Snel drogen van aardappelen nu lastig Aardappelexport naar Skandinavische landen loopt goed Monstername aardappelen bij leden Aardappelstudieclub Lage prijzen Gewasbescherming Prior Multi-weight Buiten het gezichtsveld Nu, eind oktober, is het drogen van aardappelen waarin soms ekstreem veel natte grond voorkomt, geen eenvoudige zaak. Toch is het snel drogen gewenst voor partijen waarin rot voorkomt of waarin veel aardappelen sterk behangen zijn met grond. Om straks suksesvol kiemremmingsmiddelen te kunnen toepassen, zal de partij goed droog moeten zijn. Dat snel drogen thans niet zo goed meer lukt, komt omdat de buiten lucht bij de huidige temperaturen veel minder vocht kan opnemen, dan bij temperaturen zoals die in augustus en september voorkomen. Zo kan bijvoorbeeld lucht van 15°C maksimaal 11 gram waterdamp be vatten, tegen lucht van 5°C slechts 5 gram. Als we bovendien te maken hebben met vochtige lucht, met een relatief hoge dauwpunttemperatuur, dan is drogen met buitenlucht vaak helemaal niet mogelijk (de dauw punttemperatuur is de temperatuur waarbij de lucht verzadigd raakt met waterdamp en er kondensvorming gaat optreden). Dit geldt met name als de temperatuur van de aardappe len lager is dan de dauwpunttempe ratuur van de lucht. Dit kan vooral bij onlangs, bij lage temperaturen, gerooide aardappelen het geval zijn. Als we onder dergelijke omstandig heden met buitenlucht ventileren, dan brengen we zelfs meer vocht in de aardappelhoop. Ook opwarmen van de buitenlucht helpt dan niet. In de volgende voorbeelden zijn enkele mogelijke situaties weergegeven: 1. Temperatuur aardappelen 8°C, dauwpunttemperatuur 10°C. a. Buitenluchttemperatuur 12°C: er treedt geen droging op, in tegendeel, de aardappelen worden natter. b. Buitenluchttemperatuur 6°C: er treedt geen droging op; het zal in dit geval buiten mistig zijn. Bij onder 1genoemde omstandighe den kan men dus beter niet met bui tenlucht ventileren. Als er echter rot in de partij voorkomt, moet de lucht in de hoop in beweging blijven, waartoe men bijvoorbeeld intern kan ventileren. 2. Temperatuur aardappelen 8°C, dauwpunttemperatuur 8°C of lager. Bij een temperatuur van de buiten lucht van bijvoorbeeld 12°C zal nu wel droging optreden. Om een drogend effekt te kunnen bereiken, moet de dauwpunttempe ratuur van de buitenlucht dus ge^jk of lager zijn dan de temperatuur van de aardappelen. Als de dauwpunt temperatuur van de lucht hoger is dan de temperatuur van de aard appelen, dan moeten we om te kun nen drogen eerst de temperatuur van de aardappelen verhogen. Dit kan door de lucht in de bewaarplaats en kele graden op te warmen en daarbij intern te ventileren. Zorg bij gebruik van een direkte luchtverhitter wel voor aanvoer van voldoende verse lucht, om zuurstof gebrek te vermijden. Zodra de tem peratuur in de gehele hoop gelijk of hoger is dan de dauwpunttempera tuur dan kan men weer drogend ventile ren. Overdag met buitenlucht, mits die een paar graden warmer is dan de dauwpunttemperatuur en 's nachts met buitenlucht die een paar graden is opge warmd. Eventueel kan men ook over dag opwarmen en 's nachts met buitenlucht ventileren. Van dag tot dag Dit opwarmen dient tweeërlei doel: het drogend vermogen van de lucht neemt er door toe en men voorkomt dat de temperatuur van de aard appelen als gevolg van het ventileren met koude nachtlucht te ver (bij voorkeur niet onder de 10°C) daalt. Daar de dauwpunttemperatuur bij dit alles van doorslaggevende bete kenis is, is het zaak om deze van dag tot dag te kennen. Dit is mogelijk door het regionaal weerbericht voor uw gebied te raadplegen, voor het Zuidwesten, tel.nr. 06 - 91122342. Tot slot willen we proberen om'de hierboven weergegeven lastige mate rie nog eens in het kort samen te vat ten: stel u op de hoogte van de dauwpunttemperatuur en van de temperatuur van uw aardappelen. - Als de temperatuur van de aard appelen gelijk of hoger is dan de dauwpunttemperatuur, dan kan men in principe drogend ventileren; overdag mits de temperatuur van de buitenlucht een paar graden hoger is dan de dauwpunttemperatuur, 's nachts met buitenlucht die enkele graden is opgewarmd. Eventueel kan men ook overdag opwarmen en 's nachts met buitenlucht ventileren. - Als de temperatuur van de aard appelen lager is dan de dauwpunt temperatuur dan is drogend ventile ren niet mogelijk; heeft men rot in de partij, dan is het zaak om de lucht tussen de aardappelen in beweging te houden door intern te ventileren of desnoods toch met