nieuws uit brussel Andriessen: Rem op import veevoer Akkerbouwers kunnen gebruik maken van soepele fiskale betalingsregeling KNLC: Regering moet recht doen aan uitspraken Kamer Europese voedselhulp blijft Bij liquiditeitsproblemen Wijziging in kabinet Andriessen Premie voor akkerbouwers die graanproduktie verminderen! EG-landbouwcommissaris Frans Andriessen heeft vorige week voor gesteld een rem te zetten op de Europese import van graanvervan- gers, zoals maisgluten en maniok. In ruil voor quantitatieve beper kingen van de import is hij bereid tot verlaging van de graanproduk- tie in Europa en tot afspraken met andere graanproducenten in de wereld over minimumprijzen en een verdeling van de markt. In een later stadium zou ook kunnen worden onderhandeld over verhoging van de invoerrechten op graanvervangers en verlaging van het EG- buitentarief voor granen. Wat de graansector betreft wil An driessen een eind maken aan de "ex cessieve subsidiewedloop" via prijs afspraken en een marktverdeling. Daar mag een "zekere quantitatieve beperking" van de import van graanvervangers tegenover staan. Volgens Andriessen is het niet nodig dat de grootste graanproducenten in de wereld samen een echt kartel vor men, zoals met name Frankrijk wil. "Je kunt internationaal afspraken maken, vooral op korte termijn, die de markt doorzichtiger maken en voorkomen dat de producenten el kaar voortdurend onderbieden. Eer der al maakte Andriessen bekend EG-landbouwkommissaris Frans An driessen raakt zijn hoogste ambtelij ke adviseur kwijt. Kabinetchef Carlo Trojan (45) is vorige week benoemd tot adjunkt-sekretaris-generaal bij de Europese Commissie. Daarmee wordt hij de hoogste Nederlander in het ambtelijke apparaat in Brussel. Trojan zal als Kabinetchef worden opgevolgd door Hans Wijnmalen (56). Wijnmalen is op het ogenblik landbouwraad in Parijs. Hij heeft er varing in Brussel als lid van het kabi net van landbouwkommissaris Lardinois. Tussen 1979 en 1983 was hij direkteur van de Centrale Suiker Maatschappij in Amsterdam. In Brussel wordt intussen de vraag op geworpen of Andriessen zelf in 1989 nog wel een derde ambtstermijn am- dat hij de Europese graanproduktie volgend jaar wil afremmen door bo ven een niveau van 156,5 miljoen ton de garantieprijs te verlagen. Als de internationale afspraak op korte termijn leidt tot een zeker herstel van vraag en aanbod op de markt, kan volgens Andriessen worden on derhandeld over een verdere afbraak van de marktondersteuning en een herziening van de buitentarieven. Voor sommige produkten, zoals gra nen kunnen de tariefmuren omlaag. Voor anderen, zoals eiwitrijke pro dukten, oliehoudende zaden en graansubstituten, die nu vrij geïm porteerd kunnen worden, is meer be- N*r mr. C.G. Trojan. bieert. In de Italiaanse pers wordt ge suggereerd dat minister Pandolfi van landbouw zijn ogen zou hebben laten vallen op een kommissariaat in Brussel. (R. Winkel, Brussel) scherming noodzakelijk. Als dat ge beurt gaat een langgekoesterde wens van de Fransen in vervulling. De Franse veehouders klagen al jaren dat zij niet kunnen opboksen tegen Nederlandse concurrenten die kun nen profiteren van het feit dat vee voeders via Rotterdam goedkoop de EG binnenkomen. De Nederlandse mengvoederindustrie is grotendeels op dit aanbod afgestemd. De EG im porteerde in 1986 ruim 15 miljoen ton graanvervangers, voornamelijk in de vorm van maniok uit Thailand en maisgluten uit Amerika. Ook voor de handel in suiker en zuivel- produkten streeft de commissie naar afspraken die de markt op korte ter mijn uit het slop kunnen halen. Voor suiker zou dat kunnen via on derhandelingen over maximale ex- porthoeveelheden en minimale im portverplichtingen. Wat de zuivel betreft dringt Andriessen er op aan dat ook landen die het internationale zuivelakkoord niet hebben onder schreven, zoals Amerika, zich neer leggen bij de afgesproken minimum prijzen. Bereidheid De commissie is vervolgens bereid te onderhandelen over een geleidelijke vermindering van de markton- Braks bekijkt vetquotering Minister Braks heeft het Landbouw schap beloofd dat hij de nationale uitwerking van de z.g. vetquotering nog eens goed zal bekijken. Het gaat hierbij onder meer om de omreke ningscoëfficiënt, de forfaitaire drempel voor de keus van het refe rentiejaar en een zo uniform moge lijke toepassing in de EG. Voor de door het Landbouwschap gevraagde uitzondering van verplaatste melk veehouderijbedrijven