nieuws uit brussel GATT-besprekingen Landbouw van start Discussie over braaklegging vordert In Oostenrijk vijftig demonstratiebedrijven om Steyr trekkers te testen EG Iidstaten moeten zelf voorfinancieren In Genève zijn deze week de besprekingen van start gegaan over de toekomstige organisatie van de wereldhandel in landbouwproduk- ten. Die besprekingen vinden plaats in de Landbouwgroep van de GATT, de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven. De po litiek gevoelige landbouwproblemen zullen ongetwijfeld een centrale rol spelen in het geheel van de onderhandelingen in het kader van de ze Uruguay-ronde, waarin ook de liberalisatie van de handel, het dienstenverkeer, intellectueel eigendom en de investeringen aan de orde zullen komen. Voor de Nederlandse boeren, die grotendeels op de export zijn aange wezen en die dankzij hun efficiënte bedrijfsvoering relatief goed kunnen concurreren op de wereldmarkt, staat er in Genève veel op het spel. Binnen de Gemeenschap is Neder land één van de felste voorstanders van een meer marktgeoriënteerd be leid, dat wil zeggen een beleid dat is gericht op verlaging van het garan tieniveau binnen de Gemeenschap. Het eerste schot in de onderhande lingsronde werd deze zomer al afge vuurd door de Amerikanen. Het was meteen een schot in de roos: het af schaken van alle landbouwsubsidies tegen het eind van deze eeuw. Van EG-zijde werd dit voorstel onmid dellijk als onrealistisch van de hand gewezen, maar de EG- onderhandelaars zullen het de ko mende maanden moeilijk genoeg krijgen om hun eigen voorstellen voor het voetlicht te krijgen in Genève. De EG blijft vasthouden aan de uit gangspunten van het Gemeenschap pelijk landbouwbeleid, inclusief subsidies. Heel wat landen beschou wen dat beleid als één van de hoofd oorzaken van de huidige malaise op de wereldmarkten. De EG- voorstellen, die vorige week werden goedgekeurd door de ministerraad en begin deze week officieel werden ingediend, vallen in twee delen uit een. In een eerste fase moeten via af spraken over minimumprijzen en een verdeling van de markt orde op zaken worden gesteld in de graan-, suiker- en zuivelsector. Pas als het evenwicht in deze sectoren is her steld kan er worden gepraat over een geleidelijke vermindering van de steun, op voorwaarde dat alle be trokken landen in gelijke mate hun subsidiestelsels afbreken. De EG is er voor om de produktiesteun gelei delijk te vervangen door directe in komenssteun aan de boeren. De Amerikanen hebben teleur gesteld gereageerd op deze eerste in zet. Volgens hen is de Gemeenschap er op uit het huidige niveau van de exportsubsidies vast te houden via een verdeling van de markt. De VS zijn er bovendien over gevallen dat de EG de invoer van graansubstitu- ten, zoals soja en maïsgluten, aan banden wil leggen, eerst via afspra ken over hoeveelheden en later via verhoging van de douanerechten. Dat is geen vrijmaking, maar regel rechte beperking van de handelsmo gelijkheden, zo zeggen de Ame rikanen. Alleen het voorstel om steun aan de boeren los te koppelen van de pro- duktie kan in Amerikaanse ogen ge nade vinden. "Maar we kunnen ver der maar weinig ontdekken waarmee we het eens zijn", aldus Amerikaan se functionarissen in Genève. Middenweg Een middenweg tussen de VS en de EG wordt voorlopig bewandeld door de Cairns-groep. Dat is een groep van veertien landen (Argenti- Vrijdag 30 oktober 1987 nië, Australië, Brazilië, Canada, Chili, Columbia, de Fidzji-eilanden, de Philippijnen, Hongarije, Indone sië, Maleisië, Nieuw-Zeeland, Thai land en Uruguay) die samen een kwart van de wereldlandbouw- export verzorgen. Naar eigen zeggen subsidiëren zij hun landbouw niet Volgens hun woordvoerder deze week in Genève, de Australische pre mier Bob Hawke, zijn zij het beu om in het spervuur te liggen van de Per 1 november van dit jaar zal - zo als reeds aangekondigd - het systeem van de zgn. "nationale voorfinancie ring" gaan gelden, waarbij de door de lid-staten verrichte uitgave;} eerst vanaf januari 1988 door de diensten van de EG zullen worden terug betaald. Dit systeem, waarvan de bijzonderhe den op korte termijn nader zullen worden uitgewerkt, houdt in beginsel in, dat door de produktschappen de door hen te verrichten betalingen we kelijks bij het Ministerie van Land bouw en Visserij worden gedeklareerd. Genoemd Ministerie deklareert deze bedragen in totaliteit In het bestuur van het Produktschap voor Landbouwzaaizaden werd af gelopen maandag een aantal mede delingen gedaan over de regels die mogelijk