Van der Have Kapelle gaat zich sterk maken voor competitie met multinationals Hoe raken wij ons ei kwijt? Nieuw projekt gaat beroep bloementeler analyseren Nieuwe chrysant Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have te Kapelle zal zelfstandig blijven voortbestaan. Wel zullen de komende jaren aan zienlijke bedragen extra geïnvesteerd moeten worden in de research terwijl voorts het draagvlak van het bedrijf - dat een volledige doch ter is van Suiker Unie te Breda - verder zal worden verbreed door het uitbouwen van bestaande en het aangaan van nieuwe samenwer kingsverbanden en eventuele aankoop van andere bedrijven uit de zaadsector". Dit zei de president-commissaris van Suiker Unie, de heer A.W. Luitjens, vrijdag 23 oktober bij de feestelijke opening van het nieuwe en uitgebreide hoofdkantoor van Van der Have in Kapelle. Ir. Luitjens sprak bij die gelegenheid tevens zijn zorg uit over het feit dat vooral de agro-chemische industrie de zaadwereld is binnen gestapt en links en rechts zaadbedrijven heeft opgekocht tegen vaak zeer hoge prij zen. Hij wees hierbij op het niet denkbeeldige gevaar dat de doelstel lingen van deze internationale con cerns onvoldoende zullen stroken met de belangen op langere termijn van land- en tuinbouw. De overige "vrije" bedrijven zouden daar on voldoende tegenover kunnen stellen en de research die nodig is om bij te blijven op het gebied van de planten- biotechnologie niet op kunnen bren gen. Toch zal Van der Have de uit daging opnemen. "In een gezamen lijke inspanning met o.m. de suiker Unie moet het lukken om ook in de toekomst Van der Have een leidende rol te laten vervullen in de interna tionale zaadwereld", zo besloot de heer Luitjens zijn toespraak. Eerder had directeur drs. A.J. Huige de genodigden en het vrijwel voltalli ge personeel een kort overzicht gege ven van de geschiedenis van het Van der Have-concern. Het bedrijf heeft zoals bekend in de loop van de tijd een flinke groei doorgemaakt. Daar bij heeft de investering in bedrijf veelal de voorrang gekregen boven die in de kantoorruimtes. Vorig jaar is besloten deze achterstand in te ha len en zaterdag kon dan ook een aanzienlijk vergroot en gemoderni seerd kantoor worden geopend. Door een logische indeling konden de looplijnen sterk worden verkort hetgeen prettiger werkt en de effi ciency zeer ten goede komt. De tota le kantoorruimte is in Kapelle uitge breid van 1.800 naar ruim 2.900 m2. De officiële openingshandeling werd verricht door president commissaris, ir. A.W. Luitjens. De ze plaatste onder de feestelijke klan ken van muziekkorps "Ons Genoe gen" uit Kapelle voor de ingang van de nieuwe entree een stoepsteen die afkomstig is van het eerste zaadpak huis van de heer Van der Have dat in 1885 gebouwd is aan de Biezeling- sestraat te Kapelle. De inscriptie op de steen luidt: "Stoepsteen: Eerste Van der Havezaadpakhuis, Bieze- lingsestraat, Kapelle. 1885-1916". Het produktieve leghennenbestand in de EG bereikt deze maand haar hoogste punt van dit jaar. Voor november en december wordt een lichte daling verwacht, maar dan zou de uitbreiding zich wel eens ver der kunnen doorzetten. In Nederland wordt in ieder geval een sterke uitbreiding verwacht en wel van 7% in januari en zelfs 10% in fe bruari. De pluimveehouders houden nu al hun hart vast voor straks. Reden voor ons om een gesprek aan te vragen met één van de gebroe ders Van Beek in Wehl, een firma die veel eieren eksporteert naar West-Duitsland, verreweg de belangrijkste afnemer van onze eieren. De Gebr. Van Beek halen met 7 auto's twee maal per week de eieren op bij een 120 pluimveehouders in Nederland. Ongeveer 60% daarvan heeft een kontraktuele binding met de firma in Wehl. De eieren worden betaald volgens de VEN-notering. De VEN staat voor: Verenigde Eierhandelaren in Neder land. Er zijn bij de VEN een 9-tal bedrijven aangesloten die een uni forme uitbetalingsprijs hanteren. Als de eieren bij Van Beek binnen komen, worden ze gesorteerd op kwaliteit en gewicht. Hun merk naam 'Gold - Farm' kent slechts één kwaliteit eieren en dat zijn die, welke eksportwaardig zijn. De eieren die dat niet zijn, gaan als bulkprodukt naar de verwerkende industrie. Van de 15 miljoen eieren die elke