voelt hij al leen, als de Europese regeling daar voor mogelijkheden biedt. Met instemming nam de vergadering kennis van de "Kamerbreed" aange nomen motie Voorhoeve-De Vries over de inkomstenbelasting op melk quota bij bedrijfsoverdracht in de familie. Het melkquotum zou als het is toegewezen (dus niet gekocht) te gen nul-waarde over kunnen gaan. Helaas heeft minister Ruding afhou dend gereageerd en moet dus de on zekerheid voortduren. Het dagelijks bestuur hoopte dat de regering als nog snel recht zal doen aan de duide lijke Kameruitspraak. Ook op een ander punt hield minis ter Ruding nog voet bij stuk: de ren te over voorschotten wegens ver traagde Brusselse uitbetaling voor marktbeleid 60 miljoen) zouden ten koste van de landbouw komen. Over de in de Tweede Kamer gedane suggestie om dit bedrag goeddeels te halen uit het niet verhogen van het dersteuning. Dat zou gepaard moe ten gaan met een zogenaamde "ont koppeling", dat wil zeggen een ont wikkeling naar subsidiestelsels waar bij de boeren rechtstreekse inko menssteun krijgen zonder dat dit hun produktie bevordert. Voor de EG blijft het tradionele gezinsbe drijf voorop staan, aldus Andries sen. Het Amerikaanse voorstel om alle landbouwsubsidies binnen tien of vijftien jaar af te schaffen neemt hij niet serieus. "Ik acht dat niet rea listisch, in ieder geval niet voor de EG", zo zei hij. Bovendien geven de VS met hun agressieve exportpoli- tiek op traditionele Europese afzet- De Europese Commissie wil ook vol gend jaar de Europese landbouwover schotten aanspreken om gratis voedsel te verstrekken aan behoefti- gen in de Gemeenschap. Dat heeft EG-landbouwkommissaris Frans An driessen vorige week in Brussel be kend gemaakt. Hij heeft er ongeveer 235 miljoen gulden voor uitge trokken. De afgelopen winter verstrekte de EG voor bijna 400 miljoen gulden aan rundvlees, boter, melk, kaas, yog hurt, graan en olijfolie aan slachtof fers van de hevige koude golf, zoals bejaarden en werklozen. Wat de ver mindering van de voorraden betreft is dat een druppel op een gloeiende plaat, maar de reakties waren zo po sitief dat Andriessen de gratis hulp nu Boeren die de produktie van graan met 20 procent verminderen kunnen met ingang van volgend jaar een in komenstoeslag krijgen. De vergoe ding zal ongeveer even groot zijn als het bedrag dat de akkerbouwer netto zou hebben overgehouden indien hij het graan op de door de EG gesubsi dieerde markt zou hebben verkocht. Graanboeren die voor de inko menstoeslag in aanmerking willen komen mogen niet ouder zijn dan 64 jaar en ze moeten gedurende mini maal vijf jaar hun graanproduktie met 20% verminderen. Bovendien mogen ze op de vrijkomende grond geen gewassen telen die op de markt verhandelbaar zijn. Volgens minis ter Braks is het geven van een inko menstoeslag in ruil voor een produk- btw-landbouwforfait was men niet onverdeeld gelukkig; het zou beteke nen dat eigenlijk de boeren dit be drag wordt onthouden ten gerieve van de fiscus. Enkele knelpunten bij de regelingen inzake dierlijke mest passeerden weer de revue. Wederom werd erop aangedrongen het ontvangen van mest door de afnemers administra tief te vergemakkelijken. De collec tieve mestopslag moet ook bevor derd worden. Onderzoek Het voorzittersoverleg besteedde in aanwezigheid van ir. H.E. Clevering (voorzitter Commissie Landbou wonderzoek) de nodige aandacht aan het ontwikkelingsplan voor de instituten en proefstations in de ko mende jaren. Niet zozeer de over heidsfinanciering stond ter discussie, markten naar zijn mening weinig blijk van bereidheid om het klimaat op langere termijn te verbeteren. Voor de ontwikkelingslanden, die op het ogenblik waarschijnlijk het meest te lijden hebben van de con currentieslag tussen de grote land bouwproducenten in de wereld en de daaruit voortvloeiende dumping van landbouwprodukten, had Andries sen geen concrete voorstellen in pet to. Hij zei wel dat de EG terdege re kening wil houden met hun belan gen. Volgens hem profiteert de der de wereld automatisch mee als het evenwicht op de landbouwmarkten wordt hersteld. toch een permanent karakter wilde geven. Net als dit jaar zullen liefdadige in stellingen, zoals het Leger des Heils, met het uitdelen van het voedsel wor den belast. Ze kunnen hun wensen op tafel leggen in Brussel. Andriessen sluit niet uit dat het voedselprogram ma nog wordt ondersteund met spe ciale akties als zich opnieuw extreme weersomstandigheden