De overname tijdig regelen? Onderneem 't met de Rabobank. Landbouw op bosgrond mag niet Proef mineralentoediening aan bossen Op een dag is het zoverdan is na jarenlange voorbereiding de bedrijfsovername een feit Ouders, opvolger en andere gezins leden hebben verschillende belangen waar bij de familieband en rentabiliteitsver- wachtingen van het over te nemen bedrijf centraal staan. Alle juridische, fiscale en financiële mogelijkheden moeten tegen deze achtergrond worden gewogen. Is de keuze gemaakt, dan kan het bedrijfsovernameplan worden uitge werkt Daarbij is een goed advies noodzakelijk. De Rabobank is als geen ander thuis in de problematiek van de bedrijfsopvolging in de agrarische sector. Bij de plaatselijke Rabobank zitten specialisten die bedrijfsover name vertalen in een passende financiering met een scherpe prijsstelling. Zij geven aan welke verzekeringen moeten worden aangepast en komen met be leggingsmogelijkheden die passen bij de wensen van de ouders. De Rabobank is een deskundige gespreks partner die soms kritisch, maar altijd met hart voor de bedrijfstak, kiest voor een lang durige samenwerking. Zoiets mag u dan ook verwachten van een n ayi coöperatieve bank. ll3D0D3lln Laf Informeer bij uw Rabobank naar de N.A.J.K.-werkmap. Landbouwschapsvoorzitter: Voorlichting heeft taak bij verminderen ongevallen agrarische sektor De Diessense landbouwer J. de Rooij mag geen landbouwactivi teiten uitoefenen op een voorma lig bosperceel uit Middelbeers. Burgemeester en wethouders van dit Kempische dorp hebben zijn bezwaarschrift afgewezen, de De Rooij heeft ingediend toen hij vorige maand een proces-verbaal aan zijn broek kreeg omdat hij 'betrapt' werd op het maaien en inkuilen van gras. De Rooij had vergunning van Staatsbosbeheer om het 70 jaar oude bosperceel te rooien, met dien verstande dat hij het binnen drie jaar moest herbeplanten. Om de grond in betere conditie te brengen, heeft hij er dit jaar gras ingezaaid. Daarna wil hij het inplanten.De Begin november zal bij Venray een aanvang worden gemaakt met een reeks van proeven die inzicht moeten geven in de effekten van mineralen- toediening op de vitaliteit van het bos en de meest geschikte vorm en samenstelling van het mengsel. Ook zal uit de proeven naar voren moe ten komen wat de voor- en nadelen van de gebruikte verspreidingsme thodieken zijn. Aan de hand van de ze proeven op praktijkschaal zal ho pelijk op termijn een afgewogen ad vies gegeven kunnen worden. Bii- zortdere aandacht wordt besteed aan de effekten op het bosecosysteem. De financiering van het projekt vindt plaats in samenwerking met de EEG, de provincies Limburg en Noord-Brabant, de Nederlandse Meststoffenindustrie en de Ministe ries van VROM en Defensie, terwijl diverse grondeigenaren - evenals de gemeente Venray - bereid zijn ge vonden aan de proeven mee te wer ken. De grootste financier is het Mi nisterie van Landbouw en Visserij zelf via het Staatsbosbeheer en de Dorschkamp. Rooij, die een gemengd bedrijf met akkerbouw en varkens bezit, verwacht dat zijn bezwaarschrift in hoger beroep bij de provincie wel zal worden gehonoreerd. Volgens wethouder Van Ooster- wijk van Oost-, West- en Middel beers is het inzaaien van gras vol ledig in strijd met de bestemming van de grond (bosbouw). Daar komt nog bij dat het land van De Rooij direct tegen het natuurge bied de Landschotse Heide aan ligt. De gemeente krijgt van het ministerie van landbouw al jaren een beheerssubsidie om het land schap in zijn oude staat te her stellen. Dat wil zeggen: door na tuurlijke begrazing en bemesting met jongvee kan het beruchte pij- pestrootje worden teruggedron gen en de heide zich herstellen. De wethouder van de Beerzen, die zelf boer is, kan de handel wijze van De Rooij overigens wel begrijpen; bosbouw is immers nog steeds niet lonend. In dit ge val wil hij echter aan de natuur- belangen voorrang