Meer dan alleen gezelligheid Klein maar dapper LEER ONS KENNEN 'Ik kijk met veel plezier terug' Een mijlpaal om bij stil te staan Een goed klimaat om op te bouwen Eigen inbreng Andere ideeën Een vereniging die meegaat met de tijd blijft jong In 1988 bestaat de Provinciale Afdeling Noord-Brabant van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen 50 jaar. Wat een tijd. Al een halve eeuw! Of anders gezegd: nog tien jaar ouder dan ik zelf ben. Wat betekent de Bond voor mij? Deze vraag werd mij door de Pers- kommissie gesteld. En ik denk dan: Wat heeft zij voor die andere Bra bantse vrouwen betekend sedert de oprichting? Het is niet alleen de gezelligheid want daarop blijf je heus geen halve eeuw bestaan. Nee, er is meer... Hierover nadenkend kom ik tot de konklusie, dat deze organisatie in meerdere opzichten voor mij belang rijk is geweest in de 15 jaar dat ik lid ben. Na eerst lid van de PJZ geweest te zijn, is de overstap naar de Platte landsvrouwen niet zo groot. Ook hier zijn regelmatig bijeenkomsten, waar steeds weer een ander onderwerp be licht wordt. Iets wat je algemene ont wikkeling ten goede komt. Maar ook zijn er exkursies naar bedrijven e.d., die beslist de moeite waard zijn. En de kursussen zorgen er voor dat je van de laatste ontwikkelingen op de hoog te blijft. Tijdens al die bijeenkomsten leerde ik tevens heel wat andere vrou wen kennen, Dan was er de periode dat ik sekreta- Vijftig jaar Provinciaal Bestuur van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Voorwaar een mijlpaal om bij stil te staan. Terugblikkend zien we een lange rij vrouwen die naast gezin, bedrijf zich ingezet hebben en nog in zetten als vrijwilligsters op verschil lende plaatsen in onze Bond. Een Provinciaal Bestuur altijd bezig met de vele mogelijkheden, die ze aangereikt krijgt vanuit het Hoofd Bestuur, over te brengen naar de af delingen en leden. Maatschappelijke betrokkenheid gestalte te geven en te stimuleren door middel van kursus sen diskussie-avond of koffie-ochten- den. Wij leden krijgen verschillende mogelijkheden tot ontplooiing aange boden door gekaderde Bondsvrou- wen. Het Provinciaal Bestuur is een onmisbare schakel tussen Hoofd Bestuur en afdelingen. Persoonlijk heb ik 6 jaar in een pret tige sfeer met het Provinciaal Bestuur mogen samenwerken aan het Bonds- beleid. Het is een fijne gedachte dat er steeds weer vrijwilligsters klaarstaan om het werk van aftreden de vrouwen over te nemen, om de "Bonds kar" verder te trekken op weg naar 1990. Daarom een welge meende gelukwens aan 't Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant. resse in het afdelingsbestuur was. In die jaren betekende de Bond voor mij "werk". Afspraken moesten er wor den gemaakt, vergaderingen belegd, konvokaties getypt en gestencild en nog veel meer. De vergaderingen die we beurtelings bij elkaar aan huis hiel den vond ik best gezellig. Het provin ciaal bestuur zorgde voor de kadering, zodat je steeds weer leerde. Een heel ander stukje Bond heb ik le ren kennen in de Redaktie Werk groep. Nu werkte ik niet alleen voor de leden in de eigen afdeling, maar voor heel de provincie. Ook waren de kaderdagen niet meer in Noord- Brabant maar in Utrecht. Toch was het ook leuk om dit werk te kunnen doen. Overstap Toen kwam de overstap naar het Pro vinciaal Bestuur. Hoewel ik besefte dat ik als sekretaresse hier wel veel werk op mijn schouders kreeg, heb ik me toch aangemeld. En sindsdien be tekent de Bond voor mij WERK in hoofdletters geschreven. Al is het nog steeds vrijwilligerswerk, het geeft veel voldoening. Gezelligheid, vriend schap, scholing, bij blijven met de ontwikkelingen die zo snel gaan, je komt het allemaal tegen bij een funk- tie binnen de Bond. De belangrijkste mens is niet de mens die ik gisteren ontmoette ook niet de mens die ik morgen zal tegenkomen maar de mens die vandaag voor mij staat! 