Triticale op minder goede gronden goed alternatief Ford Tractor Dealers vieren dubbel jubileum Marktbericht graszaden 1987 Greengene NV wil landbouwkundig onderzoek commercialiseren Zaaizaad door grote belangstelling nauwelijks nog verkrijgbaar Mogen korte wenken akkerbouw Biotech Fund Een dubbel jubileum voor de Ne derlandse Ford Tractor Dealers. Het eerste jubileum is naar aan leiding van de eerste eksperti- mentele Ford Tractor, die in 1907 werd gebouwd. Het tweede jubileum is het 40-jarig bestaan van de Distrikts Ford Dealer Or ganisatie. Een jubileum dat de dealersorganisatie beslist niet on opgemerkt voorbij wil laten gaan: elke koper van een Ford tractor in de periode 24 oktober tot en met 24 december 1987 krijgt een jubileumbonus. Tegen het einde van deze periode, op 17, 18 en 19 december a.s. zullen de Ford tractor dealers in hun be drijven een jubileumshow orga niseren. Er zal ook veel produkt- nieuws op deze show te zien zijn, zoals nieuwe 4-cylinder motoren, die zuiniger met brandstof om springen. Een van de eerste fabriekszendingen Ford trekkers aan dealer Van Ge- mert B. V. te Wanroij (1948) Van de alternatieve gewassen die de laatste jaren in de landbouw gelan ceerd zijn lijkt triticale een blijver te worden. Triticale is een kruising tus sen tarwe (triticum) en rogge waarbij de produktiviteit en kwaliteit van tarwe verenigd zijn met de ziektere sistentie en droogtetolerantie van rogge. In de ons omringende landen wordt triticale al enige jaren geteeld. Het areaal in Nederland bedroeg in 1987 2500 hektare. Het geoogste produkt wordt verwerkt in de vee voederindustrie, waarbij onderzoek heeft uitgewezen dat de vertering en eiwitbenutting aanmerkelijk hoger is dan van tarwe. Wat triticale interes sant maakt is het feit dat het gewas minder hoge eisen stelt aan de grond. Voor droogtegevoelige gron den en probleemgronden kan tritica le voor een aanzienlijk hoger saldo zorgen dan tarwe en gerst. De teelt- gebieden liggen dan ook op de lich tere zandgronden en in de veenkolo niale gebieden. Evenals bij wintertarwe wordt triti cale in het najaar gezaaid waarbij oktober-november de beste zaaiperi- ode is. Slechte weersomstandighe den direkt na het zaaien kunnen een ongunstige invloed hebben op de korrelopbrengst. Wat bemesting aangaat worden de beste resultaten bereikt met een maksimale stikstof Greengene zal een raamovereenkomst afsluiten met de Landbouwuniversi teit, waarin de samenwerking op het gebied van biotechnologisch onder zoek staat omschreven. Greengene wil de universitaire kennis op het gebied van de biotechnologie commercialise ren. De komst van Greengene bete kent volgens waarnemers een belangrijke stimulans voor het bio technologisch onderzoek in Wage- ningen. In Leiden is met gemengde gevoelens gereageerd op de naderende 'over stap' van professor Schilperoort naar Wageningen. Schilperoort is een van de drijvende krachten achter het Bio Science-park in Leiden, waar kleine, innoverende bedrijfjes op het gebied van de biotechnologie aktief zijn. De hoogleraar in de plantenbiologie is te vens voorzitter van de landelijke pro grammakommissie voor de biotechno logie. De onderhandelende partijen ontken nen de Leidse suggestie dat Schilper oort werd weggekocht door de 'landbouwlobby'. De hoogleraar wil zelf naar Wageningen, omdat hij de expertise op het gebied van de land bouw nodig heeft bij zijn wetenschap- pelijk werk, zo menen de betrokkenen. Bovendien willen de be langrijkste financiers, de Rabobank en Gist Brocadus, dat Greengene in Wageningen wordt gehuisvest. Over de oprichting van Greengene is de afgelopen vier jaar meermalen on derhandeld tussen onder andere Schil peroort en Gist Brocadus, zo meldde het Financieel Dagblad in juni dit jaar. Bij de onderhandelingen was ook de Maatschappij voor Industrië le Projekten (MIP) aanwezig, maar deze organisatie zag dit jaar af van gift van 160 kg verdeeld over twee of drie giften. Een lage ph heeft geen Met zijn grote aren heeft de triticale een hoog opbrengstpotentieel invloed op de opbrengst. Op de kosten van gewasbescherming kan aanzienlijk bespaard worden omdat triticale in de praktijk niet of nauwe lijks door ziektes wordt aangetast. Waar wel rekening mee gehouden moet worden is het juiste