Teelt brouwgerst zwaar onderschat alternatief Duidelijkheid over de Deltatarwe Wijzigingen in kwaliteitspremie mest Graanstudieclub wil uitbetaling naar kwaliteit bij graan. Vooral in het Zuidwesten van ons land liggen er voor de akkerbouw bedrijven nog mogelijkheden met betrekking tot de teelt van brouw gerst. Als in vrijwel geen ander gebied zijn de bodemkundige en kli matologische omstandigheden zo gunstig voor de teelt van een goede kwaliteit gerst als in dit gebied. Bovendien zit er in de markt nog veel ruimte. Er is dus gewoon vraag naar brouwgerst. Zo wordt van de jaarlijks door de Nederlandse mouterijen verwerkte gerst - die 200.000 ton groot is - niet minder dan 2/3 geïmporteerd uit landen als Denemarken, Groot-Brittanië en Frankrijk. Wanneer de Neder landse telers deze verhouding bij zouden buigen naar 50/50 dan zou dit al een toename van het gerstareaal betekenen van liefst ca. 7.000 ha.. Saldoberekening brouwgerst versus wintertarwe. Omschrijving opbrengsten oogst 1986 opbrengsten oogsten '84/'86 Brouwgerst Baktarwe Brouwgerst Baktarwe Voertarwe Hoofdprodukt kg: 7400 8600 6200 8300 8300 prijs: 55,80 48,10 55,80 48,10 45,60 4129,- 4137,- 3460,- 3992,- 3785,- Bijprodukt 294,- 360,- 294,- 360,- 360,- Bruto opbrengst 4423,- 4497,- 3754,- 4352,- 4145,- Toegerekende kosten 612,- 1397,- 612,- 1397,- 1362,- Saldo 3811,- 3100,- 3142,- 2955,- 2783,- Brouwgerst - wintertarwe 711,- 187,- 359,- Eén ander kwam naar voren op een gesprek dat op initiatief van de Am- ro Bank te Oostburg onlangs is geor ganiseerd met o.m. de heer J. Menu van Mouterij Menu B.V. te Kloosterzande die aanwezig was na mens gezamenlijke mouterijen in Nederland en ir. I. Duynhouwer van het Nederlandse Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier te Zeist. Dit gesprek was een vervolg op een afgelopen winter gehouden onder zoek onder 200 Zeeuws-Vlaamse boeren naar het toekomstperspectief van de akkerbouwbedrijven. Onderschat Daarbij was o.m. brouwgerst als een alternatief met goede gelijkheden naar voren gekomen. In het recente gesprek met de vertegenwoordigers van de bedrijfskolom werd o.m. gesteld dat gerst als gewas vaak ten onrechte nog wordt onderschat. Een verklaring daarvoor zou kunnen zijn dat brouwgerst tot voor enkele jaren vaak als noodgewas werd toegepast, zodat het ook meestal niet onder ideale omstandigheden kon groeien. Allerlei recente ontwikkelingen bij rassen en teelttechnieken en de da ling van de tarweprijs hebben er toe geleid dat de teelt van gerst een zeker zo hoog saldo op kan leveren als wintertarwe (zie tabel). Marktgericht In de gesprekken is verder gebleken, zo zegtde heer A. Veerman, agra risch specialist van de Amro-bank te Oostburg, dat er knelpunten zijn tussen de schakels in de bedrijfsko lom die loopt van teler, collecteren de handel, mouterijen naar de brou werijen. Vooral tussen de collecte rende handel en de mouterijen zijn de contacten niet optimaal. Zo zijn veel handelaren nog nooit op de door hen beleverde mouterijen ge weest. Men kwam dan ook tot de conclusie dat de hele bedrijfskolom een meer open karakter moet gaan krijgen. Er moet meer marktgericht worden gedacht en gewerkt. "Waar is vraag naar" en "wat kan ik kwijt" zijn vragen die te weinig in de bedrijfskolom blijken te leven. Ove rigens is ook duidelijk geworden dat de graanhandelaar als schakel