verlenen. Milieufederatie bepleit heffing op kunstmest en veevoer Namens het landelijk milieu-overleg heeft Wim Haalboom, landbouwspe- cialist van de Brabantse Milieufede ratie, op een milieusymposium in het Oostbrabantse Mill een pleidooi ge houden voor het instellen van heffin gen op het gebruik van kunstmest en mineraalrijk veevoer. Het milieu- overleg is voorts ook voor een milieu heffing op produkten uit de intensie ve veehouderij. Andere aanbevelingen die op het mi lieusymposium werden gelanceerd, zijn een kennismakingspremie voor mineraalarm veevoer, omschake lingspremies voor de scharrelsektor en tariefkortingen voor 'verantwoorde' mest. Haalboom zei een voorstander te zijn van het koördineren van mest- transporten door de landelijke mestbank. Vrijdag 30 oktober 1987 Sluiting Coberco-bedrijf Ede Vanwege de verder verminderde mel- kaanvoer ziet Coberco zich genood zaakt om de melkpoederfabriek te Ede - die de laatste jaren alleen gedurende de zomermaanden in bedrijf was - in 1988 defenitief stil te leggen. De door het sluiten van Ede beschik baar komende melk kan in twee an dere poederfabrieken van Coberco verwerkt worden, namelijk Lochem en Zwolle. In vergelijking met 1983 denkt Coberco volgend jaar ongeveer 20 procent minder melk van veehou ders te ontvangen. Behalve mager melkpoeder wordt in het bedrijf Ede ook boterolie ge maakt. Op een later tijdstip - uiter lijk eind 1988 - zal ook deze aktiviteit stopgezet worden, en worden overge bracht naar het bedrijf Lochem. De daar aanwezige centrale boterfabriek zal worden uitgebreid met een unit voor boterolie. "Biotechnologie biedt veel mogelijkheden maar is geen wondermiddel" "Het blijft de primaire taak van zui velondernemingen de aangeleverde melk zo goed mogelijk tot waarde te brengen. Voortgaande rationalise ring van produktiemiddelen en ver sterking van marktgerichtheid, met speciale aandacht voor produktver- nieuwing en kwaliteitsverbetering, zijn daarbij belangrijke middelen. Dit zei dr. W.IJ. Aalbersberg, alge meen directeur van NIZO, dinsdag middag in Nijkerk tijdens het na jaarssymposium van het Genoot schap ter Bevordering van Melkkun- de, met als thema: "Zuivel en biotechnologie". Volgens Aalbersberg dienen additio nele activiteiten te worden ontwik keld die in de toekomst kunnen bij dragen tot verbetering van het ren dement van de ondernemingen. De biotechnologie biedt daartoe vele mogelijkheden, maar zij mag niet worden gezien als dé remedie tegen bestaande problemen in de bedrijfs kolom veehouderij en zuivelin dustrie. "Aandacht voor high-tech is zeker nodig, maar attentie voor de bestaande industrie is evenzeer van belang. Bij een verzwakking van de traditionele industriële basis, zullen pogingen om high-tech te stimuleren onvoldoende resultaat opleveren." Bij de verbetering van de arbeidsom standigheden op de werkplek kan de voorlichting een belangrijke funktie vervullen. Enerzijds door het ver strekken van praktische adviezen maar vooral ook door te stimuleren dat deze adviezen in de praktijk daad werkelijk worden opgevolgd. Dit zei de voorzitter van het Landbouw schap, Marius Varekamp, vrijdag middag tijdens een themabijeenkomst over de arbeidsomstandigheden in de glastuinbouw. Tijdens de bijeenkomst bleek dat er jaarlijks in de agrarische sektor nog veel ongevallen gebeuren die niet wor den aangemeld. Vooral van de groep zelfstandigen en hun meewerkende gezinsleden zijn geen exakte cijfers bekend. Het is nodig dat aantal on gevallen terug te brengen. Volgens Varekamp moet er daarom op korte termijn een beter inzicht komen in alle beroepsziekten en ongevallen in de agrarische sektor. Een belangrijk ini tiatief vanuit de sektor zelf om hier aan bij te dragen noemde de voorzitter van het Landbouwschap de eind vorig jaar opgerichte Stichting Gezondheidszorg Agrarische Sekto ren (Stigas). 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9