50 jaar Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Brabant. Dit is een felicitatie waard vanuit Zeeland. U bent wat het ledenaan tal betreft de kleinste provincie. "Klein maar dapper", zegt men wel eens. Dat klopt, want het valt me op dat u er steeds weer in slaagt alle open posten vervuld te krijgen. Ik denk dat er in uw provincie een grote saamhorigheid is en iedereen zich verantwoordelijk voelt voor die Bond. Hieruit kun je konklu- deren, dat de Bond in Brabant leeft. Het heeft ook zijn nadelen de kleinste te zijn, denk maar aan het budget. Toch weet u nog een groot aantal aktiviteiten te ont plooien. Dit is alleen mogelijk door al die vrouwen, die zich vrij willig inzetten voor dit werk. Een stuk vrijwilligsterswerk, dat nog niet voldoende zichbaar is. Daar om hoop ik dat u op 22 maart 1988 eens goed in de schijnwerpers komt te staan. Samen hebben we als provincies de taak om de pagina "voor de Vrouw" in het ZLM-blad te ver zorgen. Mede door deze samen werking was het mogelijk deze extra pagina's uit te geven. Ik zou me zo kunnen voorstellen dat in de toekomst meer samen werking tussen onze provincies mogelijk moet zijn als het gaat om de Bond. Voor de toekomst nog vele goede jaren toegewenst met als leus: "Brabant krijg je niet klein". Met spanning kijk ik uit naar 22 maart 1988, de dag waarop wij ons 50-jarig jubileum met de leden gaan vieren. Er moet nog heel wat werk verzet worden voor het zover is. Eén zekerheid is er: we doen het gezamen lijk. Samenwerken.... kun je ook al leren bij de Plattelandsvrouwen. Een gouden jubileum is altijd een grote gebeurtenis, 't Is de moeite om daar aandacht aan te beste den! Wanneer het dan ook nog een vereniging is die ten platte- lande opereert, dan hebben agra rische standsorganisaties daar een aparte belangstelling voor. Plattelandsvrouwen van Brabant hartelijk gelukgewenst met julli 50-jarig jubileum dat a.s. is. 50 jaar jong noemt uw presidente het. Zo is het ook! Een terugblik wijst uit wat er allemaal is ge presteerd in die 50 jaar. Dat is niet gering en dat gaat steeds door. Tegenwoordig heel anders dan vroeger. Plattelandsvrouwen verstaan de aanpak om eigentijds bij te stu ren in het besturen. Dat is be langrijk, zo moet het ook. Dan blijf je jong en komen er geen groeven in 'het aangezicht'. Veel hebben de plattelandsvrou wenverenigingen bijgedragen aan de ontwikkeling van het platte land. Ga daar mee door, wij slaan het met plezier gade want een leefbaar platteland is ook voor een landbouworganisatie een goed klimaat om op te boe ren. En anno '87/'88 hebben we dat echt wel nodig. In ongeveer 1975 kwam ik in het bestuur, eerst 3 jaar als vice- presidente, en toen nog 3 jaar presi dente. Ik kijk met heel veel plezier terug op die tijd. Ik heb ook in die periode veel ge leerd. De streek, de omgeving en de mensen heb ik daardoor veel beter leren kennen. Ik kom niet oorspron kelijk uit Zeeland, en toen ik in het bestuur kwam, woonde ik nog niet zo lang op Schouwen-Duiveland. Doordat ik presidente van de afde ling was, leerde ik de mensen en de mentaliteit beter kennen. Toen