week moeten worden 'weggewerkt' gaan er een 60 a 70% naar West- Duitsland. De overige gaan naar Ita lië, Engeland, Frankrijk, Spanje, Denemarken en Zwitserland. Alleen West-Duitsland wordt met eigen vrachtwagens bediend. Licht en donker Wat de internationale eiermarkt be treft is er sprake van een afnemende afzet naar derde landen. In de eerste acht maanden van vorig jaar gingen daar nog een 400 miljoen eieren naar toe, dit jaar was dat ruim 250 mil joen stuks. Juist bij een toenemende produktie zet zo'n ontwikkeling de eierprijs ekstra onder druk. Boven dien bestaat niet de verwachting dat die markten nog weer eens meer eie ren vragen, want er is sprake van een strukturele marktverandering. Het streven naar zelfvoorziening, gebrek aan dollars (lagere olieprijzen), eksport van de VS op het Verre Oosten en Spanje - dat waarschijn lijk straks ook een keer op de eksportmarkt komt - zijn tekenen die erop wijzen dat Nederland niet sterk op de derdelandenmarkt kan opereren. Wat de Europese markt betreft is Ronald van Beek evenzeer somber. Naar tijd gemeten vindt hij dat de ei eren meer aan Kerstfeest dan aan Pasen hebben, omdat bij Pasen al leen maar ekstra eieren gegeten wor den in Duitsland en in Nederland, terwijl met kerst overal meer eieren naar toe gaan, voor kerstkransen, koeken, e.d. Deze maand is de eierprijs laag t.o.v. de zomerprijs, maar tegen het eind van het jaar verwacht Van Beek een opleving. Verder wil hij geen uit spraak doen over de eierprijs van ja nuari tot mei 1988. Meer eieren is in ieder geval nadelig voor de eierprijs, maar voor het overige zal veel van de temperatuur in die tijd afhangen. In Zuid-Europa hebben de pluimvee houders het bij flinke vorst zwaar. De hokken zijn niet op zware vorst berekend en daarom loopt in zo'n si tuatie daar de produktie terug. De Steeds meer Nederlands witlof naar Spanje Door slechte weersomstandigheden zal de Spaanse produktie van witlof dit jaar klein uitvallen. Om aan de vraag te kunnen voldoen zal er meer witlof geïmporteerd moeten worden. Franse exporteurs zullen dit seizoen trachten hun positie te consolideren. President-commissaris ir. A. W. Luitjens plaatst de stoepsteen voor de fraaie entree van het nieuwe kantoorgebouw van Vanderhave. eiermarkt is in die tijd dan ook zeer temperatuurgevoelig. Naar konkur- rentie gekeken spreekt Ronald van Beek over een vervelende situatie op de Duitse markt. De konsumptie daalt en de CMA (het Duitse propa- gandaburo voor afzet van eigen pro- dukten) voert een felle en brede kampagne. Gelukkig wordt een klei nere leghennenstapel volgend jaar verwacht. Kwaliteit Uitgaande van het feit dat de derde landenmarkt voor ons klein blijft, zal er maksimale aandacht geschon ken moeten worden aan het Duitse afzetgebied, zegt Van Beek. Hij gaat verder: 'Wie daarvan overtuigd is, moet alles in het werk stellen het imago van onze eieren te verbeteren. Daarbij blijkt de beste kwaliteit het eerste wapen. Daarom gaan wij dan ook volgend jaar naar kwaliteit uit betalen. Kwaliteit is het enige doel treffende middel om onze eieren kwijt te raken en daarvan moeten de pluimveehouders goed doordrongen zijn'. Piet Westra Op 1 augustus van dit jaar zijn de drie agrarische leerlingstelsels be gonnen met een voor de agrarische sektor uniek projekt: de beroepena- nalyse agrarische sektor. Via dit pro jekt, waarvoor een speciale stichting in het leven is geroepen, zullen aller lei agrarische beroepen in de be roepspraktijk zelf worden geanaly seerd. Deze stichting (gevestigd in Schaarsbergen bij Arnhem) is de Stichting BAAS (BeroepenAnalyse Agrarische Sektor). In de analyse wordt bekeken welke funkties er binnen de diverse beroe pen zijn te onderscheiden, welke handelingen daarin worden verricht, hoe vaak deze handelingen voorko men en hoe belangrijk ze zijn. Op deze wijze worden beroepen in kaart gebracht in zogenaamde be roepsprofielen. Zulke profielen kun nen dan door allerlei vormen van agrarisch onderwijs worden gebruikt om er leerplannen op te baseren. De Stichting VOLLT (Vakopleidingen leerlingwezen land- en tuinbouw, Groenvoorziening en Bloemenbran- che) in Utrecht zal daarbij als eerste het beroep 'Bloementeler' gaan ana lyseren. Aan enige honderden bloementelers en medewerkers in de bloementeelt zal een enquête worden voorgelegd. Als de antwoorden op de enquête vragen met behulp van de komputer zijn verwerkt, is een gedetailleerd beeld van het beroep bloementeler ontstaan, inklusief eventueel ver schillende funktienivo's. De analyse van het beroep bloemen teler zal in de loop van 1988 worden afgerond. Daarna komen andere be roepen aan de beurt. Daarbij wordt gedacht aan groenteteelt, veehoude rij, akkerbouw, de bloemendetail- handel en de hovenierssektor.