Minister Braks volgt AM-voorstel vanP.D. Minister Nijpels hijst vlag op fabriek Promest Kontrole mestpasje en mestboekhouding dit najaar verscherpt KNL C-introduktiedag AMEV doet bod op Cromstrijen Actieprogramma provincie moet verzuring in Brabant terugdringen Minister Braks heeft vorige week donderdag zijn nieuwe AM-beleid in de Tweede Kamer uiteengezet. De overheid wil daarmee de aard appelmoeheid die met name in het midden en noorden van ons land bij de aardappelteelt optreedt bestrijden door het telen van meer re sistente rassen onder gelijktijdige vermindering van grondontsmetten. De minister neemt daarmee het voorstel van de PD over. Voor de praktijk betekent de nieuwe regeling dat voor de één op drie teelt een keer in de drie jaar een ontsmetting kan worden toegepast en dat er één keer in de drie jaar een resistent ras moet worden verbouwd. De één op drie teelt is nu alleen mogelijk door ieder jaar te ontsmetten. Een en ander komt er op neer dat op een gemiddeld Zuidwestelijk akker bouwbedrijf bij een normaal bouw plan één keer per 12 jaar op het zelf de perceel een resistent ras moet worden geteeld hetgeen betekent dat een resistent ras moet worden ge teeld op ca. eenderde van het aard appelareaal. In de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap hebben de Zeeuwse leden H.C. van der Maas en W. Sanderse zich uit gesproken tegen het nieuwe beleid van de minister. Zeeland is de lichtst besmette provincie in ons land en zij menen dan ook dat daarmee in de regeling rekening had kunnen wor den gehouden. Voor de Zeeuwse si tuatie is de nieuwe regeling onnodig streng. In de hoofdafdeling hebben beiden dan ook sterk gepleit voor een één op vier teelt met een keuze aan de teler voor ontsmetten of het telen van een resistent ras. Met een strenge controle zou een uitbreiding en verzwaring van de AM- besmetting dan goed kunnen worden voorkomen. Dit voorstel is dus uit eindelijk niet door de PD cq. de overheid gehonoreerd. De ZLM- voorzitter, de heer H.C. van der Maas betreurt dat zeer. Hij wijst er op dat in Zeeland ca. 60% van de consumptietelers een bouwplan heeft van 1 op vier terwijl de overige 40% een ruimer bouwplan heeft. Het gaat hier dus om die 60% en dit zijn zeker niet de grootste bedrijven. Van der Maas: "Vooral deze bedrij ven lopen de kans geconfronteerd te worden met een inkomstenderving. Want op de achtergrond speelt hier de grote twijfel of wel tijdig vol doende resistente rassen beschikbaar zijn om het Bintje voor export en verwerking te kunnen vervangen". Volgens Van der Maas is dat twijfel achtig ondanks een versneld op gang gebrachte veredeling. Afname export Hij vreest dan ook dat door een ge dwongen teeltinkrimping van het Bintje een deel van de export - moge lijk wel een kwart - verloren dreigt te gaan als deze overbekende aardap pel vanuit ons land niet meer gele verd kan worden, met alle gevolgen vandien voor de vele aardappeltelers in het Zuidwesten. Dat de minister de ingangsdatum van de regeling heeft uitgesteld tot 1997 toont vol gens hem al aan dat de nieuwe rassen er voorlopig nog niet zullen zijn. De ZLM-voorzitter hoopt overigens dat zijn afwijzende opstelling in de hoofdafdeling achteraf overbodig en onjuist zal blijken te zijn. In een eer ste reactie heeft de voorzitter van de hoofdafdeling de heer J. Leeuwma gezegd redelijk met de nieuwe rege ling te kunnen leven. Zoals algemeen bekend is in Noord- Brabant dit jaar - 1987 - nog steeds de provinciale mestverordening van kracht. Zolang die verordening geldt is het