buitenlucht; door echter intern te ventileren met lucht die enkele graden is opgewarmd kan men de temperatuur van de aard appelen verhogen tot aan de dauw punttemperatuur; vervolgens is dro gend ventileren met buitenlucht weer mogelijk. PAGV ir. C.D. van Loon De Skandinavische landen zijn dit jaar nadrukkelijk op de markt voor de aankoop van aardappelen. Van de nieuwe oogst is tot en met sep tember uit ons land al ca. 24.000 ton Bintjes naar Zweden geëxpor teerd, terwijl naar schatting in oktober tussen 15.000 en 20.000 ton naar dit land zal worden verscheept. Ook Finland is aan de markt. Tot dusver heeft McCain Lewedorp ca. 5.000 ton aardappelen naar dit land verladen. Eind vorige week is de vierde boot uit Middelburg naar Finland vertrokken met aan boord ca. 1.700 jumbo bags van 1 ton elk. Vanwege de invallende winter is dit voorlopig het laatste schip maar McCain hoopt de draad na de winter weer op te pakken. De kans daarop is zeer groot want de groeiomstandig- heden zijn dit jaar in de noordelijke landen maar zeer matig geweest, zo weet het hoofd in- en verkoop bij McCain Lewedorp de heer A.J. de Kok. Het was er te koud en te nat. Volgens zijn informatie is de aardap peloogst in de Skandinavische landen dit jaar ca. een derde kleiner dan in andere jaren. McCain heeft haar aardappelen bestemd voor export tot nu toe betrokken van zowel de koö- peraties als van de vrije handel. De aardappelexport naar Engeland on dervindt duidelijk nadelen van de daar midden in de belangstelling Eind vorige week vertrok voor de vierde keer dit seizoen een scheepslading aardappelen van Mc Cain Lewedorp naar Finland. In totaal is daarheen nu 5.000 ton geëxporteerd. Op woensdag 4 november zal er bij de leden van de Aardappelstudieclub Zuid-Beveland een monster aard appelen van ca. 100 knollen worden genomen door een student van de Agrarische Hogeschool Dordrecht. Deze worden over de gehele cel langs Vrijdag 30 oktober 1987 de kanten genomen in de maat 50-60 mm. Er zullen waarnemingen wor den gedaan m.b.t. blauwgevoelig- heid, onderwatergewicht, onder huidse verkleuringen, suikergehalte (bakproef), grauwverkleuring, texa- tuur (krokant blijven van de friet) en de maten. Telers van de studieclub die de aardappelen inmiddels heb ben geruimd worden verzocht voor zaterdag 31 oktober dit te melden via tel. 01100 - 15684. Als we de balans opmaken over de week van 19 tot en met 24 oktober in de akkerbouw dan is er maar één woord voor: triest. We worden nu ook wel van alle kanten in de 'verdom-hoek' geplaatst. Moeilijke oogstomstandigheden, lage prijzen, gewasbescherming tot het jaar 2000, veel zaken die buiten het direkte gezichtsveld vallen. Wat toch een gemodder om suikerbieten en aardappelen op het 'dro ge' te brengen. Een groot aantal akkerbouwers was driftig in de weer om de oogst te bergen, om de oogst uit de grond te krijgen. Dag en nacht in de weer om 1 a 2 ha per machine, per 24 uur aan aardappe len boven de grond te halen naar veiliger plaatsen. staande problemen met Rhizomanie. Men is erg bang dat met het produkt besmette grond het land binnenkomt. McCain is één van de grootste expor teurs naar Engeland. Volgens De Kok zoeken de autoriteiten met de aanhan gende grond een stok om de hond te slaan. Aardappelen zonder grond le veren is tot nu toe van de klei niet of nauwelijks mogelijk omdat ze nog niet voldoende droog zijn om deze grond af te laten springen. Wassen is in feite niet doenlijk. Hij verwacht dat vanaf eind november weer vanuit de schuren in het Zuidwesten kan wor den geleverd naar het Verenigd Ko ninkrijk. Toch vindt wel export plaats, maar het gaat hier om aard appelen van de zandgronden die veel schoner zijn. En dan te weten dat hoe meer er bo ven de grond komt, des te meer druk er op de markt komt. Een druk die er toch al is en met het oogsten al leen maar sterker wordt. Maar 'wie zaait zal oogsten' is een boerenbe- grip. De grote gemeenschap zou de boeren dankbaar moeten zijn voor die enorme inzet om voedsel te pro duceren van goede kwaliteiten en van voldoende kwantiteiten. We be heersen vele faktoren daartoe, be halve het weer. Met name de aardappelprijzen be wegen zich reeds geruime tijd op een zeer laag nivo. In een aantal gevallen zou het best eens kunnen zijn dat het beter was, ekonomisch beter, de aardappelen maar in de grond te la ten zitten. Bij de huidige lage kon- sumptieaardappelprijzen worden de enorme kosten nauwelijks goed ge maakt, de enorme kosten om de aardappelen boven de grond te