Hoe kwam ik in de Bond HB-lid: een uitdaging om niet uit de weg te gaan Een moeder in de bond De bond is er niet alleen voor agrarische vrouwen LEER ONS KENNEN Bestuur Kadervorming Toch gegaan PB-lid Lidmaatschap Plattelandsvrouwen brengt emancipatie in gezin op gang Vandaag leven! Vandaag blij zijn! Vandaag gelukkig zijn! Maak je hart vrij. Laat je levensvreugde en je geluk niet afhangen van honderd en één futiliteiten. Veranderd Vooruit denken Wat mij bewogen heeft om HB-lid te worden? Dat is een vraag die niet zo gemakkelijk te beantwoorden is, nu ik er over nadenk. Want hoe word je HB-lid? Niet zoals tegenwoordig na een open oproep. Nee, het ging zo: op een afdelingsa vond vroeg een PB-lid mij of ik er iets voor voelde om Zeeland te vertegen woordigen in het Hoofdbestuur. Ik was overrompeld, nooit eraan ge dacht dat men verwachtte dat ik daar geschikt voor zou zijn. Het HB, wist ik uit mijn tijd als afdelings bestuurslid, was heel ver weg. Die vrouwen konden en wisten alles: Waarom zei ik dan toch ja? De vraag kwam op een moment dat ik naast mijn huishoudelijke werk niet zo veel meer om handen had. En enkel het huishouden zag ik met groter worden de kinderen ook niet zo zitten. Dat was één reden, de andere was dat als men dacht dat ik er geschikt voor zou zijn, ik die uitdaging wel wilde aan nemen. Zo is het dus begonnen. Leerschool Als ik nu na vier jaar terug kijk, her inner ik me dat er vreselijk veel nieu we, moeilijke dingen op me afkwamen. Maar er werd niet van me verwacht dat ik alles al wist en kon. Dat is het fijne van de Bond: je krijgt volop de gelegenheid van alles te le ren. Dat geldt voor alle werk in de Bond: van afdeling tot hoofdbestuur. Na een paar jaar heb je het gevoel dat je langzamerhand alles gaat weten, zien en doorzien. En op dat moment wordt het pas echt leuk. Want dan ga je zien wat de Bond voor vrouwen doet en kan doen. De manifestatie in Ede was daar een goed voorbeeld van. Vrouwen kunnen met zoveel bezig zijn en op zoveel verschillende manie ren. Je ziet vrouwen veranderen, groeien in het Bondswerk, dankzij trainingen en eigen ervaringen. De Bond is een echte leerschool. Dat is de Bond naar binnen toe, maar ook naar buiten kan de Bond wat! Samen Vaak wordt gevraagd naar een me ning over bepaalde problemen. Als grootste vrouwenorganisatie tel je mee! Of er altijd naar je geluisterd wordt, is niet te meten, maar ik ge loof dat de standpunten die gevraagd of ongevraagd door de Bond worden uitgebracht als er belangen van vrou wen in het geding zijn, wel degelijk worden meegeteld. Mij is ook ge vraagd wat de voor- en nadelen zijn van het HB-lidmaatschap. Laat ik eerst de nadelen bedenken. Soms een te druk bestaan, dat geeft spanningen. Je bent een echtgenote, moeder, huis vrouw en daarbij een halve week van huis. Wat erbij inschiet zijn de socia le kontakten, schouwburg, de eigen afdelingsbijeenkomsten, enz. Maar ik zie het zo: het HB- lidmaatschap duurt zes jaar en daar na krijg je hopelijk weer tijd voor die dingen die er nu onder lijden. Toch wegen die nadelen niet echt op tegen de voordelen: het kontakt met zoveel verschillende vrouwen, binnen en bui ten de Bond, samen iets doen, samen denken over de toekomst van de Bond: de toekomst van vrouwen! Ik werd lid van de Bond, toen ik hoorde dat er een leeskring kwam. Het leek me goed voor mijn ontwik keling om daar aan mee te doen. Ik vond het altijd al moeilijk om een boek te kiezen in de bibliotheek. Sa men een boek lezen, dit bespreken en de achtergrond van de schrijver er bij betrekken. Het leek me reuze inte ressant. Al gauw werd ik gevraagd in het af delingsbestuur te komen. Na lang aandringen gaf ik toe. Eerst had ik natuurlijk honderd en één bezwaren. "Kan ik dat wel? Het kost zoveel tijd enz.". Het werk boeide me en toen ik me meer in de struktuur van de Bond ging verdiepen, zag ik meer mo gelijkheden. Toen me gevraagd werd om in een werkgroep mee te werken aan de ka dervorming van bestuursleden in Zee land leek me dat wel wat. In de Bond is nl. 17% van de leden kaderlid. Ka derleden zijn besturend, uitvoerend en organiserend bezig. Deze leden hebben recht