over geld en goed ingezonden Beleggen met verstand DELBARESTIVALE, niet nieuw in het rassenonderzoek Een bedrijfsbeëindigingsregeling die geldt binnen en buiten ruilverkavelingsgebieden Menselijke grip Braks verliest slag om 60 min Voorzitter Landbouwschap: "Goed ondernemerschap wordt moeilijker' Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen in Oost Zeeuws-Vlaanderen Afstemming Streekplan niet eenvoudig en Landinrichtingsplan In het kader van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw bestaat al meer dan 15 jaar een beëindigingsrege ling. Van deze regeling is de laat ste jaren weinig gebruik gemaakt. De laatste tijd worden ons vragen gesteld over deze regeling, vandaar dit artikel. De regeling is verschil lend voor ondernemers in en bui ten landinrichtingsgebieden. A. Het vergoedingsstelsel binnen land inrichting (ruilverkavelingsgebieden) voor ondernemers tussen 50-65 jaar is: a. een vergoeding van 425,per maand. b. een eenmalige vergoeding voor vrijgemaakte kultuurgrond met een maximum van ƒ36.000,—. - voor 1 ha bouwland- en fruitteelt- grond krijgt men 1.800,per ha. - voor 1 ha bloembollen- en boom- kwekerijgrond 5.400,per ha. - voor 1 ha overige kultuurgrond in landbouwkundig gebruik 4.000, per ha. Voorbeeld: U bent 60 jaar. U wilt uw landbouwbedrijf beëindigen wat 10 ha groot is. U ontvangt 10 ha X 1.800,— is 18.000,— ineens. U ontvangt verder 425,per maand tot uw 65 ste jaar. Wat krijgen ondernemers jonger dan 50 jaar in deze gebieden? a. een eenmalige vergoeding voor de bedrijfsomvang gebaseerd op het aan tal punten met een maximum van 24.000,—. b. een eenmalige vergoeding voor de vrijgemaakte kultuurgrond gebaseerd op het aantal punten met een maxi mum van 36.000, Voorbeeld: U bent 48 jaar. U wilt uw landbouwbedrijf beëindigen wat 15 ha groot is. U ontvangt 12 ha x 1.800,— 21.600,—; U ont vangt voor uw puntenaantal 14.000,U ontvangt in totaal 35.600,—. B. Het vergoedingsstelsel binnen land inrichtingsgebieden voor onderne mers tussen 55-65 jaar is 425,per maand. Voor ondernemers jonger dan 55 jaar is er in het geheel geen beëindigings regeling buiten landinrichtingsge bieden. Aan welke eisen moet men voldoen? - Het belastbaar inkomen over de laatste 3 jaar, waarover een definitie ve aanslag in de inkomstenbelasting is opgelegd, mag niet meer dan 26.000,bedragen. - De ondernemer moet 5 jaar voor de aanvraag een landbouwbedrijf als hoofdberoep hebben uitgeoefend. - Minimaal de helft van de arbeidstijd moet in zijn bedrijf zijn besteed en zijn belastbaar inkomen moet even eens voor de helft verkregen zijn uit het landbouwbedrijf. - De omvang van het bedrijf moet ge middeld over 3 jaar tenminste 25.000 punten zijn. Welke verplichtingen zijn er? a. U mag de landbouw niet meer uit oefenen. b. De grond moet worden overgedra gen aan de BBL. - Binnen landinrichtingsgebieden ver valt de verplichting wanneer de af koop toedelingsrechten wordt gesloten, met andere woorden, wan neer de taakstelling is bereikt. - Buiten landinrichtingsgebieden dient de vrijkomende grond niet te worden overgedragen aan de BBL. Advies: Indien u meer over de regeling wilt weten bel dan de afdeling Sociaal Ekonomische Voorlichting en vraag hen advies. J. Markusse Beleggen met vermogen is op vele ma nieren mogelijk van risikoloos tot zeer risikovol. Afhankelijk van de eigen wensen kiest u voor die wijze die het best bij u past. Wie niet tegen span ning kan moet geen risikodragende beleggingen kiezen. Beleggen vindt plaats om een regel matige opbrengst te ontvangen. De ze opbrengst (of rendement) is te verdelen in zuivere inkomsten terwijl