verboden dierlijke mest uit te rijden of uit te laten rijden, te vervoe ren of te doen afvoeren zonder mest- vergunning, beter bekend als het mestpasje. Evenals in het voorjaar zal ook in het najaar de kontrole extra worden aan getrokken, waarbij in een aantal ge meenten tevens de AID zal kunnen worden ingeschakeld, juist ten behoe ve van de kontrole van de mestbalans. In Oost-Brabant zal dat met name het geval zijn in de gemeenten Erp en Veldhoven. Ook in West-Brabant bestaat die mogelijkheid. Let wel, de kontrole op mestvergun- ning/mestpasje zal in geheel Noord- Brabant geschieden en zal vooral plaatshebben tijdens de surveillance. Indien u nog steeds niet in het bezit bent van een vergunning voor 1987, terwijl u daartoe wél verplicht bent, raden wij u dringend aan alsnog zo spoedig mogelijk een vergunning aan te vragen. Dit is ook niet meer dan ge rechtvaardigd ten opzichte van die ve le duizenden Brabantse agrariërs die wél in het bezit zijn van een mestver- gunning/mestpasje. Daarmee voor komt u tevens dat tegen u Ploegkampioenschappen Tholen en St. Philipsland M. van Tilbeurgh heeft de ploegkam pioenschappen voor Tholen en St. Philipsland gewonnen. Voor de wed strijd die zaterdag 24 oktober jl. plaatsvond waren maar 7 deelnemers. "Toch was de kwaliteit van het ploe gen, op het begin na, niet slecht", al dus de konklusie van juryvoorzitter M.A. de Hond. Hij vond het trou wens bijzonder jammer dat er maar zo weinig deelnemers waren. "Het goed ploegen van de grond is erg be langrijk. Vooral de goede afstelling is essentieel, anders blijft het water op het land staan". De belangstelling van de bezoekers was - in tegenstelling tot vorig jaar - groot. Dit is mede te dan ken aan het feit dat naast het wedstrijdploegen, landbouwmechani- satiebedrijven demonstraties gaven met traktoren, ploegen en zaaima- chines. De uitslag van de wedstrijd is: 1. M. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer, 472 p. (rondgaand); 2. K. Deurloo, Tho len, 470 p. (rondgaand); 3. P. Ooms, Oud-Vossemeer, 439 p. (wentel- ploeg); 4. K. Brooijmans, Tholen, 419 p. (rondgaand); 5. Gerard Brooij mans, Tholen, 377 p. (wentelploeg); 6. B. van Kempen, Poortvliet, 329 p. (rondgaand) en 7. T. Heijboer, St. Annaland, 317 p. (wentelploeg). De eerste drie van de rondgaande en van de wentelploegen gaan volgend jaar naar de Zeeuwse kampioenschappen. Het actieprogramma voor bestrij ding van verzuring, dat gedeputeer de staten van de provincie Noord- Brabant hebben opgesteld, bevat stringente bepalingen om de lucht verontreiniging te beperken die ook veel landbouwers zal raken. De nadruk in de plannen ligt duide lijk op de bestrijding van ammoni ak, omdat dit produkt een belangrij ke bijdrage aan de verzuring levert. Zo zal in gevoelige gebieden en een zone er om heen de uitstoot van am moniak veel strenger worden bestre den, bijvoorbeeld door de zg. ecolo gische richtlijn binnen de hinderwet toe te passen. In de omgeving van Oisterwijk ligt een proefgebied, omdat daar veel in tensieve veehouderijen en gevoelige natuurgebieden dicht bij elkaar lig gen. Pas rond 1990 verwachten GS resultaten van het actieprogramma. Omdat de verzuring intussen door gaat en al veel schade heeft aange richt, willen GS op korte termijn hier en daar de gevolgen in bossen, heide en vennen al ongedaan maken. Zo komt er een pakket van eenvou dige beheersmaatregelen voor ge meentelijke en particuliere bos- eigenaren. De Brabantse milieufederatie pleit voor een stimuleringsfonds voor agrarische bedrijven, die nog niet