Kan ik dat wel? Terugblik op negen jaar perskommissiewerk Spelen met taal LEER ONS KENNEN De structuur van de Bond Wat is een gespreksgroep Hoe en waarom Ervaringen Zeeland en Noord - Brabant "op weg naar 1990" Drie jaar geleden kwam ik in de agrarische kommissie. Mijn voor gangster had de tijd 'er op zitten' en de stoel was al enige tijd onbezet. Hoewel altijd de vraag aan jezelf is: kan je dat wel?, had ik toch wel zin om naast het werk in ons bedrijf (landbouw en loonbedrijf) iets te doen in de Bond. Ik was zes jaar afdelingssekretaresse geweest en deed de administratie van ons bedrijf. Als je thuis blijft met al leen dat blijf je steken in je eigen kringetje. In die zes jaar als afd.sekr. had ik best veel geleerd en ervaren dat de kontakten heel waar devol zijn. Kennismaken met de Bond deed ik jaren geleden. Ik werkte als ser veerster bij de Kommissaris van de Koningin in het Abdij-komplex. Mijn tante die lid was van de Bond vroeg me als er een bijeenkomst was om te helpen met de koffie. De leden brachten zelf een kopje mee en ik zorgde voor wat erin kwam. Het zal zo-'n 30-35 jaar geleden zijn dat op een bijeenkomst in 'Het Koffiehuis' in Westkapelle mej. v.d. Leeden zich aan de afdeling kwam voorstellen. Ze kwam in een mantelpakje met een hoedje op, waarover ze sprak weet ik niet meer maar dat mantel pak en dat hoedje zie ik nog voor me. Tijdens de periode in het Abdij- komplex heb ik heel wat prominen ten zien komen. Moest dan altijd in klederdracht serveren. In de agrarische kommissie doen we allemaal een eigen deel van het werk en mijn deel is het opzetten en geven van kursussen. Nu is dat de kursus: 'Als je er alleen voor komt te staan'. Maar ook de andere onderwerpen hebben mijn aandacht. In ons be drijf werken we al als maatschap met onze zoon. Het ouderlijk bedrijf van mijn man is nog in handen van zijn vader. Deze is nu 80 jaar maar doet het bedrijf nog steeds zelf. Hij deed vroeger ook veel aan organisa- tiewerk en heeft dus ook een bredere belangstelling. Het zal niet zo ge makkelijk zijn als hij straks eens het besluit gaat nemen om te stoppen want dan moet de 47 ha grote boer derij, die eigendom is, over aan een van de kinderen. Mannenwereld Soms denk ik wel eens dat ik teveel bezig ben in de kommissie als het thuis druk is. Maar ik zou het niet kunnen missen en val thuis in een mannenwereld, moet er dus gewoon wat bij hebben. Persoonlijke din gen, daar moet ook tijd voor zijn. In de Bond is het allemaal vrijwilli gerswerk maar je moet er wel veel voor doen. Er wordt gewoon ver wacht dat je het allemaal doet. Dan bekruipt je de gedachte: wat berei ken we ermee? Want soms is het moeilijk om de leden bijeen te krij gen voor b.v. een kursus. Je moet ze steeds opbellen en vragen om ze er gens mee naar toe te krijgen. Als je het persoonlijk vraagt en ze ophaalt willen ze wel. Kursussen zijn erg nut tig en je steekt altijd wat op. Werken in de Bond is je volledig in zetten en dan is 100% niet voldoen de, als je je inzet moet je dat voor 120% kunnen doen. Het is druk, ik doe het graag en heb best veel ge leerd in de Bond. m.m. v. commissies werkgroepen gespreksleidsters convocatie- bezorgsters contactleden m.m. v. commissies werkgroepen discussie- leids ters m.m.v. commissies provinciaal PROVINCIAAL BESTUUR lanc elijk D E P L A T T E L A N D S V R 0 U W retariaat HOOFD BESTUUR internationaal kver tegenwoor- digingen consulentes secretariaat vertegenwoor digingen ACWW Een