J TUINBOUWKL ANKEN Si Niveauregeling revolutionaire stap voorwaarts in regelen watergift en klimaat Het stookseizoen voor de deur Handwerk en kopzorgen Buitenlandse vraag naar kunstmatig gekleurde bloemen AMR0 onderzoek: groothandel bloemkwekerijprodukten positief gestemd Restitutie-mogelijkheid voor bloemenkwekers De oogst van het fruit is ook op SCHOU WEN-DUIVEL AND dit jaar nog net voor november klaarge komen. Een drukke periode waarin op de bedrijven in enkele weken tijd veel werk gebeurd is. Naast de inzet van de teler en zijn huisgenoten wordt door de seizoenkrachten veel al met plezier een week of wat in de boomgaard gewerkt. Huisvrouwen vormen de hoofdmoot van deze enthousiaste groep seizoen hulpen die soms al tientallen jaren dit werk ieder najaar aanpakken, vroe ger voor enkele guldens per uur nu gelukkig een veelvoud ervan. Met de toename van het aantal kilo's dat per bedrijf geteeld wordt, neemt ook het aantal fruitplukkers per be drijf toe. Door de gespreide ligging van de fruitteelt op ons eiland geeft dit gelukkig geen problemen, de be reidheid om wat bij te verdienen is ruim aanwezig. Een fruitteler die in veel gevallen voor een groot gedeelte van het jaar alleen zijn bedrijf pro beert te runnen moet enkele weken met een flinke ploeg mensen de oogst proberen te bergen. Met de in voering van de wet op de tweeverdie ners, en tal van andere sociale maat- regelen zijn er heel wat vragen waar een fruitteler door zijn werknemers mee belast kan worden, die feitelijk de problemen van deze man niet- zijn. Toch wordt van de werkgever verwacht dat hij in staat voor de net tobeloning hoewel dit van tal van privé-factoren af kan hangen. De wet op de tweeverdieners is algemeen be- De Bloemenveiling Westland heeft aan de firma Boom en Co uit Aalsmeer ruimte beschikbaar gesteld om bloemen kunstmatig te kleuren. Vanuit Zwitserland en Oostenrijk is vraag naar deze pro- dukten. Het is niet bekend of de konsument in het algemeen prijs stelt op deze ingreep in de kleur die de bloem van de natuur meekreeg. Twee methoden De firma Boom kent twee procé dés voor het kunstmatig kleuren van bloemen. Bij de ene methode trekt de kleuroplossing via de steel in de bloem, bij de andere worden de bloemen ondergedompeld in verfbaden. De houdbaarheid van deze gekleurde bloemen is gelijk aan die van ongekleurde bloemen. De firma gaat in opdracht voor kopers bloemen als Gypsophila, Statice en chrysant verven, maar zal zelf ook gekleurde bloemen aanvoeren voor de klok. Recordomzet Bloemveiling' Westland Op maandag 19 oktober, om 10.14 uur en 29 sekonden precies, bereikte de omzet van Bloemenveiling West land het bedrag van één miljard gul den. De datum toont duidelijk de voortgaande groei van de veiling aan: vorig jaar bereikte de veiling de om zet van een miljard gulden pas op 14 november, bijna een maand later. Van de omzet op Bloemenveiling Westland is het aandeel snijbloemen 76% en het aandeel kamerplanten 20,8%. De tuinplanten nemen 3,2% voor hun rekening. De totale om zetstijging ten opzichte van 1986 be draagt thans 9,3%. 