«n Akkerbouwer begint mini-camping aan de Rivièra van Nederland! Beter produkt leveren of goedkoper zijn dan konkurrent SE V EKSTRA Betekenis van meer marktgericht beleid voor individuele ondernemer Lage prijzen Inkomen Ondernemend "Snoepwinkeltje" Boeren en tuinders dienen in hun bedrijfsvoering rekening te houden met veranderde omstandigheden. Eén van de omstandigheden die mo menteel aan het veranderen is, is het EG-landbouwbeleid. Door bud gettaire nood gedwongen wordt het EG-landbouwbeleid herzien. In de diskussie over deze herziening lijkt er steeds meer overeenstemming te bestaan over een meer marktgericht beleid. In dit artikel wordt een uitwerking gegeven van zo'n meer marktgericht beleid en worden en kele algemene opmerkingen gemaakt over hoe de land- en tuinbouw hierop kan inspelen. 'i V V 'i' m OJ7. r;-\ r /'&m Wanneer landbouwbeleid gedefi nieerd wordt als alle overheidsbe moeienis met de agrarische produktie en markten, dan betekent een meer marktgericht beleid een verminderd overheids-ingrijpen en wordt er dm meer overgelaten aan de werking var de markt. Dit zal voor het EG- landbouwbeleid tot gevolg hebben, dat de interventie en exportrestituties worden verminderd. Op zich is een streven naar een méér marktgericht beleid logisch. Immers het zoveel mo gelijk op eigen benen kunnen staan, biedt een sektor voor de toekomst het beste perspektief. Een stukje (EG) overheidsingrijpen in de prijs- en in komensvorming blijft echter ook in de toekomst noodzakelijk en recht vaardig. Terecht wordt dan ook gesproken van een meer marktgericht EG-beleid in plaats van een volledig marktgericht beleid. Langere termijn Vanwege het belang van de agrarische sektor voor de nationale ekonomie (en welzijn) en de bijzondere kenmer ken van het agrarische produktiepro- ces, kan ook op langere termijn de agrarische produktie niet volledig aan de werking van de markt worden overgelaten. Hierbij kan verwezen worden naar de huidige doelstellingen van het EG-landbouwbeleid, zoals het veiligstellen van de voedselvoorzie ning, een redelijke levensstandaard van de landbouwbevolking etc. In de huidige diskussie over de herziening van het landbouwbeleid staan deze doelstellingen dan ook niet centraal, maar gaat het om wijziging van de in strumenten (interventie, exportresti tutie). In deze is het ook kenmerkend dat in bijna alle landen van de wereld, zowel rijk als arm, de overheid zich bemoeit met de agrarische produktie. Wanneer gesproken zou worden over een marktgericht beleid, wordt ook ten onrechte de indruk gewekt dat de land- en tuinbouw nu niet voor de markt zou produceren. Voor vele agrarische produkten is er geen markt ordening. Trouwens zelfs voor de zware marktordeningsprodukten zo als melk en granen, zou men kunnen beweren dat de producent voor de markt produceert. Deze "markt" wordt echter door de overheid deels kunstmatig in stand gehouden. Het streven naar een meer marktge richt beleid is een langere termijn be leid. Op korte termijn zijn aanvullende maatregelen noodzake lijk om de nijpende EG- budgetproblemen op te lossen. Het op korte termijn overschakelen naar een meer marktgericht beleid moet om een aantal redenen worden af gewezen. Onaanvaardbaar Gezien de verantwoordelijkheid van de overheid voor het tot dusver ge voerde landbouwbeleid, kan de over heid zich niet zomaar terugtrekken. Dit wordt versterkt door het feit dat er eigenlijk te laat wordt ingegrepen. Het marktevenwicht is dusdanig ver stoord, dat het van de ene da$ op de andere overschakelen naar een (meer) marktgericht beleid leidt tot onaan vaardbare prijs- en inkomensdalin gen. De overheid dient (mede) mogelijkheden te kreëren voor de sek tor om zich aan te passen en de ge volgen van deze aanpassingen op te vangen. Bij een meer marktgericht beleid zul len als gevolg van de huidige overpro- duktie de prijzen fors dalen. Op langere termijn wanneer het aanbod zich heeft aangepast aan de vraag en er weer sprake is van een markteven wicht, zullen de prijzen niet zo laag zijn. Hoe hoog die prijzen wel zullen zijn is moeilijk te voorspellen. Wel is duidelijk dat het toekomstig prijsni veau bij een meer marktgericht beleid niet vergeleken moet worden met de huidige