telefoontje van Nelly de Rooy- Janse, hoofd van de redaktie van de ze rubriek. Even bijpraten, we spre ken elkaar niet meer zoveel nu ik geen deel meer uitmaak van de pers kommissie. De aanleiding van het te lefoontje was de vraag of ik iets zou willen schrijven over de periode, waarin ik lid was van de perskom missie en het fijne kontakt met de andere leden. Dit ter gelegenheid van de provinciale 'Open Dag' van de Bond van Plattelandsvrouwen in november. Heel enthousiast zei ik: 'ja, dat doe ik wel'. Maar nu zit ik er voor. Toch niet zo makkelijk. Mis schien is het goed als ik mezelf enke le vragen stel. Dat wordt voor mij dan een soort zelf-analyse. Ik had er 6 jaar als bestuurslid van afd. Schouwen op zitten. Niet altijd even makkelijk, maar dit had me veel voldoening gegeven. Toch is het heerlijk na 6 jaar niets meer 'te moe ten'. Ik had geen behoefte nog iets te doen. Maar na een jaar kwam er een verzoek van het prov. bestuur: 'Zou je er niet voor voelen.... enz.'. Dit betrof werk in de perskommissie. Ik voelde er niets voor en had er ook totaal geen zin in. Maar ik had ech ter geen reden om nee te zeggen. Ik had tijd (kinderen woonden inmid dels zelfstandig en geen bedrijf) en de plattelandsvrouwen hadden mij, als import, veel gegeven. Dus eigen lijk als een morele verplichting werd ik lid van de perskommissie. Eerst onwennig, weinig zelfvertrou wen. Maar na een bemoedigende reaktie van lezeressen groeide dit en durfde ik vrijer te schrijven. En na verloop van tijd kreeg ik er plezier in. Het is me nooit makkelijk afge gaan. Het kostte me veel tijd. Maar achteraf zie ik het als een verrijking van je gedachten wereld. Als je over een bepaald onderwerp moet schrij ven dan duik je erin. Je probeert achtergrondinformatie te krijgen. Je leert heel goed luisteren en hoofdza ken van bijzaken te onderscheiden. Je belangstelling wordt ontwikkeld. Ik had deze periode niet graag willen missen. Je doet dingen, waarvan je dacht dat alleen anderen dat zouden kunnen. Zo kreeg ik enkele malen het verzoek personen te interviewen, waar ik heel erg tegenop zag. Het zijn echter mijn prettigste ervaringen geworden. Dit'was heel kort een terugblik op mijn periode. De perskommissie heeft nog enkele leden nodig. Kan ik u over de streep halen? U zult er geen spijt van hebben. Toch weer met plezier geschreven! In Zeeland zijn veel leden in de Bond, die aan een leeskring mee doen. Dat men ook een gespreks groep kan oprichten, om daarin met elkaar over aktuele onderwerpen te diskussiëren of over het gehoorde op een afdelingsbijeenkomst nog eens verder na te praten, is niet zo bekend. In de afdeling Noord-Beveland bestaat al 10 jaar een gespreksgroep. Na het oprichten van de 'Werkgroep Vrouw' wilden enkele leden wel eens dieper op een onderwerp ingaan en zo ontstond deze gespreksgroep. Een groep bestaat uit 10 leden en komt ongeveer eens in de 2 maanden bij elkaar. De leden kiezen zelf een onderwerp en om de beurt wordt er een inleiding of een verslag gemaakt. De bijeenkomsten duren 2 uur en worden in de huiskamer gehouden onder leiding van een gespreksleidster. Als het moeilijke onderwerpen zijn wordt er wel eens een deskundige uitgenodigd. We worden dan goed voorgelicht en het is erg leerzaam en gezellig. Ook gaan we wel eens met elkaar op ekskursie. U begrijpt dat er al vele onderwer pen zijn besproken, maar er gebeurt zoveel in de wereld, dat er altijd wel iets zinvols is te bespreken. Ons laat ste