de hoofdsom gelijk blijft en de vorm waarbij naast de vaste periodieke in komsten ook de hoofdsom in waar de kan stijgen. Daarnaast is er de zuivere spekulatie- ve manier van belegging waarbij geen periodieke opbrengst wordt genoten maar het rendement geheel afhanke lijk is van de waardeverandering van de hoofdsom. Bij dit laatste kan men denken aan de belegging in b.v. ede le metalen. Door deze.vorm van be legging te kiezen kunt u behoorlijke winsten realiseren maar evenzo vro lijk ook flinke verliezen lijden. Het is dan ook niet verstandig deze beleg gingsvorm te kiezen met een groot deel van uw vermogen. Wilt u zonder zorgen uw geld voor langere tijd vast zetten dan zijn depositorekeningen van banken of staatsleningen de meest aangewezen weg. Het nadeel hierbij is dat de rente veelal niet te hoog is en voor de partikulier geheel met in komstenbelasting wordt belast. Daarom is een mengvorm van perio dieke opbrengst en koersveranderin gen aantrekkelijker omdat koerswinst belastingvrij is. Toch zit hierin wel het risiko van een mogelijk koersverlies. Derhalve is het aan te bevelen niet uw gehele vermogen op deze wijze in aan delen te beleggen. Doordat het op een bepaald moment nodig kan zijn om over kontanten te kunnen beschikken, moet u een (deel) van uw belegging te gelde maken en dit kan juist op een ongunstig moment vallen. Gespreide belegging is daardoor aan te bevelen. Zeker ook om niet gedwongen te zijn een belegging voortijdig te moeten af breken. Denk eens aan de situatie van verleden week op de effektenbeurzen. De sterke koersval hoeft zeker nog geen direkt nadeel te betekenen als u maar de tijd hebt het bezit nog aan te houden. De verliezen van verleden week zijn in de meeste gevallen alleen papieren verliezen, want zolang niet daadwerkelijk wordt verkocht is er ook nog geen verlies. Daarnaast kan het verlies ook een korrektie zijn op de koersstijging die in voorgaande ja ren is opgetreden. In plaats van te spreken van verliezen kan ook gezegd worden dat de koerswinsten minder zijn. Van paniek behoeft daarom geen sprake te zijn. Het is daarom jammer dat in de eerste dagen van vo rige week in de media zo zwaar de na druk is gelegd op de sterke koersverliezen die tot verarming aan leiding zouden zijn. Arm worden is alleen mogelijk als je eerst rijk bent geweest. Indien iemand door deze koersval arm is geworden dan moet hij sterk spekulatief te werk zijn gegaan. Door echter bij de belegging niet al les op één kaart te zetten, kunnen on voorzienbare omstandigheden geen al te ernstige gevolgen teweeg brengen. Ondoordacht handelen in een onover zichtelijke markt is dan ook niet aan te bevelen. Spekulatief handelende personen die vooraf opdracht geven bij koersdaling onder een bepaalde waarde tot verkoop over te gaan heb ben de beurschaos mede veroorzaakt. Dit temeer omdat de opdracht opge nomen is in een computerbestand dat automatisch tot uitvoering komt. Menselijk ingrijpen of handelen is dan niet meer mogelijk met alle ge volgen van dien. Het is te hopen dat het geautomatiseerd handelen beter wordt beveiligd want op deze wijze kan het alleen maar leiden tot schade en verwarring bij de mensen. Een re den temeer om te blijven zorgen voor voldoende menselijke grip op al het computermatig gebeuren. B. Veerbeek Als je er alleen voor komt te staan.... Veel vrouwen en mannen staan er let terlijk en figuurlijk alleen voor als hun partner overlijdt of van hem/haar scheidt of een week weg moet. Voor veel mensen geeft dit pro blemen waarop ze maar slecht zijn voorbereid. Daarom heeft de SEV een kursus van 4 dagdelen georganiseerd