België kiest voor Jonagold Bijna alles verpakt Zeer veel belangstelling voor rode mutanten Veelbelovende nieuwelingen Welke is de beste Jonagored Wikken en wegen Kleur het zwakke punt De Jonagold zal binnen enkele jaren 40-50% van de totale ap- pelproduktie in België voor zijn rekening nemen aFs de huidige trend nog enige tijd doorzet. Dat was de indruk die we kregen tij dens een bezoek dat we kortgele den brachten aan veilingen in het Hageland en St. Truiden.en aan een aantal fruitteeltbedrijven. Door de aktiviteit van fruitteeltkon- sulent J. de Coster hebben vooral de telers in het Hageland al vroeg op flinke schaal Jonagold geplant. En daarmee kreeg men letterlijk en fi guurlijk de smaak te pakken. Dank zij de hoge produktie per ha en dito prijs werd het nieuwe ras in korte tijd ongekend populair. Het grote fruitcentrum St. Truiden nam daarbij eerst een meer afwach tende houding aan, maar loopt de achterstand nu zeer snel in. Bij nieu we aanplant draait alles in hoofd zaak om Jonagold met een bestui- ver. Geen Vista Bella, Discovery, Benoni, Summerred of Alkmene. Voor Elstar komt nu wat belangstel ling, maar voorlopig is de verhou ding met Jonagold minder dan 1 op 10. Het appelsortiment wordt dus erg eenzijdig onder het motto: 'Er kan maar één de beste zijn'. Snelle opmars Wat er gaande is komt goed tot uiting in de raming van de veiling te Glabbeek voor de aanvoer in het sei zoen 1987/88. Jonagold 8.500.000 kg Boskoop 5.500.000 kg Golden 4.500.000 kg Gloster 900.000 kg Grieve 700.000 kg Cox's 500.000 kg Mutsu 300.000 kg Weliswaar valt thans bij de pluk het aantal kilo's tegen, maar dat geldt voor alle rassen, dus de verhouding blijft gelijk. Vorig jaar bedroeg het aandeel van de Jonagold met 6'A miljoen kg ruim 30% van alle ap pels, nu zal het bijna 40% worden. En gezien de vele jonge bomen die nog niet in volle produktie zijn kan over een paar jaar de 50% worden behaald. De Goudreinette (vooral rood) handhaaft zich vrij goed, maar de Golden neemt snel in betekenis af. De andere rassen spelen een onder geschikte rol. De Gloster is vrij veel geplant als bestuiver, vandaar de re latief hoge positie. Bij ons bezoek op 13 oktober was er op de veiling Demerland te Glab beek al een ruime aanvoer van Jona gold. Andere rassen waren slechts schaars vertegenwoordigd. Zeer opmerkelijk: de aangevoerde Jonagold werd voor zeker 80% ge legd aangeboden, uiteraard keurig met de blos naar boven. Een heel verschil met wat we in Nederland ge woon zijn. De Jonagored is dof donkerrood over de hele oppervlakte van de vrucht Ook verder besteedt men in België meer aandacht aan de presentatie, o.a. door in de bovenste laag een rij appels van een wikkel te voorzien of er een kleine sticker op te plakken. Met dat alles wordt door de Belgi sche fruittelers vooral gemikt op eksport. En niet zonder sukses, want met name op de West-Duitse markt heeft de Jonagold van onze zuider buren een goede positie veroverd. De eerlijkheid gebiedt om te zeggen dat de prijzen van deze mooi verpak te partijen zeker niet hoger waren dan onverpakt bij b.v. de CVZ. Er werd ruwweg ƒ1,50 betaald voor de gewilde maten. Toch is men waar schijnlijk in België op de goede weg. De kansen voor een verdere verster king van de positie op de internatio Kijkje in het sorteer- en pakstation van de veiling te Glabbeek Ook in België gebruikt men kistkaarten, doch elke veiling heeft zijn eigen opdruk nale markten lijken niet ongunstig. Daarbij moet men in 't oog houden dat de Jonagold thans nog een zeer bescheiden rol speelt in de EEG, ver geleken met bv. de Golden Delici ous. Maar het ligt voor de hand dat de konsument gaandeweg de Jona gold beter zal leren kennen en waar deren naarmate het aanbod toeneemt. Er is momenteel al een flink aantal mutanten en selekties van de Jona gold voorhanden. Het begon met de T nummers, waaruit de Wilmuta voortkwam. Vervolgens de (gestreepte) New Jonagold en sinds kort ook de King Jonagold, de Joni- ca en de Jonagold DC. En dan niet te vergeten de Jonago red, die volgens sommigen in een aparte rubriek thuis hoort. De vruchten van deze mutant kleuren in hun geheel zo diep donkerrood dat men er nog nauwelijks een Jonagold in kan herkennen. Omdat er tevens sprake is van teruglopen, zodat geadverteerd wordt met 'opge schoond' plantmateriaal staan velen er aarzelend tegenover. Er werden al grote partijen Jonagold aangevoerd Al met al zijn er inmiddels zoveel ro de Jonagold mutanten dat het enige tijd zal duren voor men heeft uitge zocht welke de beste is of zijn. En wellicht blijft de zaak in beweging omdat er steeds weer mogelijke ver beteringen worden gevonden. Schijnbaar muteert de Jonagold nogal gemakkelijk. Voor