tussen de teler en de mouterijen (waarvan er na recente fusies nog 4 zijn in ons land) onontbeerlijk is. De mouterij en zijn namelijk gebaat bij grote ho mogene partijen en die kunnen wor den samengevoegd bij de handel. Prijsgarantie Voorwaarde voor een verdere ont wikkeling van de brouwgerstteelt is uitdrukkelijk wel, zo werd beklem toond, dat het voor alle partijen fi nancieel interessant moet zijn. Voor de individuele boer betekent dit dat bij een afzet- en prijsgarantie moet hebben bij een vooraf overeengeko men prijs. Zo mogelijk zouden prijs afspraken moeten worden gemaakt voor meerdere jaren. De collecteren de handel - die overigens oploopt te gen het probleem van gescheiden opslag ten behoeve van uitbetaling naar kwaliteit - zal ook zijn marge moeten hebben terwijl de mouterij gebaat is bij grote homogene partij en tegen een acceptabele prijs. De teelt van brouwgerst die geen nieuwe investeringen vraagt en relatief wei nig teeltkosten met zich meebrengt, kan, zo is tevens uit het Amro- onderzoek gebleken, een goede ver vanger zijn voor uien of veldbonen. Het NIBEM zal, zo is toegezegd, op korte termijn een uitvoerige teeltbe handeling voor gerst het licht doen zien, zulks ten behoeve van o.m. po tentiële nieuwe gersttelers. J. Wierenga Correctie: stikstofbemesting zomergerst In ons blad van vorige week is in het artikel: "Stikstofbemesting en kor relopbrengst bij zomergerst" een zetfout geslopen. Er staat: Het per centage brouwgerst voldeed bij Prisma en bij Trumpf niet aan de normen. Dit moet zijn: Het percen tage brouwgerst voldeed bij Prisma wel en bij Trumpf niet aan de normen. Door Meelfabriek Alkmaar gebakken proefbroden van Delta-tarwe zonder enige toevoeging van z.g.n. broodverbeteraars. Na alle o.a. in dit blad zijn verschenen lijkt het zinvol om de juiste gegevens over het Delta-tarwe project eens op een rijtje te zetten. Zoals reeds eerder in dit blad vermeld is op initiatief van de Graan Studie Club Z. Beveland getracht om een superbaktarwe te te len. Deze tarwe zou dan Deltatarwe moeten heten. Om tot dit doel te ko men moet men uiteraard uitgaan van een ras dat kwalitatief beter was dan de rassen die tot dan gebruikelijk waren. Nederlandse rassen vielen (voorlopig) af en dus werd na rijp beraad gekozen voor het Duitse ras Urban, waarvan toen óók al bekend was dat de kwaliteit niet die was van onze Nederlandse rassen. Echter om zijn kwaliteit en om zijn goede land bouwkundige eigenschappen werd destijds bewust gekozen voor een wellicht wat lagere kg. opbrengst. De diskussie die nu ontstaan is over een opbrengst van 6900 dan wel 7500 kg was dus niet nodig geweest. Na evaluatie van de nu bekend zijnde gegevens en daarnaast het proefbak- ken door Meelfabriek Alkmaar (zie foto) kan over de kwaliteit en de kwantiteit het volgende worden ver meld: Een doorsnee monster van de partij zoals die is opgeslagen bij de C.Z.A.V. te Wemeldinge bevat: Een eiwitpercentage van 14.2, een Hag- berg valgetal van 212, een Zeleny waarde van 62 en een broodvolume van 4200. Deze waarden zijn, al thans voor 1987, zéér goed en de partij bestaat hiermede op eenzame hoogte. Over de kg-opbrengst kun nen we kort zijn, deze ligt op het ni veau van de gemiddelde opbrengst over alle rassen op Z. Beveland nl. 7450 kg. Een opbrengst waar de le den van de Graan Studie Club zeker tevreden