op ondersteuning om hun werk zo goed mogelijk te kunnen doen. De werkgroep krijgt een trai ning van de landelijke konsulente en geeft het geleerde weer door in de ei gen provincie. Met kloppend hart ging ik naar de eerste training. "Kan ik dat wel, pas ik in de groep, wat moeten we doen?", allemaal vragen, die in me opkwamen. Al gauw bleek dat alle vrouwen met dezelfde vragen zaten als ik. Het ijs was dan ook snel ge broken. Het leren is niet het schoolse leren. Wat weet ik als vrouw reeds, welke ervaring en kennis heb ik al? Waar werk ik naar toe en wat wil ik bereiken? Zo leerden we veel van en met elkaar. Regelmatig zijn er van de ze kursussen en ik vind het fijn om er heen te gaan. Voor het thuisfront is het natuurlijk niet altijd leuk als moeder weg is. Voor 2 dagen eten ge reed zetten en andere voorbereidingen treffen; de verwachte puinhoop thuis bleek best mee te vallen. Met een beet je goede wil kon het dus wel. Naar mate de kinderen groter worden gaat het ook gemakkelijker. Dan in de provincie met de werkgroep kursussen opzetten en geven. Best moeilijk soms, maar als je merkt dat het doel bereikt wordt, geeft dat veel voldoening. Hetgeen minder goed ging wordt later bijgewerkt. Fouten maken mag toch, niemand is volmaakt! Vorig jaar kwam er een training van één jaar, 4 blokken van 3 dagen en tussendoor huiswerk en opdrachten. "Zou ik wel, zoü ik niet", toch weer twijfels en hoe moet het dan thuis en heb ik er tijd voor? Na een goed voor gesprek, waarin ik wist wat me te wachten stond, ben ik toch gegaan. Ik leerde gesprekstechniek, program meren, groepsdynamica, zelfkennis. Ik moest een feitelijk en een persoon lijk verslag maken. Wat gebeurt er in de groep en wat vind je ervan? Al gauw kwam ik er achter, dat allerlei normen en waarden een rol spelen. Als meisje had ik geleerd lief te zijn, behulpzaam te zijn, nooit tegen te spreken, dat kan ik toch niet enz. Al deze vanzelfsprekendheden werden bespreekbaar en het bleek dat ze min der vanzelfsprekend waren. Ik kreeg meer zicht op mezelf en ik weet nu be ter wat ik wel of niet wil. Ook ontdekte ik wat mijn sterke en zwakke kanten waren. Natuurlijk maak ik nog veel fouten, maar ik her ken ze nu en probeer dat een volgen de keer te vermijden. Ondertussen ben ik alweer enkele ja ren lid van het provinciaal bestuur (PB-lid). Beleid maken, meedenken en meedoen op een ander niveau. Het is een goede leerschool en oefenschool voor mij. Je bent nooit te oud om te leren en dat is wat de Bond nu juist wil zijn - een leerschool voor alle vrouwen. Een vooropleiding is geen vereiste, want we doen het met elkaar - vóór leden - dóór leden. Het is moeilijk om op papier te zet ten wat je ervan vindt dat je moeder in de Bond zit. Om te beginnen vind ik het prima dat ze in de Bond zit en dat ze zich ervoor inzet. Ze is er eigenlijk min of meer lang zaam ingerold, eerst gewoon lid van de plattelandsvrouwen, waarbij ze af en toe een middag weg was voor bv. leeskring, fietstocht of een bij eenkomst in de Prins van Oranje. Toen kwam ze in het bestuur van de afdeling Goes terecht. Ze was wat vaker weg, had thuis meer te doen voor de plattelandsvrouwen, bv. met het schrijven van konvokaties dan was het: Lees dit eens even door!, Is het zo duidelijk? Kan ik het niet beter anders op schrijven? Ze ging toen ook kursus sen volgen op 'De Born' en moest daar dan weer verslagen voor schrij ven, enz. Nu zit ze dan in het provin ciaal bestuur, dat bracht echter niet Dal mijn moeder lid geworden is van de Plattelandsvrouwen heb ik nooit jammer gevonden. Aan de ene kant omdat zij er duidelijk zo veel plezier in had en aan de andere kant uit eigen belang. Wij bleken onszelf gelijk op te ontwikkelen. M'n moeder door middel van kur sussen en trainingen die de Plattelandsvrouwen geven en ik via m'n schoolopleiding. We hadden zo veel steun aan elkaar. Dit is nog steeds het geval. Het begon allemaal ruim tien jaar geleden, toen ik 10 jaar oud was. We gingen in Willemstad wonen, toch een aanzienlijk kleiner stadje dan Rotterdam. M'n moeder werd in haar enthou siasme al gauw lid van de Platte landsvrouwen. Haar beweegreden was