over dit thema. De kursus vindt plaats op 4, 11, 18 en 24 november. Plaats: Kantoor Rabobank "Noord- Westhoek" te Fijnaart. Tijd: 9.15 uur - 12.00 uur. Kosten: 10,voor 4 lessen. Opgave bij de dames Note- boom: 01682-2414, Knook: 01687-2660, Crezee: 01684-2623 en bij de ZLM in Zevenbergen: 01680-27921. Minister Braks heeft de slag om 60 miljoen rentelasten vanwege bezuini gingen van de EG verloren. Begin de ze week hebben de EG-landbouwministers in overleg met een delegatie van het Europees Par lement tijdens de EG-landbouwraad in Luxemburg definitief besloten om de landbouwvoorschotten van de EG aan de lidstaten voor de rest van dit jaar om te zetten in betalingen ach teraf. Hiermee is het tekort van on geveer 10 miljard voor de landbouwuitgaven van de EG voor 1987 gedekt. De Nederlandse minister heeft tegen het voorstel voor betaling achteraf gestemd, omdat de financiële proble men hierdoor afgewenteld dreigen te worden op de toekomst. Bovendien wordt door deze regeling de Financiële solidariteit tussen de lidstaten losge laten: nu elke lidstaat zelf de rente lasten van de betalingsvertraging van ongeveer twee maanden moet finan cieren. Minister Braks kreeg geen steun voor zijn pleidooi om deze rentekosten ten laste van het EG-budget te laten ko men. Voor Nederland gaat het om ongeveer 60 miljoen gulden, die nu ten laste van de Nederlandse schatkist komen. Wel is afgesproken dat deze voorlo pige regeling in principe geen prece denten schept voor de definitieve regeling, die eind dit jaar tijdens de Europese top in Kopenhagen zal wor den vastgesteld. Op 11 september j.l. stond in dit blad een kort bericht over de intro- duktie van een nieuw appelras op de veiling van Veldhoven. Het betrof het ras Delbarestivale. Deze Delba restivale is in het rassenonderzoek van het RIVRO bij het Proefstation voor de Fruitteelt al sinds 1978 in be proeving. Delbarestivale, ook wel Delcorf ge noemd, is ontstaan bij de Franse boomkweker Delbard; de ouders van het ras zijn Jongrimes en Gol den Delicous en het is geen mutant van Jonagold zoals in het artikel van 11 september foutief werd vermeld. BOOMEIGENSCHAPPEN De groei op M. 9 van Delbarestivale is aanvankelijk nogal sterk, later echter afnemend naar een nogal ma tige groeikracht. De dichtbebladerde gemakkelijk te vormen bomen zien er in het algemeen gezond uit. De bloei is ongeveer gelijk met die van James Grieve, Cox's O.P. en Golden Delicious. Buitenlands on derzoek heeft uitgewezen dat o.a. Golden Delicious, Jerseymac en Summerred goede bestuivers voor Delbarestivale zijn. De produktiviteit van Delbarestivale lag in de periode 1978 tot en met 1986 op eenzelfde niveau als die van James Grieve en Cox's O.P., maar duidelijk lager dan die van Golden Delicious. Zowel uit eigen als uit Frans onderzoek is gebleken dat Delbarestivale nogal sterk beurtjaar- gevoelig is. Vanwege de wat ongelij ke rijping is twee keer plukken bij dit ras nodig. Speciale ziekteproble men deden zich tot nu toe niet voor. DE VRUCHT Reeds vanaf het jaar van planten bleken de vruchten van Delbaresti vale weinig blos te hebben. Gemid deld is het percentage blos op de bleekgele ondergrond nooit meer dan 15 geweest. In ons onderzoek staat het ras dan ook bekend als "Bleke Bet". Gebleken is dat deze late zomerappel (of vroege herfstappel) met sukses enkele weken in een koelcel kan wor den bewaard. Ook na zo'n bewaring is het vruchtvlees van deze appel ta melijk stevig eh sappig. Vrucht- groottesorteringen hebben uitgewe zen dat Delbarestivale geen kleine appel is; de laatste jaren ligt het per centage vruchten boven de 65 mm op