wereldmarktprijzen. De hui dige wereldmarkt is overdreven ge zegd een dumpplaats van overschotten tegen weggeefprijzen. Bij een meer marktgericht beleid - ook door landen buiten de EG - zullen de ze prijzen onherroepelijk stijgen. Dit benadrukt trouwens nog eens het be lang van een internationale aanpak van de landbouwproblematiek. Een meer marktgericht beleid bete kent niet per definitie lagere prijzen. Niet onredelijk De prijsvorming is afhankelijk van vraag- en aanbod-faktoren. Met be- Het streven naar een meer marktgericht beleid is logisch, een stukje (EG) over heidsingrijpen in prijs- en inkomensvorming blijft echter noodzaak. trekking tot de prijsvorming is trou wens op te merken dat het huidige EG-prijsniveau blijkbaar niet als on redelijk hoog wordt ervaren. Per slot van rekening zijn de budgetproble men en niet het huidige prijsniveau aanleiding tot een herziening van het landbouwbeleid. De ontwikkeling van de prijzen van voedingsmiddelen in vergelijking tot het algemene prijspeil geeft dat ook aan. Net zo min als het mogelijk is aan te geven hoe de prij zen in de EG zich ontwikkeld zouden hebben zonder landbouwbeleid, is het mogelijk aan te geven hoe de prijzen zich in de toekomst zullen ontwikke len bij een meer marktgericht beleid. Misschien dat de prijzen zullen gaan in de richting van de produktiekosten in de belangrijkste produktiegebie- den. Afhankelijk van de mate waar in er in de toekomst nog een stukje afscherming plaatsvindt ten opzichte van de wereldmarkt zijn deze produk- tiegebieden al of niet in de EG gelegen. De vraag hoe de land- en tuinbouw dient in te spelen op een meer markt gericht beleid is moeilijk aan te geven. Wel kunnen enige algemene opmer kingen worden gemaakt. Kwaliteit en kostprijs Een meer marktgericht beleid bete kent dat de afzetmogelijkheden van de huidige overschotprodukten zullen verminderen, tenzij er alternatieve aanwendingsmogelijkheden voor de ze produkten worden gekreëerd. Alternatieve produkten bieden alleen soulaas wanneer er vraag naar is en wanneer deze produkten geen vervan gers zijn van huidige produkten. Hier bij moet men ook voorzichtig zijn ten aanzien van alternatieve produkten, die op dit moment een reëel alterna tief zijn vanwege de huidige EG-steun. Een meer marktgericht beleid bete kent een ontwikkeling van een aan- bodmarkt naar een markt waarin meer rekening moet worden gehou den met de vraag. Belangrijke ele menten hierin zijn naast de prijs, de kwaliteit van de produkten en de di versiteit van de markt. Een meer marktgericht beleid betekent voor de individuele boer en tuinder dat hij of een beter produkt of goedkoper moet produceren dan zijn konkurrent. Kwaliteit en kostprijs zullen dus doorslaggevend worden. W. Koops Aan de in het vakantieseizoen zeer druk bereden weg van Middelburg naar de Walcherse kust bij Zou- telande, waar de plaatselijke VVV haar strand gezien de vele uren zonneschijn de "Rivièra van Ne derland" noemt, heeft akkerbou wer A. Dingemanse'van de zomer een mini-camping geopend. Dat het tot een professionele kleine camping omgetoverde vroegere weitje tussen het bedrijf en de weg de toerist aanspreekt, bleek al op de dag van de opening toen het volgens de gemeente maximaal toegestane aantal kampeereenhe- den van 10 al vrij snel was bereikt. Meer fans van het kamperen bij de boer moesten vriendelijk doch be slist doorverwezen worden naar kollega's in de buurt. De kontrole op de naleving van de wettelijke regels en voorschriften bij de mini-campings door de po litie is streng. "In het algemeen geldt, zo zegt de voorzitter van de reeds meer dan honderd leden tel lende Zeeuwse vereniging van kamperen bij de boer, de VEKA BO, de heer P. Lampert, dat in het zomerseizoen 5 eenheden (ten ten, caravans) zijn toegestaan op de mini-campings. Gedurende 6 weken in het hoogseizen mag dat aantal met 5 worden uitgebreid tot maximaal 10 en ificidenteel is bij een piek een uitloop naar i5 een heden maximaal toegestaan. De VEKABO streeft er naar de 15 eenheden als maximum voor het gehele seizoen vastgesteld te krij gen zonder dat de agrarische be drijven daardoor gekonfronteerd worden met allerlei wettelijke be perkingen en de neventak rekrea- tie de