de boomkwekers staan er enorme belangen op het spel. Als door onafhankelijke deskundigen (de heren De Coster en Goddrie) wordt vastgesteld dat de mutanten X en Y het meest aanbevelenswaardig zijn, gaat het er om wie die in han den heeft. Persoonlijk zou onze voorkeur bij Links van de paal de gewone Jonagored, rechts de rode mutant Veu- lemans We mo 'en aannemen dat er naast de hiervoo. genoemde nog meer mu tanten 'onderweg' zijn. Zo vond b.v. Kamiel Veulemans, een beken de fruitteler in het Hageland, 4 jaar geleden in zijn aanplant een boom met vruchten die vroeger en veel mooier kleuren dan de gewone Jona gold. Hij heeft deze mutant inmid dels op beperkte schaal vermeerderd en tot nu bleven alle goede eigen schappen behouden. Deze mutant kleurt dus duidelijk vroeger-en over een groter oppervlak, terwijl de kleur warm-rood is zonder strepen. Als hij zich handhaaft in de vergelij king met andere mutanten zal het echter -nog een paar jaar duren voor de Jonagold Veulemans in de handel verkrijgbaar is. En de konkurrentie is niet gering. geringe verschillen in intensiteit en hoeveelheid kleur van het opper vlak) naar een mutant gaan die vroe ger kleurt en vroeger plukrijp is dan de gewone Jonagold. Voorlopig denken we daarbij vooral aan de Jo nagold DC en heel misschien Veule mans. Maar de ontwikkelingen kun nen zo snel gaan dat volgend jaar de meningen zijn gewijzigd en boven dien is er nog geen plantmateriaal van genoemde mutanten te koop. Als het over vroeg kleuren en vroeg plukrijp gaat, moet ook de Jonago red worden genoemd. Die mutant is ook vroeg. Op de Fruitcentrale te St. Truiden was er geen aanbod van Jo nagored op 13 oktober. Op de vei ling te Glabbeek was één partijtje van ca. 50 kratten, maat 90-95 mm. De prijs was niet hoog, namelijk 92 cent per kg. De handelaar die de ap pelen kocht zag toch wel perspektie- ven voor het ras. 'Waarom was de prijs dan niet hoger', vroegen we. 'De appels zijn van erg jonge bomen en daardoor grof', was het ant woord. 'En bovendien is er bijna geen aanbod. Als de klant er volgen de week op terugkomt moet ik nee verkopen. Dat de appels te rood zijn vind ik kletskoek. Een appel is nooit te rood'. Als we naar de Rode Boskoop kij ken heeft hij gelijk. De thans alge meen geplante mutant Schmitz- Hübs (Bieling) werd aanvankelijk ook argwanend bekeken, omdat er klachten waren over teruglopen en een te blauw-rode kleur. Nu geldt in derdaad: hoe roder, hoe beter. Maar of de geschiedenis zich met de Jonagored zal herhalen kan met re den betwijfeld worden. Vooral om dat er onder de Jonagold mutanten zijn die ook bijna helemaal kleuren, maar warmer, helderder en daarom o.i. mooier. De bespiegelingen over verschillen in kleur en plukrijpheid zijn gebaseerd op waarnemingen en informatie over een korte periode. Beter ge zegd: een te korte periode. Ze zijn dus onvoldoende onderbouwd. Wel hebben we de indruk dat zich veel afspeelt achter de schermen. Betref fende beweringen over manipulaties met Ethrel onthouden we ons van een oordeel. Deskundigen menen dat het nog glo baal 4 jaar zal duren voor een duide lijk en verantwoord advies kan wor den gegeven. Aanstaande winter en ook volgende jaren zal echter toch veel Jonagold worden geplant. Daarbij kan men er o.i. van uitgaan dat vpijwel alle mutanten inklusief de T nummers een verbetering bete kenen ten opzichte van de gewone Jonagold. De ene echter meer dan de andere. Daarom is het zaak de ontwikkelin gen op de voet te volgen, zo moge lijk persoonlijk de vergelijkende proeven met mutanten te gaan bekij ken en advies in te winnen bij de be- drijfsvoorlichter of eventueel het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. We hebben ver trouwen dat via bepaalde mutanten de kleurproblemen bij de Jonagold grotendeels zullen worden opgelost. De Jonagold is een goede, maar geen volmaakte appel. Vooral met de kleur zijn er nogal eens problemen. Dit najaar was in het Hageland en rond St. Truiden half oktober nog slechts 30-40% van de Jonagold ge plukt en men rekende dat het wel licht half november zou zijn voor al les was geoogst. De achterstand op vorig jaar beedroeg ongeveer 2 we ken. Het was net als hier: in de twee de helft van september leek alles pri ma te gaan en daarna wou het niet meer. Dat late kleuren betekent meer kans op ongunstig weer, veelal minder prettig werken en kans op vet wor den van de schil, zodat de appels al vlug na de oogst moeten worden verkocht. Daarom is er zeer veel belangstelling voor rode mutanten. Niet alleen voor de mooiere kleur, maar ook omdat sommige mutanten volgens de voorlopige waarnemingen vroe ger oogstbaar zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19