tijdstip om een bespuiting met een groeiregula- tor uit te voeren, triticale is zeer ge voelig voor legering, vooral bij ho gere stikstofgift. Na enkele jaren praktij kteelt is gebleken dat triticale goed kan konkurreren met andere graangewassen. Inkuilen Een andere vorm van oogsten die bij verdere participatie in Greengene, na dat het door het Amerikaanse bedrijf Molecular Genetics op de vingers was getikt. Molecular Genetics had een meerderheidsbelang in de Leidse on derneming Mogen BV, dat in veel op zichten op Greengene lijkt. Inmiddels heeft het bedrijf uit de Verenigde Sta ten haar belang verkocht aan de Amro-bank, die zich nu dus ook op deze landbouwmarkt beweegt. Gist Brocadus is al langer aktief op het gebied van de landbouw. Het be drijf heeft de afgelopen jaren belan gen genomen in meerdere zaaizaadbedrijven, zoals in de Belgi- Bij het GASSEN VAN AARD APPELEN wordt meestal gebruik gemaakt van een swingfog- of pulsfog-apparaat. Een goede afstel ling van met name de juiste tempera tuur is van bijzonder belang. Geble ken is dat de temperatuur IN het ap paraat niet hoger mag zijn dan 150°C, daar anders de kiemremmer onwerkzaam wordt. Tegenvallende resultaten konden weieens hier hun oorzaak vinden. De winterperiode is erg in trek om BIJ TE SCHOLEN en kursussen te volgen. Afstellen van ploegen, kunstmeststrooiers en maaidorsers, maar ook vaardigheid opdoen met hydrauliek, pneumatiek en elektrici teit kan zeer nuttig en leerzaam zijn. Wellicht zelfs in studieklubverband. De Landbouwpraktijkscholen kun nen u verder informeren. triticale wordt toegepast is het inkui len tijdens het deegrijpstadium. Per hektare bedraagt de opbrengst aan vers materiaal dan 16 ton. Het droge stof gehalte van het ingekuilde produkt ligt dan op 485 terwijl de VEM op 275 ligt en de VRE op 20. öp zich misschien niet zulke hoge waarden maar men moet niet verge ten dat deze opbrengsten behaald kunnen worden op minder goede teeltgronden. Op deze gronden ligt de korrelopbrengst bij triticale onge veer 10-20% hoger dan van tarwe, gerst of rogge. Voor 1988 bestaat er zoveel belang stelling voor het uitzaaien van triti cale dat zaaizaad bijna niet meer te leveren is. Ook de door de slechte weersomstandigheden lagere kiem- kracht is, evenals bij andere graan soorten, de reden dat de hoeveelheid zaaizaad beperkter is. Tegenvallende financiële en kilogramopbrengsten bij snijmais doen veel akkerbouwers in het oosten van Nederland beslui ten om triticale uit te zaaien. In het kader van de grote graanvoor raden moet triticale niet gezien wor den als overschotvergrotend gewas maar meer als vervanger van de mo menteel gebruikelijke grondstoffen in de veevoederindustrie en dat het als zodanig regionaal voor rende mentsver betering kan zorgen. J. v. Tilburg sche onderneming Plant Genetics en in het geprivatiseerde Plant Breeding Institute in Engeland. Verder heeft Gist Brocadus afgelopen zomer sa men met Shell de onderneming Gene ral Bio-Synthetics opgericht, dat zich onder andere bezighoudt met de pro- duktie van bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Ook de Rabobank is gaandeweg geïn teresseerd geraakt in de biotechnologie. De bank financiert negentig procent van het agrarische bedrijfsleven en wil zicht blijven hou den op de toekomstige ontwikkelin gen in de landbouw. Vorig jaar richtte de Rabobank het 'Biotech Venture Fund' op, waarmee het risikovolle, innovatieve bedrijfjes op het gebied van de biotechnologie ging sponsoren. (Uit Wagenings Universiteitsblad) Zijn uw sloten weer schoon en weet u ook hoe het met de eindbuizen gesteld is? Loop er eens langs, want een slechte eindbuis maakt een hele drain waardeloos. Vang gedurende één minuut het water op in een em mer. U zult verbaasd zijn van de VERSCHILLEN TUSSEN DE DRAINS onderling. Wie met een STEEK- THERMOMETER werkt moet wel weten of deze nog de GOEDE tem peratuur aangeeft. Enkele graden afwijking kan funest zijn voor de kwaliteit van uw te bewaren pro dukt. In een bak smeltend ijs (0°C) kunt u kontroleren of het nulpunt nog goed wordt aangegeven. Verder is gebleken dat bij het gassen het TIJDSTIP belangrijker is dan het aantal keren vergassen. In de meeste gevallen is 3 a 4 keer vol doende, mits er op tijd begonnen wordt. Het