18 kend, maar hoeveel iemand be lastingvrij kan verdienen wordt aan werknemerskant heel slecht uit de doeken gedaan. Een ander bekend voorbeeld is de kinderbijslag van scholieren, bij welk bedrag komt die in het nauw. Om van al de andere vragen over premie-koopwoningen; huursubsidie; bijstanduitkering; WAO; VUT; AOW en buitenlanders zonder werkvergunning maar niet uitvoerig te beginnen. De wil om te werken is gelukkig vaak aanwezig maar de angst om door de fiscus toch nog een keer ge pakt te worden weerhoudt veel ge zonde mensen om aan het ar beidsproces deel te nemen. De vele regels met de uitzonderingen hier weer op zijn zo ondoorzichtig dat de vraag om iets "niet te boeken" veel te vaak wordt gesteld. De kleine on dernemers die hun loonadministratie door derden laten bijhouden zijn zelf te weinig deskundig en worden door deze regelgeving het kind van de rekening. Een ruimere basis vrijstelling en een betere voorlich ting naar de werknemers zou een ge zonde zaak zijn. De rijping van de appels is traag ver lopen zodat de pluk van veel rassen één week tot 10 dagen later dan nor maal heeft plaatsgevonden. De ap pels hebben qua hoeveelheid tegen geplukt, de maat laat soms toch nog te wensen over, bij de peren zijn veel kg. per ha. geoogst, de kunst zal nu zijn om deze op een goede manier te vermarkten. Boer en tuinder veranderen van 'bekende' vakman in ondernemer Aan de ondernemer in de land- en tuinbouw zullen steeds zwaardere eisen worden gesteld. Produkten worden geleverd en aldus geleverde produkten moeten voldoen aan de eisen die de steeds kritischer worden de consu ment stelt. De agrarisch ondernemer moet daarnaast voortdurend bijblij ven met alle ontwikkelingen. De automatisering zal hem daarbij be hulpzaam zijn. Op het seminar 'Vernieuwend on dernemerschap', dat Bloemenveiling Westland 26 oktober organiseerde, lieten verschillende inleiders hier over geen twijfel bestaan. Drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter van de hoofddirectie van Rabobank Ne derland, was van mening dat de on dernemer van nu een overgang door maakt. "Meer en meer verandert hij van de bekende vakman in de echte ondernemer", aldus Wijffels. Gezinsbedrijf de basis Landbouwschaps-voorzitter M.J. Varekamp noemde aanpassingsver mogen een belangrijke eigenschap voor de ondernemer in de land- en tuinbouw. De vele veranderingen die op boeren en tuinders afkomen ver eisen dat van hen. Varekamp voor spelde een verdere schaalvergroting. Die is, zo meende hij, nodig om de grote investeringen waarvoor de land- en tuinbouw nog staat, te be kostigen. Die investeringen bewegen zich, aldus Varekamp, vooral op het terrein van de automatisering en mi- lieubeschermende technieken. "Het moderne gezinsbedrijf is en blijft de pijler onder het Nederlandse agrari sche bedrijf", stelde Varekamp vast. Na het seminar stelde minister Ru- ding van Financiën nieuwbouwfase 6 van de veiling in gebruik. De meeste tomaten zijn hier al ge ruimd in de kassen op THOLEN, er wordt dan ook weer druk sla ge plant. De vroegst geplante sla groeit bijzonder hard en profiteert dan ook ten volle van het mooie herfstweer. De wat lagere nachttemperaturen zijn eerder gunstig dan nadelig voor sla. In het najaar zijn de verhoudingen van licht en temperaturen onder glas dikwijls ongunstig voor een optima le groei. Een bladgewas zoals sla groeit dan wel snel bij hoge tempera turen maar te welig en zwaar, met al le nare gevolgen aan het eind van de teelt, zoals geel blad en smet aan de onderkant. Dit was een van veel voorkomende problemen van vorig jaar. Elk jaar komt wel op zichzelf, zo ook de pro blemen. Vorig herst en wintersei zoen had echter vrijwel iedereen pro blemen, vooral ook tijdens de stren ge vorstperiode. Het stoken met heteluchtkanonnen zoals dat hier vrij algemeen gebeurt, kan daar voor de nodige problemen zorgen, het op storing slaan door zuurstofgebrek is dan een veel voor komend euvel. Met streng vriezend weer en weinig wind zijn vooral de nieuwe kassen nagenoeg potdicht. Doordat er dan tevens hard gestookt moet worden is