-Ook in de sektoren waarin de twee andere agrarische leerlingstelsels zich bewe gen, de bosbouw/kuituurtechniek en de levensmiddelentechnologie zullen dergelijk beroepenanalyses zeer binnenkort van start gaan. Het projekt wordt door het Ministe rie van Landbouw en Visserij zo be langrijk gevonden, dat dit het voor een periode van voorlopig vier jaar volledig subsidieert. Gebroeders Van Beek uit Wehl. Zij halen tweemaal per week de eieren op bij ca. 120 pluimveehouders Nederlandse exporteurs zijn even eens actief in Spanje. Bijkomend voordeel voor Nederland is, dat on ze exporteurs het gehele jaar over witlof kunnen beschikken. Dit jaar (t/m september) exporteerde Neder land al bijna 400 ton naar Spanje. In 1986 (hele jaar) ging het nog om 112 ton. De laatste tijd wordt er weke lijks zo'n 10 ton witlof naar Spanje geëxporteerd. Konferentie biotechnologie en wereldvoedselproduktie Op zaterdag 14 november wordt aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de konferentie 'Biotechnologie en wereldvoedselproduktie' gehouden. Deze konferentie is ook bedoeld voor boeren en boerinnen, aange zien men verwacht dat zij veel te ma ken krijgen met biotechnologie. Deelnamekosten zijn 10,Voor meer informatie kunt u bellen 020-5482904. Voor alle vollegrondsgroentetelers in Zeeland! In de komende maanden worden er in samenwerking met de Konsulent- schappen voor de Akkerbouw en Tuinbouw te Goes en Barendrecht een aantal aktiviteiten georganiseerd. In onderstaand overzicht zijn deze akti viteiten opgenomen. Voor de aan vangstijd en de plaats kunt u het beste kontakt opnemen met uw bedrijfs- voorlichter. Dit zijn resp. J. Wals (01114-3002) voor Schouwen- Duiveland en P. Keyzer (01194-746) voor overig Zeeland. Noteert u deze data alvast in uw agenda, dinsdag 3 november: spruitkoolavond Z.G.O.; maandag 7 december: witlof excursie Sch. Duiveland; dinsdag 8 december: vr. aardappel, prei (win ter) bloemkool Z.G.O.; vrijdag 18 de cember: witlofexkursie Tholen; dinsdag 12 januari: "kleine gewas sen" Z.G.O.; donderdag 14 januari: spruitkoolmiddag Z. Vlaanderen; vrijdag 15 januari: spruitkoolbijeen- komst Tholen; dinsdag 19 januari: witlofexkursie N Z. Beve land/Walcheren; maandag 1 februa ri: witlofexkursie Sch. Duiveland; vrijdag 5 februari: witlofmiddag Z. Vlaanderen; dinsdag 9 februari: jaar vergadering Z.G.O. Op 4 november a.s. zal om 11.45 uur in het Chrysanthemum Bree ders Association-centrum de naamgevingsplechtigheid ver richt worden voor een na vier jaar van teeltproeven verkregen nieuwe chrysant. Dit vindt plaats na de opening van de 25e Natio nale Bloemen Vak tentoonstelling in het bloemen veilingcomplex in Aalsmeer. Om veiligheidsredenen mag de naam van de officiële ten doop-houder pas op 4 november om 11.30 worden vrijgegeven. Diepvriesmarkt trekt aan vanwege kleine oogsten Een inventarisatie van de situatie op de diepvriesmarkt van dit mo ment in West-Europa, zoals het blad 'Foodnews' die recentelijk deed, toont aan dat er in diverse landen sprake is van een klein aanbod van grondstof. Wat de bonen betreft spant België de kroon als het om oogstverliezen gaat. Foodnews meldt dat daar 40-50% van de oogst niet geschikt is voor verwerking. In Nederland en Frank rijk wordt er gesproken over verlie zen van ca. 25% en in Engeland van 10%. Er wordt niet zoveel gehan deld. Als er gehandeld wordt, gaat dit alleen over de komende twee maanden, aangezien na de jaarwis seling gerekend wordt op flinke prijsstijgingen. Vooral veel vraag is er uit West- Duitsland. De produktiekapaciteit van diepvriesgroenten is daar met 20% verminderd vanwege de sluiting van de Iglo-vestiging in Wunstdorf. Vrijdag 30 oktober 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4