zit er niet in de programma's. De Gou we Reijers uit Serooskerke (W) vormen een uitzondering. Ze hebben al een puzzelrit gehouden en op 12 december is er een wed strijd op muziek. En op 13 fe bruari hebben ze een wedstrijd in gekostumeerd springen. Niet al tijd van dat serieuze, ook eens lol en een beroep op wat origina liteit. Velen gaan gemotoriseerd naar de wedstrijden, maar toch zien we nog velen rijdend naar de wedstrijden of naar de lessen gaan. Dat is alleen maar aan te bevelen als het kan wat de af stand betreft. Het paard of de pony komt dan lekker los op les of wedstrijd aan. Maar nu de da gen korter zijn is het rijden in het donker gevaarlijk. Paard en rui ter zien de weg nog wel, maar au tomobilisten zien ze vaak te laat, ook al voert men verlichting aan een arm of een been. De trim mers zie je tegenwoordig met oplichtende strippen op hun rug en dat werkt prima. Voor paar den en pony's zijn nu ook reflek- terende pijpkousen beschikbaar, waardoor de dieren in het donker beter opvallen. Schaf deze aan als er in het donker gereden moet worden, of vraag ze aan Sin terklaas. Nu iets heel anders. Onlangs las ik een artikel, getiteld: 'De kan goeroepil een groot sukses', in het Landbouwkundig Tijdschrift van oktober. In het Nationaal Park in het noorden van Victoria in Australië kampte men met het probleem van een overbevolking aan kangoeroes. Een probleem omdat het in een Australisch Na tionaal Park streng verboden is om deze dieren te schieten. Aan vankelijk werd het idee 'een pil voor kangoeroes' beschouwd als de grap van de eeuw. Maar ge boortebeperking bij kangoeroes met behulp van een geïnjekteerde pil leverde honderd procent meer op. Het is daar nu een kommer- ciële zaak geworden. Waarom dit hier vermeld? Omdat in het arti kel vermeld wordt dat voor het tijdelijk ontsexen nu ook belang stelling is gekomen uit de kringen van renpaarden, waar een jonge hengst zich eerst op de renbaan moet bewijzen voor hij in de fok kerij kan worden ingezet. Weer een teken dat de wetenschap steeds meer greep op de natuur krijgt en dat ook de paardenwe- reld er in toenemende mate mee te maken krijgt. Vrijdag 13 november 1987 "Neem nou kwark" is de titel van een nieuw receptenboekje dat Het Neder lands Zuivelbureau heeft uitgebracht. Kwark is een soort verse kaas. Het grootste deel van de afzet bestaat uit naturel-kwark. Dit is een vetarm pro dukt (0,2 procent) met een relatief hoog eiwitgehalte (10,9 procent). Daarnaast is kwark met vruchten te koop, zowel mager, halfvol of met room. In het receptenboekje staan cir ca 100 recepten met naturel-kwark, o.a. voor lunch en hoofdgerechten, tussendoortjes, snacks en toetjes. Het boekje "Neem nou kwark" is voor 4,95 te koop in de boekhan del en bij de zuivelkeukens in Arn hem, Eindhoven, Groningen en Leidschendam. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17