Binnenkort weer mogelijk Veehouder Hoogendoorn zoekt in Canada ruimte en betere toekomst voor kinderen Emigratie boer en tuinder naar Amerika: Puntensysteem Illegale immigranten Landarbeid Avontuur Canada 120 ha Het beloofde land Amerika is al jaren voor emigranten uit Nederland vrijwel gesloten. Het ziet er naar uit, dat daar (tijdelijk) verandering in komt. Enige duizenden Nederlanders, waaronder in principe ook boeren en tuinders, zouden binnen enige jaren naar de Verenigde Sta ten kunnen emigreren. Tot nu toe is het alleen voor bemiddelde on dernemers mogelijk zich in de Verenigde Staten te vestigen. Zij moe ten dan zonder problemen een flink bedrijf kunnen financieren. Zelfs dan mogen zij meestal slechts tijdelijk binnen. Loopt het mis met de farm of de tuinderij, dan moet men het land weer uit. In de nieuwe regeling speelt daarentegen kapitaalbezit geen enkele rol. Vakbe kwaamheid telt des te meer. De Nederlandse Landbouw- en te vens Emigratieraad voor de Verenig de Staten, met standplaats Washing ton DC, ir. Jan Sonneveld ziet het zo. "Sedert 1965 is immigratie naar Amerika slechts mondjesmaat mo gelijk geweest. Het gaat dan om ge zinshereniging of om in de VS schaarse beroepen. Fysiotherapeu ten en ook verplegend personeel worden bijvoorbeeld soms toegela ten. Nu staat hier een ontwerp van wet op stapel dat iedere Nederlander de gelegenheid biedt naar Amerika te emigreren". Sonneveld: "Neder landers die zogezegd "gek zijn op Amerika" als land van de toekomst kwamen tot nu toe niet in aanmer king. Zij moesten vrijwel altijd hun ambities elders in de wereld beproe ven. Al in 1965 is namelijk vrijwel een einde gekomen aan dergelijke immigratie vanuit West-Europa naar de VS. Nu blijkt dat mensen uit de landen van de Europese Gemeen schap zelden gebruik kunnen maken van het motief "gezinshereniging". De Westeuropeanen worden onder bedeeld. Senator Edward Kennedy heeft nu met steun uit het Huis van Afgevaardigden een ontwerp van wet ingediend. Dat laat 50.000 extra emigranten uit voornamelijk West- europese landen toe". De heer Sonneveld onderstreept dat met Kennedy's wetsontwerp een nieu we groep wordt aangeboord: "de ouderwetse" Westeuropese emi granten die legaal Amerika binnen willen. Kennedy vermijdt in zijn ont werp dat er nationale quota komen. Hij heeft daartoe een puntenstelsel opgesteld. Veel Nederlanders kun nen daaraan waarschijnlijk voldoen. Zij nemen dan relatief veel van die 50.000 emigrantenvisa in, zo voor spelt de heer Sonnevelt. Het Stelsel laat toe dat je maximaal 147 punten scoort. Aspirant-emigranten moeten uit onderstaand rijtje tenminste 70 punten zien te vergaren op basis van het volgende lijstje: - Tussen 18 en 40 jaar (10 punten); - middelbare school (12 punten); - hoger onder wijs (15 punten); - aantoonbare vak bekwaamheid (10 punten); - beroep- schaars in VS (20 punten); - ervaring in zo'n beroep (10 punten); - al een baan gevonden in VS (20 punten); - gezinsleden in VS (10 punten); - Amerikaanse taal machtig (10 pun ten); - afkomstig uit West-Europa (Nederland dus) (30 punten); 147 punten. Voor veel Nederlanders zal het niet zo moeilijk zijn om hieruit 70 punten te halen. Leeftijd is geen werkelijke handicap. Wie boven de veertig is moet voor ieder jaar twee extra punten behalen. De heer Son neveld onderstreept dat in het wets ontwerp iedereen uit Nederland ge lijk berechtigd is. Of je nou boer bent of typiste, monteur of inge nieur, arm of rijk: iedereen kan sol liciteren en moet vervolgens uiter aard voldoende punten verzamelen. Familie hebben in Amerika of het beoefenen van een daar schaars be roep geeft wel extra punten. Aan een schatting van het aantal landgenoten dat te zijnertijd de sprong mag wa gen, waagt Sonneveld zich liever niet. Wel laat hij de term "enige dui zenden" vallen. Ir. Sonneveld acht de kans dat dit ontwerp van wet te- zij nertijd wordt aangenomen groot. "Kennedy en de andere initiatiefne mer senator Moynihan hebben zich al verzekerd van een brede steun in Huis en Senaat. Bovendien is de werkeloosheid in de Verenigde