halen en de enorme kosten en verliezen tij dens de komende bewaarperiode. Maar... het marktprijsjaar '87-'88 is nog maar juist begonnen. Slechts spekulaties en andere voorspellingen bepalen die marktprijs voor dit lo pende jaar. Als dan straks toch blijkt dat En de prijzen zouden toch eens een goede wending voor de boer-producent gaan innemen, dan zou die boereninspanning misschien toch nog enigszins gekompenseerd kunnen worden. De konsument kan in ieder geval rustig slapen, daar in West-Europa. De boer, hij knokt wel voort! In de afgelopen week, waarover we het ekspliciet hebben, is ook het Prior Weegtechniek brengt een weeg apparaat op de markt dat bijzonder geschikt is om in de bedrijfsvoering van de land- en tuinbouwmarkt op genomen te worden. De Prior Multi-weight is een opmer kelijk produkt: een lage prijs voor een elektronische weegschaal, inzet baar (in de kas, op de volle grond, etc.) door werkzaamheid op lichtnet en 'batterijen, kompakt en licht, door grote nauwkeurigheid eksakte afweging van groei- en bestrij dingsmiddelen en produkten mo gelijk. Voor informatie, tel. 01720 - 33851. Stichting Drainagekontrole van start Afgelopen vrijdagmiddag is op "Bosma-Zathe" in Ureterp het werk van de Stichting Drainagekontrole (SDK) van start gegaan. De voorzit ter van het bestuur van de Stichting, de heer Th. Miedema, verrichtte de eerste officiële handeling door op een van de inmiddels goedgekeurde draineermachines het waarmerk van de Stichting Drainagekontrole aan te brengen. Dit waarmerk bestaat uit een bord, waarmee zichtbaar wordt dat het door de machine geleverde drainagewerk wordt gekontroleerd en voldoet aan de eisen die de Stich ting Drainagekontrole daaraan stelt. In totaal zijn er veertien draineerma chines die aan het werk van de Stich ting deelnemen. Alle goedgekeurde machines zullen van het waarmerk van de Stichting worden voorzien. Met deze eerste officiële behandeling is het initiatief van de gezamenlijke Friese landbouworganisaties om te komen tot een kontrolesysteem op drainage van de grond gekomen. In het bestuur van de Stichting zitten ook vertegenwoordigers namens de BOVAL en de drainagebedrijven. overheidsbeleid t.a.v. gewasbescher ming tot het jaar 2000 aan de kaak gesteld. Veel chemische middelen in land- en tuinbouw zullen worden verboden, zullen de aftocht moeten blazen. En allemaal middelen die tot nu toe officieel zijn toegelaten. Men praat, vooral binnen de meeste poli tieke partijen met gemak over het verbieden van een aantal chemische middelen in land- en tuinbouw. Zo ging de Dinoseb voor de bijl en bleef voor de di-quat Reglone weinig ruimte meer over. Er blijven zodoende voor het doodspuiten van poot- en konsumptieaardappelen weinig mogelijkheden meer over. Looftrekken!? Met zomer en najaar 1987 nog vers in het geheugen! Dan het afschaffen van de verplichting van het gebruik van nematiciden o.a. DD, Monam, bij een nauwe vruchtwisseling en het verplicht invoeren van bet gebruik van aardappelmoeheid-resistente rassen Er wordt niet meer gevraagd naar de konkurrentie kracht van notabene ons sterkste gewas aardappelen. Als men ziet dat de meeste politieke par tijen het woord gewasbescherming hoog op de prioriteitenlijst hebben staan, dan wordt het bijna angstig om het hart. Als we niet in bétere harmonie de za ken rond de gewasbescherming af handelen dan krijgt de gemeenschap daar nog eens spijt van. Als boeren- en tuindersorganisaties tonen we re gelmatig in te zijn voor het harmonie-model. Maar zo in één penne-steek een streep door Dinoseb en Reglone! Opgejaagd door een aantal rakkers. Daar lusten de hon den geen brood van. Eens komen ze nog eens op blote knieën naar ons toe! Veel zaken worden buiten de boer en tuinder om voor ons geregeld. Voor al het laten verdwijnen van een aan tal gewasbeschermingsmiddelen in de komende jaren komt als een boe merang op ons af. Zeker is dat het de Nederlandse land- en tuinbouw handen vol geld gaat kosten met een sterke bedreiging van onze konkur- rentiekracht met name bij eksport. En daar moeten we het in hoofdzaak van hebben. Een trieste balans! Trieste verhalen over het voortbestaan van veel boe renbedrijven. Een ijskoude sane ring!! Zware diskussies en over schotten weg te nemen om te voor komen. Oneigenlijk beleid over de te voeren gewasbeschermingsproble- matiek zonder inspraak in de juiste proporties, "t Zal mijn tijd niet du ren!" We moeten er nu zwaar tegen aan! A. Vermeer

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7