Onderzoek biologische bestrijding in stroomversnelling Ondeskundige regeldrift kost fruittelers veel geld! Omschakeling op substraat ten koste van het areaal glas Engelse appeltelers starten met promotiekampagne Zomer weg, groei duidelijk op retour De glastuinders op THOLEN doen niet mee aan de landelijke tendens met inkrimping van het areaal kropsla. Ondanks de vele moeilijk heden van het overige winterseizoen zal en hier weer het gewone areaal de komende weken aangepast worden. De inkrimping elders van weer 30°7o is eigenlijk al een aantal jaren aan de gang, en is in hoofdzaak te wijten aan de massale omschakeling op substraatteelt waar tot op heden een slateelt niet goed in past. Sla op stromend water is echter teelt- technisch nu wel mogelijk en zal in Engelse appeltelers hebben een 1 miljoen Pound Sterling kostende kampagne gestart om de toene mende konkurrentie met de bui tenlandse appelen te kunnen bestrijden. De kampagne startte in Downing Street. De telers re den een met fruit volgeladen kruiwagen de straat binnen om premier Thatcher de eerste keus te bieden van de nieuwe oogst Engelse Cox's. De fruittelers hebben deze kam pagne gelanceerd om de import vanuit het vaste land van Euro pa, Noord-Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland het hoofd te kunnen bieden. Thatcher noem de het idee een schitterend voor beeld van 'self-help' marketing. de toekomst zeker ook wel gaan toe nemen, maar dan meer op gespecia liseerde bedrijven en dan jaarrond. De tendens is, wanneer men eenmaal als hetelucht teler op substraat zit dan wil men zo vroeg mogelijk met een hoofdteelt starten en zo lang mogelijk doorgaan zodat een jaar- rondteelt met behulp van buisver warming eigenlijk een feit wordt. De verwikkelingen rond de methylbro mide problemen met wit en lage prij zen van de sla en daarentegen hoge tomatenprijzen van het afgelopen seizoen zullen hier zeker nog extra toe bijdragen. Het is een grote stap van heteluchttuinder naar stooktuin- der op substraat, vooral een finan- ciëele, omdat flink geïnvesteerd moet worden voor het eenmaal zover is. Van massale omschakelingen is men de laatste jaren toch wel wat huive rig geworden, al richt zich dit hier niet op een gewas. Een totale ver vroeging van de hoofdteler is een van de belangrijkste gevolgen hier van zodat er in deze periode ook een groter aanbod zal zijn uit eigen land. Kropsla van onder glas heeft jaren behoort tot de z.g.n. grote drie met tomaten en komkommers, deze plaats is echter allang ingenomen door paprika's. Men is toch wel enigszins bang dat deze verschuiving wel gevolgen zal gaan geven op den duur. Er is een gezegde "waar een ander vandaan loopt moet je zelf blijven zitten". Maar of dat in dit geval ook op gaat is twijfelachtig, de tijd zal het echter leren. Achteraf weten we allemaal wat het beste is. West Brabants fruitmix. Ondanks een zeer nat groeiseizoen voor het fruit mogen wij ons verheugen over een kwalitatief uitstekend produkt en al diegenen die in de loop van het groei seizoen hebben DURVEN dunnen, zien hun inspanning beloond met goed uitgegroeide vruchten die ruim schoots aan de gestelde eis van boven 70 mm voldoen. Wanneer je dit be reikt mag je spreken van zoveel ton per ha. Alle andere tonnen per ha zijn waardeloos, zij brengen de kostprijs niet op, dus kun je ze beter niet hebben. Door toepassen van Alar, het uitvoe ren van zomersnoei en het geluk van Dat de herfst intrede heeft gedaan is hier op WALCHEREN de afgelo pen week goed merkbaar geweest. Onweersbuien, harde wind met ha gel en zeer veel regen, hebben het ge heel een najaarsaanzien gegeven. Bij de fruittelers is het een week geweest met spannende uren. Harde wind en hagel kunnen de oogst, waarvoor een heel jaar zorg is besteed in enkele minuten veel in waarde doen verminderen. Enkele boomgaarden in ons gebied hebben dan ook afgelopen tijd nog al wat hagelschade ondervonden. Gedu peerde fruittelers zullen wel wat schadevergoeding van de verreke ning krijgen uitgekeerd. Maar of het prijsverschil tussen klasse fruit of fa- brieksfruit er geheel uit zal komen is nog te betwijfelen. Hoewel ons ge bied geen hagelgebied is, kan het toch voorkomen, en is verzekeren toch wel overwegingswaardig. De prijzen die voor het fruit betaald worden zijn momenteel bevredi gend, en met de niet tegenvallende kg-opbrengst is het toch weer lo nend. De goede prijzen van dit mo ment worden mede veroorzaakt door de vele arbeidsuren die nu in oogst en opslag worden gestoken en niet in het veilingklaar