bedrijfsvoering op het eigenlijke landbouwbedrijf zou gaan belemmeren. Natuurlijk is er verder een flink aantal eisen t.a.v. hygiëne, aanpassing in. het land schap e.d. De heer A. Dingemanse die bijna een ton in de nieuwe akkommo- datie heeft gestoken (de wei is geë galiseerd en gedraineerd, er is een ruime beplanting rondom aange legd, een brede toegangsweg van beton (in de herfst te gebruiken voor opslag van bieten) en een Onder grote belangstelling werd de mini-camping op 15 juli jl. geopend. fraaie sanitaire voorziening met WC's douches en een kantoor tje, vertelde ons dat het idee van de mini-camping vorig jaar novem ber is ontstaan toen hij en zijn vrouw tot de ontdekking kwamen dat het akkerbouwjaar 1986 door de lage prijzen bij aardappelen en uien weer matig tot slecht ging af lopen. "Mijn vrouw en ik kwa men tot de slotsom dat we er wat bij moesten gaan doen en we heb ben lang nagedacht over de ver schillende alternatieven. De teelt van bloemzaad misschien, maar daar bleek bij de handelshuizen geen belangstelling voor. De bie tenteelt zit op slot dus ook daar geen soulaas. Ook hebben we se rieus gedacht over het opzetten van een ultra modern mestvar- kenshok met 680 plaatsen. Maar we zagen dat vanwege de grote in vestering en de marginale prijzen toch niet zitten. Uiteindelijk is het dan toch het toerisme geworden. Een enthousiast bezoek van buur man P. Lampert (de voorzitter van VEKABO) heeft ons over de streep getrokken". Dingemanse treedt met de boerencamping ove rigens in het voetspoor van zijn vader die vroeger ook al een mini- camping had, maar daar op late re leeftijd mee is opgehouden. De keuze voor de rekreatie is door de drie dochters en de zoon met veel instemming begroet. De bei de oudste dochters zijn er met geen stok weg te slaan. Voor hen is het vakantiewerk dat zij veel lie ver doen dan rooien van aard appelen of iets dergelijks. Dingemanse: "Het is een investe ring die vergeleken met een varkens- of kippenstd! of een ka vel grond van 5 ha wel meevalt maar het financieel resultaat moe ten we natuurlijk nog maar af wachten". Het inkomen dat met een mini-camping te behalen valt, is zo blijkt uit berekeningen van de SEV van de ZLM, in hoge ma te afhankelijk van de bezetting ge durende het seizoen en dat hangt dan weer nauw samen met de plaats van de camping vlak bij het strand, aan het water, tegen de duinen enz. De opbrengst per vaste standplaats, dus de eerste 5 varieert van 1.000,tot 1.700,Voor de overige plaat sen in het hoogseizoen variëren de prijzen van 17,50 tot 25,per eenheid per dag. Dit kan per een heid nog eens 700,tot 1.000,opbrengen bij een ove rigens niet vaak voorkomende vol le bezetting. De bruto-opbrengst varieert dus van 8.000,tot 13.000,per kampeereenheid. Daar gaan dan de kosten nog af. Netto komt men uitgaande van een volledige bezetting op een ex tra arbeidsinkomen van ƒ5.000,— tot ƒ9.000,— per ADingemanse jaar", aldus de berekening van de SEV. "Tja, een camping erbij", stelt de Zeeuwse akkerbouwer wiens be drijf 47 ha groot is, toch wel te vreden vast. "En we hebben al werk genoeg op onze boerderij. Maar dat komt omdat we als on dernemend gezin niet snel tevre den zijn over onszelf en het bedrijf. Ik hoorde laatst nog iemand zeggen", zo zegt de en thousiaste Walchenaar opti mistisch, "dat degenen die in moeilijke tijden hun bedrijf toch vergroten het in de nabije toe komst redden. Nou dat wil je dan toch proberen en als het dan niet met akkerbouwprodukten gaat of met de intensieve veehouderij dan met toerisme". "Je moet flexibel zijn tegenwoor dig en je bedrijf mag ook weer een "snoepwinkeltje" zijn, iets wat zo'n 10 tot 20 jaar geleden bepaald niet door de landbouwvoorlich ting werd gepredikt... Men moest specialiseren, maar wie het gedaan heeft is toch zeer kwetsbaar geble ken", zo meent Dingemanse, die alle mogelijkheden voor een ver dere versterking van zijn bedrijf overigens open heeft gehouden: "De plaats van onze mini- camping vóór het bedrijf is bewust gekozen want het is nog helemaal niet uitgesloten dat achter het be drijf in de toekomst andere uit breidingen plaats zullen vinden J. Wierenga Vrijdag 16 oktober 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13