zijn. Bij een opbrengst van dit niveau en een prijs die toch zo'n 10% hoger zal liggen dan van de doorsnee tarwe kan men immers spreken van een geslaagd experi ment, hoewel een ieder daar natuur lijk het zijne over mag denken. Uitbreiding (in dit jaar: 1987) Gebleken is voorts dat door een aan gepast N-regelen door tijdig te oogsten de kwaliteit positief kan worden beïnvloed. Zowel eiwitge halte als valgetal worden lager naar mate de oogst later plaatsvindt. Toch is gebleken dat de mogelijkhe den van het ras Urban nog niet vol doende bekend zijn, immers we heb ben voorheen ook Arminda en Okapi moeten leren telen. Gegeven het feit dat kwaliteit van onze landbouwpro- dukten steeds belangrijker wordt (niet alléén voor tarwe!) en gegeven het feit dat de interventienormen Het Bestuur van de Stichting Lande lijke Mestbank wil wijzigingen aan brengen in de vorige maand door het Landbouwschap goedgekeurde pre mieregeling voor kwaliteitsmest die over grotere afstanden getranspor teerd wordt. De minimaal te over bruggen afstanden zullen voor pluimvee- en rundveedrijfmest wor den verlaagd van 125 tot 100 kilome ter en voor varkensdrijfmest van 100 tot 75 kilometer. Volgens de Landelijke Mestbank passen de kortere afstanden beter bij de afzetpatronen die inmiddels zijn ontstaan. De wijziging zal gepaard ga&n met verlaging van de premie, $>mdat het beschikbare bedrag anders niet toereikend meer is. De mest bank wil ook de afleveringsprijs van de getransporteerde runder- en var- kensmest verhogen omdat de markt daarvoor ruimte biedt. Tenslotte wil de mestbank de op- haaltarieven voor het hele land op dezelfde noemer brengen. Het bestuur van het Landbouw schap machtigde woensdag het dage lijks bestuur om met de mestbank afspraken te maken óver de voor gestelde wijzigingen in de premiere geling. Wel zal er gelegenheid zijn in de volgende vergadering aan deze zaak nog een bespreking te wijden. Rassenbericht wintergerst verschenen Bij het Rijksinstituut voor Rassen- onderzoek is een rassenbericht over wintergerst verschenen. Hierin wor den de resultaten van de verschillen de rassen op de verschillende proef velden afgelopen seizoen beschre ven. Door late oogst konden niet van alle proefvelden gegevens ver werkt worden in het rassenbericht. Door sterke legering kon van een proefveld in Zeeland geen opbrengst worden bepaald. Het rassenbericht is verkrijgbaar bij het RIVRO, tel. 08370-79111. De Graan Studie Club in Zuid- Beveland heeft besloten het inia- tief te nemen voor het tot stand komen van uitbetaling van graan naar kwaliteit. De regeling zou voor het teeltjaar 1988 al in moe ten gaan. Het gaat hier om een nieuwe ontwikkeling voor ons land waarvan de studieclub hoopt en verwacht dat ze voor de granen kwaliteitsverhogend zal werken. Als parameter voor kwaliteit zal het eiwitgehalte worden gehanteerd, immers deze waarde is door de teler enigszins worden aangescherpt is door de le den van de Graan Studie Club beslo ten door te gaan op de ingeslagen weg en te trachten een tarwe te telen die niet direct op de overschotmarkt terecht komt. Met medewerking van de fa. Geertsema, die de teeltbegelei ding verzorgt, en de C.Z.A.V. die onze tarwe separaat opslaat èn de kennis binnen de Graan Studie Club verworven (met behulp van o.a. Wa- geningse onderzoekers) menen wij ons, voor kwaliteitstarwe