maken en af leveren. koude nachten, fleurt ons kleurfruit met de dag op, wat de presentatie zeer ten goede komt, mits men de moeite neemt op de juiste wijze te presente ren, dus op lagen verpakken!! Het loont nu en zeker voor de toekomst. De konkurrentie is zwaar, doch een goed produkt op de juiste manier ge bracht, kan deze konkurrentie aan. De prijsontwikkeling is momenteel vrij aardig, zodat onze inspanning weer eens beloond wordt. De kosten zijn hoog door de arbeidsintensieve manier van sorteren en verpakken. Doch hierin hebben wij weinig keus. Alleen een top-presentatie wordt goed betaald, dus wat let je. Jammer genoeg is het vroege fruit (Ja- Bladgewassen hebben het ook zwaar te verduren gehad. Wanneer we de sla bekijken zijn toch nogal wat bla deren door de hagel gerafeld. De verdere groei zal het schadebeeld misschien wel een iets beter aanzien geven, maar een gaaf gewas is niet te verwachten. De prijzen die op het ogenblik ook voor de groente worden betaald, is goed. Met name bloemkool, brocco li en ook prei zijn de afgelopen da gen zeer goed betaald. Maar met ge wassen als witlof en tomaten zit het helemaal goed. De vraag naar deze overtreft de aanvoer. Hopelijk zal het nog een poosje zo blijven en zul len ongetwijfeld weer andere tijden volgen. De mooie wegbeplantingen en bo men hebben al heel wat blad verlo ren, en de oogst van de gewassen op de te natte akkers brengt veel vuil op met name B-wegen. Er komen hier en daar gevaarlijke si tuaties voor. De weggebruiker zal zich wel wat aanpassen. Maar van onze kant zal toch ook verantwoor delijkheid gevraagd worden, het kan echt te erg zijn, een ieder kan dit voor zich bepalen. Maar zeker is, helpen voorkomen is veel beter dan bij een ongeval be trokken zijn of er voor verantwoor delijk gesteld worden. mes Grieve) weer goed de mist inge gaan niet tengevolge van slechte kwaliteit, doch uitsluitend en alleen door de ongenuanceerde regeldrift van de bevoegde instanties, die menen van achter een bureau, de afzet even te regelen*. Het is een goede zaak, dat vooral in het begin van het seizoen een datum gesteld wordt voor de aanvoer van ons vroege fruit, dat aan een bepaal de maat 75 mm) moet voldoen. Doch de regeldrift schiet z'n doel voorbij, omdat deze grote maten ook nog aan de jodiumtest moeten vol doen, een absurde zaak, die ons als kwekers bergen geld kost. Dit seizoen gem. 1,per kg!! Iedere zichzelf respekterende kweker en handelaar weet uit ervaring, dat deze grote ma ten, wanneer deze drie dagen van de boom af zijn, goed zijn en geschikt voor de konsumptie. Blijkbaar zijn de mensen die de regels uitvaardigen, geen vakmensen. Er is niemand, die mij wijs kan maken, dat de kleine ma ten, wanneer deze "vrijgegeven" wor den ineens wel goed voor de konsumptie zouden zijn, terwijl de grote maten een dag tevoren terug ge zet worden omdat ze niet voldoen aan de jodiumtest. Regels als deze, wek ken wrevel op. Er zal dan ook nog menig hartig woordje over gewisseld dienen te worden (spreekstof voor vergaderingen van kollega kwekers). Ik begrijp de veilingbesturen dan ook niet, die dit alles zonder meer accep teren, terwijl zij in dienst staan van hun leden, wij de kwekers. Als dit hun beleid is om de gehele af zet aan zich trachten te binden zitten zij beslist op het verkeerde spoor, en zal de afzet zich verwijderen van het veilinggebeuren en zijn eigen weg zoe ken. Geluiden als "ze kunnen m'n rug op" spreekt boekdelen!! Ik hoop dat aan deze ongenuanceer de regeldrift spoedig een einde komt. Op deze manier verder gaan, is afbre ken wat met veel moeite is op gebouwd. Veilingbesturen dienen hun leden kwekers te dienen, en niet als een geslagen hondje aan een bandje te lo pen van instanties die blijk geven van onkundigheid ter zake. De biologische bestrijding zet na tuurlijke vijanden in tegen plaag- organismen. Het zoeken naar een effectieve natuurlijke vijand is - evenals trouwens het zoeken naar een chemisch bestrij dingsmiddel - een tijdrovende zaak. De landbouwuniversiteit heeft nu echter met een systema tische wetenschappelijke aanpak de onderzoekstijd aanzienlijk weten te bekorten. Drs. O.P.J.M. Minkenberg van de vakgroep entomologie (insek- tenkunde) ontwikkelde in vier jaar een biologische bestrij- dingsmethode voor zowel de to- matenmineervlieg als de florisa- mineervlieg. Hij deed dat in sa menwerking met Koppert B.V. - een Nederlandse producent van natuurlijke vijanden - en onder zoekers van het Proefstation voor de Tuinbouw onder Glas te Naaldwijk. Gewoonlijk