ik ge vraagd werd of ik in het bestuur wil de, had ik er wel gelijk zin in. Ik zag er niet tegen op. De samenwerking met de andere bestuursleden was ge weldig, dat kon niet beter. Toen ik afgetreden was, miste ik die bestuursvergaderingen gewoon. Iedereen had zijn eigen inbreng bin nen het bestuur, en met z'n allen lukte het altijd weer om een jaarpro gramma in elkaar te zetten. De kerstavonden vond ik het interes santst en tegelijk het moeilijkste om voor te bereiden. Het waren wel al tijd weer erg mooie avonden. Ik vind de edukatie en $le emancipatie alle bei even belangrijk bij de Platte landsvrouwenbond. De rekreatie komt pas daarna. Na 6 jaar in het bestuur te hebben gezeten, vond ik dat mijn taak vol bracht was. Het is heel goed dat er dan weer een ander komt, zodat voorkomen wordt dat er een per soonlijk stempel op gedrukt wordt, of gaat drukken. Na 6 jaar moet er weer iemand komen met andere ideeën en opvattingen, dat is heel goed. Ik volg de ontwikkelingen bin nen de bond nog goed, en als het enigszins mogelijk is, ga ik naar de afdelingsavonden toe. De maat schappij verandert, en de bond ver andert mee. Ik heb het gedaan, en vond het erg fijn in het bestuur van de Plattelandsvrouwen. Een man met een tas vol pom poenen is op weg naar de markt. Iemand vraagt hem: 'Van wie zijn die pompoenen?' 'Van mij, natuurlijk', antwoordt de boer. 'Wie heeft ze gezaaid?' 'Mijn vrouw!' 'Wie heeft ze verzorgd en water- gegeven?' 'Zij, wie anders?' 'En wie heeft ze geoogst?' 'Mijn vrouw' 'Maar waarom zijn die pompoe nen dan van jou?' 'Nou, ze is toch mijn vrouw, of niet soms?' dialoog uit een bengaalse film Het Provinciale bestuur van de Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen, afd. Noord-Brabant, bestaat op 22 maart 1988 vijftig jaar, een halve eeuw. Vijftig jaar jong, schrijft onze prov. presidente, Tanny Branderhorst. Een vereniging, die meegaat met de tijd, open staat voor vernieuwing, hard werkt, om de kwaliteit van het Aan deze pagina's werkten mee: Lenie Baks - Vos Addy Dees - de Looff Tineke Dees - Koek Ellie Elema Janny Elema - Meinardy Bonnie Joosse - Renes Riek Mouthaan - Mantel Aart Munters Trees Meeuwse - Dijkman Grietje Middelkoop - Van der Ploeg Willie Oostdijk - Vogelaar Jannie Rempt - Hey Nelly de Rooy - Janse Toos in 't Veld - Blonk Marjolein in 't Veld Marjolein Vleugel - Mandemaker Bondswerk, waar nodig, te verbete ren, blijft jong. Veel werk moet er door de bestuursleden worden verzet. Ze zijn de schakel tussen hoofdbestuur en de afdelingen. Kaderdagen en kur sussen worden gegeven, bestuursle den spannen zich in, de leden be wuster te maken van hun plaats in de maatschappij. Ik heb 6 jaar meegewerkt in het prov. bestuur. Ik heb dit ervaren als een kursus van ontwikkeling op al lerlei gebied. Het is fijn om samen te werken, bezig te zijn, met respekt voor eikaars mening. Daarom wil ik zeggen, wie de kans krijgt om een bestuursstoel te bezetten: grijp die kans, je zult er geen spijt van hebben. De eerste prov. presidente was mevr. de Waard-Baggerman. Vele presi dentes zijn haar opgevolgd. Nu heeft Tanny Branderhorst de voorzitters hamer in handen. De voorbereiding voor het 50-jarig bestaan zijn in volle gang, want dat feit moet gevierd worden!!! Zoals ik gevierd heb dat ik als bondsvrouw voor al mijn vrijwilligerswerk een koninklijke onderscheiding heb ge kregen. Jaarvergadering Zevenbergen op 1 mei 1940 12 Vrijdag 13 november 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12