onderwerp is: 'Hoe ver mag je in grijpen in de menselijke natuur' In de kursus 'Spelen met taal' wordt aandacht besteed aan het kreatief bezig zijn met taal. De opzet van de kursus geeft reeds verschillende mogelijkheden zo als het oefenen met dichtvorm. De 'haiku' is een uit Japan stam mende dichtvorm waarbij het aantal lettergrepen van elke regel vaststaat. Geoefend werd op een landelijke bijeenkomst met het ritme van 'Jantje zag eens pruimen hangen' en de voorwaarde was dat er ge bruik moet worden gemaakt van het laatste woord van elke regel, dus: hangen - groot - plukken - bood. Het is bijzonder boeiend om zo bezig te zijn en te zien wat je met taal kunt doen. Na één opdracht heeft men de smaak te pakken en kost het al minder moeite om het nog eens te proberen. Een lerares Nederlands zou best gevonden kunnen worden die met een groep wil gaan spelen met taal. Er kunnen ook heel streekeigen uitdrukkingen weer tot leven worden gebracht. Dialektvormen zijn eveneens een kultureel bezit van de streek/provincie en beslist waard om behouden te blijven. Het gedichtje van Marianne Schlichting uit Reeuwijk, ze maakte dit in de kursus 'Spelen met taal', geven we door als be wijs hoe de fantasie met een moeilijke situatie kan omgaan. Soms is het echt mogelijk iets- van-je-af-te-schrijven, dat kan een heel grote hulp zijn. Als iets heel onaanvaardbaar lijkt, wel schrijf het op en lees het na enige tijd weer. Er is dan dikwijls al veel van het moeilijke met de woorden verdwenen. Hetzelfde is bereikbaar met handwerken of schilderen. Door heel intens bezig te zijn met wat je wilt maken krijgt alles als het ware een lichtere tint, omdat je gedachten ergens anders waren en ook je handen iets anders deden. Zo kan elke kommissie op haar terrein iets gaan betekenen voor een lid. Kan aansluiten op een hobby en dat zijn meestal de din gen die we graag doen en tijd aan willen besteden. Denk maar aan de tuinkommis- sie - die geven adviezen waardoor leden meer mogelijkheden en ple zier in hun tuin vinden. Maar spelen met taal is toch meest het gebied van de kulturele en de perskommissie. De eerste laat zien wat bekende en minder bekende auteurs schreven en de perskommissie geeft kansen om zelf te spelen. Probeer maar eens te SPELEN MET TAAL. Zie ze daar nu staan en hangen Onze punkers klein en groot Haren paars en in grote plukken En er was niemand die het ze verbood Zelfs niet hun eigen vader Die met afgrijzen ziet Hoe zij met kettingen zijn volgeladen Hij denkt gelukkig hoef ik niet. Aandacht voor maatschappelijke betrokkenheid cultuur seksualiteit onderwijs arbeid geld wonen gezondheid veiligheid en bewapening economie recht godsdienst voeding relaties maat- milieu schappij politiek (plaatselijk en landelijk) media sociale wetgeving inhoud informatie en kennis van de problemen verschillende meningen en visies over op lossingen en mogelijkheden hoe zit de maatschappelijke besluitvor ming in elkaar? Procedure en de plaats van vrouwen daarin wat kan de Bond als vrouwenorganisatie daaraan doen? wat kun jij persoonlijk doen als je daar in vloed op wilt uitoefenen? wat heb jij daarvoor nodig? daar is sociaal leren voor nodig woord en wederwoord kritische in stelling strategie ja nee meningsvorming zeggen wat ik denk vergadertechniek vorming waarom omdat volgens mij is het zo dat... macht, lobby ben ik niet mee eens, want... werkwijze 14 Vrijdag 13 november 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14