zou de ontwikkeling van zo'n methode zo'n tien jaar gevergd hebben. In de tomatenteelt in kassen wordt witte vlieg al meer dan vijftien jaar bestreden met een sluipwesp. De tomatenmineer- vlieg komt sedert 1976 in grote aantallen in kasteelten voor. De ze werd aanvankelijk chemisch bestreden, maar dat ging niet sa men met de biologische bestrij ding van andere plaaginsekten. Daarom werd een natuurlijke bestrijder gezocht. De sluipwesp Opius pallipes bleek redelijk suc cesvol. In 1982 verscheen echter een nieuw soort mineervlieg, de floridamineervlieg en Opius pal lipes kon deze niet de baas. Che mische bestrijding was niet werk zaam omdat dit uit de Verenigde Staten afkomstige vliegje al tegen ongeveer alle chemische midde De "mijnen" van de floridemineervlieg in een tomatenblad. len resistent was geworden. Er moest dus een natuurlijke bestrij der gevonden worden die beide mindeerders de baas kon. Nieuwe onderzoeksmethode De vakgroep ontwikkelde een nieuwe onderzoeksmethode voor het testen van sluipwespen die door Minkenberg werd uitgepro beerd voor bestrijding van de beide mineerders. Tot nu toe ge beurde het ontwikkelen van een biologische bestrijdingsmethode door in kassen vrij willekeurig verschillende sluipwespen los te laten. De vakgroep entomologie ont wikkelde daarom een selectiepro cedure waarmee de bestrijding- scapaciteiten van de sluipwespen kunnen worden beoordeeld vóór de introductie plaats vindt. Hij deed dit aan de hand van vijf cri teria. Deze hebben onder meer betrekking op de capaciteit van de sluipwesp om zich op het plaa- ginsekt te vermeerderen en op een goed 'getimede' activiteit van het roofinsekt en op het uitblij ven van negatieve neveneffecten. Zo is het mogelijk om systema tisch uit te zoeken welk insekt in aanmerking komt. Daarnaast moet nog een efficiënte massa- kweek ontwikkeld worden en eventueel een opslagmethode. Bekeken moet ook worden hoe het uitzetten in de kas moet ge beuren. Tenslotte moet de me thode toegepast gaan worden. Hoe dat moet gebeuren wordt onderzocht door proefstations en de producent van de be'strijders. Ook speelt in die fase de land bouwvoorlichting een grote rol. Snel resultaat Het werken volgens deze metho de brengt dus veel sneller resul taat dan in het verleden het geval was. De uiteindelijk gekozen sluipwesp Dacnasa sibirica is ef fectief tegen l^de genoemde soorten mineerders. De schade die mineervliegen ver oorzaken ontstaat doordat hun larven zich een weg door het blad vreten waardoor een steeds bre der wordende, kronkelende "mijn" ontstaat. Soms leidt dit tot afsterven van bladeren of planten. Meestal is er een aan zienlijke oogstderving voor de tuinder. Een plaag van mineervliegen treedt vooral in het voorjaar op als er geen natuurlijke vijanden in de kas aanwezig zijn, er onbe perkt voedsel is en er een prima klimaat heerst. In een paar gene raties (de generatieduur is 12 tot 42 dagen) kunnen de aantallen dan oplopen tot duizenden mi neerders per plant. Bij de biolo gische bestrijding moet hiermee rekening worden gehouden. In het voorjaar, voor het zover is, worden de gekweekte sluip wespen losgelaten. Dan blijven de aantallen mineerders op een aanvaardbaar niveau. De bestrijding is goed te combi neren met de biologische bestrij ding van witte vlieg en spintmijt. In 1986 werd de bilogische bestrijding van de mineervlieg toegepast op 80 ha in ons land en ondermeer 600 ha in Frankrijk. Toekomst In de groenteteelt onder glas wordt biologische bestrijding al gemeen toegepast. Behalve de sluipwespen tegen de bladmi- neerders, wordt er ook een sluip wesp gebruikt tegen de witte vlieg, roofmijten tegen spint en In deze verpakkingen arriveren de sluipwespen bij de tuinder. trips, bacteriën, schimmels en vi russen tegen rupsen en bladlui zen. In de glastuinbouw speelt de biologische bestrijding inmiddels een hoofdrol, maar buiten, in het veld ligt het anders. Daar zijn an dere methodieken ontwikkeld waardoor er minder vaak gespo ten hoeft te worden, bijvoor beeld in de teelt van kool. Voor fruit- en boomteelt zijn er wel mogelijkheden voor geïntegreer de bestrijding waarbij selecte chemische middelen toegepast worden. Aangezien in Nederland het onderzoek naar biologische bestrijding nog erg jong is en er nog tal van natuurlijke vijanden op beoordeling wachten, zal er in de nabije toekomst regelmatig nieuws over deze vorm van ge wasbescherming te verwachten zijn. (Tekst: Herman Pothof) Vrijdag 16 oktober 1987 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17