Vergader seizoen zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Vergaderbezoek Werkbezoek Landbouwschap wijst Tweede Kamer op dreiging terugdraaien lastenverlichting Door de huidige bezuinigingen op de rijksbegroting wordt de eerder aan boeren en tuinders toegezegde lastenverlichting teruggedraaid. Zo wordt de overeenge komen fifty-fifty-financiering van de keuringskosten ge weld aangedaan door bepaalde kosten buiten de af spraak te houden. Dit onder meer zei voorzitter Marius Varekamp van het Landbouwschap dinsdagavond tegen de Vaste Commissie voor Landbouw in de Tweede Ka mer. Het Landbouwschap sprak met de commissie in verband met de komende behandeling van de landbouw begroting. Varekamp waarschuwde dat er voor boeren en tuinders allerlei lastenverzwaringen dreigen. Zo zou het idee om het landbouwforfait niet volledig aan te passen aan de verhoging van de btw de agrarische sector 100 a 120 mil joen gulden gaan kosten. Verder is een investeringsrege ling als het mestactieprogramma gewoon meegenomen in de bezuinigingen en dreigt de overschotheffing het ka rakter te krijgen van een normale belastingaanslag. Varekamp pleitte er voor om de land- en tuinbouw bij de bezuinigingen zoveel mogelijk te ontzien om de noodza kelijke aanpassing aan nieuwe markt- en produktie- omstandigheden niet te frustreren. Verder vroeg hij om snel duidelijkheid te scheppen over de fiscale behande ling van mestquota's. Omdat de waarde daarvan niets te maken heeft met de dagelijkse bedrijfsvoering mogen de mestrechten geen object worden van belastingheffing. Stootkussen In antwoord op vragen lichtte Varekamp nog eens toe hoe het Landbouwschap denkt over de aanpassing van het Europese landbouwbeleid. Op langere termijn moet dat, zei hij, meer marktgericht worden, maar de weg daarheen moet wel geleidelijk en beheersbaar verlopen. Hierbij is er een sociaal-structureel beleid nodig als stootkussen. Ook in Nederland moet in het kader daar van worden bekeken wat er aan sociale aanvullingen no dig is om de aanpassing mogelijk te maken. m m VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 land- en tuinbouwblad Vanaf eind vorige week is het hakselen en inkuilen van snijmaïs goed op gang gekomen. De kwaliteit en opbrengst variëren sterk, o.a. afhankelijk van de ligging van de percelen. Door vooral de uitwerking van de superheffing is de vraag naar maïs flink gedaald. De prijzen zijn dan ook teruggelopen. -aJ. m - Lr - Met veel geploeter worden de nog te velde staande aardappelen, uien en bieten van de modderige perce len "gestolen". Wat er nog aan aardappelen gerooid moet worden zit in de moeilijkste grond en de vraag is dan ook of ze er allemaal tijdig uitgehaald kunnen- worden. De weersomstandigheden in de komende weken zullen daarvoor bepalend zijn. Gezien de huidi ge prijsvorming zal menig boer zich wellicht ook af vragen waarvoor hij het allemaal doet. Maar hoop doet nog steeds leven. Inmiddels is de inzaai van win tertarwe alweer op gang gekomen waarmee de basis wordt gelegd voor een nieuw boerenjaar. Hopenlijk zullen de omstandigheden dan beter zijn dan dit jaar. Terwijl er op het land nog flink geploeterd wordt neemt de activiteit in het vergadercircuit snel toe. Als ZLM zijn we deze week - bij wijze van officiële ope ning van het wintervergaderseizoen - begonnen met de traditionele "Rondgang langs de Kringen". Tijdens deze rondgang wordt het ZLM-kader op afdelings- en kringniveau ingelicht over het reilen en zeilen van de ZLM-organisatie en de wijze waarop wij de belangen van de leden menen te moeten behartigen. Opbou wende kritiek wordt daarbij uiteraard zeer op prijs gesteld omdat die ons kan helpen de stem van de praktijk te laten doorklinken bij onze algemene belan genbehartiging "hogerop". De "adem" van onze achterban is daarbij een uitstekende aanjager. Dan blijkt - als het nodig is - de agrarische organisa tiestructuur nog steeds goed te functioneren. Die di recte verbinding met de achterban is wel de belang rijkste reden om via aanpassing van de ZLM-statuten de organisatie nog hechter te baseren op de plaatselij ke afdelingen. Naast de algemene belangenbeharti ging willen we proberen onze leden zo goed mogelijk van dienst te zijn voor wat betreft de individuele be langenbehartiging. Zo zal voor wat betreft de" Sociaal Economische Voorlichting een begin worden gemaakt met automatisering van daarvoor in aanmerking ko mende werkzaamheden. Voorts zal in zijn algemeen heid gekeken worden in hoeverre (verdere) samen werking met daarvoor in aanmerking komende dien sten en instellingen de dienstverlening ten goede kan komen. Ik hoop dat in het komende vergaderseizoen veel van onze leden op de diverse boerenvergaderin- gen aanwezig zullen zijn om met elkaar van gedach ten te wisselen over de ontwikkelingen in de land- en tuinbouw om daaruit conclusies te trekken met be trekking tot de belangenbehartiging. Ook hoop ik dat veel leden - mannen, vrouwen en jongeren - gebruik zullen maken van het uitstekende cursusaanbod dat er ook deze winter weer is. Nu reeds is er volop be langstelling daarvoor waaruit ik afleid dat men de zin van het volgen van cursussen steeds meer inziet. En twijfelaars wil ik nog het volgende ter overweging meegeven: vergaderingen bezoeken, cursussen vol gen en met elkaar praten over het vak is voor een on dernemer die bij wil blijven geen vrijetijdsbesteding maar een inspanning voor het bedrijf die er gewoon bijhoort. Sinds enkele jaren brengt het dagelijkse bestuur van de ZLM twee maal per jaar een werkbezoek aan één van de dertien ZLM-kringen. Deze week heeft het da gelijks bestuur zo'n werkbezoek gebracht aan de kring Schouwen-Duiveland van de ZLM. Vanzelfspre kend stond daarbij de discussie over de zoetwater voorziening centraal. Via gesprekken- met vertegen woordigers van het waterschap, het kringbestuur en "individuele" voor- en tegenstanders van de huidige gang van zaken hebben wij een goed beeld gekregen van de verschillende standpunten. Alle gesprekken zijn overigens in een goede sfeer verlopen en ook 's avonds - tijdens "de Rondgang" - verliep de gedach- tenwisseling in een goede sfeer. In ieder geval is ons duidelijk gemaakt dat de definitieve beslissing over de zoetwatervoorziening op Schouwen-Duiveland pas genomen wordt als het uitgewerkte plan op tafel ligt. Oók als dan zou blijken dat aan de randvoorwaarden is voldaan kunnen de leden van de algemene vergade ring van het waterschap zonder last- of ruggespraak hun stem uitbrengen. De vraag is wel of zo'n uitge werkt plan er ooit komt. Ook dat is afhankelijk van de besluitvorming (in november) van de algemene verga dering van het waterschap. Bij die besluitvorming zal onder meer een door het waterschap uitgeschreven enquête "een" rol spelen. In zijn algemeenheid is ons gebleken dat over en weer niet altijd alles even duide lijk is en dat er daardoor misverstanden zijn ontstaan die soms een eigen leven zijn gaan leiden. Goede en intensieve voorlichting zal daarom heilzaam kunnen werken. Maar daarvoor is tijd nodig die er op dit mo ment (nog?) niet is. Tijd ook om belangrijke, in de praktijk levende, vragen over bijvoorbeeld de kwaliteit van het eventueel aan te voeren water naar genoegen te beantwoorden. Want waar het uiteindelijk om gaat is dat de juiste beslissing wordt genomen. Hoe die dan ook uitvalt: wél of géén zoetwater. Een juiste be slissing kan alleen genomen worden op basis van reële argumenten en feiten. Ik heb de indruk dat het op dit moment nog niet zover is dat er een verantwoorde beslissing kan worden genomen. Daarvoor wachten er nog te veel vragen op een antwoord, (zie voor ver slag werkbezoek pag. 4 in dit nummer). Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1