over een hinderwetvergunning be schikken. Pas als deze bedrijven fi nanciële steun krijgen, is er een goe de kans dat de vereiste maatregelen ook echt worden genomen. Minister E. Nijpels van Milieube heer komt op donderdag 5 novem ber naar Helmond om mee te vieren dat de mestfabriek van Promest in Helmond het hoogste punt bereikt. Dat de minister is gevraagd om de vlag te hijsen, is niet zo verwonder lijk; zijn ministerie is verreweg de belangrijkste financier van het project. In de proeffabriek wordt in eerste instantie honderdduizend ton drijf- mest per jaar verwerkt. Als het eind- produkt van Promest aanslaat, zal er nog eens 75 miljoen gulden op ta fel komen voor een 'echte' mestver werkingsfabriek, waar 1 miljoen ton per jaar omgaat. En de vooruitzich ten zijn gunstig, volgens Promest- directeur B. Hilberts. Een recente studie naar de afzetmogelijkheden van droge mestkorrels heeft Hilberts in die overtuiging gesterkt. "De afzetmarkt ziet er inderdaad goed uit. We kunnen ons produkt zeker kwijt bij akkerbouwers in Ne derland en België, bij fruittelers in Frankrijk en vooral bij wijnbouwers in Duitland. In het begin was de af zet van droge mestkorrels binnen de landbouw nog een vraagteken; dat wordt het gelukkig steeds minder". Hilberts verwacht dat de mestfa briek zich zelf zal bewijzen, als hij straks eenmaal draait. Ook problemen die aanvankelijk bestonden rond de financiering van het project zijn voorbij. Dankzij een toezegging van het Financierings- overleg Mestonderzoek om de onder zoekskosten van het genoemde on derzoek geheel te vergoeden, is dit nu opgelost. Het tussendoor-feestje op 5 november kan met een tamelijk gerust hart worden gevierd. proces-verbaal kan worden op gemaakt. Laatste herinnering insturen mest boekhouding 1986 Agrarische bedrijven die in 1986 een mestvergunning (mestpasje) hebben gehad met daarop vermeld een mest- saldo van 5.000 DSE of meer, zijn verplicht de provinciale mestboek houding over het jaar 1986 in te stu ren. Deze mestboekhouding moest voor 1 maart 1987 opgestuurd wor den aan de provincie Noord-Brabant. Bedrijven die niets hebben ingestuurd zijn door twee eerdere brieven eraan herinnerd dat zij verplicht zijn een mestboekhouding in te sturen. NCB stelt Milieumedewerker aan Het hoofdbestuur van de NCB is van mening dat in de toekomst steeds meer aandacht besteed zal moeten worden aan milieu vraagstukken. Aan de organisatie stelt dat ook eisen waar het gaat om belangenbehartiging en dienstver lening. In dit verband besloot het bestuur een milieumedewerker te gaan aan stellen die tot taak krijgt ondersteu ning te verlenen aan de Dienst Grondgebruik en de Rechtskundige Dienst van de NCB. Jachtraad: verbod lokganzen' jachttechnisch aanvaardbaar Het voornemen van de minister van landbouw en visserij dat gericht is op een volledig verbod op het gebruik van lokganzen, is jachttechnisch aan vaardbaar, aldus het advies dat de Jachtraad hierover onlangs uitbracht aan de minister van landbouw en visserij. Wel plaatst de Raad enige kantteke ningen bij het voorstel. Er zijn onder zoeksgegevens, die erop wijzen dat wanneer op de juiste wijze met de lokstal-methode wordt gejaagd, selek- tiviteit in het afschot kan worden be vorderd. Volgens dezelfde gegevens zouden - als deze jachtmethode op de juiste wijze wordt toegepast - er ook aanzienlijk minder problemen met aanschieten en nazoeken van ganzen zijn. De Raad is voorts van mening, dat men in het algemeen voorzichtig moet zijn met het toepassen van het ver bodsmiddel in gevallen dat