zo uitste kend geschikte, klimaat te moeten benutten. De leden van de Graan Studie Club Z. Beveland zijn dan ook van zins om aan het Deltapro ject een flinke uitbreiding te geven. Het areaal binnen de club zal waar schijnlijk toenemen van ruim 100 ha. naar ruim 300 ha.. Terugdraaien De certificaat regeling voor granen zoals wij die nu kennen zal in 1988 veranderen, immers het was een proef voor 3 jaar waarvoor subsidie was toegekend. Het begrip "certifi caatwaardig" is zodanig ingevoerd Aanvulling rassenbericht wintertarwe. In het vorige week gepubliceerde artikel over de rassenkeuze bij wintertarwe voor oogst 1988 was het meerjarig gemiddelde voor de korrelopbrengst per ras geba seerd op voorlopige gegevens van het R.I.V.R.O. Inmiddels zijn de definitieve getallen voor korrel opbrengst over de periode 1982-1987 bekend. We geven uit het artikel de genoemde wijzigin gen in de laatste kolom weer en drukken tevens nog het gemid delde over 1987 af. Ing. J.M. van der Weele te beïnvloeden door een aange paste II-gift en tijdig oogsten. De cijfers die hiervoor uiteraard noodzakelijk zullen zijn komen ook volgend jaar via de certificaat-regeling van het onaf hankelijke Instituut voor Graan Meel en Brood. Medewerking van de collecterende handel, de CZAV, is onontbeerlijk en is in principe reeds toegezegd. Het gaat hier overigens in wezen om een kunstmatig tot stand ge bracht verschil dat bij verkoop van de gemiddelde partij uiter aard niet boven water komt. dat het van essentieel belang is deze regeling voort te zetten in welke vorm dan ook. Mocht er onver- hoops negatief worden beslist voor de toe te kennen subsidie dan zou het wenselijk zijn dat de collecteren de handel de benodigde apparatuur (de z.g.n. N.I.R. apparatuur) aan zou schaffen. In de visie van de G.S.C. zou het een terugdraaien van de klok zijn indien men overweegt om, mede door toedoen van alle oogstperikelen van dit jaar, terug te grijpen naar oudere, kwalitatief mindere rassen. Deze tarwes heben, naast het nadeel van een lagere prijs, óók nog het nadeel van een laag uit- malingspercentage hetgeen ze onge schikt en dus ongewild maakt voor de maalindustrie. De prijzen, zoals nu gehanteerd voor de diverse tarwesoorten, benadruk ken het feit dat kwaliteit belangrijk is! De Graan Studie Club meent met Urban Superbaktarwe en Prisma Brouwgerst op de goede weg te zijn. A.J.J. de Feyter voorzitter Graan Studie Club Tabel 1 Korrelopbrengsten in verhou dingsgetallen (1) van wintertarwe in het zuidwestelijk kleigebied: het gemiddelde over 1987 en het gemiddelde over de jaren 1982 t/m 1987. Ras gemid ZW-klei- deld gem. 1987 1982-1987 Obelisk 111 104 Granta 95 99 Kraka 95 99 Pagode 114 105 Arminda 101 97 Okapi 98 100 Saiga 98 97 Granada 91 97 Citadel 97 100 Taurus 105 100 Sarno 93 99 Tombola 100 102 Miller 102 101 Apollo (943 B7) 104 105 Pluton (CF 69861) 93 101 CB 8277 106 106 vdH 1150-83 100 101 vdH 7518 101 102 Semu 82-35 90 92 Her zog 101 101 Triticale Salvo 95 97 G1221 104 104 100 k/ha 7740 8850 1) De verhoudingsgetallen van de teeltmethoden zijn wel vertikaal (binnen de kolom), maar niet ho rizontaal (tussen kolommen) ver gelijkbaar, omdat ze berekend zijn uit het gemiddelde per teelt methode. Dit laatste is onderaan in de kolommen vermeld. Vrijdag 2 oktober 1987 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9