is overigens raadzaam om loodvrije benzine te gebruiken, dit in verband met mogelijk residu. De graszaadopbrengsten van oogst 1987 zijn over de hele linie tegenge vallen. De zaadopbrengsten van de fijne grassoorten zoals roodzwenk- en veldbeemdgras zijn 20 tot 30% lager dan normaal. Hetzelfde geldt voor rietzwenkgras. De opbrengstbeder ving wordt voor de raaigrassen op 15 tot 20% geschat. Hoofdoorzaak is de vele regen die deze zomer gevallen is. Dit deelt het produktschap voor land- bouwzaaizaden mee. Omdat het graszaadareaal aanmerke lijk groter was dan dat van vorig jaar, zal de totale graszaadproduktie van oogst 1987 waarschijnlijk minder sterk dalen dan op grond van de hektare-opbrengsten te verwachten valt. In onderstaande tabel zijn de in 1986 en 1987 goedgekeurde arealen van enige belangrijke grassoorten naast elkaar gezet (-t ha). De slechte zomer heeft hier en daar ook tot problemen bij het drogen ge leid, omdat de kapaciteit niet is in gesteld op een dergelijke natte oogst. Wat de kwaliteit van het zaad betreft blijkt er incidenteel sprake te zijn van partijen met een (te) lagekiemkracht, maar het is nog te vroeg om hier al gemene uitspraken over te doen. De afzet van voedergrassen in de af gelopen maanden is tegengevallen. Behalve dat de weersomstandigheden de in- en doorzaai belemmerd heb ben, kan ook een rol gespeeld hebben dat het grasland deze zomer vanwe- Engels raaigras Italiaans raaigras Westerwolds raaigras Rietzwenkgras Roodzwenkgras Veldbeemdgras Overige grassen TOTAAL Demonstratie rooien suikerbieten in Engeland gaat niet door wegens Rhizomanie De rooidemonstratie suikerbieten die in dit najaar in Engeland gehouden zou worden gaat niet door. De heer D. Brisbourne, hoofd van de "British Sugar Agricultural Services Depart ment", zei dat de beslissing was ge nomen na overleg met de eigenaar van het demonstratie perceel, nadat de ge de*vele regens erg produktief is ge weest en dat men daarom minder snel tot in- en doorzaai besloten heeft. De afzet van gazongrassen is normaal tot iets minder dan normaal verlopen. Vast gestemd Hoewel de herfstafzet al met al niet hoog te noemen is, is de markt vast gestemd. De lage opbrengsten, zowel in binnen- als in buitenland zijn hier debet aan. De slechte oogst heeft tot een prijsverhoging van Engels raai gras, hooi- en weidetype, geleid; de prijzen van deze soort zijn overigens erg afhankelijk van het ras. Op de markt voor Italiaans raaigras is inter nationaal gezien weinig aktiviteit. De prijzen zijn zwak. Voor Westerwolds raaigras daarentegen zijn de prijzen de laatste tijd flink gestegen. Oorza ken zijn onder andere de lage voor raad aan het begin van het verkoopseizoen en de tegenvallende oogst in Oost-Europa. De markt voor de gazongrassen, zo als veldbeemd- en roodzwenkgras, is zeer vast gestemd. Het kan zelfs moei lijk zijn om aan de verplichtingen te voldoen. Veldbeemdgras en rood zwenkgras met fijne uitlopers zijn praktisch uitverkocht. Het grasveld type van Engels raaigras is vaster in prijs dan een paar maanden geleden. Het gazontype van rietzwenkgras is in prijs gestegen. Dat geldt niet voor het voedertype. 1986 1987 10.503 12.257 859 925 838 1.237 630 656 2.313 2.598 3.253 3.901 307 438 18.703 22.012 ziekte Rhizomanie was vastgesteld in augustus op een bedrijf in Suffolk. De heer Brisbourne deelde verder mee dat men de ziekte die op slechts één per ceel is gekonstateerd, zeer serieus neemt. Er wordt erg hard aan gewerkt om de Rhizomanie te bestrijden. "We willen niet het risiko nemen, dat de omliggende bedrijven of zelfs het he le Verenigde Koninkrijk geïnfekteerd zouden kunnen raken, vandaar dat we de demonstratie hebben afgelast", aldus Brisbourne. Het biotechnologisch bedrijf Greengene NV, dat geleid gaat worden door de Leidse hoogleraar prof. dr. R.A. Schilperoort, komt hoogst waarschijnlijk naar Wageningen. De onderhandelingen tussen Green gene, de Landbouwuniversiteit, de Direktie Landbouwkundig Onderzoek en de financierders van het nieuw op te richten bedrijf ver keren in een beslissend stadium. De universiteit en DLO zoeken nog passende laboratoriumruimte voor het bedrijf, dat 1 januari 1988 wil starten. 8 Vrijdag 30 oktober 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8