dat je je niet moest gedragen als een Stadse en sloot zich dus aan bij de plaatselijke 'Platte vrouwen', zo als ik ze schertsend noemde. Mij drukte ze op het hart niet te denken dat je als grootstedeling een voor sprong hebt op iemand uit 'de Wil lemstad'. Deze filosofie en het lid maatschap van de Plattelandsvrou wen zorgden al snel voor een aan sluiting met het plaatselijke sociale leven. Steeds meer tijd werd er geïn vesteerd in het lidmaatschap. Vele kursussen werden gevolgd en via zit ting in het bestuur werd ze presiden te van Noord-Brabant. Drukke tijd Toen ze in het bestuur kwam, brak er een drukke tijd aan. Dan kwam het weieens voor dat ze mij 's mid dags niet zat op te wachten met het bekende kopje thee. Dat was even moeilijk voor me, maar het wende snel. Eigenlijk werden vanaf dat moment de taken thuis verdeeld. Dat was no dig omdat ieder z'n eigen werk had. De huishoudelijke taken werden ge woon door vieren gedeeld. M'n moeder had dan wel geen betaalde baan, maar dat maakte in de werk druk natuurlijk niet uit. Ik denk dat op deze manier - het lid worden van de Plattelandsvrouwen - de emanci patie in een versneld tempo in ons gezin is doorgevoerd. En dat hadden we toch niet kunnen voorzien als 'voorlijke' Rotterdammers. Phil Bosmans zoveel veranderingen mee, behalve dat het huis nu soms 's avonds vol vrouwen zit, omdat ze nu niet meer allemaal uit Goes en omstreken komen. M'n moeder is wel veranderd sinds ze in de Bond zit, volgens mij weet ze nu beter wat ze zelf wil, en ze komt duidelijker voor haar mening uit. Ook voor ons heeft het voorde len dat ze in de Bond zit, bv. de boe ken die ze voor de leeskring leest konden wij ook voor school lezen en daar wist ze dan weer een heleboel van. Omdat ze ook veel verslagen heeft moeten schrijven kan ze ons daar ook beter mee helpen. Ik vind dat het niet echt nadelen heeft dat ze in de Bond zit, het is wel eens vervelend dat ze er niet is als je iets kwijt wilt, maar dat is ook het geval als je moeder verdient. Mevrouw L. Barendregt-Okkerse, bestuurslid van de afdeling Noord- gouwe e.o. aan het woord: 'Ik ben nu 2 jaar in het bestuur, ik ben per soonlijk benaderd of ik dat wilde doen. Ik had mezelf nooit aangebo den, want ik ben een beetje verlegen. Ik ben nu ongeveer 14 jaar lid van de bond. Ik zit al jaren in de hand werkkring en heb daar veel plezier in. Verder zit ik in de leeskring en daar leer je echt van. Ik vind het erg jammer, dat de opkomst op de afde lingsavonden meestal tegen valt. Als bestuurslid heb je voor zo'n avond een hoop werk en voorbereiding ge daan, en als er dan van de 90 leden 25 komen, is dat jammer. De men sen hebben tegenwoordig teveel waar ze naar toe moeten, en de t.v. kan ook een konkurrent zijn. Ik heb wel veel minder drempelvrees, en ga vrijer en makkelijker met mensen om doordat ik nu in het bestuur zit. Door de bond ben ik mezelf voor an dere dingen gaan interesseren, je leert echt dingen bij de bond. Ik vind de educatie de belangrijkste kant van de plattelandsvrouwenbond. Iets leren vind ik fijn en belangrijk. De gezelligheid is ook wel belang rijk, en als het interessant is komt die gezelligheid er vanzelf bij. De bond is voor alle vrouwen, niet alleen voor agrarische vrouwen, hoewel dat vroeger anders was. Nu ik in het bestuur zit, ga ik ook elk jaar naar de voorjaarsvergade ring. Dat vind ik erg leuk en interes sant, maar het gekke is dat ik er als gewoon lid niet naar toe ging. Het is best moeilijk om steeds weer een in teressant jaarprogramma te maken met voor elk wat wils. Je moet spre kers vaak al meer dan een jaar van tevoren benaderen of ze willen ko men, dus je moet wel vooruit den ken. Ik probeer wel eens om nieuwe leden te werven, maar jammer ge noeg lukt dat niet. Ik heb wel eens jaarprogramma's bij ons in de buurt in de brievenbussen gestopt, bij jon ge vrouwen die nog geen lid zijn, maar ik kreeg geen reakties. Ik ben best wel aktief, zowel binnen als buiten de bond. Ik doe het alle maal heel graag, ook die handwerk en leeskring, en ik hoop het nog lang te doen'. Vrijdag 13 november 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13