Sta ten nu laag. De vakbeweging zal 10 daarom minder bezwaar maken. Het enige risico dat ik zie is dat men hier na de huidige ellende met de illega len het niet aandurft wéér met een nieuwe regeling te komen. Daar staat dan weer tegenover dat de hele Ierse lobby in de VS achter dit initiatief-Kennedy staat. En de Ieren hebben hier zoals bekend invloed", aldus Sonneveld. Waaraan wij nog toevoegen dat de huidige lage dollar koers - die volgens deskundigen nog wel enige tijd Taag zal blijven -het kopen van een bedrijf in de VS extra aantrekkelijk maakt; ook voor boer en tuinder. Wie als Nederlander in Amerika ar riveert, wordt getroffen door de enorme vloed Aziaten en Spaans sprekenden die daar binnenkomen. Een Westeuropees, laat staan een Nederlandse emigrant, ontmoet je haast nooit... Sonneveld: "Inder daad. Maar wij mogen ook niet over het hoofd zien dat er hier nogal wat illegaal binnengekomen "immigran ten" zijn. En die komen uit alle hoe ken van de wereld ook uit Nederland binnenglippen. Sedert vorig jaar geldt een speciale wet (Immigration Reform Act) waarbij de twee tot vier miljoen illegalen blijvend toegelaten worden. Zij moeten daartoe wel be wijzen vóór 1982 hier te zijn gearri veerd. Het gaat hierbij ook om hon derduizenden illegale werkers in de land- en tuinbouw van de VS. Voor dat legaliseren hebben zich inmid dels al bijna een miljoen gegadigden gemeld. In de Amerikaanse land- en tuin bouw werken (vaak onder erbarme lijk slechte omstandigheden) hon derdduizenden werknemers, die voornamelijk uit het buurland Mexi co afkomstig zijn. Amerika telt, zo als bekend, veel verschillende klima ten en oogsten. Daarom schuiven deze werkers jaarlijks vanuit het zuiden "met de zon mee" naar het noorden oogstend over de VS op. Heel vaak werken zij van vader op zoon bij dezelfde boer of tuinder. Ze zijn nogal ijverig en bovendien spot goedkoop. Want Mexico is een dood arm land, met massale werkeloos heid en zonder sociale voorzienin gen. Voor deze landarbeiders is Amerika de kostwinning en voor de landbouw in de VS zijn zij dan ook onmisbaar geworden. Daarom heeft men in de nieuwe wet tot legalisering van de illegale immigranten daarmee rekening gehouden. De buitenlandse landarbeider krijgt voortaan de vrij heid om zelf te bepalen bij welk agrarisch bedrijf hij zich verhuurt. Daarmee krijgen trekkende landar beiders de status van een gewone ar beider. Deze arbeidskrachten wor den daarmee voor boer en tuinder hier duidelijk duurder. Zij durven voortaan namelijk eisen te stellen. Bepaalde sectoren raken nu al in de problemen. In de bloementeelt en de kassen is het momenteel heel moei lijk de benodigde arbeidskrachten te vinden. Vanuit Europa gezien is de nieuwe regeling uiteraard toe te jui chen. Ze saneert ten dele de scheve concurrentieverhoudingen in de Amerikaanse land- en tuinbouw ten opzichte van West-Europa. (Jan Werts, Washington) "Victor Hoogendoorn gaat naar Canada!" Verbazing en natuurlijk ook teleurstelling bij de naaste familieleden en vrienden toen ze ge heel onverwachts vernamen dat het echtpaar Hoogendoorn- Hoogenboom van de Heldenseweg in Helenaveen had besloten een nieuwe toekomst op te gaan bouwen in Canada. Victor Hoogendoorn (38) blijkt, zo vertelde hij ons enkele dagen voor de oversteek, al wel tien jaar met emigratieplannen rond gelopen te hebben. "Tot voor kort heb ik er nooit met anderen over gesproken. Alleen de laatste jaren natuurlijk met mijn vrouw. Die voelde er eerst helemaal niet voor. De laatste tijd is ze er heel anders over gaan denken. We zijn er ook een paar keer geweest. Nu staat ze er helemaal achter". Eind oktober is het echtpaar met hün 4 kinderen vertrokken naar hun nieu we bestemming in het dorp Stony Plain in Alberta. Wat heeft dit gezin bewogen om een ruime bungalow, een goed lopend melkveehouderijbedrijf en de familie op te geven voor een nieuw bestaan aan de andere kant van de oceaan? Victor Hoogendoorn: "Eerlijk gezegd is het hoofdargument dat het me trekt. Het avontuur van weer opnieuw iets beginnen in een land waar volop de