behoorlijk wat zuurstof nodig voor de verbranding. Wanneer dit niet voldoende aanwe zig is slaat een gevoelig afgestelde kachel op storing, of gaat - erger nog - ethyleen vormen door een onvolle dige verbranding. Dit kan aanzien lijke schade geven en zoals afgelo pen winter wel het geval is geweest gewassen in korte tijd ruïneren. Daar men met hangende kachels geen rookgasafvoer heeft kan ook Hoogendoorn Automatisering brengt in nauw overleg met Dal- sem Elektrotechniek een revoluti onaire vinding op de markt: de niveauregeling. Met de niveaubak en het bijbehorende computerpro gramma kan de snelheid van wa teropname door de plant zichtbaar worden gemaakt. Eindelijk is van minuut tot minuut bekend hoe het substraatgewas op weersinvloeden en op het kasklimaat reageert. Op basis van deze kennis kunnen wa tergift en klimaat worden aange past aan de wensen van de plant. De niveauregeling maakt een ver dere stijging van kwaliteit en pro- duktiviteit mogelijk. Deze regeling is zo uniek dat hiervoor oktrooi is aangevraagd. De niveauregeling bestaat uit twee delen: de niveaubak en het bijbe horende computerprogramma. De bak is 2 meter lang, 17 cm of meer breed en 7 cm diep. In de bak wor den vier tot vijf planten op exakt dezelfde wijze geteeld als in de rest van de kas. Sensoren meten de in de bak aanwezige hoeveelheid vocht. Uniek hierbij is dat deze vochtmeting kontinu plaatsvindt tussen een schaal tussen 0% en 100%. Deze meetresultaten wor den van minuut tot minuut aan de SACO (de klimaatcomputer van Hoogendoorn) doorgegeven. De SACO regelt ook geheel automa tisch het benodigde aantal drup pelbeurten. Het watergeven kan dus in zijn geheel van achter het toetsenbord worden geregeld. De plant zegt het zelf Het meest revolutionaire gedeelte van de niveaubak is de registratie van de snelheid van wateropname door de plant. De SACO zet de meetresultaten om in een grafiek. Op deze grafiek is van minuut tot minuut te zien hoe snel de plant water heeft opgenomen, dus hoe veel de plant heeft verdampt. En hoe sneller en gelijkmatiger de plant verdampt, des te aktiever de plant is. Door de verdampingsgrafiek met een andere grafiek - bijvoorbeeld die van het luchten - te vergelijken, kan perfekt worden gezien welke invloed de klimaatregeling op de aktiviteit van de plant heeft. Er wordt niet meer op het klimaat ge regeld, maar direkt op basis van de aktiviteit van de plant. De plant "zegt" als het ware zelf wanneer en hoeveel water zij nodig heeft en welk klimaat het meest optimale is. Op de grafiek is per minuut te zien hoe snel de plant water heeft opge nomen en dus hoeveel er verdampt is. Uit een onderzoek dat de AMRO bank, in samenwerking met het NI PO, onder groothandelaren in bloem kwekerijprodukten gehouden heeft, blijkt dat deze branche de toekomst met optimisme tegemoet ziet. Van de ondervraagde binnenlandse groothandelaren, verzendexporteurs en lijnrijders beoordeelt 81 de eko- nomische ontwikkeling van het eigen bedrijf als goed. Ondanks de negatie ve invloed van de binnen- en buiten landse konkurrentie, de ontwikkeling van de vrachtkosten en de voortdu rende opgave een voldoende rende ment te realiseren, ziet 56% van de het C02-gehalte zeer hoog oplopen. Al met al beslist geen ideale situatie om bedrijfszeker de winter door te komen onder ekstreme omstandig heden zoals vorige winter komt dit dan allemaal ekstra naar voren. Dit heeft dan ook bij menige tuinder in de nieuwe kassen aanleiding gege ven tot aanschaf van meer staande kachels met rookgasafvoer of door andere voorzieningen te treffen, zo