zullen gelden bij het braak- leggen van bouwland. Uit de schriftelijke mededelingen van het secretariaat van dit Produktschap en uit de mondelinge mededelingen van Ir. L.C. Smit, van het Ministerie van Landbouw, zou het gaan in de vol gende richting: Er moet minimaal 1 ha graan voor minstens vijf jaar uit de produktie worden genomen; De produktie wordt gekoppeld aan het areaal. Er moet minimaal 20% ver mindering van graan optreden; Het areaal van andere overschotproduk- ten mag niet toenemen; De dek- vrucht mag niet worden vervoederd of verkocht, dus niet gevaloriseerd worden; Het braakliggende areaal moet mee rouleren in het bouwplan, omdat anders het bouwplan nog subsidie-oorlog tussen de VS en de EG. Ook de Cairns-groep wil dat alle handelsbeperkende maatregelen en subsidies over een termijn van tien jaar verdwijnen. In de tussentijd zou er geleidelijk naar dat doel worden toegewerkt. Om te beginnen wil men alle landbouwsubsidies eind volgend jaar bevriezen. Hetzelfde geldt voor alle maatregelen die de toegang tot de markten in de weg staan, zoals kwantitatieve invoerbeperkingen en nieuwe sanitaire voorschriften. Ver volgens zou men de bestaande over schotten op ordelijke wijze moeten wegwerken, dat wil zeggen zonder verstoring van de markt. In een tweede fase moet de over heidssteun aan de landbouw geleide lijk verdwijnen. Afschaffing van de exportsubsidies en invoerbeperkin gen (tarifair en niet-tarifair) hebben daarbij voorrang. Na tien jaar moet de wereldhandel in landbouwpro- dukten op lange termijn worden ge regeld, in principe op basis van vol ledige vrijheid. bij het Ministerie van Financiën, die vervolgens het totaalbedrag binnen een week beschikbaar stelt. De nieuwe methodiek die derhalve een deklaratiesysteem achteraf in houdt in plaats van het tot heden gel dende voorschotsysteem zal naar verwachting inhouden, dat de betalin gen zullen plaatsvinden ongeveer 14 dagen na de desbetreffende boeking in de financiële administratie van het produktschap. Vooralsnog bestaat bij het hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten de verwachting, dat het vorenbedoelde nieuwe systeem ook na 31 december 1987 zal worden toegepast. nauwer zou worden; Brussel betaalt slechts 1/4 deel van de vergoeding. Er wordt gesproken over een vergoe ding van minimaal 1100,per ha. maar nader overleg hierover moet nog plaatsvinden. De Nederlandse bijdrage moet uit het budget van "Landbouw" komen; Men wil - zo als het nu lijkt - geen regionalisatie van de vergoeding, omdat men bij het trekken van grenzen veel proble men ziet komen; Verwacht wordt dat de aanmelding het grootst zal zijn (worden) van die bedrijven, waar het saldo per ha granen bene den het gemiddelde ligt. De boerenvertegenwoordigers dron gen erop aan om de kosten die de bodembedekkers vragen, boven op de braakleggingsvergoeding te leg gen, omdat anders deelneming aan de braakleggingsregeling wel verge ten kan worden, zo stelden zij. De Bespreekbaar In Brussel reageert men op deze voorstellen positiever dan op de Amerikaanse plannen. Dit is in ieder geval bespreekbaar, zo wordt gezegd in kringen van de Commissie. Maar men acht het uitgesloten dat er tegen het einde van de eeuw een eind zal zijn gekomen aan elke vorm van subsidiëring in de landbouwsector. Resultaten hoeven er voorlopig niet te worden verwacht uit Genève. Vol gens betrokkenen zal het waar schijnlijk jaren duren voordat er concrete afspraken op tafel liggen. Wat de EG betreft gaat het om glo bale onderhandelingen. Dat wil zeg gen dat de landbouwproblemen (waarbij de EG nogal wat boter op het hoofd heeft) niet geïsoleerd mo gen worden behandeld. De speciale commissie die het Euro pese Parlement in het leven had ge roepen voor een onderzoek naar het probleem van de EG- landbouwoverschotten heeft haar werkzaamheden inmiddels afge rond. Het eindrapport van de com missie die onder leiding stond van de Nederlandse parlementariër Eisso Woltjer (PvdA), is begin deze week in Straatsburg op tafel gelegd. Bedreiging De commissie, waarin bijna alle par tijen in het Parlement vertegenwoor digd waren, komt tot de conclusie dat de kosten van voorraadbeheer en afzet voor de EG niet meer zijn te dragen. De overschotten bedreigen niet alleen het landbouwbeleid als zodanig, maar het voortbestaan van de hele gemeenschap. Eén van de le den van de commissie heeft bere- regeling gaat in per 1 maart 1988. In een eerste voorlopige reaktie zegt de voorzitter van de ZLM de heer H.C. van der Maas bij de braakrege ling voorstander te