voordoen. Vorig jaar is overigens gebleken dat de gratis hulp vooral in het Verenigd Koninkrijk gretig aftrek heeft gevon den. Bijna de helft van het voedsel werd in dit land uitgedeeld. In Neder land was er nauwelijks belangstelling. Er werd slechts voor 260.000 gulden voedsel verstrekt, in de vorm van rundvlees en zuivel. De plannen van Andriessen moeten nog worden goed gekeurd door de ministerraad. tievermindering noodzakelijk gezien de overschotsituatie op de EG- en wereldmarkt voor granen. De be windsman meent dat er nog meer maatregelen noodzakelijk zijn om produktie en konsumptie van granen weer eningszins in evenwicht te bren gen. Hierbij kan worden gedacht aan afvloeiingsregelingen, premies voor boeren die bossen aanleggen en inkomenssteun. De minister gaat overigens ervan uit dat de kosten van de inkomenstoeslag voor de helft zullen worden gedragen door de EG. De nu door Braks voorgestane rege ling is gebaseerd op vrijwilligheid. Boeren die door willen blijven telen ontvangen de door de EG gegaran deerde prijs, maar de bewindsman hoopt dat de toeslag aantrekkelijk genoeg is om aan de regeling mee te doen. maar meer de herschikking van de onderzoek-instellingen met de bijbe horende bestuurlijke aanpassingen. De financiering kwam wel aan de or de, voor wat betreft het aandeel van derden, met name grote bedrijven, als dat groter wordt zijn er nadelen, maar ook kansen. Mits, en dat was de volgende belangrijke conclusie, de landbouworganisaties voldoende, ook kwalitatief, vertegenwoordigd zijn in de diverse besturen. Daar tus sendoor speelt ook nog het plan van de overheid om zogenaamde ver zelfstandiging van het landbouw kundig onderzoek toe te passen. Ook daarbij behoeft behoud van in vloed van het landbouwbedrijfsle ven grote aandacht. Het dagelijks bestuur herhaalde nogmaals het standpunt dat het onderzoek eerst en vooral ten dienste moet staan van de produktie-landbouw. Het dagelijks bestuur stelde een voorlopige KNLC-benadering van uit het Landbouwschap ontworpen uitgangspunten voor milieubeleid vast. Als volgt samen te vatten: ei gen milieuplan en preventief beleid zijn gewenst; als de vervuiler betaalt dan letten op draagkracht en evenre digheid; bij gebiedsgericht beleid schadeloosstelling; mogelijkheden voor bedrijfsontwikkeling open houden en wel altijd de financiële gevolgen kwantificeren. Het Landbouwschap heeft bij minister Braks aandacht gevraagd voor de huidige problemen in de akkerbouw en de kalverhouderij. Het ziet ernaar uit dat akkerbouwers die door de slechte zomer en de lage prijzen liquiditeitsmoeilijkheden hebben weer gebruik kunnen maken van een soepele fiscale betalingsregeling. Of dat ook inhoudt dat er over uitgestelde belasting geen rente moet worden betaald is echter nog onzeker. Voor de langere termijn liet minister Braks zich positief uit over de mogelijkheid van ethanolproduktie uit landbouw gewassen. In de kalverhouderij wordt het voortbestaan van veel bedrijven op het ogenblik bedreigd door de huidi ge overkapaciteit en de concurrentie vervalsing die mogelijk optreedt als per 1 januari aanstaande in de hele EG het gebruik van hormonen wordt verboden. Het Landbouw schap is er niet zeker van of overal in de EG de controlemogelijkheden zo danig zijn dat illegaal gebruik af doende kan worden tegengegaan. Minister Braks noemde het noodza kelijk tot sanering over te gaan om de overcapaciteit in de kalfs- vleesproduktie weg te nemen. Wat het hormoonverbod betreft bleek hij zich nogal zorgen te maken over de door de Verenigde Staten aangekon digde represaillemaatregelen. Ook hij onderstreepte het belang van een goede hormonisatie en controle van het hormoon verbod in de EG. Staatscommissie Op verzoek van minister Braks zal het Landbouwschap op korte ter mijn een officiële reactie geven op de suggestie van VVD-fractieleider Jo ris Voorhoeve om de komende her structurering in de land- en tuin bouw te laten begeleiden door een staatscommissie. Het dagelijks bestuur (voorzittersoverleg) van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité sprak in zijn vergadering van 15 oktober jl. om te beginnen over de recente beschouwingen in de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1988. De via een breed gezamenlijk overleg gestarte actie heeft er toe geleid dat de politiek enige aandacht voor de positie van de landbouw had. Vrijdag 16 oktober 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5