er niet een optimale kontrole plaatsvindt. De Raad heeft eerder een advies uitge bracht waarin wordt gepleit voor het stellen van stringente regels aan het gebruik van lokstallen. Donderdag 22 oktober jl. vond in Den Haag een KNLC- introduktiedag plaats voor hoofdbestuurs- en dagelijks- bestuursleden van de bij het KNLC aangesloten landbouwor ganisaties. De deelnemers aan de ze dag maakten kennis met de personeelsleden en het werk van het Landbouw-Comité. Voor de deur van het kantoorpand aan het Prins Mauritsplein nummer 23 werd deze groepsfoto gemaakt. Van links naar rechts: R. IJlenha- ve (DLG), W. Boer (HMvL), B. Horstman (OLM), W. Koops (KNLC, cie. Kadervorming), W. Steenbergen (DLG), H.D. Bosma (LMIJ), D. de Vries (Friese Mij.), C.K. Franzen (HMvL), W. Dol- dersum (DLG), W.P. Elsinga (LMIJ), J. Smale (OLM), G.D.J. Struikenkamp (algemeen- sekretaris KNLC) en M.J. Vare kamp (voorzitter KNLC). (Foto Ab Westerbeek) De besturen van AMEV Levensver zekering N.V., de - eveneens tot de AMEV-groep behorende - Sequoia 5 B.V., beide gevestigd te Utrecht en het bestuur van de Ambachtsheerlijk heid Cromstrijen te Nu mansdorp de len mede dat volledige overeenstemming is bereikt over een door AMEV uit te brengen bod op al le uitstaande ambachtsporties en cer- tifikaten (van ambachtsporties). De Ambachtsheerlijkheid Cromstrij en, een uniek samenwerkingsverband naar oud-vaderlands recht, beheert en exploiteert al sinds 1492 rechten en landbouwgronden, in de Hoeksche Waard in de gemeenten Cromstrijen en Strijen. Een belangrijk onderdeel van de onderneming is een groot ak kerbouwbedrijf van ca. 1200 ha. Het bedrijf heeft ruim veertig medewer kers in dienst. AMEV belegt aktief een klein deel van haar vermogen in landelijk vast goed. Door vele kleinere en grotere aankopen is in Nederland zo een gespreide portefeuille van ruim 18.000 ha opgebouwd, waarmee AMEV ver uit de grootste partikuliere grondeige naar is. Door de eventuele verwerving van Cromstrijen zal AMEV een be langrijke uitbreiding aan haar agra risch bezit kunnen geven dat goed past binnen de reeds bestaande por tefeuille. De eigen exploitatie zal vooralsnog worden voortgezet. Na de mogelijke overname zal AMEV het huidige sociale beleid in Cromstrijen kontinueren en worden er voor de werknemers geen nadelige gevolgen voorzien. Voorafgaande aan een overname moeten eerst de Regelen (Statuten) van de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen gewijzigd worden. AMEV zal haar bod gestand doen in dien tenminste 90% van de uitstaan de ambachtsporties wordt aangeboden, maar behoudt zich het recht voor het bod ook gestand te doen, indien minder ambachtsporties worden aangeboden. AMEV zal op 15 december bekend maken of zij haar bod gestand doet. Kanaal door Walcheren aan provincie overgedragen Het Kanaal door Walcheren en en kele wegen in Zeeland worden van het rijk overgedragen aan de provin cie. Ook zullen er enkele wegen wor den geruild tussen het rijk en de pro vincie. De minister van verkeer en wa terstaat en gedeputeerde staten van Zeeland zijn dat overeengekomen. Provinciale staten moeten voor Zee land de uiteindelijke beslissing ne men. Een statenvoorstel wordt daar toe voorbereid. Als streefdatum voor overdracht en ruil wordt 1 ja nuari 1989 aangehouden. Bij de overeenkomst is bedongen, dat het Kanaal doOr Walcheren een open vaarweg blijft. De kruising met de toekomstige RW 57 (de Dammen- weg) zal worden gevormd door een aquaduct. 6 Vrijdag 30 oktober 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6