ongeveer 80 (ongeveer 55% was groter dan 70 mm). De eetkwaliteit van Delbarestivale is redelijk goed; er is echter wel sprake van een nogal typisch, wat geparfu meerd aroma. SAMENVATTING Alle proefgegevens samenvattend kan gezegd worden dat Delbaresti vale ondanks de beurtjaargevoelig- heid en het wat bleke uiterlijk zeker geen slechte appel is. Het op beschei den schaal aanplanten van enkele proefrijtjes zal dan ook weinig risico voor de teler inhouden. Zo'n proef op het eigen bedrijf wordt onzerzijds zeker niet ontraden. P.G. Goddrie. RIVRO/Proefstation voor de Fruitteelt. In deze tijd van produktiebeper- king en verzadiging in de land- en tuinbouw is goed ondernemer schap extra moeilijk. Nu en in de komende jaren zullen boer en tuinder alle kreativiteit nodig heb ben om de ruimte te benutten die hen nog rest. Dynamiek en flexi biliteit zijn van groot belang. De tijd is voorbij dat een agrariër rou tinematig materialen en pootgoed kon inkopen voor dezelfde teelt als die van vorig jaar. Dit profiel van ondernemers in de land- en tuinbouw schetste de voorzitter van het Landbouw schap, Marius Varekamp, op maandag 26 oktober tijdens het seminar Vernieuwend onderne merschap op Bloemenveiling Westland in Naaldwijk. Om snel op veranderingen te kunnen inspe len, moet de agrariër beschikken over een goede opleiding en ont wikkeling. Ook moet hij zijn ken nis op peil houden via bladen, kursussen en studieklubs, zo vindt Varekamp. In 'De Rank' te Zaamslag zal bij voldoende deelname een E.V.A.V. kursus worden georganiseerd door de SEV in samenwerking met de Agrarische kommissies van de Ne derlandse Bond voor Plattelands vrouwen en de Christelijke Platte landsvrouwenbond, bestaande uit 12 lessen.op de dinsdagmorgen, 1, 8, 15 en 22 december; 5, 12, 19 en 26 ja nuari; 2, 9, 16 en 23 februari. De onderwerpen die worden behan deld zijn: boekhouding, belastingen, grond- en pachtzaken, verzekerin gen, erfrecht en huwelijksgoederen recht, financiering, bedrijfsover name, relatie gezin en bedrijf, ruim telijke ordening e.d. Een kursus die op veel plaatsen in ons werkgebied reeds door vele vrouwen met veel enthousiasme is gevolgd. Uw opgave dient binnen te zijn voor 15 oktober bij mevrouw E. Dekker, tel. 01153-1370 of Jan Kikkert, tel. 01154-2060. Laat de kans om de kursus te volgen niet aan u voorbij gaan. Meldt u aan!! Opvang voor de kinderen is aanwezig. In de praktijk is de afstemming tus sen streek- en landinrichtingsplan nen vaak niet eenvoudig. Dit wordt onder meer veroorzaakt door ondui delijkheden in beide typen plannen. Dit blijkt uit het onlangs verschenen rapport 'Afstemming Streekplan- Landinrichtingsplan'; een gezamen lijke studie van de Rijksplanologi sche Dienst, de Landinrichtings- dienst en het Instituut voor Kuituur techniek en Waterhuishouding. Het rapport bevat suggesties om de afstemming te verbeteren. Het streekplan kan alleen als ruimtelijk toetsingskader voor landinrichting funktioneren, als het streekplan dui delijke en realistische uitspraken be vat over de te verwachten knelpun ten tussen de verschillende funkties in het landelijke gebied en over het beoogde effekt van landinrichting. Het landinrichtingsplan op zijn beurt zal een zo volledig mogelijke beschrijving van maatregelen en ef- fekten moeten bevatten en zal daar bij aan moeten geven op welke wijze invulling is gegeven aan het ruimte lijke kader van het streekplan. Van belang is verder om de konsekwen- ties voor het beheer te betrekken bij het opstellen van streek- en landin richtingsplannen Vrijdag 30 oktober 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3