zijn van het zgn. rendersysteem waarbij boeren op vrijwillige basis in kunnen schrijven op de regeling. Vanaf de laagste in schrijvingen kunnen naar boven toe de inschrijvingen net zo lang worden gehonoreerd tot het door de minister beschikbaar gestelde bedrag op is. Dat bedrag moet volgens de heer v.d. Maas minstens enige tientallen miljoenen guldens groot zijn. kend dat de EG tussen 1986 en 1992 112 miljard gulden te kort komt om de kosten van opslag en afzet te kun nen dragen. Volgens de commissie moet er daar om een speciaal fonds worden opge richt om van de bestaande voorra den af te komen. Maar eerst moet men de produktie beheersen. Het Parlement vindt dat het prijsbeleid daarbij niet het enige instrument mag zijn. Het moet worden gecom bineerd met produktdrempels en al ternatief grondgebruik. Er wordt in het rapport ook aangedrongen op een grotere terughoudendheid bij de import van graansubstituten. Daar over moet met de VS worden onder handeld. De opsteller van het rap port, de Franse christen-democraat Michiel de Batisse, zei dinsdag in Straatsburg overigens dat het met de overschotten pas de laatste jaren uit de hand is gelopen. Het ontstaan van melk-, wijn- en olijfolieplassen is te wijten aan niet of niet tijdig in grijpen. Het is een symptoom, maar niet de oorzaak van de crisis, aldus De Batisse. De onderzoekscommissie vindt wel dat de Gemeenschap van de belang rijkste produkten een "normale" voorraad moet hebben. Voor graan is aan het eind van de oogstperiode twaalf tot vijftien miljoen ton rede lijk, voor boter en magere melkpoe der tweehonderd duizend ton, voor rundvlees en olijfolie honderd dui zend ton. Volgens de jongste gege vens uit Brussel beschikt de EG over 13,5 miljoen ton graan (bij het begin van de oogst), ruim één miljoen ton boter, 855.000 ton magere melkpoe der, 550.000 ton rundvlees en 264.000 ton olijfolie. De inschrijvingen zullen moeten zit ten tussen ca. 1500,en 2000,per ha. Volgens de ZLM- voorzitter traineert de minister de re geling wanneer hij als vergoeding een bedrag beschikbaar wil stellen van slechts 1000,per ha, want daar doet geen boer aan mee". De heer van der Maas is het ook volstrekt oneens met de voorwaarde dat het areaal van andere overschot- produkten niet mag toenemen. Hij acht dit een ernstige inbreuk op de vrijheid van de individuele on dernemer. 5 Landbouwschap neemt zelf initiatief voor studie over land- en tuinbouw Het Landbouwschap gaat een commissie instellen die een nade re studie moet maken over de toe komst van de land- en tuinbouw. De agrarische handel en industrie alsmede vertegenwoordigers van de wetenschap zullen worden ge vraagd in deze commissie zitting te nemen. Dit heeft het Land bouwschap meegedeeld aan mi nister Braks van Landbouw en Visserij, in een reactie op een sug gestie van de heer Voorhoeve. Het Landbouwschap constateert dat er op het gebied van de markt, de techniek en het milieu momenteel veranderingen plaats vinden die voor de hele agrari sche bedrijvigheid van belang zijn. De commissie die op initia tief van het Landbouwschap deze veranderingen moet gaan bestu deren krijgt tot taak om wegen aan te geven die op middellange en lange termijn leiden tot een le ve iltkrachtige land- en tuinbouw. In het kader van haar 40-jarig bestaan heeft de grootste fabri kant van trekkers in Oostenrijk Steyr op de onlangs gehouden Rie- der Messe haar nieuwe generatie trekkers gepresenteerd. Grootste prestatie is het model 8180a dat als eerste een verbruik heeft dat ligt onder de 200 g/kWh. Vrijwel alle trekkermodellen van Steyr zijn voorzien van vernieuwde kabines. Vooral komfort, uitzicht, toegan kelijkheid en geluidsniveau zijn sterk verbeterd. Wie in Oostenrijk overigens over weegt een Steyr te kopen kan voor een test een beroep doen op één van de 50 over het land versprei de demonstratiebedrijven. Op ver zoek van de kandidaat-koper komt één van deze boeren geheel vrijblijvend tegen betaling per uur een demonstratie geven met trek ker en machines. Op deze wijze kan Steyr veel reis- en verblijfs kosten besparen, terwijl de even tuele koper bespaard blijft voor een onjuiste aankoop. De de monstratie bedrijven worden ui teraard met zorg uitgekozen en de eigenaren voor wie dit een aardi ge bijverdienste is, moeten in de omtrek als vakman en als be trouwbaar bekend staan. Geheel vrijblijvend wordt op het eigen bedrijf trekker en machine uit getest door een boer op een demonstratiebedrijf. Winkel, Brussel/Genève)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5