als betere aanvoer van verse lucht bij de kachels. Dit kan door luchtko kers in het dak te installeren inplaats van een luchtraam wat open zetten achter een kachel, en het aanbrengen van gevelventilatoren al dan niet ge koppeld aan een C02-meter om te hoge C02-konsentraties af te voeren. Het is beslist niet zeker dat we weer een strenge winter krijgen maar tij dig wat maatregelen nemen om be paalde risiko's te vermijden, kan ze ker geen kwaad. Het Produktschap voor Siergewas sen wijst nog eens op het bestaan van een restitutie-regeling voor bloe menkwekers, die bloembollen aan kopen als uitgangsmateriaal voor hun bloemproduktie. Deze regeling houdt het volgende in. Over bloembollen die worden inge kocht voor de bloemproduktie moet l'/2% vakheffing over de bollen- waarde, excl. behandelingskosten, worden betaald. Ook moet 0,45% vakheffing worden betaald over het verkoopbedrag van de hierop ge volgde bloemenafzet. De bloemen veilingen incasseren deze 0,45% au tomatisch. De 0,45% vakheffing over de bloemenopbrengst, is forfai tair gelijkgesteld aan 1 van de iri- koopwaarde van de bloembollen. Om deze reden kan 1 van het aan koopbedrag worden teruggevraagd. Bij het indienen van een verzoek is het noodzakelijk dat de aankoop- fakturen en koopnota's worden meegezonden. Bij aan koop van behandelde bloembollen dient men erop te letten, dat uitslui tend vakheffing wordt berekend over de bollenwaarde en niet over de behandelingskosten. De behande lingskosten moeten dus apart op de faktuur in rekening worden ge bracht. Aanvragen om restitutie moeten bij het produktschap wor den ingediend binnen 2 jaar na de datum van betaling van de desbe treffende bloembollen. Formulieren hiervoor zijn verkrijg-, baar bij het P.V.S. en bij de bloe menveilingen. ondervraagden de verwachtingen voor de gehele branche als goed en 31% als matig. De kwaliteit van de potplanten en snijbloemen is volgens de groothan del verbeterd. Momenteel is er bij snijbloemen een trend naar meer kleuren en lichtere bloemen. Bij de potplanten vindt er een geleidelijke verschuiving plaats naar groene planten. Het onderzoek is gehouden met het oog op de Nationale Bloemen Vak tentoonstelling die van 4 tot én met 8 november in Aalsmeer wordt ge houden. De oogst is voor het grootste gedeel te achter de rug; er moet nog wat Winston, Jonagold en Golden Deli cious geplukt worden. De maat van Winston en Golden Delicious valt erg tegen, veel 60/70; daardoor vallen ook de kilo-opbrengsten tegen. De kleur van de Jonagold is matig. De in druk is dat de kleur in het Zuid-Wes ten van Nederland minder is dan elders in het land, hetgeen merkbaar is in de prijsvorming. Het aanbod van Cox's Orange Pippin neemt af, lang zaamaan begint men uit de mechani sche koeling te ruimen. Het aanbod van Doyenné du Corni ce blijft groot. In de afgelopen week is er 296 ton verkocht. Het percenta ge klasse I is laag. We hebben te ma ken met peren die na de storm geplukt zijn, waardoor de windschade aan zienlijk is. De prijzen staan onder druk. Het aanbod blijft de komende weken groot, zodat de verwachting is dat de prijzen niet omhoog zullen gaan. In de afgelopen week is er 550 ton kroet geveild, veelal appelen van de laatste hagelbuien. Het aanbod zal de komende weken snel afnemen. Het bramenseizoen is afgesloten. Er is 145 ton voor de industrie en 50 ton voor de verse konsumptie ver kocht. De middenprijs voor de in dustrie was 2,92 per kg, voor de verse konsumptie klasse I 5,61 en klasse II 4,33 per kg. Vrijdag 30 oktober 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 18