ruimte is en de vrijheid en niet zoals hier waar ieder een op een kluitje zit". Maar dat is natuurlijk niet het enige. Sinds de su perheffing voelt de Helenaveense vee houder zich o.m. door de hoge grondprijzen geremd in de verdere uitbreiding van het bedrijf dat hij sa men met twee broers in maatschap heeft. "Overigens is dat een bij komstige reden want we zouden het met z'n drieën wel gered hebben. Wat veel meer gewicht in de schaal heeft gelegd is de opvolging. Stel dat één van de dochters of de zoon het bedrijf over wil nemen dan zou dat natuur lijk veel problemen geven zo niet on mogelijk zijn. We doen het dus zeker ook om de volgende generatie alle kansen te geven. Dat is voor mijn vrouw ook een belangrijk argument. Toen we mentaal zo ver waren heb ben we de knoop maar resoluut door gehakt. De kinderen zijn nu nog klein, nu kan het nog. We verwach ten wat de aanpassing betreft niet zo veel problemen". Dat hun nieuwe vaderland Canada is geworden lag bijna voor de hand. Ze hebben al veel positieve verhalen over dit land gehoord van een broer van mevrouw Hoogendoorn die daar al 7 jaar werkzaam is op een melkveehou derijbedrijf. Ook uitnodigende verha len van een broer van Hoogendoorn die voor 3 maanden stage ging maar daar is gaan wonen en inmiddels is ge trouwd, maakte het echtpaar steeds enthousiaster. Twee vakanties met een "oriënterend" karakter deden de rest. Afgelopen zomer zijn beide op nieuw geweest, nu om uit de vele aan biedingen van de makelaars een keus te doen. "We zijn, zo zegt mevrouw Hoogendoorn (36), zeker niet over één nacht ijs gegaan. We hebben zo wel hier als daar een bemiddelaar in de arm genomen en ook zelf alles wel twee keer nagetrokken en bestudeerd. Er gaan zoveel gekke verhalen rond over emigreren. We wilden alles pre cies weten voor we onze handtekening hebben gezet, 't Was allemaal wel erg vermoeiend en spannend", verzucht ze blijmoedig. De winstverdeling en de onttrekking Nog een laatste keer op de foto voor het vertrek: V.l.n.r.: Wieteke (6), Lidy, Geke (3) gehurkt, Jenneke (8), Pieter Jan (5) en Victor. van het privé- en bedrijfskapitaal van broer Victor aan de maatschap die sinds 1 januari 1984 bestaat leverden geen problemen op. De broers zetten het bedrijf (40 ha) met een melkquo tum van 628.000 kg. samen voort. Victor en zijn gezin starten ca. 10.000 km verderop een vrij nieuw bedrijf dat 8 km van het ca. 6.500 inwoners tellend dorp Stony Plain ligt en 30 km van Edmonton. Bewust niet te ver van een dorp in verband met het onder wijs voor de kinderen. Het bedrijf is 120 ha. groot en heeft een quotum van 360.000 1. Een deel van het be drijf wordt de eerste drie jaar gepdcht van de vorige eigenaar. Ca. 40 ha ligt in grasland voor om in de zomer de koeien op te laten lopen. Dan is ieder jaar ca. 25 ha. graanteelt voor de vruchtwisseling met het veevoederge was Alfalfa. Voor de 40 overgenomen melkkoeien staat er een rundveestal met 55 ligboxen en er is een dubbel vierstands melkstal. "Niet direkt ide aal maar dat kan in de toekomst nog wel eens verbeterd worden". Voor de jonge kalveren is er een kalverstal en voor de oudere kalveren en de droogstaande koeien is er een open schuur. Alles is van dubbelwandig hout, ook de fraaie bungalow die ge- 'heel onderkelderd is en waar zich de slaapkamers, de badkamer en de speelruimte bevinden. Gelijkvloers is alles woonkamer en keuken. Ze heb ben bedrijf, huis en omgeving in hun nieuwe vaderland van de zomer erg goed bekeken. "We hebben er echt veel zin in. De kinderen niet maar dat zal daar, zo is de ervaring van voor gangers, gauw overgaan". De achterblijvende familie en vrien den zien hen node gaan. De koöpe- ratie ZON in Eindhoven verliest met hun vertrek een aktief bestuurslid en de studieklub rundveehouderij zal op zoek moeten naar een nieuwe voor zitter. Canada is een gezin rijker dat zich met hart en ziel aangetrokken voelt tot de veehouderij. J. Wierenga De situatie bij het nieuwe bedrijf. De bedrijfsgebouwen in Canada. Vrijdag 13 november 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10